کد خبر:۳۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۸
تعداد بازدید: 10935
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مجرد ماندن يك ميليون دختر تا ده سال آينده
به دليل اين كه بين سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقايسه تعداد دخترهاي مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهاي مجرد 20 تا 40 ساله، تعداد دختران حدود يك ميليون نفر بيشتر است.
معاون پژوهشي مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه با اعلام اينكه اختلاف ميانگين سني دختران و پسران در ازدواج همچنان پنج سال باقي مانده است گفت: تا ده سال آينده يك ميليون دختر به جمعيت تجرد قطعي كشور افزوده مي شود.

شهلا كاظمي پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب افزود: مشكل فعلي جامعه ما اين است كه مردان ما با دختراني در سنين پايين تر ازدواج مي كنند و تنها راه حل مشكل تجرد قطعي دختران اين است كه همسن گزيني همسري در كشور رخ دهد چرا كه اگر تعداد پسران در سن ازدواج را با دختران در آستانه ازدواج با فاصله سني دو يا سه سال نيز در نظر بگيريم تعداد دخترهايي كه مجرد باقي مي مانند كمتر مي شود.

وي اظهار داشت: استاندارد بين المللي اين است كه از بين هر 205 نوزاد متولد شده در دنيا 100 نوزاد دختر و 105 نوزاد پسر باشد و اين تركيب در ايران نيز مستثئي نيست چرا كه مرگ و مير پسرها در بدو تولد بيشتر است و اين تعداد دختر و پسر معمولا در سنين جواني به تعادل مي رسند و در ايران هم معمولا در سالهاي مختلف تفاوت جمعيت زنان و مردان اختلافي در حدود يك ميليون نفر داشته كه طبيعي است.

كاظمي پور با بيان اين كه هم اكنون تعداد دختران مجرد 15 تا 19 ساله از ميزان پسرهاي مجرد 15 تا 19 ساله كمتر است، ادامه داد: در تمامي رده هاي سني تعداد دختران مجرد همان رنج سني از ميزان پسران مجرد كمتر است.

وي تاكيد كرد: ولي به دليل اين كه بين سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقايسه تعداد دخترهاي مجرد 15 تا 35 ساله با پسرهاي مجرد 20 تا 40 ساله، تعداد دختران حدود يك ميليون نفر بيشتر است.

معاون پژوهشي مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه در مورد علت اين مسئله توضيح داد: به دليل افزايش تعداد مواليد در دهه اول انقلاب كشور ما داراي يك هرم سني با قاعده وسيع بوده و تعداد جمعيت 15 تا 19 ساله كشور از جمعيت 20 تا 24 ساله بيشتر بود و زماني كه تعداد دختران را يك رنج سني پايين تر مي گيريم اين قاعده سني متورم تر است و تعداد دخترهايي بيشتري در اين رده قرار دارد.

وي با بيان اين كه با كاهش تعداد مواليد قاعده هرم سني در ايران در حال كوچك شدن است ادامه داد: با جمع شدن اين قاعده هرم سني، تعداد جمعيت 15 تا 19 ساله از 20 تا 24 ساله كمتر شده و تعداد دخترهاي مجرد 15 تا 35 ساله از پسرهاي 20 تا 40 ساله كمتر مي شود و در يك دهه آينده پسرهاي در معرض ازدواج از دخترهاي در معرض ازدواج بيشتر مي شوند.

كاظمي پور تصريح كرد: اين مسئله منجر به مجرد ماندن يك ميليون دختر تا ده سال آينده مي شود.

وي با بيان اين كه اين مشكل از سوي كارشناسان از دهه 70 گوشزد شده است گفت: در حال حاضر تعداد پسران مجرد از دختران مجرد در هر رده سني بيشتر است ولي تعداد دختران از پسران در يك رده سني پايين تر كمتر است و راه حل جلوگيري از تجرد قطعي اين تعداد دختر همسن گزيني پسران در ازدواج است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
انتشار یافته: ۹
سحر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۳۰
1
17
شوهر باید از کجا پیدا کرد ؟ یک شوهر خوب . من 29 ساله هستم و هنوز ازدواج نکرده ام و فکر می کنم از لحاظ روحی و روانی اصلا ارضا نیستم چه برسه به جنسی ...
امید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
12
9
خب شما اون زمانی که به فکر پسر بازی بودی باید به فکر الانت هم می بودی که انتخاب درستی داشته باشی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۱
5
11
تقصیر خود دخترهاست.....از بس توقعشون بالاست و دنبال هرزه گری هستند
x
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
9
من مردای زیادی رو میبینم که مجردن
پدرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۰
1
9
توقع دخترها بالاست
فرهاذ
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۰
5
1
هیچ کار خدا بی حکمت نیست !
shirin
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
2
9
این به هرزه گری خانوما مربوط نمیشه اقای ناشناس، این نشونه اینه که پسرا از ازدواج میترسن و اینکه هیچ اعتمادی بین دو جنس نیست،و.....
هرکی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
2
7
به نظر من باید یک پارک در تهران اختصاص داده شود به مجردان جویای همسر تا در آنجا بتوانند با حفظ شئونات اسلامی همسر مناسب خود را زودتر پیدا کنند. در غیر اینصورت دخترا باید صبر کنند ببینند یه خواستگار در خانه را می زند یا نه؟
پریسا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
3
13
الان تجرد مشکل خیلیاس. منم 24سالمه مجردم.دوستام تا سی سالم هستن که هنوزمجردن.باید بگم همه دخترا هم توقعشون بالا نیست.من خودم خواستگارداشتم ولی به درد نمیخوردن.مشکل بیشترازجانب پسراست.آخه وقتی میرن خواستگاری ضایع نیست بگن نه کارداریم نه خونه نه سرمایه. واقعیت اینه که پسرا الان نه کاردارن نه سرمایه اولیه برا تشکیل زندگی. آخه نمیشه فقط به خاطر اینکه مجردنمونی تن به هرازدواجی بدی.بااین بیکاری وتورم وضع هرروز داره بدتر میشه. منم بااین حساب احتمالا مثل بقیه دخترا مجرد خواهم ماند.فسادم اینجوری بیشترمیشه ولی اونم جزافسردگی چیزی درپی نداره.ولی دوستان خداروفراموش نکنید.بسپارید به خدا. خدا ماجوونا رو از این افسردگی،سردرگمی وبی تکلیفی وتنهایی و... نجات بده.روحیه همه جوونا چه پسرچه دختر داغونه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: