کد خبر:۳۶۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۴
تعداد بازدید: 8043
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تأثير وضعيت اقتصادي نه چندان خوشايند بر خانواده هاي نوپا
گرچه آمار کاملاً روشني از وضعيت طلاق در کشورمان در دست نيست، اما شواهد از رشد اين پديده شوم حکايت دارد.طي 9 ماهه ابتداي امسال طلاق رشدي 15/7 درصدي را نشان مي دهد.
گرچه آمار کاملاً روشني از وضعيت طلاق در کشورمان در دست نيست، اما شواهد از رشد اين پديده شوم حکايت دارد. به گفته مديرکل امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي طي 9 ماهه ابتداي امسال 93 هزار و 769 فقره طلاق ثبت شده، در حالي که اين رقم در سال گذشته 81 هزار و 733 فقره بوده است که رشدي 15/7 درصدي را نشان مي دهد.

دکتر ابهري، آسيب شناس اجتماعي نيز در زمينه طلاق اظهار کرده؛ در حال حاضر، در شهر تهران از هر چهار ازدواج يکي به طلاق منجر مي شود که اين مسأله در شمال شهر حادتر است و از هر سه ازدواج يک مورد به جدايي ختم مي شود.

به هر روي گرچه دلايل گوناگوني در اين زمينه دخالت دارند اما نمي توان منکر، عامل اقتصادي در اين مقوله شد.

نيره اخوان بيطرف در گفتگو با فارس در خصوص علل افزايش طلاق در جامعه اظهار کرده است: ناسازگاري خانوادگي، نداشتن شغل، مشکلات اقتصادي و اجتماعي از علل طلاق در جامعه هستند، که هر کدام از اين عوامل سهم و ميزان خاصي در آمار طلاق در جامعه دارند.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه اعتياد يکي از مهمترين عوامل طلاق در جامعه است، يادآور شد: اعتياد خودش معلول است ، عدم اشتغال، بيکاري و سرخوردگي که به فرد دست مي دهد، باعث ناسازگاري در خانواده مي شود، فشار بر روي خانواده ها زياد مي شود و همين امر در برخي موارد مي توانند باعث بروز طلاق در جامعه شود.

همين عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي در خصوص راهکارهاي کاهش طلاق در جامعه نيز معتقد است: با اشتغالزايي در جامعه مي توان جلوي اين معضل را گرفت، گرچه جوانان قبل از ازدواج تمام جوانب امر را بسنجند و کاملاً عقلاني با اين موضوع برخورد کنند.

دکتر لطفي، استاد دانشگاه فردوسي نيز در اين باره به گزارشگر ما مي گويد: در واقع طلاق به عنوان يک آسيب اجتماعي مقوله اي چند عاملي است، که مي توان به زمينه هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي در آن اشاره کرد. البته از لحاظ اقتصادي نکات قابل تأملي در اين زمينه وجود دارد، يکي از اين موارد، توجه به بلوغ اقتصادي است، زيرا تا زماني که مرد به عنوان مسؤول تأمين زندگي؛ به بلوغ اقتصادي و استقلال مالي نرسيده، خواه ناخواه با مشکلاتي رو به رو مي شود.

محروميتهاي اقتصادي و مشکلات رواني

ضمن گفتگو با مردم کوچه و بازار نيز مي توان از تأثير وضعيت اقتصادي بر دوام خانواده ها آگاه شد.
افشين- ع، 27 ساله که صاحب دو فرزند است، با تأکيد بر همين مقوله مي گويد: من حدود سه سال پيش با 6 ميليون رهن خانه مناسبي گرفتم اما امسال که قصد داشتم دوباره با همين مبلغ رهن کنم، بنگاههاي معامله مسکن؛ منازل بسيار کوچک يا حتي زيرزمينها را براي اجاره؛ نشان مي دادند. خوشبختانه اطرافيان کمک کردند تا مبلغ بيشتري را براي رهن فراهم کنم. در حال حاضر براي رهن منزلي با شرايط سه، چهار سال پيش 8 ميليون تومان پرداخته ام.
وي ادامه مي دهد: به طور حتم اگر افراد خانواده بخصوص مردان از لحاظ اقتصادي آرامش داشته باشند، بهتر مي توانند زندگي را اداره کنند و به نيازهاي بيشتري از خانواده پاسخ مي دهند. براي مثال اگر من مطمئن باشم که از لحاظ تأمين زندگي خانواده، مشکلي ندارم؛ مبلغي از درآمدم را صرف گردش و تفريح آنها مي کنم يا هزينه هاي بيشتري را صرف خدمات آموزشي فرزندانم خواهم کرد.

خانم اکبري کارمند نيز با تأکيد بر اينکه حتي اگر وضعيت اقتصادي را عاملي تأثيرگذار در طلاقها ندانيم، در روند زندگي عادي مي تواند آثار سويي داشته باشد؛ اظهار مي کند: تجربيات زندگي خانوادگي اغلب ما، نشان مي دهد، هرگاه دچار مشکلات اقتصادي هستيم روابط خانوادگي ما نيز دستخوش چالشهايي نظير تنشهاي بين فردي و يا مشکلات رواني نظير، انزوا، افسردگي و حتي پرخاشگري مي شود. براي مثال؛ من در مدت بيکاري همسرم، نسبت به رفتار و معاشرتهاي خانواده ايشان، حساس تر شده بودم و با کمترين بي توجهي آنها واکنش نشان مي دادم. حتي حاضر نبودم به ديدن خانواده خودم بروم. احساس مي کردم آنها با ترحم به وضعيت من نگاه مي کنند.

پژوهشهاي متعدد صاحبنظران نيز گواهي بر اين اظهار نظر مردم است چنانکه، نتايج بررسيها نشان مي دهد، شيوع بيماريهاي رواني، با محروميتهاي اقتصادي و اجتماعي مرتبط است.

کسب روزي عبادت است

از شاخصه هايي که دين اسلام را بر ساير اديان و مرامها؛ برتري مي بخشد نگاه اين دين مقدس به زندگي دنيوي است. در آموزه هاي دين اسلام، دنيا نه تنها نکوهيده و مذموم نيست بلکه ابزاري است براي رسيدن به رستگاري اخروي.

از همين رو، از آن به «مزرعه اي براي آخرت» تعبير مي شود. همچنين در فرهنگ اسلامي «اقتصاد» به عنوان يکي از محورهاي زندگي بشر حائز اهميت است. چنانکه در کلام خداوند و سخنان بزرگان دين، از منظر گوناگون به آن توجه شده است. تا آنجا که گستره اي از خانه تا اجتماع و حتي ساختار حکومتي را در بر مي گيرد.

از موارد قابل تأمل در اين زمينه، نگاه اسلام به رفاه اقتصادي به عنوان راهکاري براي کاهش آسيبهاي خانوادگي و اجتماعي است. براي نمونه، حضرت رسول اکرم(ص) مي فرمايد: «نزديک است که فقر به کفر منجر شود». و يا از ايشان نقل شده؛ «خدايا! از کفر و فقر، به تو پناه مي برم».از همين رو، تلاش براي کسب معاش و رزق حلال عبادت شمرده مي شود و از سرپرستان خانواده تا مسؤولان کلان جامعه را به زمينه سازي در اين باره توصيه مي کنند.در همين باره از حضرت رضا(ع) نقل شده است: «براي اشخاصي که به توانگري مالي و اقتصادي رسيده اند لازم است که بر زن و فرزند خود توسعه و گشايش دهند» يعني به اين ترتيب رفاه بيشتري را براي خانواده خود فراهم سازند.

خانواده هاي نوپا در معرض مشکلات مالي

در حالي که نمي توان منکر تأثير وضعيت اقتصادي بر زندگي خانوادگي شد، اما برخي داده هاي آماري، بيانگر حقايق نه چندان خوشايند است، به طوري که حدود 67 درصد بيکاران کشور را جوانان 15 تا 29 سال تشکيل مي دهند. اين در حالي است که به گفته سازمان ثبت احوال کشور در سال جاري، بيشترين ازدواجهاي ثبت شده در 9 ماه منتهي به آذرماه امسال مربوط به گروه سني 20 تا 24 سال بوده است.

پس اگر اين گروه همچنان بالاترين ميزان بيکاري را به خود اختصاص دهند، وقوع مشکلاتي براي اين خانواده ها دور از ذهن نيست.همچنين، به تازگي رسانه ها اعلام کردند: بررسي نماينده هاي بخش خصوصي از نرخ تورم ايران و 15 کشور ديگر نشان مي دهد که اين نرخ در ايران در سال 2008 ، پنج برابر اين نرخ در چين، شش برابر در آمريکا و 25 برابر ژاپن بوده است که اين مقوله قابل تأمل است.

شتابان در جستجوي رفاه

کارشناسان معتقدند: همان گونه که ضعف اقتصادي در دوام خانواده ها مؤثر است؛ رفاه اقتصادي نيز مي تواند به شکست پيوند زناشويي منجر مي شود. به طوري که در خانواده هايي که رفاه و درآمد اقتصادي بسيار است يا براي رسيدن به اين مسأله تلاشي افراطي مي شود. روابط انساني حاکم بر خانواده به دنبال، افزايش دغدغه هاي گوناگون دچار ضعف مي شود.مرادي، کارشناس علوم اجتماعي در همين باره مي گويد: جامعه ما در حال توسعه و در حال گذر محسوب مي شود. از همين رو، بسياري از رفتارها و روابط ما دستخوش تحول شده است. از نمودهاي اين مسأله مي توان به گرايش بيشتر مردم به رفاه و حتي مصرف زدگي اشاره کرد. از همين رو، والدين و بخصوص پدر براي تأمين نياز اقتصادي خانوادگي ناچار به چند پيشگي است. اين گونه زمان در کنار هم بودن کاهش يافته و مشکلاتي نظير شکاف بين نسلها، طلاقهاي عاطفي و... اين چالش را نمايان تر مي کند.

زندگي بدون برنامه

با بررسي وضعيت اقتصادي خانواده هاي ايراني مي توان دريافت؛ علت برخي نابساماني ها، نه فقر که فقدان برنامه ريزي و آگاهي اقتصادي است.

دکتر لطفي استاد اقتصاد در اين زمينه مي گويد: در جامعه ما تعابير اقتصادي به طور صحيح به کار گرفته نمي شود براي نمونه، اغلب خانواده ها تصور مي کنند با خريد وسايلي نظير خانه يا خودرو که در سالهاي اخير، با افزايش قيمت رو به رو شده است؛ سرمايه گذاري مي کنند. حال آنکه در واقع اينها، کالاي مصرفي هستند.بنابراين براي رفاه اقتصادي خانواده بايد بسترهايي را براي ايجاد درآمد بيشتر فراهم کرد. به همين منظور بايد با آگاهي در زمينه سرمايه گذاري، توان خريد خانواده را افزايش داد، زيرا در اقتصاد خانواده درآمد بيش از سرمايه اهميت دارد.او در ادامه بر نقش حمايتي دولت در بهبود وضعيت اقتصادي خانواده اشاره کرده، مي افزايد: اغلب افراد به دليل ضعف خدمات حمايتي نظير «بيمه» دغدغه پس انداز براي دوران سالمندي را دارند. از همين رو، ناچارند در روند زندگي عادي و روزمره خود، محدوديت بيشتري را تحمل کنند. اين در حالي است که بنابر آمار موجود، 30 درصد خانواده هاي شهري زير خط فقر مطلق هستند و 50 درصد نيز زير خط فقر نسبي مي باشند. به همين دليل، بهبود وضعيت اقتصادي جامعه نيازمند تلاش و برنامه ريزي همه جانبه است. از يک سو خانواده ها بايد با تدابير خود، مسايل اقتصادي را تعديل کنند و از طرف ديگر در سطح کلان مشکلات رفع شود. تهيه كننده: محبوبه علي پور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: