کد خبر:۳۸۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 54277
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وقتي «ضامن» قرباني قراردادهاي يک طرفه بانک ها و موسسات مالي مي شود
اين سوال مطرح مي شود که چرا بانک ها قبل از اين که ضامن را از عدم پرداخت اقساط مطلع کنند، اقدام قانوني انجام مي دهند

«آمدم ثواب کنم، کباب شدم. سال ۸۲ ضمانت شخصي را به مبلغ ۵ ميليون تومان با بازپرداخت ۱۲ ماهه در بانک ... پذيرفتم که متاسفانه برايم مشکل ساز شد». اين مطلب بخشي از صحبت هاي «واله» کارمند يک موسسه فرهنگي است که از کوتاهي بانک ها اعم از خصوصي و دولتي گلايه دارد.

وي در ادامه مي گويد: بانک... بعد از ۳ سال يعني دو برابر زمان تعهد بازپرداخت اقساط، اعلام کرد که بايد ۹ ميليون و پانصد هزار تومان بابت معوقات اقساط و ديرکرد اين وام پرداخت کنم. بانک بعد از برگشت چک ۵ ميليون توماني ضمانت و وصول آن ، سپس با اخذ حکم قضايي از دادگاه مابقي مبلغ را از من گرفت. از اين حرکت بانک به مراجع مختلف حتي به بانک مرکزي شکايت کردم، اما متاسفانه هيچ جواب قانع کننده اي دريافت نکردم.

«حسيني» هم که ضمانت وام بانکي يکي از همکارانش را در يک بانک دولتي کرده است در اين باره مي گويد: مسئولان بانک بدون اين که حيثيت افراد را در نظر بگيرند، بدون اطلاع به وام گيرنده و ضامن از حساب ضامن برداشت مي کنند. وي اظهار مي دارد: بدون اطلاع به من و حتي به وام گيرنده از حساب جاري من برداشت کردند چک من که سررسيد همان روز بود برگشت خورد و اعتبارم پيش فردي که به او چک داده بودم زير سوال رفت؟!

خانم «فتحي» که از بانک دولتي ديگري وام خريد خودرو دريافت کرده از بي ضابطه بودن رفتار بانک ها شاکي است و مي گويد: براي پرداخت اقساط وام به بانک مراجعه و ۲ قسط معوقه را پرداخت کردم و از کارمند آن شعبه پرسيدم که آيا باز هم اقساط معوقه دارم؟ وي به صراحت گفت: خير، اما بعد از چند روز ضامن به من اعلام کرد که بدون اطلاع از حساب من برداشت کرده اند.

«جوان» کارمند يک موسسه فرهنگي هم که در سال ۸۴ ضمانت خانمي را که فرزندش بيمار بود به مبلغ يک ميليون تومان در يک موسسه مالي و اعتباري کرده است، مي گويد: وام گيرنده اقساط را پرداخت نکرد. در سال ۸۵ اين موسسه مالي اخطار داد چک ضمانت را برگشت خواهد زد. به ناچار ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کردم و قرار شد که مابقي را وام گيرنده بپردازد. تصور مي کردم که ديگر مشکل تمام شده است، اما در سال ۸۸ حکم قضايي از دادگاه به دستم رسيد که چک ضمانت را برگشت زده اند.

وي مي افزايد: متاسفانه از سال ۸۵ تا سال ۸۸ که حکم دادگاه صادر شد هيچ تماسي از سوي موسسه مالي و اعتباري با من گرفته نشد و طبق حکم صادره از سوي دادگاه بايد ۵/۳ ميليون تومان اصل و ديرکرد اقساط را پرداخت کنم. دادگاه رفتم که اعتراض کنم اما قاضي به صراحت گفت که بايد تمام مبلغ را پرداخت کني، مي خواستي ضمانت نکني؟!

«توراني» که شغل آزاد دارد هم از عملکرد بانک ها و موسسات مالي و اعتباري شاکي است و مي گويد: ضمانت دوستم را کردم! او تمام اقساطش را پرداخت کرده بود، به جز دو قسط آخر را آن ها هم بدون اين که به او يا من(ضامن) اطلاع دهند بعد از دو سال اعلام کردند که بايد ۴۶۰ هزار تومان بابت معوقه اقساط و ديرکرد آن پرداخت کنيد. با هزار گرفتاري و پارتي بازي سه فقره چک براي صد هزار تومان اقساط معوقه آن وام دادم.

ولي کار بانک ها به اين جا ختم نمي شود. خانمي هم که ضامن فردي شده بود که ۴ سال پيش وام کارگاه هاي زودبازده گرفته بود، مي گويد: هر ماه به خاطر ديرکرد در پرداخت اقساط توسط وام گيرنده، حساب من مسدود مي شود. گويي با يک مفسد اقتصادي يا جنايتکار طرف هستند. چه کسي به بانک ها اجازه مسدود کردن حساب را داده است آن هم براي ۵۰ هزار تومان قسط؟ يعني آبرو، وقت و شخصيت حقيقي و حقوقي افراد براي بانک ها اين قدر بي ارزش است؟

اقدام بي اطلاع

وقتي وام گيرنده به تعهدات خود عمل نمي کند و اقساط خود را نمي پردازد، ضامن را دچار مشکل مي کند و از طرفي اطلاع ندادن به ضامن از سوي بانک ها و موسسات مالي و اعتباري اين مشکل را چند برابر مي کند.

حال اين سوال مطرح مي شود که چرا بانک ها قبل از اين که ضامن را از عدم پرداخت اقساط مطلع کنند، اقدام قانوني انجام مي دهند.

يک کارشناس بانک مرکزي به صراحت مي گويد: بانک موظف نيست که به ضامن اطلاع دهد که اقساط وام گيرنده معوق شده است؛ زيرا وي در هنگام عقد قرارداد با بانک به صورت مکتوب به بانک اين اجازه را مي دهد که از حساب او برداشت شود يا چک ضمانت او را قانوني به اجرا بگذارند.

وي مي افزايد: تذکرات لازم هم به وام گيرنده و هم به ضامن به صورت مکتوب داده مي شود، اما مشکل اصلي اين جاست که نه وام گيرنده و نه ضامن قرارداد بانکي را مطالعه نمي کنند.

وي يادآور مي شود؛ به صراحت مي گويم که بعد از چند قسط معوق به وام گيرنده اطلاع داده مي شود، اما کوتاهي او براي ضامن مشکل ساز مي شود. پس بايد ضامن به فرد وام گيرنده اطمينان داشته باشد و فقط با يک امضاي بدون مطالعه خود را گرفتار مشکل نکند.

اين کارشناس بانک مرکزي اظهار مي دارد: در قرارداد بانکي قيد نشده که بانک تا چه زماني مي تواند معوقه اقساط را برداشت کند، حتي بانک مجاز است بعد از ده سال اقدام و حق خود را مطالبه کند.

«صالحي» کارشناس اعتباري يک بانک خصوصي هم ممنوعيتي براي اين امر نمي داند و مي گويد: در هيچ جاي قانون بانکي قيد نشده است که بانک براي برداشت معوقه اش بايد به ضامن اطلاع بدهد.

وي مي افزايد: قطعا چندين بار به وام گيرنده اطلاع داده مي شود و حتي برخي از بانک ها و موسسات مالي و اعتباري براي جلوگيري از مشکلات به ضامن هم اعلام مي کنند.

متاسفانه شاهد هستيم که هم وام گيرنده و هم ضامن در برخي موارد کوتاهي مي کنند و بانک و خود را دچار دردسر مي کنند.

دکتر «تجلي» کارشناس بانک داري تعهدي براي اطلاع ضامن در قانون درباره معوقه پرداخت اقساط وام نمي بيند و مي گويد: بانک هيچ تعهدي ندارد که به ضامن خبر دهد که اقساط وام گيرنده به تعويق افتاده است. اما برخي بانک ها بعد از سه تا چهار قسط به وام گيرنده و حتي به ضامن معوقه اقساط وام را اعلام مي کنند.

وي مي افزايد: شيوه اطلاع رساني از شعبه اي به شعبه ديگر حتي در بانک هاي خصوصي و دولتي تفاوت دارد و اين امر بستگي به مسئولان آن شعبه دارد که چگونه عمل کنند.

دکتر تجلي يادآور مي شود: اگر وام گيرنده به تعهد خود عمل نکند و اقساط را نپردازد بعد از ۱۸ ماه که از تاريخ عدم پرداخت اقساط گذشت آن وام وارد شرايط «مجهول الوصول» شده و از همان زمان تبديل به «دين مال» مي شود پس بايد وام گيرنده يا ضامن يک جا همه اصل وام، سود و جريمه تاخير را پرداخت کند و اگر پرداخت نشود بانک به طور قانوني اقدام مي کند.

دکتر «تجلي » مي گويد: وقتي وامي وارد شرايط «مشمول الوصول » مي شود ضامن بايد پاسخ گو باشد و به لحاظ حقوقي گذر زمان ضمانت را از بين نمي برد. زيرا در هنگام قبول ضمانت زمان مشخص نشده است و ضامن تعهد ضمانت وام را کرده است. اما دکتر «عابدي» حقوقدان و استاد دانشگاه در اين باره مي گويد: اگر در متن قرارداد قيد شده باشد که اگر بدهکار بدهي اش را پرداخت نکرد به ضامن اطلاع دهند مي توان اين اشکال را به بانک گرفت.

وي مي افزايد: اصولا براي جلوگيري از مشکلات بانکي وحقوقي طلبکار موظف است که به ضامن اطلاع دهد که وام گيرنده بدهي خود را پرداخت نکرده است و از همان زماني که به ضامن اطلاع داده مي شود، «خسارت تاخير تاديه» در نظر گرفته مي شود و در واقع بايد گفت دير اعلام کردن و به موقع اطلاع ندادن به ضامن از سوي بانک ها و موسسات مالي و اعتباري به اين دليل است که مي خواهند از افراد «خسارت تاخير تاديه» دريافت کنند.

مخبر کميسيون اقتصادي مجلس هم مي گويد: اگر اطلاع رساني به موقع صورت مي گرفت و قانون بانک ها به درستي اجرا مي شد، امروز معوقه بانک ها ۵ برابر نمي شد. معوقه بانک ها در ابتداي دولت نهم، ۱۱ هزار ميليارد تومان بود اما هم اکنون طبق آمارهاي رسمي اين معوقات به ۵۰ هزار ميليارد تومان رسيده است.

وي مي افزايد: نبايد تعداد اقساط معوقه بيشتر از سه قسط شود لذا اگر وام گيرنده به پرداخت بدهي خود اعتنا نکرد، بايد به صورت مکتوب به ضامن اطلاع داد.

«خباز» تاکيد مي کند: متاسفانه علت مشکلات موجود رعايت نکردن قوانين اسلامي است که از سوي اين موسسات اقتصادي صورت مي گيرد و از طرفي مردم هم به وظيفه شرعي خود عمل نمي کنند.

از وي سوال مي شود آيا در اين مورد خلاء قانوني وجود دارد؟ «خباز» يادآور مي شود: بانک ها موظفند مردم را در هنگامي که به عنوان ضامن قراردادي را امضا مي کنند توجيه کنند و افراد هم نبايد بدون مطالعه قوانين بانک ها متعهد شوند و خود را گرفتار کنند.

تاخير در اطلاع ضامن چرا؟!

برخي از ضامن ها که بدون اطلاع قبلي حکم قضايي از سوي بانک ها دريافت کرده اند به موقع مطلع نشدن از معوقات اقساط وام گيرنده را نوعي سوءاستفاده بانک ها و موسسات مالي و اعتباري مي دانند. آيا به واقع اين اقدام بانک ها نوعي سوءاستفاده محسوب مي شود؟

دکتر «تجلي» کارشناس بانک داري اطلاع ندادن به موقع به ضامن را سوءاستفاده از سوي بانک  نمي داند و مي گويد: اين حرکت  بانک ها را نمي توان نوعي سوءاستفاده تلقي کرد، بلکه بايد از آن تعبير به کوتاهي و کاهلي بانک کرد. بانک ها کوتاهي مي کنند و به ضامن اعلام نمي کنند که تعداد اقساط پرداخت نشده وام ضمانتي او زياد شده است. در صورتي که بايد بعد از ۴ تا ۶ قسط که وام گيرنده قسط خود را پرداخت نکرد، به او اخطار کتبي داد و به ضامن هم به صورت مکتوب اطلاع داد تا از مشکلات موجود سيستم بانکي کاسته شود.

يک کارشناس بانک مرکزي اطلاع ندادن به موقع به ضامن را اصلا سوءاستفاده و تخلف از سوي بانک ها نمي داند و مي گويد: اگر بانک به ضامن اطلاع نمي دهد و براي مطالبه خودش قانونا اقدام مي کند، اصلا اين مسئله تخلف يا سوءاستفاده از سوي بانک محسوب نمي شود؛ زيرا ضامن و وام گيرنده به صورت مکتوب به بانک تعهد مي دهند که در صورت پرداخت نکردن اقساط از حساب وام گيرنده و در نهايت از حساب ضامن برداشت شود.

اما اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که دکتر «عابدي» حقوقدان، دير اعلام کردن معوقات به ضامن را فقط توجيه بانک ها مي داند و مي گويد: در واقع دير اعلام کردن معوقات به ضامن از سوي بانک ها و موسسات مالي و اعتباري به اين دليل است که مي خواهند از وام گيرنده يا ضامن «خسارت تاخير تاديه» بگيرند و در واقع اين حرکت از سوي بانک ها نوعي سوءاستفاده محسوب مي شود.

وي اظهار مي دارد: از نظر شرعي مراجع تقليد اعلام کرده اند « خسارت تاخير تاديه» مازاد بر ۴ درصد حرام است.

دکتر «عابدي» يادآور مي شود: متاسفانه مردم از شرايط قرارداد بانک اطلاع ندارند و در هنگام عقد قرارداد هم بدون مطالعه آن را امضا مي کنند.

از وي سوال مي کنيم از نظر حقوقي آيا بانک ها مي توانند از حساب ضامن پول برداشت کنند يا حساب را مسدود کنند؟ دکتر «عابدي» اظهار مي دارد: اين مورد بستگي به قراردادي دارد که بين بانک و ضامن بسته شده و اغلب قراردادها به بانک اين وکالت را مي دهد که از حساب ضامن، معوقه اقساط را برداشت کند، ولي درباره مسدود کردن حساب بعيد مي دانم.

بي اعتمادي به سيستم بانکي

ولي سوال اساسي اين است که اگر اين شيوه برخورد با وام گيرنده و ضامن ادامه يابد در دراز مدت چه اتفاقي رخ خواهد داد؟

دکتر «تجلي» کارشناس بانک داري در اين باره مي گويد: اگر بانک ها اطلاع رساني به موقع به ضامن ها را در دستور کار خود قرار ندهند، قطعا نوعي بي اعتمادي بين مردم به وجود مي آيد و ديگر افراد حاضر نمي شوند که ضمانت وام گيرنده اي را بکنند.

مخبر کميسيون اقتصادي مجلس هم ايجاد مشکل براي ضامن را ازسوي بانک ها نوعي بي اعتمادي مردم براي ضمانت وام ها تلقي مي کند و مي گويد: بانک ها بايد شيوه اي را اعمال کنند که ابتدا و در چندين مرحله براي وصول مطالبات خود به سراغ وام گيرنده بروند و حتي اگر اموالي دارد تصاحب کنند و اگر اين امر ميسر نبود سپس به سراغ ضامن بروند و بعد از چندين بار اخطار کتبي به طور نهايي تصميم گيري کنند.

وي مي افزايد: اگر بانک ها شيوه برخورد خود را با ضامن تغيير ندهند نوعي بي اعتمادي در جامعه بروز مي کند و ديگر کسي حاضر نمي شود که ضمانت بانکي کند. اين بي اعتمادي هم به ضرر مردم است و هم بانک ها متضرر مي شوند، از اين رو اگر بانک ها تسهيلات و وام ندهند، توان اداره کردن خود را ندارند و قطعا با مشکل مواجه مي شوند.

مخبر کميسيون اقتصادي مجلس تاکيد مي کند: متاسفانه مديران ما هميشه آسان ترين راه را براي اعمال مديريت خود پيش مي گيرند و آن برداشت از حساب ضامن است که در نهايت اين راه بسيار مخرب است و همين امر باعث شده که مردم به گفته برخي مديران و مسئولان اعتماد نکنند.

شرکت هايي که ضامن مي شوند

دکتر «تجلي» کارشناس بانک داري مکانيزم موجود را در اين حوزه نادرست مي داند و مي گويد: در دنيا به شيوه کشور ما وام و تسهيلات داده نمي شود و به اين شيوه هم ضمانت براي تسهيلات از وام گيرنده خواسته نمي شود.

وي مي افزايد: در اغلب کشورهاي پيشرفته ضمانت هاي بانکي را «شرکت هاي اعتبار سنجي» انجام مي دهند و هم اکنون اين شرکت در کشور ما هم راه اندازي شده است. آن شرکت بايد جاي ضامن را بگيرد و ديگر وام گيرنده نبايد به دنبال ضامن باشد.

دکتر «تجلي» تاکيد مي کند: اين ايراد بزرگي است که به سيستم بانکي وارد است که يک فرد ضمانت چند وام گيرنده را بکند اگر از اين تعداد يک نفر هم در پرداخت اقساط خود کوتاهي کند قطعا ضامن دچار مشکل مي شود.

اين کارشناس بانک داري به شيوه عملکرد «شرکت هاي اعتبار سنجي» اشاره مي کند و مي گويد: کارکرد اين شرکت ها به اين گونه است که هر فردي اعم از حقيقي يا حقوقي در آن شرکت يک پيشينه براي خودش به ثبت مي رساند و به ميزاني که پيشينه آن فرد اجازه دهد، اعتبار براي او منظور مي شود و هر چه قدر اين اعتبار زياد باشد آن فرد مي تواند وام بيشتري بگيرد.

دکتر «تجلي» مي گويد: بانک به اين شرکت اعتماد مي کند و به اشخاص وام مي دهد. وام گيرنده اگر يک يا دو قسط معوقه داشته باشد، در آن سيستم ثبت مي  شود و اين سيستم به ديگر بانک ها اين اطلاعات را مي دهد و ديگر آن فرد به دليل بدحسابي نمي تواند وام دريافت کند.

اين کارشناس بانک داري در ادامه مي گويد: در کشور کانادا اگر فردي يک سابقه معوقه يا عدم پرداخت اقساط داشته باشد، به مدت هفت سال از دريافت وام محروم مي شود و هيچ بانک و يا موسسه اقتصادي به او وام نمي دهد. اگر بعد از هفت سال مجددا وام دريافت کند و دوباره معوقه اقساط داشته باشد ديگر تا پايان عمر از گرفتن وام محروم مي شود.

به هر حال اين روال هنوز ادامه دارد و از گفته هاي کارشناسان و مسئولان چنين بر مي آيد که بانک ها به خاطر تقاضاي زياد وام و تسهيلات و استيصال برخي افراد، هر گونه که مي خواهند با آن ها رفتار مي کنند و اقدام به تنظيم قراردادهاي کاملا يک طرفه اي مي کنند که در نهايت همه چيز به نفع بانک تمام مي شود.منبع:خراسان

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۲۸
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۲
5
12
دکتر تجلي يادآور مي شود: اگر وام گيرنده به تعهد خود عمل نکند و اقساط را نپردازد بعد از ۱۸ ماه که از تاريخ عدم پرداخت اقساط گذشت آن وام وارد شرايط---- «مجهول الوصول»----- شده و از همان زمان تبديل به------ «دين مال»----- مي شود پس بايد وام گيرنده يا ضامن يک جا همه اصل وام، سود و جريمه تاخير را پرداخت کند و اگر پرداخت نشود بانک به طور قانوني اقدام مي کند.
دکتر «تجلي » مي گويد: وقتي وامي وارد شرايط==== «مشمول الوصول »==== مي شود ضامن بايد پاسخ گو باشد و
سه غلط فاحش در چند سطر، لطفا دقت را هم چاشني كارتان نمايد
مجيد
|
-
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۵
2
17
بسيار عالي است و لي واقعا كسي كه ضامن ميشود بايد در آتش ندانم كاري وام گيرنده قرار گيرد و هيچ گونه تسيلاتي براي ضامن قائل نشدن كار درستي است اينكه با وام گيرنده اصلا كاري ندارن اين هم توي قرارداد بانكي قيد شده است و فقط گير بدهند به ضامن و آبروي فرد را ببرند و او را تهديد بكنند و روز شب را از او بگيرند درصورتي دست رسي كامل به وام گيرنده دارند و وام گيرنده ميگويد من ندارم بايد ضامن بدهد و بانك با خيالي اسوده اطاعت كند وا مصيبتا بحال آينده بانكها كه دارند اعتبار خودشان را دستي خراب ميكنند خواهشا اينقدر توي تلويزيون تبليغ نكنند ديگه حناشون رنگ نداره
آذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۶
1
17
بانکها کاملا با سوء استفاده از شرایط ضامن سهل ترین راه را انتخاب میکنند بانک ملت ملاصدرا به دلیل آشنایی و روابطی که با یکی از کارمندان شرکت ما داشته به ایشان وام خودرو داده بدون اینکه سند خودرو در رهن باشد و بعد از حدود 2 سال معوق شدن اقساط ایشان از من بدهی را طلب میکنند در حالی که خود ایشان در دسترس هست و قبلا هیچ اعلامی به من نکردند. لطفا مرا راهنمایی بفرمائید
سعید نجفی گنجگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۶
1
11
واقعا" واقعا" بانکها از این شرط یا به نوعی توجیه کننده :که ضامن سهل ترین راه برای وصول مطالبات می باشد سو ء استفاده می کنند سال85 کارشناس بانک کشاورزی هشتگرد با معرفی شخصی با عنوان دامدار خوش حساب به این جانب و ایجاد اعتماد خواهان ضمانت این جانب شد با این وصف که ضامن 1/3 مبلغ وام می باشید نه بیشتر و کل وام 6 میلیون می باشد و یک ساله بنده هم با اخذ 6 میلیون سفته ضمانت ایشان را پذیرفتم حال از اول سال89کلیه موجودی اینجانب را بدون اطلاع برداشت کرده و کل حقوق اینجانب را هم مسدود کرده اند در ضمن مشخص شده که تمامی مدارک سوری می باشد و از وام گیرنده کوچکترین،تاکید می کنم کوچکترین مدرکی دال بر پرداخت به موقع وام اعم از سفته ،چک ،سند، و ...اخذ نشده !!؟و فقط به نامه کسر از حقوق اینجانب که 250هزارتومان بوده و کارمند قراردای اکتفا کرده اند!!دو ضامن دیگر سوری بوده وام گیرنده نه گاودار بوده و نه گوسفند دار! جالب تر این که کل وام حدود 22میلیون تومان بوده که بعد از امضاءدر قراداد ذکر شده! ،درقرارداد هزینه جاری یک واحد گاوداری سنتی ذکر شده و کارشناسی بانک هزینه خوراک 750راس گوسفند می باشد که هیچیک وجود خارجی نداشته و ندارد!!! جالب تر اینکه پس از مراجعه به سرپرستی اعلام می کنند که می خواستی به کارشناس ما اعتماد نکنی چرا اطمینان کردی ؟سوال اینکه کارشناس رسمی بانک از کجا کارشناس و نیروی رسمی یک ارگان مهم مالی دولت شده ؟؟ اگر قرار باشد به کارشناس و کارمند بانک اعتماد نکنیم چگونه است که اینقدر در مجامع عمومی و رسانه ملی تبلیغ می کنند که در بانکها سرمایه گزاری کنید و اموال خود را به ما بسپارید؟؟ در ضمن جالبتر اینه هم وام گیرنده و هم کارشناس بانک باخودروهای مدل بالا و راحت به زندگی روز مره پرداخته و بانک فقط و فقط با اینجانب کار داشته و حقوق این جانب کارمند دون پایه را بلوکه کرده عجب سیستم بانکی داریم ما!!!
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۵
1
12
چيزي که هم آقايان کارشناس بانک مرکزي و هم حقوق دانان محترم فراموش کرده اند اين است که اصلا ضامن گرفتن به اين صورت اشکال قانوني دارد و اينکه يادشان رفته که وام را وام گيرنده اخذ نموده نه ضامن و اينکه بانک ميتواند با تباني با وام گيرنده آنرا خلاص و ضامن را در دام بياندازد مخصوصا وقتي بعد از چند سال بي اطلاعي ضامن کسر از حقوق انجام ميشود .
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
2
11
بنده هم اسیر این مسایل ضامن بون شده ام و از اینکه به اشخاص و بانکها اعتماد کردم پشیمان می باشم و ماحصل کار این شده که دیگر نه ضمانت وام کسی را قبول می کنم و به هیچ بانکی هم اعتماد ندارم و سعی می کنم ارتباط با هیچ بانکی نداشته باشم.
هوتن افرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۲
2
10
حدودا 7 سال پیش به بانک ملتی در شریعتی بنا به سفارش یکی از دوستان مراجعه کردم تا وام 7.000.000 میلیونی خرید خودرو بگیرم، پیش رئیس بانک رفتم و معرف خود را به ایشان اعلام کردم و ایشان قبول کردند و گفتند حسابی در شعبه باز کنم و جهت ضامن جواز کسب پدرم را گرو بگذارمو من نیز این کار را کردم. 2 روز بعد به بانک مراجعه کردم ولی گفتند رئیس بانک از این شعبه منتقل شده، شرایط را برای برای متصدی بانک توضیح دادم ولی ایشان گفتند نه با جواز امکان ندارد می بایستی سپرده به مدت 1 سال در بانک باشد تا به آن وام تعلق بگیرد. بعد از 1 سال به بانک مراجعه کردم و گفتند می بایستی ضامن دولتی بیاوری، ( جواز کسب قبول نکردند، جواز شرکت خصوصی معروف قبول نکردند، کارمند شهرداداری قبول نکردند )و کلا من وام را فراموش کردم.
یکی از دوستان فردی را به من معرفی کردند که خریدا وام است آنهم به مبلغ 2.000.000 تومان. من قبول کردم قراردادی با ایشان در دفتری تنظیم کردم و ایشان 2 ضامن ارتشی به من معرفی کردند و من نیز آنها را به بانک.
وام را بالاخره گرفتم و به ایشان فروختم بعد از یکسال بانک با من تماس گرفت و گفت اقساط را پرداخت کن، من گفتم از ضامنها کسر کنید و بانک گفت یکی از ضامنها جعلی می باشد و یکی از آنها هویتش واقعی است.
هم اکنون حدود 3 سال است که من هیچ سپرده ای را در هیچ بانکی نمی گذارم .
آیا امکان برداشت بانک ملت از سپرده من در بانکهای دیگری وجود دارد؟
لطفا مرا راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
1
6
متاسفانه قوانین تبیهی را بانگها خوب به اجرا میگذارند و لازم نسیت برای انان نمونه و مثال از دیگر کشورها بزنید . ولی این قوانین برای ما ادمهای ضعیف است بعلاوه انکه شما یه کشور کانادا با ان ثبات اقتصادی را با این کشور وقایسه نکنید که یا یه خبر کل اقتصاد دسخوش حادثه می شود و عده کثیری بدبخت و عده قلیلی خوشبخت
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۶
0
3
سلام بانکها هرسال سعی دربستن قرادادهای جدید وبی عیب ونقص هستند وفقط پولرا به کسی میدهند که با بهره اش بدون دردسر به انها باز گرداند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۶
0
3
سلام به نظر من افرادی که ازسال 80الی86 وام گرفته اند شانس هرکاری را داشته اند .عده ای که بعدازان وام گرفته وبه کسادی بازار خورده اند. اولی در صد ناز ونعمت است ودومی محتاج لقمه ای نان الوده در خون وبا سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند.هردو هم بده کار بانکی هستند اما این کجا وان کجا....
مهنوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۶
1
2
سلام آیا بانکها در صورتی که وام گیرنده خود کارمند رسمی دولت باشد و در قید حیات باشد و توانایی پرداخت وام را هم داشته باشد اما اینکار را نکند حق دارند از حقوق ضامن کسر نمایند؟
کامیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۷
0
8
همین مشکل هم من در یک شعبه موسسه ثامن شعبه آرژانتین پیدا کردم. بعد از 3 سال که از زمان وام گذشته با من تماش گرفتند و می گویند که 10 میلیون باید بدهی . چرا شعبه هیچ اطلاعی به من دادند ؟ این یک نوع دزدی است که صورت می گیرد و هیچ کس هم جواب گوی این مشکل نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۰
0
6
سلام مدت دوازده ماه است حقوقم به واسطه ضمانت بانكي مسدود است وام گيرنده توان پرداخت رادارد ولي بانك ملي گراب هيچ اقدامي انجام نمي دهد درضمن مشتري مجبور به اخذ تسهيلات بانكي مي باشد عقد قردادهاي يكطرفه بانك بدون اظهار نظر مشتري قانوني نيست
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
3
5
با سلام ضامن بعد از پرداخت وام وتسویه ایا می تواند شکایت وبه نتیجه برسد در صورتیکه وام کیرنده جواز کسب وقادر به پرداخت می باشد با تشکر
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۷
2
6
سلام ضامن نشوید هیچ وقت
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۸
2
2
من در مدت 10 سال ضمانت 30 نفر به مبلغ تقریبی دویست میلیون تومان بر عهده گرفتم در حالی که کارمندعادی و ساکن روستا می باشم و از این30 نفر فقط سه نفر مشکل ساز شده اند .می خواهم بگویم برای ضمانت به همه بی اعتماد نباشیم فقط ضمانت کسانی را نکنید که شخصیتی برای خود قائل نیستند.
حمزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
1
10
سلام.ضامن يك نفرشدم ازبرج٤سال٩١تابرج٢سال٩٢قسط نداده بانك حكمت ايرانيان هم بدون هيچ اطلاعيبه ضامنين اقدام به كسرازحقوق كرده واقعا براي اين سيستم بانكداري متأسفم حداقل اگه ٢ماه بعدازاينكه قسط ندادبانك ميتونست جلوحسابمو مسدودكنه يااطلاع ميدادتا١گل بگيرم سر.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
0
3
من در بانک صادرات ضمانت کرده بودم چند روز بعد از موعد وام تمامی حسابهایی که در کل شعبات بانک صادرات داشتم را خالی کرده بودند جالب اینکه حساب های که مربوط به شعبه وام دهنده نبود رو هم تخلیه کرده بودند

آیا واقعا درسته که رئیس یکی از شعبات بانک صادرات این حق رو داشته باشه از حساب شعبه های دیگه بانک صادرات پول برداشت کنه بدون اجازه صاحب حساب و حتی اطلاع شعبه مذبور
قربان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
0
6
من ضامن فردی در سال 84 شدم وایشان هفتادوپنج میلیون وام از شعبه هریس گرفتند که قرار شد دو سال بعد هر سال پانزده میلیون تومان بدهد ولی چون کشاورزی سودندارد ایشان نتوانست بدهد لزا بانک هرماه جریمه ای به میزان یک ونیم میلیون تومان به وامش اضافه کرده والان این جریمه به چهارونیم میلیون رسیده که اگر ایشون از بیرون نزول می گرفت در ماههای آغازی نهایت نصف ان جریمه بود
الان مبلغی که باید بپردازند بیش از دویست میلیون شده وبانک به جای اینکه محل طرح را به اجرا بگذاره خو نه منو به اجرا گذاشته
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
1
1
من از بانک انصار وام گرفتم مبلغ بازپرداخت برای پنج میلیون مبلغ هفت میلییون وچهارصدهزار تومان است.در استعلامی که توسط بانک تجارت انجام شد متوجه شدم که به بانک مرکزی یکصد وسی هزار تومان کمتر اعلام کرده اندومبلغ بالا را مبلغ وثیقه اعلام کرده اند نه بازپرداخت وام گیرنده . چرا بانک مرکزی به این تخلفات رسیدگی نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
0
3
10سال پیش ضامن یک همکارشدم که 8سال بود می شناختم.4سال پیش بانک اخطار کرد که ایشان دیرکرد دارد.وام گیرنده متعهدشد بپردازد.گذشت تا 6ماه پیش نامه دادگاه آمد.بازهم وام گیرنده تعهد کرد....تا امروزکه 3برابربدهی ایشان از دوحساب مجزای من در انصار و اقتصادنوین مسدودشد در حالیکه وام گیرنده هم کارمنددولت بوده و حوق بگیر است و شاید حقوقش از من هم بیشتر باشد.بانک کارافرین وام گرفته بود.ایا من اختلاس کننده بوده ام که تمام حسابهای من مسدود شود؟یعنی دوبار در دوبانک مختلف یعنی دوبرابر بدهی وام گیرنده ....وقتی اینها به این راحتی و سرعت حساب من ضامن را مسدود می کنند آیا نمی توانند همان ابتدا که بدهی ایشان یک سوم الان بود از حساب خودشان برداشت کنند تا کار به اینجا نکشد....غیراز این است که بانکها از قبل همین تاخیرها و جریمه ها گذران زندگی می کنند؟ایا این بانکداری اسلامی است....
فرشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
0
2
من هم ضامن یکنفر در بانک ملی شدم وقتی طرف دیرکرد در دادن قسط داشت حساب بانک ملی منو توی یه بانک دیگه خالی کردن بدون هیچ اطلاعی شبیه دزدی و هیچ خبری در صورتی که خود طرف هم حساب توی بانک داشته خیلی جالبه اگه به قراردادهای وام توجه کنید در زمان ضامن شدن میگه بدون هیچ محدودیتی میتونه از هرچی که دارید برداشت کنه تا قسط طرف رو صاف کنه
مهاجر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
0
2
هرچی باشد پول شیرین است به هرجا که شکایت ببری طرف بانک را می گیرند چون پول دارن من نمی گویم ضامن نباید بپردازد ولی بقول معروف منی چند من 28میلیون یک تعاونی را ضمانت کردم 3سال از سررسیدش گذشت بانک توسعه تعاون 160میلیون یکجا ازبنده گرفت که دارای وداروندار خودم را به نصف قیمت فروختم وبرای حفظ آبرویم پرداخت نمودم دراین مدت بانک مرا درجریان هم نگذاشته بود فقط یهو دیدم مامور جلوی خونه که 10روز وقت داری خونه را خالی کنی وبچه هایم برای دانشگاه درس میخواندند وامتحان دانشگاه نزدیک بود داشتن گریه می کردنند چون خونه مسکونی من در رهن بانک بود
مظاهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
0
6
لطفا راه کار قضایی به ضامن نشان دهید تابتواند خود راخلاص کند .ضامن بدبخت
كوچك خان جنگلي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
0
4
قانون جنگل است
ضامن کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
0
4
باتشکرازشما این حقیرهم یکی از ضامنهای وام هستم که باتوجه به سواستفاده وام گیرنده مبلغ دومیلیون تومان ازحقوقم کسرشده است ضمنا جناب وام گیرنده وضعیت مالی خوبی دارند ولی بنده باتوجه باینکه به نامبرده اطمینان داشتم هیچگونه مدرکی اخذ نکردم لطفا راهنمایی بفرمایید.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
0
9
من نمیدونم بانکها رو چه حسابی وام میدن...قبل از ضامن باید یه وثیقه درست حسابی از وام گیرنده بگیرن و در صورت نیاز با اون وثیقه عمل کنن...ماهم قربانی ضامن شدن شدیم...نمیدونیم چیکارکنیم...اول باید یقه خود وام گیرنده رو بگیرند اگه چیزی داره اونو مصادره کنند، بعد برسند به ضامن..آخه خدایا این چه قانونیه اینا دارند...
والا جنگل قانونمند تر از این بانک هاس
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
0
1
کارشناس معتقد است که وام گیرنده و ضامن باید قراردادها را خوب مطالعه کنند!!!!
خداوکیلی چند درصد مردم از واژه ها و کلمات بکار برده شده در قراردادها سر در میاورند!!؟؟
متن قراردادها طوریست که خود من چندین بار مطالعه کردم ولی هیچی نفهمیدم...آخرشم حوصله ام سر رفت و امضا کردم... خوشبختانه به مشکل نخوردم. اما خیلی وقتا به کسانیکه درخواست ضمانت دارند... نه میگویم. مگر دونفر از معتمدین که واسه همدیگه ضامن میشیم.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: