کد خبر:۳۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۲۱:۳۶
تعداد بازدید: 6071
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
علم‌الهدي:
بي‌حجابي در راستاي ترويج زيبايي نيست
وي با اشاره به اينكه بي‌حجابي عين زشتي و نكبت است، گفت: اين بزرگ‌ترين فكر غلط است كه فردي بخواهد با جلوگري و به لجن كشيدن جامعه ادعاي جلوه‌گري زيبايي كند و بي‌حجابي در اصل زشت‌سازي جامعه است.
آيت‌الله احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي اين هفته نماز جمعه با گراميداشت سالروز شهادت شهيد اهل قلم شهيد مرتضي آويني اظهار داشت: با همت اين نابغه هنرمند هنر در استخدام اسلام درآمد كه متاسفانه با شهادت ناگهاني‌اش اين در بسته شد و اميدواريم بدل شهيد آويني در عرصه هنر هرچه زودتر ظهور و بروز كند.

وي با اشاره به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري نيز گفت: اميدواريم اين همت مضاعف در عرصه فرهنگ به‌طور كامل توسط متوليان اين عرصه محسوس و ملموس نشان داده شود.

عضو خبرگان رهبري با پرداختن به اينكه تاكنون توسط هنرمندان متدين استخدام هنر در حوزه دين صورت نگرفته است، ادامه داد: هنر مثل علم ابزار است و خود به تنهايي موضوعيت ندارد كه اگر اين ابزار در مسير باطل قرار بگيرد، بي‌ارزش‌ترين چيزها و اگر در مسير حق باشد، ارزشمندترين حقايق است.

به گفته وي اگر ابزار هنر در استخدام غرايز آدم‌ها درآمده و به پاي پست‌ترين انسان‌ها ريخته شود، يك سم مهلك است و چنين هنرمندي نيز از هر عنصر رذلي ناپاك‌تر خواهد بود.

علم‌الهدي با بيان اينكه اگر هنر در استخدام ترويج و توسعه ارزش‌هاي ديني درآمد عبادت است، اظهار داشت: هنر ديني چيزي نيست كه ما بخواهيم فقط با آوردن متون ديني و سرگذشت رهبران ديني در عرصه هنر و يا خواندن آيات قرآن همراه با موسيقي، و ترانه‌هايي با ني‌لبك و تار براي امام زمان(عج) آن را توليد كنيم و اينگونه هنر توهين به دين و معصوم(ع) بوده و ضد دين است.

وي تصريح كرد: بايد هنر را طوري پياده كرد كه با وجود عدم داشتن نشان ديني، آيه و حديث بتواند ارزش‌هاي دين را در جامعه و در قلب و فكر انسان‌ها راسخ كرده و آنها را به سمت ارزش‌هاي ديني بكشاند.

وي عنوان كرد: خواندن آيات قرآن با موسيقي يا ابراز علاقه به امام زمان(عج) با ني‌لبك هنر ديني نيست، اين فتنه دين خواهد بود و اهانت به اهل بيت(ع). هنر ديني اين است كه انسان‌ها را به سمت ارزش‌هاي ديني بكشاند و ضد ارزش‌ها را منفور كند.

خطيب جمعه مشهد ادامه داد: گاهي يك فيلم و سريال طنز بدون كاربرد آيه و حديث و روايت در آن با پشت زمينه ديني شايد بيش از 50 خطابه و سخنراني بر مردم اثر مي‌گذارد كه اين هنر ديني محسوب شده و ارزشمند است كه در نوروز امسال در صدا وسيماي جمهوري اسلامي ايران شاهد نمونه‌هايي از اين كارهاي ارزشي بوديم كه جاي تقدير دارد.

وي با بيان اينكه خوشبختانه صدا وسيما نشان داد به سمت فيلم‌ها و سريال‌هايي گام برداشته كه معرفت شناسانه و در ترويج ارزش‌هاي ديني است، عنوان كرد: آنها به خوبي توانستند ترويج راستگويي و پرهيز از كذب و دروغگويي را به وسيله طنز تثبيت كنند كه اين خود يك عبادت مورد قبول خداوند خواهد بود و كار اين هنرمند در محضر امام عصر(عج) مورد قبول است.

رئيس ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر خراسان رضوي با تاكيد براينكه ما دشمن زيبايي و هنر نيستيم، افزود: ريختن هنر به پاي ارزش‌هاي ضد ديني به لجن كشيدن آن و بي‌حجابي يكي از آن موارد است.

وي با اشاره به اينكه بي‌حجابي عين زشتي و نكبت است، گفت: اين بزرگ‌ترين فكر غلط است كه فردي بخواهد با جلوگري و به لجن كشيدن جامعه ادعاي جلوه‌گري زيبايي كند و بي‌حجابي در اصل زشت‌سازي جامعه است.

علم‌الهدي با اشاره به برخي افراد كه در داخل حرم مطهر رضوي آرايش مي‌كنند نيز گفت: برخي بعد از عبور از گيت‌هاي بازرسي حرم اقدام به آرايش مي‌كنند و به خيال خود گمان مي‌كنند زيبا وارد حرم شده‌اند، اما غافل از اينكه اين عملشان توهين به امام رضا(ع) است و آنها را به صورت يك جانور تنزل مي‌دهد.

علم‌الهدي خطاب به زنان بدحجاب اظهار كرد: اي كساني كه صدها مرد را در مسيري شهواني قرار مي‌دهيد شما در قيامت از يك جانور هم پست‌تر هستيد. ما اگر مي‌گوييم حجاب داشته باشيد به معناي مخالفت با هنر و زيبايي نيست بلكه مي‌كوشيم تا هنر در خدمت ابتذال نباشد.

وي با بيان اينكه ما ضد هنر و زيبايي نيستيم، بلكه ما مي‌گوييم هنر و زيبايي را قرباني و پايمال نكنيد و به آتش شهوت انسان‌هاي هرزه نسوزانيد.

خطيب جمعه مشهد خطاب به برخي مسئولان كه مي‌خواهند يك سري از فيلم‌هاي ممنوعه را آزاد و اكران كنند، گفت: فكر نكنيد با اين عملتان به هنر خدمت خواهيد كرد، بلكه اين كار شما جنايت در حق هنر است.

وي با بيان اينكه شما با اين فيلم ابزار آموزش دخترربايي و ترويج فساد و سوءاخلاق را در كشور قرار مي‌دهيد، گفت: رهبري در زمينه عدم انجام اين كار تاكيد كردند و شما آنقدر در عمل فاسد خود اصرار داريد كه مي‌خواهيد در برخي شهرستان‌هاي ديگر اكران كرده و عواقبش را برگردن شوراي فرهنگ عمومي آنها بيندازيد اما مردم ما شيطنت را خوب مي‌فهمند.

علم‌الهدي گفت: اين كار شما از بين بردن شخصيت هنرمندان است كه يك كارگردان پول‌پرست كه هنرش را زير پاي شهوت مردم ريخته تا پول جمع كند به بهانه تشويق هنرمندان به روي آوردن به هنر ديني با اين كار بخواهيد تشويق كنيد.

وي ادامه داد: اگر نيت شما فاسد نيست، اما عملتان فاسد است پس مراقب كارتان باشيد.
عضو خبرگان رهبري اظهار اميدواري كرد كه در سال همت مضاعف و كار مضاعف شاهد آن باشيم كه هنرمندان ارزشي ما هنرشان را به پاي امام عصر(عج)، قرآن كريم، پيامبر(ص) و ارزش‌هاي ديني بريزند و بتوانند دنياي اسلام را با اين هنر خود تكان دهند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: