کد خبر:۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۰:۴۳
تعداد بازدید: 3458
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
طبق آخرين نظرسنجي سازمان ملي جوانان
بيشتر جوانان تهراني طرفدار ازدواج سنتي هستند
طبق آخرين نظر سنجي سازمان ملي جوانان 7/87 درصد جوانان معتقدند که در انتخاب همسر بايد نظر بزرگ ترها را قبول کرد. بر اين اساس 1/40 درصد نيز گفته اند که بهتر است جوانان همانند گذشتگان به روش سنتي ازدواج کنند.
به گزارش برنا، تازه ترين نظر سنجي از جوانان تهراني درباره معيار و ملاک ازدواج و بهترين زمان ازدواج، ازسوي سازمان ملي جوانان منتشر شد.
در جديد ترين نظر سنجي انجام گرفته در خصوص معيارهاي جوانان براي ازدواج، ملاکهاي متعددي مورد ارزيابي قرار گرفته که پاسخهاي ارائه شده تا حدي از تغيير نگرش و باورهاي جوانان در اين خصوص حکايت دارد.

با وجودي که گزارش هاي متعددي از سوي مراکز غير رسمي در خصوص ملاک هاي جوانان براي ازدواج ارائه شده، نظر سنجي رسمي جديد آخرين ديدگاه هاي جوانان درباره ازدواج را مورد بررسي قرار داده است.

در اين ارزيابي بهترين محيط همسر يابي، روش ازدواج، ملاک ها و معيارها، شيوه برگزاري مراسم ازدواج و ويژگي هاي فرهنگي اخلاقي و وضعيت اقتصادي از نظر جوانان آماده ازدواج مورد بررسي قرار گرفته است.

براساس اين ارزيابي3/28 جوانان بهترين محيط هاي همسر گزيني را دانشگاه و محيط هاي آموزشي، 7/22 اقوام و فاميل و 5/18 درصد دوستان، دانسته اند.

همچنين 7/87 درصد جوانان معتقدند که در انتخاب همسر بايد نظر بزرگ ترها راقبول کرد . براين اساس 1/40 درصد نيز گفته اند که بهتر است جوانان همانند گذشتگان به روش سنتي ازدواج کنند.

در ميان همه نقطه نظرات شايد بتوان مادي شدن جوانان در امر ازدواج را يکي از مهمترين تغيير نگر شها نسبت به گذشته به حساب آورد.

در اين راستا 8/50 درصد جوانان گفته اند که براي تشکيل زندگي مشترک ماديات حرف اول را مي زند.

در خصوص مهريه سنگين 5/91 درصد از جوانان دختر و پسر گفته اند که مهريه سنگين تضمين خوشبختي به حساب نمي آيد.

درباره برگزاري مراسم ازدواج آخرين ارزيابي نشان مي دهد که 73 درصد جوانان مخالف تشريفاتي شدن مراسم عقد ازدواج هستند.

اما در موضوع معيارها و ملاک هاي جوانان دختر و پسر در امر ازدواج 97 درصد جوانان خوش اخلاق بودن را يک ملاک مهم مي دانند .

همچنين 94 درصد جوانان معتقدند صداقت و رو راستي يکي از معيارهاي مهم در انتخاب همسر مي باشد.

همچنين 3/93 درصد جوانان داشتن خانواده سالم و عاري از مشکل فرهنگي اجتماعي را يک ملاک مهم در امر همسر گزيني دانسته اند.

با اين حال 7/91 درصد نيز مي گويند که در ميان خانواده دختر و پسر تناسب فرهنگي و متانت حرف اول را مي زند.

درخصوص آشنايي و دوستي دختر و پسر قبل ازدواج 7/49 درصد جوانان گفته اند که اين آشنايي ضرورت دارد. نکته فوق از جمله مسائلي است که در بيشتر گرايش سنجي ها از جوانان درباره ازدواج با آمار وارقام متفاوت ارائه شده است .

در اين نظر سنجي به علل و موانع موجود بررسي را ازدواج نيز اشاره شده است . بر اين اساس 44 درصد فقدان شغل6/22 درصد مشکلات اقتصادي و 2/17 درصد به مشکل مسکن اشاره کرده اند.

درباره دلايل بي ميلي جوانان به ازدواج، 5/33 درصد فرار از مسئوليت، 2/30 درصد بي بند و باري جنسي و 8/19 درصد تمايل به داشتن آزادي را ذکر کرده اند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: