کد خبر:۳۷۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۸
تعداد بازدید: 6212
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
"Made in china" در سبد خريد گردشگران نوروزي
نوروز امسال كالاهاي "Made in chin" حجم بالايي از فروش را به واسطه حضور انبوه گردشگران در مقاصد توريستي داشت
نوروز امسال كالاهاي "Made in chin" حجم بالايي از فروش را به واسطه حضور انبوه گردشگران در مقاصد توريستي داشت.

به گزارش CHN، تفاوت چنداني نمي‌كند كه به بازارچه‌هاي مرزي برويد شمال و جنوب برويد و يا به سراي قيصريه اصفهان، بازار وكيل شيراز هم فرق قابل توجهي با بازارهاي پرمشتري غرب كشور چون مريوان و جوانرود ندارد. همه و همه مملو است از كالاي چيني.

تنها تفاوت اجناس چيني در مناطق مختلف ايران شمايل متفاوت آنها است. چنانكه در اصفهان و شيراز صنايع دستي چيني به فروش مي‌رسد و در بازارچه‌هاي مرزي لوازم خانگي و صوتي و تصويري، در بازارهاي محلي و تاريخي شهرها نيز البسه و كيف و كفش چيني به حراج گذاشته مي‌شود. در اين ميانه نيز هستند بسياري از گردشگران كه صندل چيني سوغات از گيلان مي‌آورند و گليم چيني را سوغات از اصفهان.

غلامعلي فيض‌اللهي، رئيس اتحاديه صنايع دستي اصفهان معتقد است 80 درصد از صنايع دستي كه در ميدان امام به فروش مي‌رسد چيني بوده و با توجه به قيمت پايين اين محصولات، چين بازارهاي صنايع دستي استان را در انحصار خود درآورده است.

وي افزود: با واردات صنايع دستي از كشورهاي چين، پاكستان و هند و فروش آنها با قيمت پايين در بازارهاي صنايع دستي استان در سه سال گذشته نزديك به 800 نفر از فعالان صنايع دستي به دنبال تعطيل شدن كارگاه‌هاي صنايع دستي شغل خود را از دست داده‌اند.

رئيس اتحاديه صنايع دستي اصفهان با بيان اينكه با وجود كيفيت پايين صنايع دستي چيني هنوز هم فروشندگان صنايع دستي در استان از اين توليدات استقبال مي‌كنند، افزود: صنايع دستي چيني از مواد بازيافتي و بي‌كيفيت توليد مي‌شوند اما چون قيمت آنها در مقايسه با صنايع دستي داخلي پايين‌تر است بازارهاي صنايع دستي اصفهان را در انحصار خود در آورده‌اند.

فيض‌اللهي اظهار داشت: حتي ميدان نقش جهان كه زماني مركز فروش صنايع دستي داخلي بود اين روزها به محلي براي فروش صنايع دستي چيني، پاكستاني و هندي تبديل شده است. تا كنون براي رفع مشكلات بخش صنايع دستي هيچ اقدام زيربنايي براي آگاهي از نيازهاي مشتريان خارجي صورت نپذيرفته است و توليدكنندگان داخلي صنايع دستي نمي‌دانند بايد چه نوع كالايي را متناسب با نياز كشورهاي خارجي توليد كنند.

به گزارش CHN؛ خريد اجناس چيني توسط گردشگران نوروزي تنها به صنايع‌دستي محدود نشد و انبوه لوازم خانگي، البسه و كفش چيني در بازارچه‌هاي مرزي مانند بازارچه‌هاي آستارا، مريوان، اينچه برون، قشم و ... به سبد خريد گردشگران در ايام نوروز رفت.

رييس اتاق بازرگاني ايران و چين معتقد است كه كالاهاي بي‌كيفت چيني از مجاري غيرقانوني وارد كشور شده و در بازارچه‌هاي مرزي به فروش مي‌رسد. اسدالله عسگراولادي به CHN گفت: كالاهاي بي‌كيفيت فعلي در بازار ايران، كالاهايي نيست كه ما به صورت مستقيم در مبادلاتمان از چين وارد كنيم. ما با چين قرارداد داريم كه كالاهايي برايمان بفرستد كه با استاندارد و شرايط کشورما برابري داشته باشد. چين كالاهاي استانداردي براي ما مي‌فرستد. اما يك‌سري كالا با كيفيت پايين و قيمت ارزان‌تر توليد مي‌كند و به مقصد آفريقا ارسال مي‌كند كه سوداگران كالا آنها را وارد خليج فارس مي‌كنند و با كمك سوداگران محلي اين كالاها را وارد بنادر و گمركات مي‌كنند.

وي افزود: با توجه به كيفيت پايين كالاها، اجازه ورود به اين محموله‌ها داده نمي‌شود و به چين برگشت داده مي‌شود. در اين موقع سوداگران از دو راه براي وارد كردن كالا به كشور استفاده مي‌كنند. اول اينکه ورود كالا به صورت قاچاق از مرزهاي گسترده كشور است. در حالت دوم افراد اين كالاها را در گمرك مي‌خوابانند و پس از حدود سه تا چهارماه اين كالا متروكه نام مي‌گيرد و به جاي عودت به كشور چين، مطابق قانون توسط دولت حراج مي‌شود.

عضو هيات نمايندگان اتاق تهران با انتقاد از رويه دولت درمورد حراج کالاهاي چيني گفت: متاسفانه قانون ما در مورد كالاي متروكه قانون درست و مطلوبي نيست. اين كالا كه حراج مي‌شود خريداران آن هم ايرانيان هستند كه با خريد آن، كالا را وارد بازار كشور مي‌كنند. ما معتقديم اين كالاي بي‌كيفيت حتي در صورت متروكه شدن در گمرك نبايد وارد بازار شود؛ يا بايد برگردانده شود يا منهدم شود.

وي افزود: گرفتاري ديگر كه در مبادله با چيني‌ها داريم اين است كه يك‌سري كالاهاي چيني صرفا براي ترانزيت از جنوب به شمال وارد كشور مي‌شود اما متاسفانه در مسير راه رسوب مي‌كند و در كشور باقي مي‌ماند. اين مشكل هم به خود ما برمي‌گردد و نه به چين. اين كالا كه بايد به كشوهاي آسياي ميانه تحويل داده شود مقداري از آن در داخل مي‌ماند.

وي در همين زمينه ازتلاش بازرگانان دو کشور ايران وچين براي تغيير استراتژي تجاري خبرداد وگفت: تمام سعي ما اين است كه به چيني‌ها بگوييم جلوي ورود اين كالاها را به ايران بگيرند. براي رسيدن به اين هدف برنامه ديگري را هم در نظر داريم که مدتي است كه در مورد آن داريم با چيني‌ها مذاكره مي‌كنيم كه كالاي مصرفي به ايران نفرستند و به جاي آن وارد ايران شوند و با سرمايه‌گذاري در ايران اين كالا را توليد كنند و سهم مصرفي ما در كشور را وارد بازار و مابقي آن را به كشورهاي همسايه صادر كنند.

به گزارش CHN در حال حاضر و تا زماني كه استراتژي‌هاي منع ورود غيرقانوني كالاي چيني به نتيجه نرسد، گردشگري كشورمان بيشترين را به كالاهاي مصرفي چين خواهد كرد تا اقتصاد بومي. نويسنده:سعيد حبيب‌اله-خبرگزاري ميراث فرهنگي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: