کد خبر:۳۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۸
تعداد بازدید: 8101
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زلزله و درخواست خروج شهروندان از تهران :
آقای احمدی‌نژاد مردم کجا بروند؟!
در چنین شرایطی به تازگی رییس‌جمهور اعلام کرده‌اند که وقوع زلزله در تهران قطعی است و باید شهروندان تهرانی به فکر شهری دیگر برای اقامت خود باشند.
زلزله و درخواست خروج شهروندان از تهران : آقای احمدی‌نژاد مردم کجا بروند؟!

ایران از جمله کشورهای زلزله‌خیز جهان است که 90 درصد خاکش روی نوار زلزله است، کلانشهر تهران هم از این قائده مستثنا نیست و براساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط هر 158 سال زلزله‌ای ویرانگر داشته است. آخرین زلزله در تهران 172 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس شاید بتوان تخمین زد که وقوع زلزله تهران حداقل 14 سال تاخیر زمانی دارد!
با این حال، سال‌هاست که وعده اصلاح شرایط در ایران و خاصه تهران داده می‌شود اما انگار قرار است فقط حرفی زده شود تا حرفی زده باشیم.

زیرا با وجود آنکه سال69 تجربه تلخ زلزله منجیل و رودبار در ایران 37 هزار کشته داد و یکصد هزار واحد ساختمانی را تخریب و 400 هزار نفر را بی‌خانمان کرد تا سال‌های بسیاری پس از آن هم اتفاق مهمی در این زمینه برای کاهش تبعات زلزله در ایران صورت نپذیرفت.شاهد این مدعا هم دی‌ماه 82 بود که بم 90هزار نفری با خاک یکی شد و حدود 30 هزار نفر کشته شدند تا بالاخره مسوولان وقت به فکر اصلاح زیرساخت‌های امدادی و ترمیم بافت‌های فرسوده شهرهای پرخطر کشور بیفتند اما متاسفانه باید گفت که این فکر هم با مرور زمان کمرنگ شد و نشان داد تا واقعه‌ای دیگر رخ ندهد اصلاح جدی رخ نخواهد داد.

وعده‌های مکرر

با وجود وعده‌های مکرر مسوولان شهری، تهران که یکی از پرخطرترین شهرهای کشور در موضوع زلزله است در سال‌های پس از واقعه بم به میزان محدودی در بافت‌های پرخطر اصلاحات را انجام داد و حتی با عنوان پایتخت کشور نیز نتوانست وعده ساخت بمی بهتر از قبل را نهایی کند!
حال در چنین شرایطی به تازگی رییس‌جمهور اعلام کرده‌اند که وقوع زلزله در تهران قطعی است و باید شهروندان تهرانی به فکر شهری دیگر برای اقامت خود باشند.به همین دلیل است که باید از رییس شورای‌عالی امنیت ملی کشور پرسید که چنین هشداری از چه سو طرح می‌شود و آیا با طرح این‌گونه‌ای مساله به مردم کمک می‌شود یا حیطه مسوولیت‌ها کاهش می‌یابد؟
مگر نه این است که رییس کابینه به عنوان شخص اول قوه مجریه و رییس شورای عالی امنیت ملی باید راهکارها و فعالیت‌های خود را دوچندان کند که با پدیده زلزله مقابله و فاجعه را به واقعه تبدیل کند؟ پس از چه سو است که وی با چنین گفته‌ای بذر رعب و وحشت را برای پایتخت نشینان بارور می‌کند.

آیا اقدامات لازم در 5/4 سال ریاست محمود احمدی‌نژاد پرثمر بوده و آیا پیشینیان وی که وعده‌های مکرری داده‌اند، موفق بوده‌اند که وی در آغاز سال 89 صورت مساله را تغییر می‌دهد و درخواست ترک تهران را از مردم دارد؟

اگر یک‌بار به نقاط پر خطرزلزله ایران که توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله تهیه شده است، نگاهی بیندازیم (تصویر 1) به وضوح درمی‌یابیم که بیشتر نقاط ایران شرایط پر خطری دارند و در نقشه جهانی زلزله هم سراسر ایران و منطقه وضعیت خطرناکی دارد. حال در این وضعیت چه کسی حاضر است سکونت تهران را رها و به شهری مشابه اما کم‌رفاه‌تر برود.
هدف رییس دولت چیست؟

به واقع رییس دولت دهم با چه معیاری خواستار خروج مردم می‌شود اما نمی‌گوید که امنیت شهرهای دیگر در قبال این پدیده طبیعی چه میزان است و وقتی پایتخت شرایط لازم را تامین نکرده، وضع شهرهای دیگر چگونه است؟

همچنین در حالی که هیچ کارشناسی نتوانسته قطعیت زلزله در هیچ نقطه‌ای از دنیا را پیش‌بینی کند چطور است که آقای دکتر احمدی‌نژاد از قطعیت زلزله تهران یاد می‌کند. اگر نیت ایشان هشدارگونه است باید به این مهم هم توجه می‌کردند که بسیاری از مردم توان ترمیم خانه‌های فرسوده خود را ندارند و چاله‌های سیاسی شهرداری- دولت هم باعث شده تا تسهیلات اعطایی بازسازی بافت‌های فرسوده کاری از پیش نبرد و تغییر محسوسی ایجاد نکند.

آیا در چنین وضعیتی که دولت و شورای امنیت ملی کشور کارهای لازم خود را به شکل بایسته انجام نداده‌اند درخواست از مردم برای ترک دیار خود گفته‌ای منطقی است و نوعی فراموشی وظایف نیست. به واقع ترسیم فضای هراسناک زلزله در کلانشهری چون تهران چه نتیجه‌ای داده یا می‌دهد که رییس دولت این کار را کرد. شاید هم سبک‌سازی تراکم جمعیتی شهر تهران منظور رییس‌جمهور بوده که به نظر می‌رسد این رویه برای چنین مهمی کارآمد نباشد.

زلزله‌های ایران از ابتدا

به هر سو شایسته‌تر این بود که مقام اول قوه مجریه راهی تازه را پیش‌پای مردم تهران و شهرهای در معرض زلزله قرار می‌داد و شاید با پیشنهادهای تازه و کارآمد خود (به جای ترساندن مردم) به آنها امید زندگی بهتر می‌داد، نه آنکه در وانفسای مشکلات اقتصادی و آغاز سالی تازه هراس از مرگ در زلزله را به آنها یادآور می‌شد.
در همین رابطه هم در ادامه ضروری است نگاهی به آمارهای این بخش بیندازیم تا دریابیم که وقوع زلزله در ایران و جهان چگونه بوده است.
براساس یکی از معدود آمارهای ارایه شده در این بخش از سال 1340 تاکنون زمین‌لرزه‌های مختلف و در مواقعی ویران‌کننده مناطق مختلف کشور را با خسارات و تلفات سنگینی روبه‌رو کرده که آخرین آنها، زمین‌لرزه شهرستان بم بود.
به گزارش وزارت راه‌و‌ترابری، بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ای که در سال‌های اخیر در ایران به وقوع پیوست مربوط به 31 خرداد‌ماه 1369 در استان‌های گیلان و زنجان با قدرت 3/7 در مقیاس ریشتر بود. این زمین‌لرزه بیش از 40 هزار کشته برجا گذاشت که خونبارترین زمین‌لرزه در ایران به حساب می‌آید.
فهرست زمان و میزان قربانیان زمین‌لرزه‌های به وقوع پیوسته در ایران به طور خلاصه این‌گونه است:
- اردیبهشت‌ماه 1339 450 نفر در شهر لار کشته شدند.
- مهر‌ماه 1341، 11 هزار نفر کشته و 200 روستا در غرب تهران ویران شد.
- شهریور‌ماه 1347، حدود 10 هزار نفر در استان خراسان جان سپردند.
- اردیبهشت‌ماه 1351، پنج هزار و 44 نفر در جنوب کشور کشته شدند.
- اردیبهشت‌ماه 1356، حدود 900 نفر در منطقه اصفهان جان باختند.
- مهر‌ماه 1357، 25 هزار نفر در شرق ایران کشته شدند.
- آذرماه 1358، 600 نفر در شمال‌شرقی ایران جان سپردند.
- تیر‌ماه 1360، یک‌هزار و 28 نفر در استان کرمان کشته شدند.
- مردادماه 1360، یک‌هزار و 300 نفر در استان کرمان جان باختند.
- 31 خرداد‌ماه 1369 حدود 40 هزار نفر در شهر رودبار کشته شدند.
- 10 اسفند‌ماه 1375 حدود یک‌هزار و 100 نفر در اردبیل کشته شدند.
- 20 اردیبهشت‌ماه 1375، یک‌هزار و 613 نفر در بیرجند جان باختند.

زلزله در کشورهای دیگر

همچنین گفتنی است که کشورهای منطقه مانند ترکیه، سوریه، ارمنستان یا افغانستان نیز به دلیل قرار گرفتن در این خط زلزله با تعداد بی‌شماری از این قبیل زمین‌لرزه‌ها رو‌به‌رو هستند. آمارها نشان می‌دهد که بلایای طبیعی رو به افزایش بوده و بین سال‌های 1990 تا 2002 شدت بلایا 1/4 برابر شده و نسبت جان‌باختگان
9/6 و آسیب‌دیدگان 2/5 و خسارت مالی 38 برابر شده است. بر اساس آمارهای بین‌المللی طی 27 سال گذشته 6/3 میلیون نفر بر اثر بلایای طبیعی جان باخته‌اند و بیش از سه میلیارد نفر آسیب دیده‌اند. گفتنی است ، زلزله در این سال‌ها بیش از 240 میلیارد دلار خسارت مالی در پی داشته است.

آنچه باید می‌شد اما نشد!

در نهایت و در این رابطه باید به دولت محترم و شخص رییس‌جمهور یادآور شد که به گفته کارشناسان امور شهری، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و تقویت سازه‌های ساختمانی در امور شهرسازی و احداث بنا در شهرها، در کنار استفاده مناسب از تحقیقات در حوزه زمین‌شناسی و اقلیمی اساسی از جمله مولفه‌های بسیار مهمی است که در کاهش خسارت و تلفات زمین‌لرزه‌هایی از این دست می‌تواند نقش مهمی داشته باشد زیرا کارشناسان فن معتقدند در صورتی که هزینه‌های گزاف امدادرسانی و جبران خسارت‌های مادی و معنوی حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله در مسیر بازسازی و ایجاد تغییرات بنیادی در حوزه شهرسازی و تمهیداتی لازم برای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه قرار گیرد، نتایج به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود.
پس در چنین شرایطی باید توجه داشته باشیم که ترساندن مردم و درخواست برای خروج آنها پاک کردن صورت مساله است و هیچ کمکی به مردم و کشور نمی‌کند.باید باور کنیم که مسوولیت دولت در این زمینه بسیار خطیر است و با چنین گفته‌هایی باری از وظایف دولت کم نخواهد شد.جهان صنعت-حمیدرضا طهماسبی‌پور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۳
0
0
همه جا زير آسمان ايران است واز خشم تندي طبيعت نميشه گريخت بهتر است بجاي فرار بايد به فكر راهكار هاي بهتربود.ايشان از كجا ميداند كه جاهاي ديگر امن تر از تهران است.بجاي اين حرفها به فكر زير ساختها بود مهندسين ساختماني با گرفتن رشوه به آساني از زير بار مسئوليتهاي خود نروند.هيج جاي دنيا چنين كاري نميكنند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۳
0
0
آفرین
ناشناس
|
-
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۴
0
1
تازماني كه زلزله نيايد هيچ اقدامي صورت نمي گيرد مگر دادن شعار هاي خوب
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۵
0
1
بر اساس نقشه که من دیدم به جز اهواز همه کلانشهرها روی کمربند هستند پس چه فایده از تهران بریم بیرون؟ شاید اون شهری که میریم یک روز بعدش زمین لرزه بیاد ولی تهران تا 20 سال دیگه نیاد!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۱
0
0
بجاي اين كه مردم بيچاره را بترسانند پيشنهادهاي بهتري بدهند ، ايشان با اين پيشنهاد بنده كه يك جوان 15 ساله هستم را از زندگي نااميد كرده است.
آيا به نظر شما اين درست است؟
حمیدرضا طهماسبی پور-روزنامه جهان صنعت
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
0
1
سلام بر شما دوستان عزیز
این مطلب نوشته منه ..اما متاسفانه اسمی از من نیاوردید...عیبی نداره اما گاهی دلم می سوزه که چرا هیچ وقت نمیخواییم امانت داری رو یاد بگیریم.

هم صدا : متاسفانه نويسنده محترم شايد متوجه نشدند كه در ذيل خبر مربوطه، هم اسم ايشان درج شده و هم منبع مورد استفاده و بدون توجه و دقت به اين مسئله توصيه اخلاقي نموده اند باز هم از ايشان بواسطه يادآوري اين مسائل متشكريم هر چند هميشه اين موضوع را بعنوان رسم امانت داري هميشه رعايت مي كنيم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: