کد خبر:۳۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۷:۵۱
تعداد بازدید: 5551
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سينماي موجود ما در شأن مردم ما نيست
خطوط قرمز ما چرا اين‌قدر زياد بود كه سينماي ما را تبديل به يك سينماي پاستوريزه كرد؟ سينمايي كه آن‌وقت در روي ميز سينما همه خالي است اما دو طرفش يك چيزهايي ريخته است.
عليرضا سجادپور، رئيس اداره كل نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي وزارت ارشاد در برنامه پنج‌شنبه شب رو به فردا كه با حضور وي و جواد اردكاني برگزار شد، به ايراد نقطه‌نظرات خود در خصوص مسائل مختلف پيرامون سينماي ايران پرداخت.

خطوط قرمز ما چرا اين‌قدر زياد بود كه سينماي ما را تبديل به يك سينماي پاستوريزه كرد؟ سينمايي كه آن‌وقت در روي ميز سينما همه خالي است اما دو طرفش يك چيزهايي ريخته است. در يك طرف ميز سينما انواع آثار سطحي، مبتذل و پوچ ريخته است كه صرف سرگرمي هستند و تازه همين كار را هم درست انجام نمي‌دهند. و آن طرف ميز هم آثار تفكر برانگيز منحرف هستند كه اصلا موضوع را غلط ديده بودند و آدرس غلط به مخاطب مي‌دهند.

خطوط قرمز چيست؟ آيا ما خطوط قرمز نداريم. بعضي‌ها مي‌گويند ما خطوط قرمز را كنار گذاشته‌ايم. من اصلا از اين حرف تعجب مي‌كنم مگر مي‌شود شما فكر داشته باشيد و خط قرمز نداشته باشيد؟!خطوط قرمز را همه دارند اما بحث اينجاست كه خطوط قرمز را مشخص كنيم. خطوط قرمز ما دو چيز است و اصلا هميشه دو چيز بايد مي‌بود. اول خط قرمز اخلاقي و دوم خط قرمز اعتقادي است.

فيلمي كه مي‌آيد به اصول و اركان اعتقادي ما توهين مي‌كند، شرعا و عرفا وظيفه ما اين است كه كاملا جلوي آن بايستيم. اما واقعا سوال من اين است كه نقد يك شخصيت، نقد يك قشر، نقد يك موضوع اجتماعي كجايشان خط قرمز است و چه كسي گفته است اين‌ها خط قرمز هستند؟! در سختگيرانه‌ترين حالت، زرد و صورتي هستند.

يكي از تحول‌هايي كه در سينما مد نظر داريم اين است كه برج ‌عاج‌نشين‌هايي كه بي‌دليل چنبره زده بودند بر رانت‌هاي سينما بايد از برج عاج پايين بيايند. در عين حال افراد منزوي شده بايد بيايند جلو.

ما چه بخواهيم و چه نخواهيم در وسط ميدان و عرصه تقابل جهاني حضور داريم و اينجا جايي نيست كه ما سلاح مهم اين عرصه (سينما) را فراموش كنيم و يا تغافل كنيم. اگر كسي بخواهد ما را به سمت تغافل از اين سلاح ببرد، خواسته يا ناخواسته، به ما ضربه مي‌زند و خيانت مي‌كند.

سينماي موجود ما در شأن مردم ما نيست. هميشه اين را گفته‌ايم و اگر خلاف آن را ديديد بگوييد. در همين مدت كه مسئوليت اجرايي سينما را به عهده داريم، سعي مي‌كنيم ديگر از آسيب‌ها چيزي نگوييم و بايد در عمل نشان بدهيم.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۶
0
0
چی در شان این ملت هست که سینماش باشه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: