کد خبر:۳۸۲
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۸:۰۶
تعداد بازدید: 1742
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دستور جديد وزارت نيرو به صاحبان صنايع
صنعت کشور 15 روز در خاموشي !
بايد تصورکرد که خسارات ناشي از اين تعطيلي ها چه مبلغ هنگفتي را تشکيل خواهد داد و چه کسي جوابگو و جبران کننده اين خسارات خواهد بود.يکي از مسئولان صنايع ...
در پي پيشنهاد وزارت نيرو براي تعطيلي اصناف با تاريکي هوا، وزارت نيرو باز هم دست به ابتکار جديدي زده و به منظور کاهش مصرف برق به صاحبان صنايع بخشنامه اي را ابلاغ کرده که به علت کمبود برق، کارخانجات خود را به مدت 15 روز تعطيل کنند.بعد از اينکه معاون وزيرنيرو در امور برق و انرژي پيشنهاد سنجيده خود را مبني برتعطيلي اصناف درساعت 20/30 ارايه کرد و جبران خسارت آنها، حال نوبت به صاحبان صنايع شده است تا اين وزارتخانه را در رفع کمبودهايش ياري دهد.اين بار وزارت نيرو به صنايع توليد کننده دستور داده است که به علت کمبود برق کارخانجات خود را به مدت 15 روز تعطيل کنند.اين بخشنامه حتي براي کارخانجاتي که محصولات خود را صادر مي کنند نيزفرستاده شده است واجرايي شدن اين دستور تبعات بدي را به همراه خواهد داشت.

حال بايد تصورکرد که خسارات ناشي از اين تعطيلي ها چه مبلغ هنگفتي را تشکيل خواهد داد و چه کسي جوابگو و جبران کننده اين خسارات خواهد بود.يکي از مسئولان صنايع دراين خصوص اعلام کرده است که وزارت نيرو تعهد دارد که برق مورد نياز صنايع را تامين کند و درصورت عدم اجراي بندهاي قرارداد مذکور موظف به پرداخت خسارات است.حال اگر وزارت نيرو توانايي پرداخت خسارات تعطيلي 15 روزه کارخانجات وتعطيل شدن صادرات محصولات اين صنايع را داراست وقادر به پرداخت نقد است، صنايع با آنها همکاري کرده و کارخانجات خود را تعطيل خواهند کرد.اما اگر قرارباشد که اين دسته از فعالان درپي تعطيلي کارخانجات خود متضرر شوند وهيچ جبران خسارتي درکارنباشد همکاري لازم درخصوص اين تعطيلي طولاني مدت صورت نخواهد گرفت.حال بايد پرسيد که آيا وزارت نيرو چنين بودجه اي را دراختيار دارد که بتواند تبعات ناشي از اين امر را جبران کرده و خسارات وارده را بپردازد؟در اين خصوص رئيس خانه صنعت و معدن بخشنامه وزارت نيرو مبني بر تعطيلي کارخانجات را غيرکارشناسي عنوان کرد و گفت: صنعت کشور نبايد به دليل کمبود برق از پا درآيد.هادي غنيمي فرد بخشنامه وزارت نيرو مبني بر تعطيلي 15 روز کارخانه ها به دليل کمبود برق غير کارشناسي و غير قانوني ارزيابي کرد. وي افزود: وزارت نيرو بر اساس تعهد و قرارداد خود با کارخانجات موظف به پرداخت خسارت کارخانجات هنگام قطع برق است.

غنيمي فرد گفت: در حال حاضر برق کارخانجات روزانه بين سه تا چهار ساعت قطع شده و خسارت زيادي به صاحبان صنايع وارد مي کند در حالي که وزارت نيرو تاکنون هيچ خسارتي به آنها پرداخت نکرده است. رئيس خانه صنعت و معدن خاطرنشان کرد:از آنجا که بخش صنعت کشور سعي در همکاري با وزارت نيرو جهت کاهش مصرف برق دارد، در صورتي که وزارت نيرو خسارات تعطيلي 15 روز کارخانجات را پرداخت کند، صاحبان صنايع حاضر به همکاري با آنها هستند وي تاکيد کرد: هر چند وزارت نيرو هر ماه مبلغ هنگفتي به عنوان پيمان از کارخانجات دريافت مي کند که براي حل معضلات کمبود در اين زمان هاي خاص است.همچنين يکي از صاحبان صنايع که کارخانه او درحوزه پلاستيک سازي و جلوبندي خودرو فعاليت مي کند و اغلب توليدات خود را صادر مي کند در اين رابطه مي گويد : وزارت نيرو طي 3 بخشنامه پياپي خواستار تعطيلي 15 روزه کارخانه به بهانه کمبود برق شده است.وي افزود: با توجه به هزينه هاي سنگين کارخانه، دستمزد، مواداوليه و... تعطيلي هر يک روز زيان هاي هنگفتي را به دنبال خواهد داشت.

وي گفت: وزارت نيرو نمي تواند براحتي تصميم بر تعطيلي 15 روزه شرکت وکارخانه ها بگيرد آنهم به بهانه جبران کمبود برق.به گزارش ايسکانيوز به نقل از يک مقام آگاه وزارت نيرو اين بخشنامه ها را به صورت محرمانه براي کارخانه ها ارسال کرده و قبلا نيز خواستار تعطيلي اصناف درساعات اوليه شب شده بود.

زمان قطعي برق در تهران اعلام عمومي مي شود
از سوي ديگر خبرها حاکي از طولاني تر شدن مدت قطعي برق در تهران است که در پي آن گلامندي ساکنين برخي از مناطق تهران را به همراه داشته است.بر اساس اين گزارش کمبود 2 هزار مگاواتي برق در شبکه سراسري که قرار بود با صرفه جويي و بهينه سازي مصرف جبران و خاموشي هاي برق به حداقل برسد،گزارش ها حاکي از اين است که خاموشي ها نه تنها متوقف نشده بلکه مدت زمان آن طولاني تر از روزهاي گذشته شده است. در اين راستا قائم مقام مدير عامل شرکت توزيع برق تهران در خصوص اينکه مدت زمان افزايش قطعي برق در شهر تهران طولاني تر شده است گفت: خاموشي هاي اعمال شده از کمبود توليد برق حدود 2 ساعت است، بنابراين اگر قطعي برق بيش از 2 ساعت باشد به خاطر مشکلات قطع و وصل شدن برق و احتمال ايجاد حادثه در شبکه است. حبيب تهراني ادامه داد: از هفته آينده برنامه طرح ضربتي درخواست همگاني از مردم براي صرفه جويي در برق آغاز خواهد شد. وي گفت: از ارگانها، نهادها و شهرداري درخواست کرده ايم که به ما راهکارهاي کاهش مصرف برق ارايه کنند. وي از عموم مردم به خصوص مغازه ها درخواست کرد که در مصرف برق صرفه جويي کنند تا فصل تابستان با خاموشي کمتر سپري شود.وي همچنين يادآور شد:شرکت توزيع برق تهران در حال تدوين برنامه اي براي شهر تهران است که بر اساس آن شهروندان و مشترکان تهراني از قبل در خصوص قطعي برق اطلاع کافي داشته باشند البته اين برنامه هنوز در حال بررسي است که اگر به جمع بندي و تصويب برسد اجرا خواهد شد. وي تاکيد کرد: اگرچه اين روش فعلا امکان پذير نيست، چرا که نياز به مصرف برق متفاوت است و بايد برآورد جامع و کاملي از ميزان قطعي و ساعات قطعي براي اعلام از قبل انديشيده شود.منبع:ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: