برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۸۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۱
تعداد بازدید: 12063
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اقدامات غيرقانوني در آرايشگاه هاي زنانه
خيلي از اعمالي كه اكنون آرايشگران انجام مي دهند، خارج از حيطه وظايفي است كه برايشان توسط اتحاديه مربوطه تعريف و مشخص شده است.
پس از به صدا درآمدن چند بار زنگ، صداي نازك و كشدار از آن طرف سيم مي گويد: سالن آرايش و زيبايي... اگر ممكنه سريع تر امر تون رو بفرماييد آخه ما خيلي «بيزي» هستيم! (منظورش اينه كه سرمون حسابي شلوغه).
مي خواستم در مورد خدمات آرايشي- بهداشتي مكمل تون بدونم.
- مثلاً چي؟
تاتو- تزريق بوتاكس، برنزه كردن پوست، گذاشتن حلقه روي لب و... خلاصه هر كاري كه بتونه ظاهر قشنگ تري به من بده.
- خانم شما بايد حضوري مراجعه كنين تا موقعيت فيزيكي تون كاملاً بررسي بشه. مطمئن باشين همكاراي ما كه همه زير نظر متخصصان اروپايي دوره ديدن، از شما يه شخص ديگه مي سازن! وقت بگذارم؟...
در يكي از آرايشگاه هاي مشهور شمال شهر كه از وقت ورود تا خروجش حداقل 400- 300 هزار تومان پياده مي شويد، خانمي كه مشغول ماساژ صورت يك خانم ميانسال است، مي گويد: اين ماده گياهي كه از بهترين مواد خارجي به وسيله متخصص هاي خودمان تهيه شده، به پوست شما كمك مي كند تا بهتر نفس بكشد و شاداب بماند. البته يادتان نرود كه هر شب به مدت چهار ماه بايد از آن استفاده كنيد تا معجزه اش را ببينيد! در اين مدت هم هر دو هفته يكبار بايد به متخصصان ما مراجعه كنيد «چك آپ» بشويد!

***
شهره 43 ساله كه به قصد برداشتن چين و چروكهاي به قول خودش «زودهنگام» زير چشم و پيشاني به وسيله «بوتوليسم» به آرايشگاه مراجعه كرده، به گزارشگر ما مي گويد: از چند ماه پيش به فكر افتادم اين مشكل را حل كنم، ولي مي ترسيدم عوارض داشته باشد تا اينكه يكي از دوستانم در همين جا با تزريق يك ماده به بالاي ابرو و زير چشم هايش توانست از شر چين و چروكهاي اضافه خلاص شود! خانم ديگري كه براي تاتوي ابرو آمده، وقتي با پيشنهاد متصدي آرايشگاه در مورد تاتوي پشت چشم و دور لب مواجه مي شود، مقاومت نمي كند و رضايت مي دهد.

عوارض تزريق بوتاكس

دكتر مجتبي اميري، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران در مورد انجام اعمال پزشكي در سالنهاي آرايش به ايرنا گفته است: انجام هر گونه كار پزشكي و درماني در آرايشگاه ها توسط افراد غيرپزشك ممنوع است. ضمن اينكه تزريق بوتوليسم توسط فرد غيرمتخصص و يا با داروي تقلبي در اطراف چشم عوارضي نظير دوبيني، افتادگي پلك، عفونت چشمي و... را به دنبال خواهد داشت. حال اينجاست كه در صورت انجام چنين اعمالي توسط برخي از آرايشگران، چه كسي مسؤول رسيدگي يا برخورد قانوني با متخلفان است؟

ايدز و هپاتيت در كمين

مهندس غلامي؛ مديركل سلامت محيط كار وزارت بهداشت و درمان به گزارشگر ما مي گويد: خيلي از اعمالي كه اكنون آرايشگران انجام مي دهند، خارج از حيطه وظايفي است كه برايشان توسط اتحاديه مربوطه تعريف و مشخص شده است. به عنوان مثال انجام هر نوع تغيير در چهره با تاتو كردن يا تزريق بوتاكس و... توسط افراد ناوارد و غيرمتخصص يا با وسايل غير استريل مي تواند شخص را در معرض خطر ابتلا به امراض پوستي، عفوني و از همه مهمتر هپاتيت و ايدز قرار دهد.وي ادامه مي دهد: توصيه ما به خانواده ها اين است كه از مراجعه به آرايشگراني كه بدون حضور فرد متخصص در محل كار يا منزلشان اقدام به اعمال مداخله گرانه در امر درمان مي كنند، خودداري كنند و فريب هر نوع تبليغات كاذب را در اين موارد نخورند.

وزارت كار نمي تواند مجوز صادر كند

مهندس غلامي اضافه مي كند: ديده شده برخي از آرايشگاه ها تابلو مي زنند كه داراي گواهي از وزارت كار هستند تا اعمال بهداشتي و درماني را در محل كار خود انجام دهند، در حالي كه اين مجوز به هيچ وجه از سوي وزارت كار نمي تواند صادر شود.او تأكيد مي كند: دستگاه هايي نظير «سولاريوم» كه براي برنزه كردن مصنوعي پوست توسط اشعه مورد استفاده قرار مي گيرد، جايش اصلاً در آرايشگاه ها و سالنهاي زيبايي نيست و استفاده از چنين تجهيزاتي به افراد متخصص نياز دارد.به همين دليل چنانچه همكاران ما با موارد تخلف در اين زمينه و ساير موارد برخورد كنند، متخلفان را به دستگاه قضايي معرفي خواهند كرد.

دوره هاي آموزشي ويژه براي آرايشگران

مديركل سلامت محيط كار وزارت بهداشت همچنين مي افزايد: رايزني هايي با بخشهاي درمان در حال انجام است تا راهي پيدا كنيم كه به گروهي خاص پس از گذراندن دوره هاي آموزشي مخصوص، مجوز انجام برخي كارها نظير «تاتو» را زير نظر پزشك متخصص بدهيم و از اين طريق در حفظ سلامت مردم و پيشگيري از تخلفها گام مثبتي برداشته شود.

«تاتو» همچنان خطرآفرين است

حدود سه سال پيش و در پي بروز مشكلاتي در برخي آرايشگاه ها در پي «خالكوبي و تاتو» اداره اماكن عمومي نيروي انتظامي، ضوابط لازم را براي انجام امور آرايشي- بهداشتي در آرايشگاه هاي زنانه به اتحاديه هاي مربوطه در سراسر كشور اعلام نمود و دستور وزارت بهداشت را مبني بر ممنوعيت تاتو در اين واحدهاي صنفي به آنها ابلاغ كرد.
عامري، معاون اتحاديه بانوان آرايشگر مشهد نيز با تأكيد بر اين مسأله كه بيشترين شكايت يا اعتراض رسيده به اتحاديه از سوي خانمهايي است كه عمل «تاتو» در آرايشگاهي انجام داده اند و معتقدند، كارشان خوب نبوده است. بنابراين، از آنجا كه آرايشگاه ها حق انجام «تاتو» يا هر كاري را كه جنبه درماني داشته باشد، ندارند پس به محض اينكه شكايت يا گزارشي به ما برسد، از طريق اتحاديه به آن رسيدگي مي شود و در صورت اثبات تخلف جلوي كارش گرفته مي شود. البته ما بر نحوه كار اعضاي اتحاديه كه داراي پروانه و مجوز رسمي كار هستند، نظارت داريم، ولي اگر تخلفي توسط افراد بدون مجوز انجام شود، از طريق قانون حتماً با آن برخورد مي شود و از ادامه كار آن آرايشگاه جلوگيري به عمل مي آيد.
وي به خانمها توصيه كرد، از مراجعه به محلهاي فاقد مجوز و مشكوك بخصوص در خانه ها براي انجام امور آرايشي پرهيز كنند. وي رو آوردن دختران جوان به آويزان كردن حلقه بر روي لب يا كاشتن نگين روي دندان و نظاير آن را ناشي از وجود كمبودهايي در درون خانواده و به منظور جلب نظر دانست و از خانواده ها خواست، مراقبت بيشتري در اين زمينه انجام دهند و خود مادران الگوي مناسبي براي دخترانشان باشند.

توزيع «شيشه» در آرايشگاه هاي زنانه

اين در حالي است كه چند روز پيش سردار احمدي مقدم، در جمع خبرنگاران در خصوص توزيع برخي مواد مخدر از جمله «شيشه» توسط برخي آرايشگاه ها هشدار داد و تأكيد كرد: نظارت در اين خصوص در گام اول برعهده وزارت بهداشت، اتحاديه ها و مراكز نظارتي ديگر است و در گامهاي بعدي نيروي انتظامي اقدام مي كند.شنيده شده، برخي از افراد در آرايشگاه ها به خانمهايي كه مايلند وزنشان را پايين بياورند پيشنهاد مي كنند از قرصها يا گردهايي كه ارائه مي دهند، استفاده كنند، در حالي كه آنها حاوي ماده مخدر شيشه هستند. تهيه كننده: عاليه حجت زاده
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
نگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۴
0
0
مرسی از این اطلاعات
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: