کد خبر:۳۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۷
تعداد بازدید: 6439
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بحران بي احترامي به حقوق يکديگر و قوانين
بي احترامي به حقوق يکديگر و قوانين،رعايت نکردن احترام در کلام و رفتار آن قدر بالا گرفته است که بسياري از کارشناسان مسائل اجتماعي از آن به عنوان بحران بي احترامي نام مي برند
 از لابه لاي جمعيت به زحمت عبور مي کند و بدون توجه به اعتراض مسافران سوار اتوبوس مي شود براي اين که بتواند در طول مسير بر روي صندلي بنشيند.

- بدون توجه به قوانين راهنمايي و رانندگي با سرعت از چراغ قرمز عبور مي کند.

- همه افراد مجتمع خوابند و او بدون توجه به حقوق همسايه مشغول تماشاي فيلم موردعلاقه اش با صداي بلند است.

- پسر مشغول تماشاي تلويزيون است که پدر با پاکت هاي ميوه از راه مي رسد. اما پسر بدون توجه به او وخستگي اش، همچنان مشغول تماشاي برنامه مورد علاقه اش است.

- پدر و مادر باز هم براي خريد لباس دخترشان باهم اختلاف نظر دارند و اين اختلاف نظر در حضور بچه ها به دعوا و فحاشي مي کشد و بچه ها در سکوت اين دعوا را نظاره گرند.موارد بسياري را از اين دست که ناشي از احترام نگذاشتن افراد به يکديگر و حقوق متقابل و قوانين است در جامعه شاهد هستيم و بنا به گفته بسياري از کارشناسان نقطه آغازين آن به خانواده برمي گردد.

بي احترامي به حقوق يکديگر و قوانين،رعايت نکردن احترام در کلام و رفتار آن قدر بالا گرفته است که بسياري از کارشناسان مسائل اجتماعي از آن به عنوان بحران بي احترامي نام مي برند.
 
به گزارش ايسنا دکتر سيما فردوسي استاديار دانشگاه شهيد بهشتي در اين باره هشدار داد و گفت: بحران بي احترامي از خانواده ها نشأت گرفته و احترام بين زن و شوهر و فرزندان نسبت به والدين کاهش يافته است.وي افزود: در حال حاضر بحران بي احترامي يکي از معضلات جامعه است که از والدين و خانواده آغاز شده است.دکتر فردوسي گفت: والدين بايد در خانواده احترام يکديگر را حفظ و اين رفتار را به فرزندان خود منتقل کنند.وي افزود: براي استحکام روابط خانوادگي، همسران بايد به يکديگر احترام بگذارند.

مجيد اميدي کارشناس مسائل اجتماعي نيز با اشاره به اين که نوجوانان و جوانان رعايت قوانين و احترام گذاشتن به يکديگر و حقوق متقابل را از خانه فرامي گيرند به خراسان گفت: متاسفانه آموزه هاي ديني و اخلاق که احترام به والدين، رعايت حقوق يکديگر و رعايت مقررات و قوانين را توصيه مي کرد و مورد تاکيد قرار مي داد، در برخي از خانواده ها مورد غفلت قرار گرفته و مرز احترام بين اعضاي خانواده از بين رفته است که در اين وضعيت زن و شوهر به يکديگر احترام نمي گذارند و فرزندان نيز حرمت والدين خود را نگه نمي دارند.وي افزود: در چنين خانواده هايي حقوق پدر و مادر و فرزند ناديده گرفته و جايگاه ها مخدوش مي شود.

پسر هنگام بيرون رفتن خود را ملزم به اجازه گرفتن از والدين نمي داند و مادر آن طور که بايد حرمت پدر را نگه نمي دارد. اميدي خاطرنشان کرد: اين بي احترامي در ابعاد گسترده تر از خانواده به جامعه تسري مي يابد فردي که در خانواده رعايت احترام به حقوق افراد را چه در کلام و چه در رفتار نياموخته و الگوي مناسبي در خانواده در اين زمينه نداشته است وقتي وارد جامعه مي شود نيز مرتکب بي احترامي به قوانين و حقوق افراد مي شود.وي افزود: بررسي ها نشان مي دهد کودکاني که از احترام و محبت والدين برخوردار بوده اند، کودکاني با گذشت، باانصاف، صميمي و داراي حسن معاشرت و اعتماد به نفس بالا هستند و هنگام ورود به جامعه نيز رعايت احترام را در تمامي ابعاد مي کنند.بنا به گفته مديرکل فرهنگي سابق سازمان ملي جوانان اما کودکاني که از احترام و محبت والدين خود برخوردار نبوده اند کودکاني با روحيه پرخاشگر و اعتماد به نفس پايين هستند که همان طور که احترام آن ها در خانواده رعايت نشده است آن ها نيز به قوانين و حقوق متقابل پاي بند نيستند.

اميدي گفت: علاوه بر اين افرادي که در خانواده مورد محبت و احترام قرار نگرفته اند دچار احساس حقارت مي شوند و در ورود به جامعه با ديدن کوچک ترين محبت و احترام کاذبي از سوي گروه هاي بزهکار جذب مي شوند که آثار آن مي تواند بزهکاري و آسيب هاي اجتماعي باشد.

اين کارشناس مسائل اجتماعي با اشاره به اين که درحال حاضر اخلاق و احترام در جامعه کم رنگ شده و جاي آن را بي حرمتي در ابعاد مختلف گرفته است افزود: وقتي فردي از چراغ قرمز عبور مي کند يعني به قوانين راهنمايي و رانندگي بي حرمتي کرده است، وقتي در اماکن عمومي سيگار مي کشد يعني به سلامت و حقوق افراد جامعه احترام نگذاشته است، وقتي فردي صداي ضبط خودروي خود را بلند کرده، يعني به ارزش هاي جامعه بي احترامي کرده است و ما متاسفانه در حال حاضر با بحران بي حرمتي و بي احترامي و بي اخلاقي در جامعه در ابعاد مختلف از قوانين گرفته تا حقوق متقابل و بي حرمتي به بزرگان و ... روبه رو هستيم.

وي افزود: در سال هاي اول بعد از انقلاب و حتي در دوران دفاع مقدس آن چه در جامعه وجود داشت عطوفت، مهرباني و ايثار و احترام به ارزش ها بود، اما متاسفانه در سال هاي اخير اين ارزش ها کم رنگ شده است و بايد تا دير نشده با اقدامات فرهنگي، اخلاق را در جامعه نهادينه کرد. بنا به گفته مديرکل فرهنگي سابق سازمان ملي جوانان، بسياري از موارد بي احترامي در جامعه ناشي از ديدگاه هاي وارداتي است که حقوق متقابل افراد را دگرگون کرده است. به عنوان مثال اگر پسري به پدر خود احترام نمي گذارد با رنگ و لعاب روشنفکري از آن به عنوان راحت بودن و دوست بودن پسر و پدر نام مي برند، در حالي که در آموزه هاي ديني بر تکريم و احترام به والدين تاکيد فراوان شده است.وي افزود: اگر اين آموزه ها به درستي در خانواده و جامعه رعايت شود و تعامل با اعضاي خانواده و ساير افراد در جامعه بر اساس اخلاق باشد، دامنه آسيب هاي اجتماعي و تخلفات برچيده مي شود.

اميدي تصريح کرد: بررسي ها حاکي از آن است که ريشه بسياري از بزهکاري ها و آسيب هاي اجتماعي در بي اعتنايي به اخلاق و احترام به قوانين است.وي افزود: متاسفانه ضعف کارکردهاي اخلاقي در خانواده ها و تربيت فرزندان بر اساس موازين اسلامي و شيوع فرزندسالاري از يک سو و غفلت برنامه ريزان فرهنگي و بي توجهي به مباحث اخلاقي و رعايت احترام در کتب درسي مدارس و دانشگاه ها باعث شده است که بحران بي احترامي در جامعه روز به روز بيشتر شود و متاسفانه هيچ اقدامي براي پيش گيري از آن صورت نگرفته است.

اين کارشناس مسائل اجتماعي با اشاره به عواقب شکستن مرز احترام و حرمت ها گفت: رواج بي حرمتي و بي احترامي به قانون، به حقوق يکديگر و ... عواقب بسيار نگران کننده اي دارد و همان طور که بررسي ها نشان مي دهد کم رنگ شدن محبت و ايثار و بي احترامي به قانون و ارزش ها، منجر به رفتارهاي ضدقانون، آسيب هاي اجتماعي و بزهکاري در جامعه شده است در حالي که در تاريخ و هويت ايراني اسلامي، يک ايراني نماد حسن معاشرت، احترام به قانون و ارزش ها و احترام به فرهنگ غني ايراني و اسلامي بوده است اما در حال حاضر به دليل فرهنگ هاي وارداتي و هجمه فرهنگ غربي از يک سو و بي تفاوت بودن برنامه ريزان از سوي ديگر، همه اين موارد در حال از دست رفتن است.وي همچنين احساس ناامني و بي اعتمادي را يکي از پيامدهاي بحران بي احترامي ذکر کرد و گفت: وقتي فردي به قانون، ارزش ها و اخلاق بي توجه باشد در جزئي ترين مسائل زندگي اطمينان به او سلب مي شود و کمتر کسي به او اعتماد مي کند.

وي تصريح کرد: در کسب و کار فردي که براي حقوق افراد بر اساس ارزش هاي ديني و اخلاقي ارزش قائل مي شود، دروغ نمي  گويد، ريا نمي کند و در کار خود غش وارد نمي کند، همواره مورد اعتماد خواهد بود علاوه بر اين که حرمت و احترام وي نزد افراد ديگر به تدريج افزايش مي يابد و امين مردم خواهد بود.

بنا به گفته اميدي، در حال حاضر شيشه احترام و حرمت ها ترک برداشته است که ناشي از کم رنگ بودن جايگاه تربيت اسلامي در خانواده، فرزندسالاري، ضعف فرهنگي، بي توجهي برنامه ريزان درسي و ... است و بايد با اقدامات فرهنگي از سوي رسانه ملي و دستگاه هاي فرهنگي اين خلاء از بين برود تا متعاقب احساس امنيت، اعتماد افزايش و آسيب هاي اجتماعي کاهش يابد.

دکتر سيما فردوسي نيز گفت: والدين بايد در خانواده احترام يکديگر را حفظ کرده و اين رفتار را به فرزندان خود منتقل کنند.دکتر فردوسي تاکيد کرد: براي استحکام روابط خانوادگي، همسران بايد به يکديگر احترام بگذارند.

وي با تاکيد بر اهميت محبت کلامي اظهار کرد: اين نوع محبت، دلگرمي همسران را در پي دارد و بي محبتي، طلاق عاطفي را در خانواده رقم مي زند.وي با هشدار نسبت به گسترش طلاق عاطفي در خانواده ها گفت: برخي از خانواده ها دوري همسران را از يکديگر نشانه تجدد مي دانند که اين تفکر خطرناک است.دکتر فردوسي خاطرنشان کرد: بخش کوچکي از شخصيت افراد توارثي و بسياري از رفتارهاي انسان اکتسابي است که با آموزش خانواده و الگوگيري از والدين به دست مي آيد، خانواده ها بايد آگاه باشند که رفتار والدين به درون فرزندان افکنده مي شود.

وي خاطرنشان کرد: الگوي کلامي در تربيت خانوادگي امروز جاي خود را به الگوي عملي داده و رفتار والدين زير نگاه هاي تيزبين فرزندان قرار دارد.

وي همچنين بيان کرد: بايد تربيت ديني از خانواده آغاز شود و هم زمان با رشد جسمي، فرزندان رشد مذهبي نيز داشته باشند.

وي تصريح کرد: اگر تربيت ديني به خوبي در کودک شکل نگيرد در بزرگسالي خانواده ها ديگر نمي توانند فرزندان خود را کنترل کنند.اين مدرس دانشگاه اضافه کرد: بايد در آموزش ها به سمت پژوهش محوري حرکت کنيم و معلمان دوره ابتدايي از کودکان بخواهند با فعاليت پژوهشي، مفاهيم ديني را بياموزند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: