کد خبر:۳۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۰
تعداد بازدید: 3736
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
30 نمره منفي منجر به ضبط گواهينامه به مدت سه ماه مي‌شود
چنانچه براثر ارتكاب تخلفات جديد 25 نمره منفي به متخلف تعلق گيرد گواهينامه او به مدت 6 ماه ضبط و پس از انقضاي مدت مزبور و پرداخت 600 هزار ريال به نفع خزانه عمومي مسترد خواهد شد.
مجلس براي تخلفات رانندگي پرخطر جدول محاسبه نمره منفي مشخص كرد و مقرر كرد در صورتي كه فردي 30 نمره منفي كسب كند گواهينامه او به مدت سه ماه ضبط و 40 هزار تومان جريمه مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز در ادامه بررسي جزئيات لايحه نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جريمه‌هاي مربوط به امور حمل‌ونقل و عبور و مرور مواردي از آن را تصويب نهايي كردند.

بر اين اساس جدولي به تصويب رسيد كه طبق آن هر گونه حركات نمايشي از جمله دور زدن در جا و يا حركات نمايشي و يا حركت موتورسيكلت روي يك چرخ، تجاوز از سرعت مجاز (بيش از 50 كيلومتر در ساعت)، سبقت غيرمجاز در راه‌هاي دو طرفه، عبور از چراغ قرمز راهنمايي و رانندگي، حركت به شكل مارپيچ، حركت با دنده عقب در بزرگراه‌‌ها، رانندگي در حال مستي و مصرف داروهاي روان‌گردان و يا افيوني، تجاوز از سرعت مجاز(بيش از 30 تا 50 كيلومتر در ساعت) و عبور از محل ممنوع از جمله تخلفات رانندگي پرخطر محسوب مي‌شود.

گفتني است از اين پس تجاوز به چپ از محور راه، عبور وسايل نقليه از پياده‌رو، عدم رعايت حق تقدم عبور، دور زدن در محل ممنوع، استفاده از تلفن همراه يا وسايل ارتباطي مشابه در حين رانندگي در سرعت بالاي 60 كيلومتر، نقص فني موثر يا نقص در سامانه روشنايي در شب تخلف رانندگي محسوب خواهد شد.

مجلس همچنين عدم مقررات ايمني حمل‌ونقل جاده‌اي مواد خطرناك، رانندگي با وسايل نقليه عمومي بيش از زمان مجاز، عدم رعايت شرايط مندرج در گواهينامه از قبيل استفاده از عينك، سمعك يا تجهيزات خاص، بي‌توجهي به فرمان ايست يا پرچم مراقبين عبور و مرور محصلين يا پليس مدرسه و رعايت نكردن مقررات حمل بار را در جدول تخلفات رانندگي پرخطر منظور و براي آن به تفكيك وسايل نقليه شخصي و وسايل نقليه عمومي و سنگين نمره منفي لحاظ كردند.
همچنين نمايندگان مقرر كردند در صورتي كه متخلف داراي 30 نمره منفي باشد گواهينامه او به مدت سه ماه ضبط و در پايان اين مدت با پرداخت 400 هزار ريال جريمه نقدي به خزانه عمومي مسترد مي‌شود.

گفتني است چنانچه براثر ارتكاب تخلفات جديد 25 نمره منفي به متخلف تعلق گيرد گواهينامه او به مدت 6 ماه ضبط و پس از انقضاي مدت مزبور و پرداخت 600 هزار ريال به نفع خزانه عمومي مسترد خواهد شد.

همچنين در صورتي كه متخلف باز هم به تخلفات خود ادامه دهد اين بار با تعلق گرفتن 20 نمره منفي به متخلف گواهينامه او باطل مي‌شود و پس از يكسال مي‌تواند برابر مقررات و پس از طي دوره آموزشي و پرداخت يك ميليون ريال به نفع خزانه عمومي گواهينامه جديد اخذ كند.
بر اين اساس در صورتي كه متخلف 6 ماه از زمان ارتكاب آخرين تخلف منجر به نمره منفي، مرتكب هيچ يك از تخلفات رانندگي نشود، تمام نمره‌هاي منفي بلااثر شده و تخلفات بعدي به عنوان تخلف اول محسوب خواهد شد.

گفتني است متخلف مكلف شد ظرف 20 روز پس از ابلاغ صورت وضعيت مربوط به نمرات منفي گواهينامه خود را به اداره راهنمايي و رانندگي تسليم كند و در غير اين صورت جرايم نقدي در نظر گرفته شده تا دو برابر افزايش مي‌يابد و راهنمايي و رانندگي نيز موظف است در هر نوبت كه نمره منفي به متخلف تعلق مي‌گيرد به نحو مقتضي او را در خصوص مطلع شدن از نمرات منفي راهنمايي كند.

گفتني است بر اساس مصوبه مجلس كساني كه در مورد ضبط گواهينامه مبادرت به رانندگي مي‌كنند به مجازات مقرر براي رانندگي بدون گواهينامه محكوم مي‌شود.

لازم به ذكر است هر گاه ظرف مدت چهار مدت از تاريخ ابلاغ قبض جريمه متخلف جريمه مربوطه را پرداخت ننمايد از سوي راهنمايي و رانندگي اخطاريه كتبي با مهلت يك ماهه مبني بر پرداخت جريمه به وي ابلاغ مي‌گردد. در صورت پايان مهلت و عدم پرداخت ضمن ضبط گواهينامه پلاك وسايل نقليه تا زمان پرداخت جريمه در سامانه راهنمايي و رانندگي توقيف خواهد شد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: