کد خبر:۳۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۲
تعداد بازدید: 7377
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دومين پيام اوباما به مناسبت نوروز
اوباما كه سعي داشت در اين پيام ويدئويي خود، بين مردم ايران و دولت ايران تمايز ايجاد كند، وعده داد كه فرصت‌هاي تحصيلي براي دانشجويان ايران به منظور تحصيل در دانشكده و دانشگاه هاي آمريكا را فراهم مي‌كند...
باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز بار دیگر مدعی عزم واشنگتن برای حل و فصل پرونده هسته ای ایران از راه گفت وگو و دیپلماسی تاکید کرد.

به گزارش مهر ،رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ویدئویی از ایران خواست درباره برنامه هسته ای خود با غرب به مذاکره بنشیند. وی در سخنانی که به مناسبت عید باستانی نوروز بیان کرد از تهران خواست موضوع هسته ای خود را از راه دیپلماتیک حل کند.

این خبرگزاری افزود : " ادعای اوباما مبنی بر آمادگی برای گفت و گو درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در حالی است که وزیر امور خارجه آمریکا طی سفرهای دوره ای خود به کشورهای مختلف جهان درصدد جلب حمایت بین المللی برای تشدید تحریم های ظالمانه علیه ایران به سبب پافشاری بر حقوق مشروع هسته ای خود است.

اوباما در عین حال از پیگیری موضوع تحریمهای بیشتر علیه ایران برای جلوگیری از دستیابی این کشور به فناوری هسته ای خبر داد و در اظهاراتی گفت : ما در حال رایزنی با جامعه جهانی برای وادار کردن دولت ایران به پذیرش مسئولیت بین المللی خود هستیم.

وی که از دفتر خود در کاخ سفید سخن می گفت، افزود: با این حال راه حل دیپلماتیک برای ما در اولویت قرار دارد و پیشنهاد مذاکره با ایران همچنان به قوت خود باقی است. "

همچنین خبرگزاري فارس نیز با انتشار خبر پیام نوروزی اوباما با تیتری با عنوان " تداوم سياست دستكش مخملي، دست چدني آمريكا در قبال ايران " نوشت : " رئيس‌جمهوري آمريكا به بهانه تبريك سال جديد شمسي به ايرانيان با وجود آنكه خواستار مذاكره با دولت تهران شد طرح شوم تحميل‌ تحريم‌هاي بيشتر عليه برنامه هسته‌اي ايران را نيز مطرح كرد."

این خبرگزاری افزود: "باراك اوباما " در يك درخواست ويدئويي كه به منظور تبريك نوروز به ايران، ضبط شده بود، خواستار دنبال كردن تحريم‌هاي شديد براي جلوگيري از هسته‌اي شدن ايران شد. وي در اين سخنراني اعلام كرد: ما با جامعه بين‌الملل همكاري مي‌كنيم تا دولت ايران را مسئول نگه داريم زيرا آنها به تعهدات بين‌المللي خود عمل نمي‌كند.

اوباما در حالي ‌كه مي‌خواست موضع خود را در اين نوار ويدئويي تحت‌الشعاع قرار دهد در ادامه سخنانش اين گونه گفت: اما پيشنهاد تماس‌هاي ديپلماتيكي و موضع گفت‌وگوي ما هنوز بر جاي خود باقي است."

اوباما كه تمامي تلاش خود را به كار گرفته بود تا در اين پيام ويدئويي، خود را حامي حقوق بشر در ايران اعلام كند، تصريح كرد كه عليرغم اختلافات ميان آمريكا و دولت ايران، واشنگتن به آينده‌اي اميدواركننده براي مردم ايران متعهد است.

وي مدعي شد: در طول سال گذشته، اين دولت ايران بود كه انتخاب كرد تا خود را منزوي كند و حتي اگر اختلافات ما با دولت ايران نيز ادامه داشته باشد، ما به تعهدات خود براي آينده‌اي اميدواركننده تر براي مردم ايران پايبند هستيم."

فارس نوشت : " اوباما كه سعي داشت در اين پيام ويدئويي خود، بين مردم ايران و دولت ايران تمايز ايجاد كند، وعده داد كه فرصت‌هاي تحصيلي براي دانشجويان ايران به منظور تحصيل در دانشكده و دانشگاه هاي آمريكا را فراهم مي‌كند و تمامي تلاش خود را براي دسترسي مردم ايران به فناوري اينترنتي به كار مي‌گيرد تا آنها بتوانند بدون ترس از سانسور، با يكديگر و با جهان ارتباط برقرار كنند.

در حالي ‌كه اوباما خواستار تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران شده بود در توجيه اين حرف خود خطاب به مردم ايران گفت: من مي‌خواهم كه مردم ايران موضع كشور مرا بدانند. آمريكا به شأن هر يك از افراد بشر و نظم جهاني كه كمان تاريخ را در جهت عدالت خم كند، اعتقاد دارد.

وي افزود:دولت ایران به جای تلاش برای دستیابی به آینده ای بهتر، توجه خود را بر گذشته متمرکز کرده است. آمريكا آينده‌اي را مي‌خواهد كه در آن ايرانيان حقوق خود را عملي كنند و به طور كامل در اقتصاد جهاني شركت كنند و از طريق تبادل فرهنگي و آموزشي در فراي مرزهاي ايران، جهان را غني سازند، اين آينده‌اي است كه ما به دنبال آن هستيم و آن چيزي است كه آمريكا خواهان آن است.

اوباما در پایان پیام خود بار دیگر با تکرار شعری از سعدی که سال گذشته در پیام نوروزی خود به آن اشاره کرده بود: بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
افزود که او عمیقا به این شعر باور دارد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۱
1
7
لطفا پیام کامل را به فارسی در سایت قرار دهید وقضاوت را به مردم واگذار کنید.
ناشناس
|
-
|
۰۲:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۳
3
1
کوچیک که بودم مامانم می گفت : دروغگو دشمن خداست.
مامان تو هم می گفت؟
بزرگ که شدم فهمیدم نگفتن حقیقت هم نوعی از دروغگویی است!
امیدوارم تو هم فهمیده باشی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۳
3
1
داشتم فکر میکردم، اگه من هم اینقدر قدرت داشتم، چقدر راحت میتونستم به مردم آمریکا بگم بر ضد دولتتون قیام کنین!! هر چند تو خود ایران سیاستمدارای ناپاک کم نیستند، ولی آمریکا دیگه تهشه!! همه چی داره و اون همه چی برا بقیه جیزه! ای بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۳
2
2
خیلی نگران این بنده خدا اوباما هستم، آخه این روزا همه ی دغدغه اش شده مردم ایران! از خواب و خوراک افتاده! نمیبینین چقدر تلاش کرده تا بتونه فارسی بگه عید شما مبارک؟ گناه داره والا!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۷
0
4
▪ لطفا پیام کامل را به فارسی در سایت قرار دهید وقضاوت را به مردم واگذار کنید
دليل هراس از ارايه متن كامل پيام چيست؟؟؟؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: