کد خبر:۳۸۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۲۳:۴۶
تعداد بازدید: 7112
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رواج آرايش و بدحجابي در ميان مردان ايراني
رئيس كميسيون اجتماعي مجلس : با زور چماق نمي‌شود عفاف را در پسران امروز زنده كرد . بهترين روش ورود به اين بحث ورود شرعي و تكليفي است. بسياري از اقليت‌هاي مذهبي حتي در كشور ما ...
‌عفاف، واژه‌اي است كه در لواي قدرت مردان معنايي زنانه به خود گرفته است در حالي‌كه آرايش ابرو، استفاده از لباس‌هاي جذب و شلوارهاي فاق كوتاه،‌ عفاف‌ را در مردان خدشه‌دار كرده است.

در فرايند رشد بدحجابي لباس‌هاي تنگ و چسبان و شلوارها و آستين‌هاي كوتاه، مدهاي جديد بدحجابي شدند، علاوه بر زنان، برخي مردان هم بي‌نصيب نماندند و آرايش‌هاي زنانه را براي خود برگزيدند، آرايش ابرو، موهاي بلند و مدل‌هاي گروه‌هاي رپ و شيطان پرست‌ها، لباس‌هاي تنگ و بدن‌نما و برخي شلوارهاي گشادي كه هر لحظه امكان افتادن آن وجود دارد و البته در اين مسير گوي سبقت را از زنان ربوده‌اند!

اين روزها پيراهن‌هاي مردانه، آب رفته و فاق شلوارها يا بي‌نهايت كوتاه و يا بيش از اندازه بلند شده است، لباس‌هايي كه خارج از سايز متعادل هستند. استفاده از علائم و نشانه‌ها، شبه‌مردان را رنگ و لعابي خشن‌تر داده است، آرايشگاه‌هاي مردانه اين روزها تمام خدمات آرايشگاه‌هاي زنانه را ارائه مي‌كنند از اصلاح ابرو تا رنگ و مش مو.

عفاف در جامعه امروز بيشتر از آنكه واژه‌اي عمومي باشد معنايي زنانه به خود گرفته است اما عفاف در مردان به قدري حائز اهميت است كه عفاف در زنان اهميت دارد. مرداني كه قرار است ستون خانواده‌هايي در آينده باشند آيا با اين ظواهر شكننده قابل اتكاء خواهند بود؟

لباس‌هاي "جذب " ؛‌ تنگي نفس براي اعتماد به نفس!
-------------------------------------------------------------

روانشناسان معتقدند شبه مرداني كه به سمت استفاده از مدل‌هاي زنانه روي مي‌آورند عمدتاً دچار ضعف‌هاي روحي و اعتماد به نفس ضعيف هستند،‌ اين افراد براي جلب توجه ديگران اقدام به استفاده از مدل‌هاي موي خاص و علائم و نشانه‌هاي وحشتناك مي‌كنند.

احمد مؤمني، يك روانشناس،‌ درباره وضعيت پوشش مردان در جامعه امروز مي‌گويد: علي‌رغم آنكه تصور عامه بر اين است كه عمدتاً نوجوانان و جوانان از برخي پوشش‌هاي خاص غربي استفاده مي‌كنند اما برخي از مردان مسن هم براي اينكه از قافله عقب نمانند از پيراهن‌هاي چسبان و كوتاه يا زيورآلات خاص، استفاده مي‌كنند.

به گفته وي عمده اين افراد براي پر كردن بخش‌هاي خالي شخصيت خود، ظاهري را انتخاب مي‌كنند كه به آن‌ها شخصيتي غربي دهد در حالي‌كه پست‌ترين اقشار جامعه در كشورهاي غربي از اين مدل‌ها استفاده مي‌كنند.

يكي از پسرهاي جامعه امروز كه عنوان "امروزي " را يدك مي‌كشد،‌ درباره استفاده از لباس‌هاي چسبان مي‌گويد: اين لباس‌ها مد روز است،‌اگر نپوشيم از جمع همسن و سال‌ها عقب مي‌مانيم ولي در كل دوست دارم كه هزينه‌اي را كه صرف پرورش اندام كرده‌ام به چشم بيايد.

يكي ديگر از پسران جوان استفاده از زيورآلاتي چون اسكلت‌ها و ستاره‌هاي سياه را كاملاً مردانه مي‌داند.

لباس تنگ و كوتاه تحفه فرنگ از گذشته تا كنون
--------------------------------------------------------------

نگاهي به پوشش كشورهاي غربي در مقايسه با ساير كشورها از گذشته تاكنون نشان مي‌دهد كه انسان غير غربي عموماً با لباس بلند و گشاد در جامعه ظاهر مي‌شده است و انسان غربي با لباس‌ تنگ و كوتاه.

دوخت لباس‌هاي تنگ براي مردم هزار سال پيش كاري چندان دشوار و پيچيده نبوده كه نتوانند از عهده آن برآيند، علاوه بر اين مردم قديم هر اندازه هم كه مطابق معيارهاي غربي عقب مانده فرض شوند اين اندازه مي‌فهميده‌اند كه اگر شلوار را گشاد ندوزند و دامن و پيراهن را كوتاهتر كنند صرفه‌جويي كرده‌اند و اين به نفع آنهاست، ‌پس نمي‌توان گفت اين تفاوت در شكل لباس ناشي از پيشرفت و عقب‌ماندگي است و نمي‌توان گفت كه شرقي‌ها اگر مي‌توانستند آنها هم مثل مردم امروز غرب لباس مي‌دوخته‌اند. بايد گفت كه اين جهان بيني و نظام ارزش‌هاي شرق است كه اقتضاي چنان لباسي را دارد و لباس امروز غرب نيز متناسب با جهان‌بيني و فرهنگ امروز غرب است.


رد پاي مدهاي منسوخ بر سر و صورت شبه مردان!
--------------------------------------------------------------

به گفته سليمان جعفرزاده، رئيس كميسيون اجتماعي مجلس عفاف تنها مربوط به زنان نمي‌شود و توصيه‌هايي كه در دين و روايات درباره عفاف مردان آمده است خيلي بيشتر از وضعيتي است كه شبه‌مردان در حال حاضر است.

جعفرزاده تأكيد مي‌كند كه با زور چماق نمي‌شود عفاف را در پسران امروز زنده كرد. بهترين روش ورود به اين بحث ورود شرعي و تكليفي است. بسياري از اقليت‌هاي مذهبي حتي در كشور ما كه كشوري اسلامي است به تابعيت اكثريت، حدود عفاف را رعايت مي‌كنند.

وي بر موضوع "حيا " در بحث عفاف تأكيد مي‌كند و مي‌گويد: مردان و زنان در جامعه بايد حيا را رعايت كنند، در روايات نيز آمده است كه كسي كه حيا ندارد، دين ندارد. حيا در واقع اخلاق نيكي است كه براي همه انسانها لازم است تا حريم‌ها حفظ شوند.

جعفرزاده درباره برخي از مدهاي مو و لباس كه اين روزها در بين جوانان با استقبال مواجه شده است، نيز تصريح مي‌كند: جوانان امروز در كشور ما خود را به شكل و شمايلي درمي‌آورند كه يك زماني در دنيا مد بوده است و الآن تنها 2 درصد جوانان اروپايي از اين مدل‌ها استفاده مي‌كنند. در واقع تاريخ مصرف اين مدها گذشته است و گروه‌هاي شيطان پرست و رپ‌ها از مدل‌هاي موي وحشتناك و علائم و نشانه‌هاي عجيب و غريب استفاده مي‌كنند.

به گفته رئيس كميسيون اجتماعي مجلس، جوانان غربي از اين مدل‌ها استفاده كردند و ديدند كه ته آن هيچ چيزي نيست اما جوانان امروز ما بايد هوشيار باشند كه راه اشتباه آنها را در پيش نگيرند.

جعفرزاده با انتقاد از ايفاي نقش كمرنگ رسانه‌هاي ديداري مي‌گويد: جا دارد براي حفظ هويت ايراني و ديني طبق برنامه پنجم اگر لازم باشد حتي ده شبكه تلويزيوني را راه بيندازيم تا درباره اين قضيه كار كنند، رسانه‌هاي كنوني در اين زمينه بسيار ضعيف عمل كرده‌اند به طوري كه برخي از هنرپيشه‌ها و مجري‌هاي تلويزيون نيز از مدل‌هاي منسوخ شده غربي در ظاهر خود استفاده مي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه انگلستان كه امروز مهد فساد در دنياست ظاهر جوانانش به اين شكل نيست، تأكيد مي‌كند: اگر جوانان، خود و خداي خود را به خوبي بشناسند راهي غير از پيروي از مدهاي غربي را در پيش خواهند گرفت.

وزير كشور: طرح عفاف شامل مردان هم مي‌شود
-----------------------------------------------------------

مصطفي محمد نجار، وزير كشور طي روزهاي اخير در حالي از آغاز اجراي طرح عفاف و حجاب در كشور خبر مي‌دهد كه تأكيد دارد اين طرح شامل مردان نيز خواهد شد. به گفته نجار، اين طرح با تشكيل 6 كارگروه از سازمان‌ها و ادارات كشور آغاز مي‌شود.منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۳
1
3
لابد شوهر ميخواهند علت اصلي فشار سالهاي گذشته است كه در اين نسل ظهور كرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۳
2
2
خاك بسر تماتم پسرايي كه اين طوري جلب تو جه ميكنند دين و دنياي خود را به چه قيمت ميفروشند به نگاه هرزه برخي دختراي بدتر از خودشان واقعا كمي فكر نميكنند كه چه ميكنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۹
2
1
دنیای آخرالزمان همینه
پسرا خودشون رو مثل دخترا آرایش میکنند و دخترا مثل مردا لباس می پوشند و با بدترین وضع حجاب در جامعه و در دیدگان عموم حاضر میشن
خدا به هممون رحم کنه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: