کد خبر:۳۶۵۴
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۵
تعداد بازدید: 3260
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پارازيت، راهبردي غلط است
انتقاد کلهر از سياست هاي فرهنگي دولت
دولت نهم بيشتر به سمت آسفالت کردن و جاده و کارخانه سازي رفت و از مقوله فرهنگ غافل شد. قانون مطبوعات در کشور ما خيلي خطرناک است. روزنامه نگار نبايد فضاي رعب و ترس داشته باشد...
«کم توجهي به سند چشم انداز ضعف دولت نهم بود؛ عهد من با احمدي نژاد آزادي انتقاد بود؛ فقط يک مشاورم، قدرت اجرايي ندارم؛ دولت نهم از فرهنگ غافل شد؛ به تيم فرهنگي دولت خوش بين نيستم؛ عدم امنيت روزنامه نگاران توطئه دشمن است؛ پارازيت يک راهبرد غلط است؛ کاربلدها در فرهنگ نيستند؛ نخل در اتاق شيشه يي به بلوغ نمي رسد؛ محروم کردن يک خبرگزاري قانونمند از حضور در دولت رفتار عجيبي است.»

اين جملات انتقادي از سوي مهدي کلهر مشاور رسانه يي احمدي نژاد بيان شده است. او در گفت وگو با مهر بارها روي صراحتش تاکيد کرده است؛ «من تنها کسي هستم که در دولت قبلي توافقم با آقاي احمدي نژاد اين بود که به شرطي همراه دولت خواهم بود که له يا عليه دولت شما هر جا که نظري داشتم، اظهارنظر کنم و ايشان به تنها کسي که اين اجازه را داد من بودم. از اين جهت هم پيش خدا و خود ايشان روسفيد هستم و از ايشان هم که از من ايراد نگرفتند، متشکرم.» کلهر در پاسخ به اين سوال که چرا اين تفکرات شما در کل مسوولان دولت ديده نمي شود، گفت؛ «بنده يک آدم هستم و سمت مشاور دارم. نه قدرت اجرايي دارم و نه مي خواستم داشته باشم. شما هم از يک نفر انتظار يک نفر را داشته باشيد. ما بايد هر کدام به اندازه سهم مان کارمان را انجام دهيم و به اندازه سهم مان خطر کنيم.

بنده براي اينکه اين حرف ها را بزنم هم حقوقم را در سازمان صدا و سيما کم کردند، هم کلي خرج روي دستم گذاشتم و هم زندگي ام را نابود کردم و... و تا روزي که نفس داشته باشم اينها را مي گويم. چون فکر مي کنم بنده عمرم را کرده ام و نسبت به نسل آينده نبايد دروغ بگويم و نسبت به شهدا و جانبازان بسيار شرمنده ام و در پيشگاه خداوند سرافکنده.» او در ادامه گفت؛ «من هم آدم هستم. ممکن است روزي بفهمم که اشتباه کرده ام اما خدا را شاهد مي گيرم که به هر چيزي که مي گويم عميقاً اعتقاد دارم و به همين خاطر است که موقع تقسيم پست معمولاً چهار پنج ماه مي گذارم مي روم.» او در بخش ديگري از سخنانش بار ديگر بر صراحتش تاکيد کرد؛ «بنده حرفم را راحت مي زنم. بنده راجع به انتخابات هم حرفم را راحت زدم. من معتقدم بايد از بدنه اجتماعي موج سبز تشکر کرد. اين بدنه احساس کرد در مملکت فساد است و خودش را به خطر انداخت. آنکه مي آيد بيانيه مي نويسد بر اساس يکسري باور اين کار را مي کند و اين - حتي اگر باور غلطي باشد- بسيار باارزش تر از آن کسي است که براي سلامت خود ساکت مي نشيند و چيزي نمي گويد.»

با پارازيت ماهواره مخالفم

او در بخش ديگري از حرف هايش درباره کارنامه تيم فرهنگي دولت نهم گفت؛ «عملکرد دولت نهم فضاي انتقاد دارد. دولت نهم بيشتر به سمت آسفالت کردن و جاده و کارخانه سازي رفت و از مقوله فرهنگ غافل شد. به عنوان مثال کاري روي قانون مطبوعات صورت نگرفت. قانون مطبوعات در کشور ما خيلي خطرناک است. روزنامه نگار نبايد فضاي رعب و ترس داشته باشد و بايد از امنيت شغلي برخوردار باشد. چه معني دارد وقتي اشتباهي در يک رسانه رخ مي دهد کل آن رسانه به تعطيلي کشيده مي شود. اين قانون نياز به بومي سازي دارد. تايپيست و خانواده او را نبايد با جرم سردبير تنبيه کرد.» مشاور رسانه يي احمدي نژاد اضافه کرد؛ «اگر من و شما بخواهيم کار رسانه يي انجام دهيم بايد از امنيت کافي برخوردار باشيم. اين عدم امنيت رسانه يي توطئه دشمن است. چرا روزنامه نگاري ناپايدارترين شغل در کشور است. چرا در ايران بايد با قطع حقوق، نفس تفکر روزنامه نگار را بريد. خيلي عجيب است که يک خبرگزاري که نزديک ترين خبرگزاري به انقلاب است اولين خبرگزاري است که از سوي دولت تنبيه مي شود يا خبرگزاري که کاملاً منطبق بر رسالت رسانه يي خود فعاليت مي کند از پوشش اخبار رياست جمهوري محروم شود،» کلهر ادامه داد؛ «در بخش فرهنگي بسيار ضعيف عمل کرده ايم. به عنوان مثال وقتي راجع به خانمي که حجابش داراي مشکل است صحبت مي کنيم اين سوال مطرح مي شود که آيا اين خانم آسيب ديده فرهنگي است يا آسيب فرهنگي؟ به طور حتم آسيب ديده فرهنگي است و حال اين سوال مطرح مي شود که آيا با آسيب ديده فرهنگي همانند آسيب فرهنگي بايد برخورد کرد؟ يعني با بيمار همان برخوردي بايد بشود که با خود بيماري و ميکروب مي شود؟» مشاور رسانه يي احمدي نژاد گفت؛ «شما به فرزندتان از نوزادي چندين واکسن مي زنيد تا مقاوم بماند. سوال اين است که چرا در فرهنگ واکسن زده نمي شود. چرا متاسفانه امروزه واکسن فرهنگي زده نمي شود. البته خوشبختانه اين موضوعات را در دولت نهم به خوبي با آقاي احمدي نژاد مطرح و اثراتش در زمينه فرهنگي را مشاهده کردم. به عنوان مثال رئيس جمهور با وزير فرهنگ پيشين درباره بستن دو روزنامه برخورد جدي کرد اما تربيت غلط مديران فرهنگي طي سال ها با يکي دو حرکت يا مصاحبه تغيير نمي کند.» کلهر با تاکيد بر اينکه راهبرد قرار دادن سانسور احمقانه است، گفت؛ «من با پارازيت ماهواره به عنوان يک راهبرد مخالفم و سانسور را به عنوان راهبرد قبول ندارم زيرا مديران فرهنگي 30 سال است که به سانسور و پاک کردن صورت مساله فکر مي کنند همه چيز خوب و درست است،»

اجراي ارکستر سمفوني در اروپا زيره به کرمان بردن است

او در بخش هاي زيادي از اين مصاحبه از سياست هاي فرهنگي دولت دهم به شدت انتقاد کرد؛ «تيم فرهنگي دولت دهم موفق نيست. مدير هنري ميز و صندلي نيست، شناخت عرصه مخاطب و توانايي هاي مختلف است. هنوز هم معتقد هستم از ديد بسياري از مسوولان و بزرگان کار هنري و فرهنگي نوعي زنگ تفريح است نه يک کار مهم و جدي.» کلهر درباره اجراي ارکستر سمفونيک تهران در اروپا نيز اظهارنظر کرد؛ «اين ارکستر به نوعي زيره به کرمان بردن است و من به اين جهت با اجراي اين ارکستر در اروپا مخالف بودم.» او در ادامه گفت؛ «هر هنرمند و هر گروه و ارکستري بايد ابتدا عرصه مخاطب و توانايي هاي خود را به خوبي بشناسد و بداند براي کي و کجا مي خواهد برنامه اجرا کند و با چه بضاعتي پاي بر صحنه مي گذارد و اگر اين دو را خوب بشناسيم در انجام رسالتي که بر عهده مان هست، موفق خواهيم شد و من فکر نمي کنم اجراي اين ارکستر در اروپا با توجه به اين دو مولفه صورت گرفته باشد.» کلهر در بخش ديگري از سخنانش گفت؛ «متاسفانه بسياري از مسوولان کشور ما سياستمدار گلخانه يي هستند. گلخانه را فقط براي کشت نشا به کار مي گيرند تا گياه در زمستان سرمازده نشود اما مي خواهند نخل را زير شيشه پرورش دهند،» مشاور احمدي نژاد گفت؛ «من اين موضوعات را به آقاي احمدي نژاد گفته ام و او به خوبي متوجه اين موارد شده است اما آقاي احمدي نژاد يک نفر است. متاسفانه ديگران متوجه اهميت اين مطالب نشدند. آقاي وزيري با کارهايش خيلي مشکل ايجاد مي کرد اما آقاي وزير بي تقصير بود. او در گلخانه بزرگ شده بود. وزراي ديگري هم داريم نه مربوط به اين دولت بلکه در طول دولت ها که در گلخانه بزرگ شده اند. نه تنها وزير بلکه بسيار نماينده مجلس و وکيل ما هم گلخانه يي هستند.» مشاور رسانه يي رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال که شما که به رئيس جمهور نزديک هستيد چرا در تيم فرهنگي وي قرار نگرفته ايد، گفت؛ «قبل از دولت دهم به من وزارت ارشاد پيشنهاد شد اما من نمي توانستم بپذيرم و به همين دليل موقع تعيين کابينه مدت ها در دولت حضور نداشتم. جناب ثمره هاشمي نيز به من گفتند وزير ارشاد مي خواهد که من چند نفر را معرفي کردم. البته در نهايت هيچ کدام از آنها وزير نشدند،»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: