کد خبر:۳۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۱
تعداد بازدید: 3732
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
موافقان و مخالفان کنترل اي ميل و پيامک در مجلس
واكنش نمايندگان دو جناح به سخنان فرمانده نيروي انتظامي
بحث کنترل پيامک ها و اي ميل ها از سوي نيروي انتظامي هفته هاست در سخنراني هاي فرماندهان ناجا مطرح مي شود آنچنان که احمدي مقدم در توضيح اين امر با رد شکستن حريم خصوصي افراد به خاطر کنترل...
بحث کنترل پيامک ها و اي ميل ها از سوي نيروي انتظامي هفته هاست در سخنراني هاي فرماندهان ناجا مطرح مي شود آنچنان که احمدي مقدم در توضيح اين امر با رد شکستن حريم خصوصي افراد به خاطر کنترل راهکارهاي ارتباطي- مخابراتي شنبه پيش گفت؛ من نمي توانم همه شگردها را آشکار کنم، اما اينکه افرادي آن را ورود به حريم شخصي مردم مي دانند، مي خواهند ما را با اين نوع اظهارنظرها وادار به بيان شگردهايمان کنند.

به گزارش اعتماد، وي تصريح کرد؛ وظيفه نيروي انتظامي حفظ امنيت و آرامش است لذا با فناوري هاي جديد اين امکان فراهم آمده است تا کساني که بخواهند به صورت انبوه از طريق پيامک فراخواني کنند، براي اغتشاش شناسايي مي شوند بدون اينکه نياز به شنود باشد.

احمدي مقدم در حالي بر کنترل اي ميل ها و پيامک ها بدون نياز به شنود تاکيد مي کند که از يک سو ساختار مکتوب اي ميل و پيامک خود فرآيند امنيتي ديگر جز شنود را مي طلبد و از سوي ديگر هرگونه ورود و کسب اطلاع از افراد خود تهديد حريم خصوصي محسوب مي شود چنانچه نمايندگان مجلس چه اصلاح طلب و چه اصولگرا بر شکستن حريم خصوصي در اين اقدام نيروي انتظامي تاکيد مي کنند هرچند اصولگرايان اين ورود را لازمه تامين امنيت نظام و اصلاح طلبان اعمال فشار بر جريان معترض ارزيابي مي کنند.

به هر روي آنچه در اظهارنظرهاي همگي نمايندگان چه اکثريت و چه اقليت مشترک است، نگراني آنها از زير پا گذاشتن آزادي هاي فردي مردم و تخطي از قانون اساسي است. در همين راستا حسين هاشميان دبير کميته سياسي فراکسيون خط امام(ره) با تاکيد بر اينکه کنترل اي ميل ها و پيامک ها از سوي نيروي انتظامي خلاف قانون است و جلوي آزادي هاي مردم را مي گيرد، گفت؛ به طور قطع اين اقدام ناجا به دليل مغايرت با آزادي و حقوق شهروندي مخالف نظر مردم است و هيچ ايراني تمايل ندارد کسي به زندگي شخصي و خانوادگي اش وارد شود. وي گفت؛ اين حرکت نيروي انتظامي يعني حرکت به سمت حکومت پليسي و مسوولان بدانند که مردم اين حرکت را نمي پذيرند.

هاشميان تاکيد کرد؛ ناجا بداند اين اقدام خود به عاملي براي تحريک فتنه ها و اغتشاشات تبديل مي شود.مسعود پزشکيان نماينده تبريز نيز با تاکيد بر اينکه اين اقدام نيروي انتظامي مخالف فرمان هشت ماده يي امام(ره) است، گفت؛ نيروي انتظامي قانوناً حق ندارد به بهانه تامين امنيت اي ميل ها و پيامک ها را کنترل کند.

پزشکيان با اعتقاد به اينکه قوه قضائيه با توجه به قانون اساسي و در نظر گرفتن فرمان هشت ماده يي امام(ره) بايد از اين مسائل جلوگيري کند، ادامه داد؛ اين اقدام ناجا باعث بي اعتمادي در جامعه مي شود و وجهه نظام و جمهوري اسلامي را در نگاه داخل و خارج تخريب مي کند. وي افزود؛ اينکه فرماندهي ناجا تاکيد مي کند شگردهايي دارد که مانع از شکستن حريم خصوصي مي شود، منطقي نيست چراکه اين نهاد قانوناً نمي تواند به خاطر ظن يک عده يي نحوه مکالمات شان را با همسر، فرزندان يا هر کس ديگري کنترل کند. عضو فراکسيون خط امام(ره) ادامه داد؛ البته اين نکته نيز قابل توجه است که نيروي انتظامي از نظر اجرايي، توان کنترل اين حجم اي ميل و پيامک را ندارد.

حسين هاشميان و مسعود پزشکيان در حالي بر خلاف قانون بودن اين اقدام ناجا تاکيد مي کنند که در مقابل محمدتقي رهبر و بيژن نوباوه دو عضو فراکسيون اصولگرايان نيز با موافقت بر غيرقانوني بودن معتقدند اين ورود نيروي انتظامي به مقوله اس ام اس ها و اي ميل ها با مجوز مقامات بوده است. چنانچه بيژن نوباوه از حاميان احمدي نژاد در مجلس با بيان اينکه هر اقدامي که مخل امنيت نظام باشد، مي تواند زير ذره بين سازمان ها و نهادهاي امنيتي نظام قرار بگيرد، گفت؛ بنده به سخنان شخص احمدي مقدم کاري ندارم چراکه معتقدم کنترل اي ميل ها و پيامک ها از سوي نيروي انتظامي با مجوز مقامات مسوول بوده است.

محمدتقي رهبر نيز با تاکيد بر اينکه نيروي انتظامي مجوز کنترل اي ميل ها و پيامک ها را دارد، گفت؛ در مواردي که زمينه براي فتنه و تحريک و به هم زدن امنيت جامعه وجود داشته باشد، مي شود به صورت موقت اين اجازه را به نهادي که حافظ امنيت است، داد که موضوع را از طريق برخي روش ها تحت کنترل درآورد. وي گفت؛ اينکه چند روزي اي ميل ها و پيامک ها از سوي نهادهاي امنيتي کنترل شود، مشکلي براي کسي ايجاد نمي کند البته اين به معني مجاز بودن نيروي انتظامي براي کاوش در زندگي خصوصي افراد نيست. دبير فراکسيون روحانيون مجلس تاکيد کرد؛ البته اينکه ما بگوييم شکستن حريم شخصي افراد به خاطر تامين امنيت مجاز است هم صحيح نيست و نيروي انتظامي حق کاوش در زندگي خصوصي شهروندان را ندارد. وي گفت؛ فکر مي کنم که نيروي انتظامي هم بناي کنترل يا شنود مکالمات همه شهروندان را ندارد و فقط اي ميل ها و پيامک هاي تعدادي را که فکر مي کند در آشوب ها نقش دارند کنترل مي کند.

نوباوه و رهبر در حالي با استناد به اظهارنظر اخير احمدي مقدم مبني بر کنترل اي ميل ها و پيامک ها، اين اقدام نيروي انتظامي را لازمه تامين امنيت در جامعه مي دانند که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به رغم موضع گيري صريح فرمانده نيروي انتظامي اعلام کرد اختلال هاي چند روز اخير در شبکه اينترنت و پيام کوتاه هيچ گونه شائبه سياسي ندارد. رضا تقي پور ديروز در حاشيه مراسم نمايشگاه دستاوردهاي مرکز ملي علوم و فنون ليزر در پاسخ به سوال ايلنا مبني بر علت اختلال در شبکه پيام کوتاه (sms) و شائبه سياسي بودن آن در آستانه سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با رد شائبه هاي سياسي گفت؛ ظرف يکي دو روز آينده اين اختلال برطرف خواهد شد. وي در مورد علت ايجاد اين اختلال گفت؛ نرم افزار ارسال پيام کوتاه در کشور خارجي بوده و ما مشغول نصب نرم افزار داخلي هستيم که سبب ايجاد اختلالات کوتاه مدت شده است. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مورد مشکل اينترنت در کشور طي چند روز اخير نيز گفت؛ علت اين مساله اين بوده که فيبر نوري فجيره قطع شده است چراکه اين فيبر نوري يکي از کابل هاي اصلي اينترنت در کشور است و بر 30 درصد از حجم اينترنت در کشور تاثير مي گذارد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: