کد خبر:۳۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۲۴
تعداد بازدید: 4288
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هنرمندان از وضعيت موجود ناراضي‌اند
امروز يك فوتباليست تا چندصد ميليون تومان پول مي‌گيرد درحالي‌كه فقط تا 32 سالگي كار مي‌كند و تا آخر عمر تامين است اما هنرمندان ما كه تا پايان عمر فعاليت دارند، وضعيت مناسبي ندارند.
مراسم رونمايي از سي‌دي شب ستاره‌ها درحالي برگزار شد كه سخنرانان اين مراسم بيشتر حرف‌هاي خود را به انتقاد از وضعيت فرهنگي موجود اختصاص دادند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، مرتضي احمدي(بازيگر سينما و تئاتر) طي اشاره‌اي به وضعيت هنر گفت: در زمان‌هاي گذشته ما حقوق ماهيانه مي‌گرفتيم و هر گروه نمايشي يك پزشك همراه داشت و مردم همراه با خانواده به ديدن اين تئاترها مي‌آمدند اما امروز متاسفانه چنين امري وجود دارد.
وي با اشاره به توقيف برخي از كتاب‌هاي خود مانند فرهنگ لغات بر و بچه‌هاي تهران و كهنه‌هاي هميشه نو، گفت: نسل گذشته براي ما چيزي باقي نگذاشت و ما امروز آنها را نفرين مي‌كنيم. من تلاش كرده‌ام تا مسائلي را كه جزء تاريخ ماست روي كاغذ بياورم و آن را ثبت كنم تا به صورت سند نگهداري شوند.
وي با اشاره به وضعيت نامناسب دستمزد هنرمندان گفت: امروز يك فوتباليست تا چندصد ميليون تومان پول مي‌گيرد درحالي‌كه فقط تا 32 سالگي كار مي‌كند و تا آخر عمر تامين است اما هنرمندان ما كه تا پايان عمر فعاليت دارند، وضعيت مناسبي ندارند.
وي با اشاره به عملكرد وزارت ارشاد گفت: من 14 سال است كه به وزارت ارشاد نرفته‌ام و فكر نمي‌كنم هنرمندان ديگري نيز به آنجا بروند.
ژاله علو(گوينده راديو، تلويزيون و بازيگر سينما) نيز طي سخناني با اشاره به ويژگي‌هاي شخصيتي حميده خيرآبادي گفت: خيرآبادي پديده شيرين فيلم‌هاي ايران بود، هنرمندي بود كه نظير آن را نمي‌توانيم داشته باشيم.
وي ادامه داد: بايد قدر هنرمندها را تا زماني كه هستند بدانيم. امروز هنرمندها بيشتر از پول و ماديات؛ به حرمت نياز دارند و امروز حد هنرمندان رعايت نمي‌شود چرا بايد يك فرد مانند عزت‌الله انتظامي در طول عمر كاري خود به اندازه يك فوتباليست هم حقوق دريافت نكند.
وي با اشاره به اينكه امروز تعدادي از هنرمندان با مشكلات جسمي و بيماري روبرو هستند، گفت: من مخالف نيستم كه نبايد كسي در خانه سالمندان زندگي كند اما در همه جاي دنيا از هنرمندان در آخر عمرشان به بهترين وسيله نگهداري مي‌شود.
وي ادامه داد: نياز يك جامعه متفكر و رو به رشد اين است كه به هنرمندان و فرهيختگان به خود توجه كند. از اين رو بايد مركزي تاسيس شود تا به هنرمندان پيشكسوت اهميت داده شود نه اينكه امروز ما فقط شاهد آن باشيم كه فقط مردم به ما محبت مي‌كنند. امروز هنرمندان از خود مي‌پرسند كه پس از سال‌ها به جز دلخوشي و رضايت از كار خود و محبتي كه از مردم جمع كرده‌اند؛ چه چيز ديگري دارند.
علو با اشاره به اينكه زبان فارسي امروز در صدا و سيما نديده گرفته مي‌شود، گفت: زبان فارسي امروز بسيار تنزل پيدا كرده است و هيچ‌گاه به فرهنگ اصيل فارسي در گويش‌ها توجه و رجوع نمي‌شود درحالي‌كه بايد زبان فارسي را به صورت سليس ادا كرد.
وي با اشاره به اينكه ديگر در سريال‌هاي تلويزيوني حاضر نمي‌شود، گفت: من امروز خسته هستم، متاسفانه كار در تلويزيون بسيار بي‌نظم است و اين بي‌نظمي به بخشي از بخش‌هاي سينما نيز سرايت كرده است. اين روزها بيشتر مطالعه يا كارگرداني در راديو انجام مي‌دهم.
محمدعلي كشاورز نيز با اشاره به اهميت و جايگاه هنر و هنرمند گفت: خداوند انسان‌هاي مخصوصش را به صورت هنرمند خلق كرده است و هنرمند به انسانيت بسيار اهميت مي‌دهد و پيام‌آور مهر و دوستي است.
وي با اشاره به اينكه هرگز به جوان‌ها توصيه نمي‌كند كه وارد عرصه بازيگري و فيلم‌سازي شوند، گفت: امروز متاسفانه به تئاتر و هنر توجه كافي نمي‌شود و اگر مملكتي تئاتر نداشته باشد، هنر ديگري ندارد.
وي با انتقاد از وضعيت اين روزهاي سينما و تئاتر گفت: امروز متاسفانه فقط روابط و باندبازي در سينما و تئاتر حاكم شده است و پول و سرمايه دليل همه كارها شده است. حتي نقد آثار نيز متاثر از وضعيت پول و سرمايه شده است و تا زماني كه اين روابط از بين نرود و ضوابط جاي آنها را نگيرد، وضعيت درست نمي‌شود.
وي با انتقاد از كلاس‌هاي آموزشي در زمينه هنر گفت: كلاس‌هاي آموزشي در حوزه بازيگري به جاي آموزش؛ فقط راه شهرت را نشان مي‌دهند درحالي‌كه شهرت هيچ ارزشي ندارد. امروز به جاي ياد كردن از بزرگان و فرهيختگان فقط شعار حمايت از آنها داده مي‌شود و شغل بازيگري ديگر آبرو ندارد. و از شهرت بعضي از بازيگران سينما نيز براي جذابيت در تئاتر استفاده مي‌شود.
وي ادامه داد: من در زندگي خود نه ماهواره دارم نه تلويزيون و نه راديو. فقط كتاب مي‌خوانم. امروز ما در كشور؛ كتاب‌ها و گنجينه‌هاي ادبيات پرباري داريم اما هيچ‌كس از خود نمي‌پرسد كه چرا اين كتاب‌ها كه با تيراژ حداقل دو هزار نسخه منتشر مي‌شود، به فروش نمي‌رسد. در مملكتي كه كتاب نخواند ماهواره روي آن اثر مي‌گذارد و ماهواره امروز باعث بسياري از مشكلات است.
وي با اشاره به اتهام سياسي كه به بعضي هنرمندان زده مي‌شود، گفت: هنرمند هرگز نمي‌تواند سياسي باشد زيرا جزئي از مردم است و اگر سخني مي‌گويد همان مشكلات مردم است.
كشاورز در پاسخ به سئوالي درباره نحوه تدفين حميده خيرآبادي گفت: من نحوه تدفين وي را نمي‌پسندم زيرا به نظر من؛ هنرمند بعداز فوت جزئي از مردم است و مردم دوست داشتند كه او را بدرقه كنند.
وي ادامه داد: خيرآبادي در سالروز تولدم به منزل من آمد و اعلام كرد قبري را كه در قطعه 26 خريده؛ مي‌فروشد زيرا دوست داشت در قطعه هنرمندان و دركنار هنرمندان ديگر كه خود به آنها فرزندان خويش مي‌گفت؛ دفن شود.
در اين مراسم كه نادره گلچين(خواننده قديمي) نيز حضور داشت، قنبري(تهيه‌كننده مجموعه شب ستاره‌ها) با اشاره به اهداف انتشار اين مجموعه گفت: ما قصد داشتيم با انتشار اين مجموعه يك ثبت تاريخي و شناسنامه‌اي انجام بدهيم و در اين برنامه تريبون آزادي را دراختيار هنرمندان قرار دهيم تا درد و دل خود را بيان كنند و مردم با شخصيت واقعي هنرمندان و مشكلات آنان از نزديك آشنا شوند و سندي براي آيندگان باشند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: