کد خبر:۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 2860
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تولد 2 جايزه ادبي جديد در حوزه شعر
«نيما يوشيج» با «خورشيد» آمد
2جايزه ادبي جديد در حوزه شعر از ديروز به فهرست نه چندان بلند جوايز ادبي در كشور اضافه شد؛ «نيما» و «خورشيد».برگزاركنندگان جايزه شعر نيمايوشيج اعلام كرده‌اند كه اين جايزه اشعار و نقدهاي منتشر شده در مجلات ادبي چاپي و اينترنتي را كه در سال 1386 به چاپ رسيده باشند، مورد انتخاب قرار خواهد داد و شعرهايي كه در حوزه شعر نو باشند در اين جايزه شركت داده خواهند شد.
مسئولان برگزاري جايزه ادبي خورشيد نيز در سالگرد تولد فروغ فرخزاد به مجموعه شعرهايي كه تاريخ انتشار آنها در صفحه شناسنامه كتاب سال 1386 ذكر شده باشد يا در اين سال سند اعلام وصول آنها صادر شده باشد، جايزه خواهند داد.

جايزه‌هاي ادبي يكي از شيوه‌هاي رونق گرفتن ادبيات در جامعه است و در اروپا صدها جايزه ادبي در مقاطع مختلف و مناسبت‌هاي گوناگون به فعالان حرفه‌اي و غيرحرفه‌اي ادبيات داستاني و شعر اعطا مي‌شود، اما در ايران نبود حاميان مالي قدرتمند بر فعاليت جوايز ادبي تاثير منفي شديدي مي‌گذارد.

برگزاركنندگان اين دو جايزه پيشاپيش براي سرپاماندن جوايز ياد شده فكر كرده‌اند، به گونه‌اي كه حاميان مالي جايزه خورشيد اعلام شده‌اند و جايزه نيما نيز ضمن تلاش براي يافتن حاميان مالي مستقل، مبلغي را به عنوان نقطه شروع كار در نظر گرفته است.

داريوش معمار، دبير اجرايي جايزه شعر نيما يوشيج در گفتگو با خبرنگار جام‌جم، هدف از راه‌اندازي اين جايزه را تحرك بخشيدن به فعاليت دست‌اندركاران حوزه خلق و نشر شعر عنوان كرد و گفت: اسامي داوران اين جايزه ظرف 2 هفته آينده قطعي خواهد شد و آنان با بررسي اشعار چاپ شده در مجلات اينترنتي و چاپي در مرحله نخست 10 شعر، 2 مقاله نقد و 2 كتاب الكترونيكي را انتخاب مي‌كنند تا به مرحله دوم راه يابد و مرحله نهايي جايزه در اسفند 87 در مراسمي برگزار خواهد شد.

وي افزود: داوران مرحله اول و دوم به يقين از چهره‌هاي شناخته شده شعر مدرن خواهند بود و اعضاي هيات اجرايي شامل داريوش معمار، مازيار نيستاني، سعدي گلبياني، رسول رخشا و حسين فاضلي جزو داوران نخواهند بود.

معمار با اشاره به اين كه داوري شعر كلاسيك نيازمند آشنايي به اين حوزه و كار در اين عرصه است، گفت: اشعاري در جايزه شعر نيما داوري مي‌شوند كه شعر نو باشند.

وي تاكيد كرد: اگر آثار منتشر شده در سايت‌هاي ادبي كنترل نشود، انتشار اشعار ضعيف و كم‌ارزش در آنها به يك آسيب جدي در ادبيات معاصر تبديل خواهد شد، به همين دليل ممكن است در دوره آينده بدترين شعرهاي چاپ شده در سايت‌هاي ادبي فارسي را نيز معرفي كنيم.

سپيده جديري، شاعر و روزنامه‌نگار نيز دبيري جايزه شعر زنان ايران (خورشيد)‌ را به عهده دارد و بنفشه حجازي، آزيتا قهرمان، رويا تفتي، پگاه احمدي و مهري جعفري به عنوان داوران اين جايزه معرفي شده‌اند. تهيه كننده : آرش شفاعي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: