کد خبر:۳۷۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۳
تعداد بازدید: 5026
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کار فرهنگی و بازنگری قوانین عوامل تاثیرگذار بر جلوگبری از همسرکشی است
در شهرهای بزرگ به علت گسترش روابط خارج از خانه، زمینه بروز این قتل‌ها، فراهم شده است. روابط خارج از خانه در کلانشهرها خیلی رایج شده است. ارتباط مردان با زنان متعدد، ...
قتل‌های ناموسی محدود به یکی-دو منطقه کشور نیست. در استان‌های متعددی این پدیده رایج است، هم قانون‌گذار و هم عموم مردم این قتل‌ها را در حوزه خصوصی تعریف می‌کنند و سعی می‌کنند در این حوزه دخالت نکنند حال اینکه باید به این پدیده به عنوان یک معضل عمومی نگاه و در جهت رفع آن تلاش شود.

تحقیقات نشان داده که سوءظن در بیش از ۵۰ درصد مواردی که به قتل منجر شده ناصحیح بوده است. یافته‌ها نشان می‌دهد که رفتار خشن در درون برخی خانواده ها، که گاهی بعنوان یک ارزش برای برخی مردان تلقی می‌شود، از طرف زنان تحمل نمی‌شود، از سوی دیگر زنان محروم از عاطفه و محبت بصورت طبیعی با مشاهده کوچک‌ترین عطوفت و مهربانی جذب دیگر مردان می‌شوند و همین زمینه‌ی قتل آن‌ها را فراهم می‌کند.

صدا و سیما در تمام فیلم‌ها و سریال‌هایی که پخش می‌کند به یک موضوع عشقی می‌پردازد. حتی در فیلم‌هایی که به مناسبت‌های مذهبی همچون محرم می‌سازند، یک موضوع اصلی فیلم، به رابطه‌ای عاطفی اختصاص دارد تا جوانان را جذب کند. تماشای روابط عاطفی، تمایل دختران و زنان را به محبت افزایش داده است حال آنکه در درون این گونه خانواده ها، آن‌ها از هرگونه مهر و محبتی محرومند.

هنجارهای غلط اجتماعی، نقش خیلی قوی‌تری دارند. ولی با این حال قوانین همیشه می‌تواند نقش تغییر نگرش را بازی کند. دفاع از شهروندان وظیفه قانون و قانونگذار است. در نتیجه آنچه ما باید زیاد روی آن کار کنیم هم بازبینی قانون است هم تغییر فرهنگ. از طرفی روند اجتماعی شدن افراد به گونه‌ای پیش می‌رود که پسران همیشه می‌خواهند سیطره خود را بر دختران حفظ کنند. حتی پسر بچه‌ها به خواهران بزرگ‌تر خود زور می‌گویند. این فرهنگ پذیرفته شده‌ی برخی مناطق ایران است.

قتل های ناموسی در میان خانواده‌های فقیر بیشتر رخ می‌دهد، ولی این به این معنا نیست که فقط فقرا گرفتار چنین مشکلی هستند. در برخی مناطق موارد زیادی نیز در میان طبقه متوسط رخ داده است، خصوصا در مناطق عرب‌نشین این یک پدیده‌ی منحصر به کم سوادها نیست، خیلی از کسانی که دست به قتل زده‌اند تحصیل‌کرده و از طبقه متوسط بوده‌اند.

در شهرهای بزرگ به علت گسترش روابط خارج از خانه، زمینه بروز این قتل‌ها، فراهم شده است. روابط خارج از خانه در کلانشهرها خیلی رایج شده است. ارتباط مردان با زنان متعدد، زنان را به اقدامات متقابل واداشته است. ولی شواهدی مبنی بر اینکه این اتفاق به رواج یا افزایش قتل‌های ناموسی در این شهرها منجر شده باشد، وجود ندارد. روابط خارج از خانه قطعا در مواردی به قتل ناموسی منجر شده، ولی چون آمار مشخصی وجود ندارد نمی‌توان تحلیل درستی از وضعیت داشت.

بسیاری از این جنایات را قانون می‌تواند جلوگیری کند و نهایتا اینکه کار فرهنگی همه جانبه راهکار دیگری است که بتواند زمینه‌ی تغییر فرهنگی را مهیا سازد.خشونت و بازتولید خشونت پدیده‌ای دردناک است که باید بعنوان یک معضل جدی ریشه‌یابی و درمان شود و این مهم شدنی نیست جز با تلاش جمعی.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: