کد خبر:۳۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: 23223
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فروش و نصب دوربين هاي خانمان برانداز فقط با يک تلفن!
دوربين هايي که اگر به صورت ماهرانه اي جاسازي شوند تنها يک پيچ معمولي به عنوان لنز بيرون مي ماند ، پيچي که هيچ کس حتي به آن مشکوک هم نمي شود.
انتشار فيلم يک ميهماني خصوصي به خودکشي ختم شد. فيلم مربوط به استخرزنان و اتاق هاي پرو ، عکس هاي خصوصي هنرپيشه هاي سينما و تلويزيون در اينترنت و...هنوز زمان زيادي از روزهاي پرخبر صفحات حوادث روزنامه ها که از انتشار فيلم هاي خصوصي و فيلم برداري از ميهماني هاي خصوصي هنرپيشه هاي سينما خبر مي دادند نگذشته است. روزهايي که آبروي مردم به حراج گذاشته مي شد و خانواده هاي زيادي را تا سر حد جدايي و از هم پاشيدگي کشاند.حوادثي که سبب شد ساکنان بهارستان و مجلسي ها به فکر تصويب قانون و تشديد مجازات افرادي بيفتند که امنيت رواني جامعه را بر هم مي ريزند.

در حال حاضر عده اي با استفاده از ابزار و تجهيزاتي چون دوربين هاي کوچک فيلم برداري و... باعث هتک حرمت و بي آبرويي مردم و اختلال در امنيت جامعه مي شوند. اما اين که جلوگيري از قاچاق ، فروش و نصب اين گونه تجهيزات به عهده کيست موضوعي است که سرهنگ عبدا... قاسمي رئيس اداره اجتماعي پليس آگاهي ناجا آن را به دايره مبارزه با قاچاق اداره آگاهي مرتبط نمي داند، بلکه وظيفه مبارزه را با ورود اين گونه اقلام و توزيعشان به پليس پيش گيري مربوط مي داند. در اين بين پاسخگوترين مسئول بين مسئولان ناجا، معاون اجتماعي تهران بزرگ است.

سرهنگ غني لو در پاسخ به ابهامات خبرنگار خراسان در خصوص عرضه آزادانه اين گونه تجهيزات مي گويد: به کارگيري وسايل خاص جمع آوري اطلاعات اعم از دوربين هاي کوچک مداربسته، ميکروفون هاي شنود و حتي خودکارهاي دوربين داري که به تازگي در دست برخي افراد ديده مي شود،تنها توسط سازمان هاي اطلاعاتي و پليسي مجاز است و فروش آن ها به صورت عمومي، بدون اخذ مجوز ممنوع است و تمام کلانتري ها و پاسگاه هاي نيروي انتظامي در صورت رويت اين قبيل تجهيزات و اخذ گزارش مبني بر فروش و نصب آن ها نسبت به جمع آوري شان مسئولند. غني لو تاکيد دارد فروش اين گونه تجهيزات به عنوان فروش موارد ممنوعه مجازات دارد.

وقتي پاي واردات و فروش اين دوربين ها که قابليت نصب شدن را به صورت مخفي در اماکن مختلف دارند و در صورت جاسازي ماهرانه به راحتي قابل رويت نيستند به ميان مي آيد سرهنگ غني لو مي گويد: اين قبيل دوربين ها و حتي خودکارهاي دوربين دار به صورت قاچاق وارد کشور مي شوند، قاچاقچياني که ماموران نيروي انتظامي هم به سختي مي توانند در شبکه قاچاق و توزيعشان رسوخ کنند. وي البته رشد واردات و توزيع دوربين هاي مخفي و مدار بسته مخفي را طي سال هاي اخير چشمگير مي داند و معتقد است که پيشرفت فناوري هاي نوين و ورود اين قبيل فناوري ها به صورت قاچاق توسط برخي شرکت ها طي سال هاي اخير رشد داشته اما پليس نيز با حساسيت زياد در حال مهار و جمع آوري تجهيزاتي از اين قبيل است.

صحبت هاي قاطع معاونت اجتماعي تهران بزرگ مبني بر عدم فروش عمومي تجهيزات مخفي تصويربرداري و ضبط صدا در سطح جامعه، با گشت و گذاري کوتاه در سطح شهر و فضاي مجازي اينترنت نقض مي شود چرا که کافي است سري به ميدان امام خميني تهران و پشت شهرداري بزنيد. انواع دوربين هاي مدار بسته کوچک،بزرگ و مخفي پشت ويترين مغازه ها خودنمايي مي کنند. وقتي سراغ دوربين هاي مدار بسته را از يکي از فروشنده ها مي گيرم انواع و اقسامش را از پشت ويترين مغازه نشانم مي دهد. مدل هاي مختلف از مدل گردان گرفته تا مدل سوزني و پيچي.

دوربين هايي که اگر به صورت ماهرانه اي جاسازي شوند تنها يک پيچ معمولي به عنوان لنز بيرون مي ماند ، پيچي که هيچ کس حتي به آن مشکوک هم نمي شود. فروشنده جوان درباره مدل هاي مختلف اين دوربين ها و اين که آيا نصب و جاسازي آن ها را هم انجام مي دهند يا خير مي گويد: اگر مي خواهيد دوربين را به صورت مخفي نصب کنيد و نمي خواهيد کسي متوجه شود پيشنهاد مي کنم از مدل سوزني يا پيچي استفاده کنيد. البته خودمان براي نصب و جاسازي دوربين مي آييم و سيم کشي اش را هم انجام مي دهيم.البته مدل بي سيم اين دوربين ها هم موجود است که در فضاي افقي تا مسافت ۶۰ متر را پوشش مي دهد و براي اتصالش به رايانه نيازي به سيم کشي نيست. البته براي کسي که مي خواهد دوربين را درون آسانسور جاسازي کند حتما بايد سيم کشي کنيم چون سيستم بي سيم در ارتفاع جواب نمي دهد.

حرف هاي فروشنده و ديدن دوربين هاي مخفي سوزني و پيچي آن هم با برندهاي معروف ناخودآگاه مرا به ياد ايامي مي اندازد که هر روز چندين فيلم خانوادگي که به وسيله دوربين هاي مخفي که گاه توسط برخي صاحب خانه ها در نقاط مختلف خانه هاي مستاجران جاسازي شده بودند منتشر مي شد.اتفاقي که ممکن است افراد زيادي را به ورطه نابودي ببرد.قربانياني که صيادانشان تنها با پرداخت ۲۰ تا ۷۰ هزار تومان مي توانند اين دوربين ها را بخرند و نصب کنند و با تجاوز به حريم خصوصي افراد به اهداف پليدشان برسند.حتي اگر فرصتي براي مراجعه به پشت شهرداري و مراکزي از اين دست نداريد ، کافي است به فضاي مجازي وارد شويد،اينترنت، پيامک و... با کمي جست و جو در اينترنت صدها تبليغ فروش دوربين مخفي، خودکار دوربين دار، دوربين مخفي آدامسي، دوربين مخفي روي عينک، جاسوئيچي ، فندک و ساعت روي صفحه مانيتور نقش مي بندند.

زير يکي از همين تبليغ ها شماره تلفني هم نوشته شده است فروش انواع دوربين هاي فيلم برداري مخفي- تلفن تماس... سيامک -گوشي تلفن را بر مي دارم و با آقا سيامک تماس مي گيرم. انواع و اقسام دوربين مخفي را براي فروش دارد،آدامسي، عينک آفتابي، فندکي، جاسوئيچي ، خودکاري هر محصولي را که بخواهيد با پيک موتوري برايتان مي فرستم. سيامک درباره قيمت ها نيز مي گويد آدامسي ۹۰ هزار تومان است با قابليت ضبط صدا و تصوير به مدت ۲ ساعت،مدل عينک دودي هم ۱۶۰ هزار تومان است.خودکارهاي دوربين دار هم که با دو برند...و... هستند فقط ۷۵ هزار تومان.

عرضه کنندگان تجهيزات غيرمجاز تصويربرداري و ضبط صدا پا را فراتر از اين هم گذاشته اند و از طريق مراکز ارسال پيامک به صورت انبوه پيامک هاي تبليغاتي و فروش خودکارهاي دوربين دار را براي مشترکان تلفن همراه ارسال مي کنند. خودکار دوربين دار... با ۴ گيگابايت حافظه همراه با تلفن تماس.با يکي از تلفن هاي آگهي پيامکي تماس مي گيرم، مردي از پشت خط بدون وقفه تمام اطلاعات لازم را مي دهد. از مدل و حافظه و زوم گرفته تا قيمت و نحوه ارسال با پيک موتوري. اما وقتي درباره گارانتي و خدمات پس از فروش مي پرسم مي گويد: اين خودکارها به صورت قاچاق وارد مي شوند به همين خاطر گارانتي و خدمات پس از فروش ندارند.براي خريد و نصب يک دوربين مخفي تنها چند ساعت زمان لازم است .

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ از سختي کار ماموران پليس براي نفوذ به باندهاي قاچاق و فروش اين قبيل تجهيزات خبر مي دهد. البته سرهنگ غني لو در ادامه صحبت هايش نصب هرگونه دوربين را خواه به صورت علني و يا مخفي به هر بهانه و منظوري در اماکني مانند استخر، اتاق پرو و اماکني که افراد در آن ها گفت و گوي آزاد دارند ممنوع مي داند. وي کنترل اماکن را به وسيله دوربين هاي مدار بسته مطابق قانون تنها به عهده دستگاه هاي نظارتي مي داند سازمان هايي با نظارت عام، مانند قوه قضاييه ، پليس و سازمان هاي اطلاعاتي. اين قبيل تجهيزات نيز که تجهيزات فني جمع آوري اطلاعات نام دارند تنها در اختيار اين سازمان ها قرار دارند.

وي درباره مجاز يا غير مجاز بودن استفاده از دوربين هاي مخفي و نظارتي در شرکت هاي خصوصي هم مي گويد: استفاده از تجهيزات نظارتي جرم تلقي نمي شود و حتي عرضه کنندگان تجهيزات نظارتي و امنيتي صاحب اتحاديه نيز شده اند به همين دليل افراد و شرکت هاي خصوصي مي توانند براي جلوگيري از سرقت، محل کار و منزلشان را به دوربين هاي مدار بسته مجهز کنند، البته به شرطي که اين دوربين ها به وسيله اي براي سوءاستفاده و ثبت گفتار و رفتار خصوصي افراد تبديل نشوند.

اين مقام مسئول در نيروي انتظامي استفاده از تصاوير دوربين هاي نظارتي را به منظور اخاذي، تهديد و حتي شوخي از مصاديق بارز جرم مي داند و مي گويد: اگر کسي به اين وسيله مورد سوءاستفاده قرار گيرد حق دارد از سودجويان به مراجع قضايي شکايت کند و با توجه به قانوني که در مجلس به تصويب رسيده پليس با متجاوزان به حريم خصوصي و منتشرکنندگان فيلم هاي شخصي و خانوادگي به شدت برخورد مي کند. حتي در مصاديقي که امنيت اجتماعي افراد و جامعه به خطر مي افتد و موضوع به حيثيت خانوادگي مربوط مي شود قانون گذار مجازات اعدام را به عنوان مفسد في الارض براي متخلفان درنظر گرفته است .

سرهنگ غني لو تاکيد مي کند: شرکت هاي خصوصي و اماکني که نصب دوربين در آن ها اعلام عمومي نشده است بايد نصب دوربين را به وسيله تابلو به افراد اعلام کنند. وي در ادامه بانک ها، طلافروشي ها و جايگاه هاي سوخت را اماکني معرفي مي کند که در تمام دنيا به منظور پيش گيري از جرم با هماهنگي پليس به تجهيزات ثبت الکترونيکي مجهزند و تمام موارد نيز به صورت عمومي اعلام مي شود. اين اماکن با وجود خصوصي بودن به دليل اعلام عمومي، خصوصي محسوب نمي شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: