کد خبر:۳۶۱۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۶
تعداد بازدید: 2622
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فرمانده ناجا؛ پليس همه شگردهايش را رو نمي کند
در چند روز گذشته اخباري از سوي ناجا مخابره شده است که به شهروندان يادآوري مي کند گشت هاي ارشاد به پايتخت بازگشته اند اما با سبک و سياقي ديگر.
هفت ماه از روزهاي انتخابات و حوادث پس از آن مي گذرد. طرح امنيت اجتماعي که از دو سال پيش آغاز شد و با قوت در پايتخت اجرا مي شد، در روزهاي پس از انتخابات به محاق رفت و اين ظن را تقويت کرد که دولت قصد ندارد فضاي اجتماعي پايتخت را نيز با دستگيري چند جوان دستخوش التهاب هاي تازه کند؛ تحليلي که تا امروز به نظر درست مي رسيد. اما در چند روز گذشته اخباري از سوي ناجا مخابره شده است که به شهروندان يادآوري مي کند گشت هاي ارشاد به پايتخت بازگشته اند اما با سبک و سياقي ديگر.

به گزارش اعتماد،چنان که پليس امنيت اخلاقي خبر داده است ضابطان اين طرح از اين پس در مراکز خريد و در قالب گشت هاي امنيت اخلاقي فعاليت مي کنند. با توجه به اينکه نوروز در پيش است و رفت و آمد مردم به مراکز خريد بسيار بيشتر شده است آيا بايد شاهد فعاليت چشمگير اين ضابطان باشيم؟ سردار اسماعيل احمدي مقدم اواخر هفته گذشته در سفر به بوشهر به چند سوال سايت خليج فارس پاسخ داد. از جمله درباره تعطيلي طرح هاي مبارزه با بدپوششي گفت؛ اگر دوربين به دست گرفته و وضعيت پوشش را در شهر بررسي کنيد، خواهيد ديد وضعيت پوشش بهتر شده است، هرچند طرح امنيت اجتماعي در زمينه برخورد با جرائم خشن نيز بوده و نتايج مثبتي داشته است.

وي افزود؛ البته ماموريت پليس در زمينه برخورد با مظاهر غربي و بدپوششي تغيير نکرده بلکه با ابزارهاي نوين و شکل هاي ديگري دنبال مي شود. البته مشکل در زمينه پوشش نيز در برخي شهرها مصداق داشته و مثلاً چنين موضوعي در بوشهر به دليل فرهنگ خاص شان حاد نبوده است. فرمانده نيروي انتظامي در پاسخ به سوالي درباره اظهارنظر اخيرش مبني بر کنترل اس ام اس و اي ميل که با انتقاد برخي حقوقدانان درباره ورود به حريم خصوصي افراد مواجه شده، گفت؛ مردم مطمئن باشند در کشور اين گونه نيست که رفتار خصوصي، مکالمات و ارتباطات آنها تحت کنترل باشد، اما سيستم هاي امنيتي طوري است که اگر کسي بخواهد تخلف کند امکان شناسايي آن احتمالاً وجود دارد.

احمدي مقدم افزود؛ امروز فناوري هاي جديد ضمن اينکه ناامني هاي جديدي را نيز ايجاد کرده است، اين امکان را هم فراهم کرده که امنيت به نحو بهتري فراهم شود، البته پليس نمي تواند همه شگردهاي خود را در مقابله با ناامني بيان کند. به هرحال پليس به جاي اينکه براي هر شهروند يک مامور بگذارد که آيا تخلف مي کند يا نه، بايد گلوگاه هاي تخلف را به خوبي کنترل کند. او گفت؛ فناوري هاي جديد اين امکان را فراهم مي کند که کساني که بخواهند از طريق ارسال پيامک هاي انبوه براي اغتشاش فراخواني کنند، شناسايي شوند بدون اينکه نيازي به شنود باشد. فرمانده نيروي انتظامي افزود؛ قطعاً بدانيد که نيروي انتظامي رفتارش مبتني بر قانون است، آگاهي حقوقي خوبي دارد و به حقوق مردم نيز احترام مي گذارد و در عرصه حقوق افراد مداخله نمي کند.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد؛ اخيراً گفته بوديد از اين پس پليس با کساني که در خيابان تجمع غيرقانوني برگزار کنند، مدارا نمي کند و با اين حساب فرصتي براي اعتراض منتقدان نمي دهيد، اظهار داشت؛ ما مخالف اوباشي گري و برهم زدن نظم در جامعه و توهين به مقدسات هستيم نه اعتراض که البته بايد از وزارت کشور مجوز گرفته شود. احمدي مقدم اضافه کرد؛ گفته بودم با توجه به روشن شدن ابعاد حوادث پس از انتخابات، پليس ديگر با قانون شکنان مدارا نخواهد کرد.

پليس هيچ وقت مانع انتقاد و اعتراض مردم نيست اما اينکه فتنه گري که در آشوب ها اموال عمومي را تخريب مي کند نام خود را معترض بگذارد و بعد بگويد مسالمت جو و خداجو است و انتظار داشته باشد با وي برخورد مسالمت آميز شود اين امر خلط کردن مساله است. فرمانده نيروي انتظامي اظهار داشت؛ انتقاد و اعتراض آزاد است اما مسير قانوني خود را دارد و اگر کساني بخواهند به بهانه اعتراض امنيت جامعه را به خطر اندازند، به مقدسات اهانت کنند و از خطوط قرمز عبور کنند طبيعي است که پليس به وظيفه قانوني خود در برخورد با آنان عمل خواهد کرد. او درباره عملکرد فرماندهي انتظامي استان بوشهر نيز گفت؛ بررسي ها نشان دهنده رشد عملکرد در ابعاد مختلف است طوري که شاخص هاي امنيتي در استان بهبود يافته و بخش زيادي از جرائم خشن کنترل شده است.

وي بيان کرد؛ همچنين در بعد کشف مواد مخدر، کاهش تصادف ها و تلفات ناشي از تصادف ها و کشف قاچاق کالاهاي ممنوعه ضد فرهنگي نيز عملکرد فرماندهي انتظامي استان بوشهر رشد چشمگيري داشته و رتبه آن از 24 به 9 در کشور ارتقا يافته است. تهيه كننده:شبنم رحمتي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: