برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۶۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 4885
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اكثر جراحي‌هاي زيبايي توسط افراد غيرمتخصص انجام مي‌شود
علت اينكه آمار دقيقي از قربانيان عمل زيبايي وجود ندارد اين است كه در جراحي‌هاي پلاستيك، بيمار را به اسم ديگري به اتاق عمل مي‌برند؛ به‌طوري‌كه متقاضي عمل برداشتن چربي‌هاي زائد به اسم عمل ريه پذيرفته مي‌شود
در حال حاضر ۸۰۰ متخصص ترميمي در سطح كشور به عمل زيبايي مي‌پردازند در حالي كه، تعداد جراحان فوق‌تخصص جراحي پلاستيك در ايران ۱۴۰نفر است.

عبدالجليل كلانتر هرمز رئيس انجمن جراحان پلاستيك كشورافزود: در سال ۳ تا ۴ مورد جراحي زيبايي منجر به فوت داريم كه اين جراحي‌ها توسط جراحان غيرپلاستيك صورت مي‌گيرد.

به گفته وي، ۹۰ درصد پرونده‌هاي جراحي زيبايي مربوط به جراحان غيرپلاستيك است. براساس مدارك موجود در ۶ سال اخير بيش از ۲۰۰ پرونده درباره شكايت افراد از پزشكان جراح پلاستيك در سازمان نظام پزشكي تشكيل شده كه بيشتر اين شكايت‌ها به جراحي‌هاي چاقي، لاغري و افزايش قد مربوط مي‌شود.

اين گزارش حاكي است، جراحي‌هاي زيبايي دو نوع عوارض زودرس و ديررس دارد كه عوارض زودرس،‌ همان فوت در اتاق عمل بوده و عوارض ديررس آن، عفونت جاي عمل، آمبولي ريه و سوراخ ‌شدن پرده‌بيني است.

دكتر غلامحسين نيك‌نژاد معاون انتظامي سازمان نظام پزشكي كشور مي‌گويد: با توجه به آمار بالاي شكايتها، جراح يا پزشك عمومي كه اقدام به جراحي زيبايي كند، ۶ ماه تا يكسال از فعاليت پزشكي محروم و درصورت ادامه اين روند، پروانه پزشكي وي لغو مي‌شود.

دكتر ايرج خسرونيا رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران در‌اين‌باره معتقد است، تعداد كساني كه به اسم متخصص عمل مي‌كنند ۱۰برابر بيشتر از جراحان پلاستيك واقعي است و تعداد جراحان متخصص پلاستيك به‌مراتب پايين‌تر از جراحاني است كه اقدام به جراحي‌هاي زيبايي مي‌كنند.

او مي‌افزايد: علت اينكه آمار دقيقي از قربانيان عمل زيبايي وجود ندارد اين است كه در جراحي‌هاي پلاستيك، بيمار را به اسم ديگري به اتاق عمل مي‌برند؛ به‌طوري‌كه متقاضي عمل ليپوساكشن (برداشتن چربي‌هاي زائد) به اسم عمل ريه پذيرفته مي‌شود.

ليپوساكشن و بيرون كشيدن چربي‌هاي بدن تنها جنبه زيبايي داشته و در كاهش خطر بيماري‌هاي ناشي از افزايش وزن تأثيري ندارد و بيماري‌هاي قلبي، كبدي و ديابت همواره فرد چاق را تهديد مي‌كند.

خسرونيا، رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران مي‌گويد: روزانه بيش از 50عمل ليپوساكشن (برداشتن چربي‌هاي اضافه با جراحي) در بين افراد 30 تا 50 ساله انجام مي‌شود و حداقل هفته‌اي يك تا 2 نفر بر اثر انجام چنين عملي جان خود را از دست مي‌دهند و 5درصد اين افراد نيز معمولاً يكسال پس از عمل مي‌ميرند.

هيچ نظارتي نيست!

اين در حالي است كه هيچ نظارتي از سوي وزارت بهداشت و نظام‌پزشكي بر كار برخي از مراكز درماني كه اقدام به اين كار مي‌كنند، نيست.

وي مي‌افزايد: روزانه بين 30 تا 50 نفر براي انجام چنين عملي به كلينيك‌ها و مطب‌ها مراجعه مي‌كنند و اين امر باعث شده تا پزشكان به‌دليل اينكه در ساير رشته‌هاي پزشكي درآمد چنداني وجود ندارد، براي بالابردن سطح درآمد خود اقدام به انجام چنين عمل‌هايي بكنند.

فرد مبتلا به اضافه وزن كه عمل ليپوساكشن را انجام داده، همان‌قدر در معرض خطر بيماري‌هايي چون قلب و ديابت است كه پيش از انجام عمل ليپوساكشن در معرض آن بوده است.

خسرونيا مي‌گويد: اگرچه ليپوساكشن سلامت افراد چاق را از طريق كاهش چربي خون آنها بهبود مي‌بخشد، اما خطر بيماري‌هايي را كه افراد چاق در معرض آن هستند، كاهش نمي‌دهد.

يكي از دلايل اين موضوع آن است كه ليپوساكشن، چربي را فقط از زيرپوست بيرون مي‌كشد، در حالي كه رژيم غذايي لاغري به همراه ورزش، لايه‌هاي عميق چربي را آب مي‌كند.

از سوي ديگر در حالي كه ليپوساكشن بعضي سلول‌هاي چربي را از بين مي‌برد اما ميلياردها سلول باقيمانده را دست نخورده باقي مي‌گذارد و اين در حالي است كه رژيم غذايي لاغري، تعداد زيادي سلول چربي را مي‌شكند و از بين مي‌برد؛

به‌طور مثال، كبد چرب غيرالكلي يك التهاب كبدي است كه در اثر تجمع بيش از اندازه چربي در بافت كبد ايجاد مي‌شود.

در اين بيماري تجمع بيش از حد چربي در كبد، گاه باعث اختلال در فعاليت طبيعي بافت كبد مي‌شود كه مي‌تواند سير پيش‌رونده پيدا كند و باعث نارسايي كبد و يا سيروز كبدي گردد.
وي مي‌افزايد: سازمان بازرسي وزارت بهداشت متولي نظارت بر اين‌گونه قضاياست و با اتكا بر قوانين قبلي مبني بر اينكه هر پزشك مي‌تواند در حيطه علم پزشكي خود اقدام به فعاليت كند، مي‌تواند پيش از وصول شكايت به اين موارد رسيدگي كند.

تعداد زيادي از ليپوساكشن‌ها توسط افراد غيرمتخصص انجام مي‌شود و متأسفانه عوارض شديدي به‌دنبال دارد؛ البته عوارض در اينگونه عمل‌هاي جراحي اگر متخصص هم باشد وجود دارد كه يكي از خطرناك‌ترين آنها، ايجاد آمبولي ريه است كه باعث مرگ فوري بيمار مي‌شود و بيهوشي و عفونت شكم نيز از جمله ديگر عوارض است.

خسرونيا با تأكيد بر اينكه هر نوع عمل جراحي بايد در بيمارستان انجام شود، مي‌گويد: گاهي حين عمل، بيمار نياز به دستگاه‌هاي تنفسي و تجهيزات ديگر پيدا مي‌كند كه در مطب موجود نيست.

عمل‌ در كلينيك

رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران تأكيد مي‌كند: متقاضيان عمل زيبايي بايد در كلينيك‌هايي عمل شوند كه بخش ICU و CCU داشته و متخصصان قلب و ريه در آن حضور داشته باشند.

دكتر كلانتر هرمز تعداد كلينيك‌هاي تخصصي زيبايي را ۲۰ واحد اعلام كرده در حالي‌كه خود او معتقد است بيش از ۱۰۰ واحد و مطب به عمل زيبايي در تهران مي‌پردازند كه از نظر انجمن، فعاليت‌هاي آنها غيرقانوني است.

دكتر محسن نراقي، عضو آكادمي جراحان پلاستيك صورت اروپا با اشاره به عامل فوت متقاضيان زيبايي در ايران مي‌گويد: بيشتر فوت‌ها در جراحي‌هاي زيبايي به‌علت حساسيت‌هاي بيهوشي است.

او مي‌افزايد: ماده بيهوشي هالوتان كه چند سالي است در آمريكا و اروپا از رده خارج شده، هنوز در جراحي‌هاي زيبايي در كشور ما مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هر چند وزارت بهداشت موارد استفاده آن را محدود كرده است.

ظاهراً قرار است قانوني به مجلس ارائه شود كه براساس آن متقاضيان عمل زيبايي قبل از جراحي به روانپزشك مراجعه كنند.به اعتقاد متخصصان، جراحي زيبايي بيني در سن بالا منجر به افتادگي تيپ بيني و بلندتر به‌نظر رسيدن بيني مي‌شود و افتادگي تيپ بيني، تنگي زاويه و مشكلات تنفسي ناشي از آن را به‌دنبال دارد.

جراحي زيبايي بيني در سن بالا به‌دليل ويژگي آناتوميك بدن با مشكلاتي روبه‌روست و به‌علت ويژگي‌هاي سني و رواني، افراد مسن كمتر براي رينوپلاستي مناسب هستند ولي با انتخاب مناسب بيمار، نتايج بسيار رضايت بخشي به دست مي‌آيد. با وجود اين، باور مرسوم به امتناع از جراحي زيبايي بيني در سنين بالا نياز به تجديد نظر دارد.

جراحي پلاستيك بيني در دختران در سنين بعد از عادت ماهانه و پسران در سنين بعد از بلوغ مجاز است و درصورتي كه در سن پايين بيني مشكل عملكردي داشته باشد، مي‌توان با انجام عمل جراحي محدود مشكل را برطرف و حالت بيني را نيز اصلاح كرد.

نقش جراح و تجربه وي در انتخاب مناسب بيمار، به كارگرفتن تكنيك‌هاي مناسب جراحي و در نظر گرفتن عوارض احتمالي ناشي از جراحي است. نكته مهم در جراحي بيني حفظ عملكرد بيني پس از جراحي است.

بيني بايد به‌عنوان عضوي كه گذرگاه هواي تنفسي است، در نظر گرفته شود و خس‌خس بيني يكي از عوارض احتمالي جراحي بيني است.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه ميزان اكسيژن خون افرادي كه تنفس دهاني دارند نسبت به كساني كه از راه بيني تنفس مي‌كنند، كمتر است و خس‌خس بيني تا چند هفته بعد از عمل به‌علت تورم و گرفتگي بيني طبيعي است اما درصورتي كه بيشتر از اين مدت باشد،

بايد مورد بررسي قرار گرفته و اقدامات لازم انجام شود. ممكن است علت خس‌خس چسبندگي بيني يا تنگي بيني به‌دليل اشكالات حين عمل باشد. صدف نيوز-مريم غفاري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: