کد خبر:۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 4457
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مصرف بيشتر داروهاي محرك مغزي در بين دانشجويان
در بين دانشجويان بيشتر داروهاي محرك مغزي استفاده مي‌شود مانند مشتقات آمفتامين كه دانشجويان اين داروها را بيشتر براي افزايش تمركز و بيدار ماندن براي شب‌هاي امتحان استفاده مي‌كنند ...
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درمان قزوين گفت: در بين دانشجويان بيشتر داروهاي محرك مغزي براي افزايش تمركز و بيدار ماندن براي شب‌هاي امتحان استفاده مي‌شود.
 
فرزاد پيرويان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوين بيان داشت: آمار سوء‌مصرف دارو به طور دقيق در كشور وجود دارد ولي در مجموع الگوي مصرف دارو در استان ما مشابه كشور است.
وي ادامه داد: عمده داروهايي كه مورد سوء مصرف به صورت عمومي در بين مردم است، مسكن‌ها است به ويژه مسكن‌هايي كه مشتقات مخدر دارد مانند استامينوفن كدئين و ترامادول كه البته دسترسي به ترامادول با سياست‌هاي وزارت بهداشت كمتر شده و مصرف آن پايين آمده است.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي قزوين اضافه كرد: داروهاي كرتون از ديگر داروهايي است كه مصرف آن زياد بوده و مورد سوءمصرف قرار مي‌گيرد به ويژه براي افرادي كه قصد دارند وزن خود را افزايش دهند.
وي افزود: در بين دانشجويان بيشتر داروهاي محرك مغزي استفاده مي‌شود مانند مشتقات آمفتامين كه دانشجويان اين داروها را بيشتر براي افزايش تمركز و بيدار ماندن براي شب‌هاي امتحان استفاده مي‌كنند كه بعد وابسته به استفاده از اين داروها مي‌شوند.
پيرويان اعلام كرد: جدا از مواد مخدر، داروهايي كه محرك مغزي است مواد اوليه آن براي توليد شيشه و ساير داروهاي توهم‌زا مورد مصرف قرار مي‌گيرد.
وي تصريح كرد: مصرف دارو بايد با تجويز پزشك و زيرنظر متخصص و به هر اندازه كه گفته مي‌شود، صورت گيرد، زيرا دارو همانند تيغ دولبه است، قسمتي درمان و قسمتي نيز عوارض آن است كه اگر بدون تجويز پزشك و متخصص استفاده شود احتمال اينكه تيغ درماني كندتر شود و بيشتر به عوارض درگير شويم بيشتر است.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي قزوين اعلام كرد: در خصوص داروهايي كه مورد سوءمصرف است، ابتدا به صورت تسكين است ولي در درازمدت موجب وابستگي و حتي اعتياد مي‌شود.
وي توضيح داد: يكي از مشكلات در كشور ما اين است كه فرهنگ صحيح و منطقي تجويز و مصرف دارو ضعيف است كه ارتباط مالي كادر درمان با بيمار، به‌روز نبودن اطلاعات كادر درمان و رقابت ناسالم در بين كادر درمان و حتي مردم عادي در مصرف دارو عمده مواردي است كه بايد در اين بحث مورد توجه قرار گيرد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: