کد خبر:۳۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۶
تعداد بازدید: 6958
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آن چه در برخي «کافي نت»ها مي گذرد
حدود دو سال پيش اخباري بر روي تلکس خبرگزاري ها قرار گرفت که باعث شد خانواده ها نسبت به استفاده فرزندانشان از فضاي اينترنت که در خارج از منزل استفاده مي کردند نگران شوند...
حدود دو سال پيش اخباري بر روي تلکس خبرگزاري ها قرار گرفت که باعث شد خانواده ها نسبت به استفاده فرزندانشان از فضاي اينترنت که در خارج از منزل استفاده مي کردند نگران شوند.

به گزارش روزنامه خراسان،بازرسي ۴۳۵ کافي نت طي ۲۴ ساعت و اخطار به ۱۷۰ واحد و پلمب ۲۴ واحد از آن ها در طي همين زمان و بازداشت ۲۳ نفر از مديران و کارمندان اين کافي نت ها آن هم به دليل «استفاده از بازي هاي اينترنتي مستهجن»، «نگهداري تصاوير خلاف عفت» و «حضور زنان بدحجاب» در اين اماکن موضوع همين نگراني بود.

اما چنين اخباري طي اين مدت اولين و آخرين خبر از بازرسي و مشکلات اخلاقي و امنيتي در کافي نت ها بود به نحوي که از آذرماه سال ۸۶ تاکنون ديگر خبري از اين گونه تخلفات در کافي نت ها شنيده نشد و اين مي تواند خود وجهي اميدوارکننده در اين قضيه باشد.

اما نکته اي که نبايد حساسيت آن را ناديده گرفت اين است که نظارت و توجه به اين گونه اماکن بايد دائمي و کاملا دقيق باشد چرا که بر مبناي تحقيقات صورت گرفته مراجعه کنندگان به کافي نت ها در گروه سني ۱۰ تا ۳۰ سال هستند. دقيقا سني که نيازمند نظارت بيشتري است.

البته بازديد ما نيز از تعدادي از کافي نت ها در شهرهاي تهران و مشهد از رعايت اصول اخلاقي دراکثر آن ها حکايت داشت. در تمام کافي نت هايي که ما مشاهده کرديم و در بين تمام سيستم هاي کامپيوتري ديواري حايل وجود داشت که اگرچه کوتاه بود اما بين استفاده کننده از دو کاربر فاصله اي منطقي ايجاد مي کرد به نحوي که قرار گرفتن دختر و پسر در کنار هم ايجاد مشکلي نمي کرد و کاربران مشغول انجام فعاليت هاي اينترنتي خود بودند بدون آن که بخواهند رفتاري برخلاف شئونات انجام دهند.

محسن جواني ۲۱ ساله است که از کافي نتي در غرب تهران استفاده مي کند. وي مي گويد: خوشبختانه فضاي اين گونه مکان ها نسبت به گذشته تغيير کرده است و جوانان صرفا براي استفاده از امکانات اينترنتي و نيازهاي درسي به اين مکان مراجعه مي کنند.

وي ادامه مي دهد: البته همه ما در سن شيطنت جواني هستيم و ممکن است که در طول مثلا يک ساعتي که در کافي نت هستيم برخي رفتارها از ما سر بزند ولي با اين حال يادمان هم نمي رود که کافي نت مکاني فرهنگي است و بايد ظرفيت حضور در اين جا را داشته باشيم.

بر روي شيشه در ورودي يکي از کافي نت هاي شمال تهران نوشته شده است: «براساس ابلاغ اداره اماکن نيروي انتظامي قسمت خانم ها و آقايان در اين کافي نت از يکديگر مجزا است». داخل کافي نت هم در دو بخش کاملا جدا دختران و پسران مشغول کار با اينترنت هستند.

«مهتاب» را در يکي از اين کافي نت ها مي بينم. او که از چند کافي نت مختلف استفاده مي کند معتقد است فضاي کافي نت ها خوب و سالم است.

«مهتاب» اشاره مي کند که وقتي دختر و يا پسري براي يك؟ ساعت استفاده از اينترنت ۱۵۰۰ تومان پرداخت مي کند تمام تلاشش را هم انجام مي دهد که از اين زمان نهايت استفاده را بکند و ديگر وقت براي رفتار و صحبت هاي خارج از عرف باقي نمي ماند .او البته به اين نکته نيز اشاره مي کند که در برخي موارد حجاب دختراني که به کافي نت مراجعه مي کنند مناسب نيست.

«بيتا» هم که در جريان موضوع گفت وگوي ما قرار مي گيرد مي گويد: استفاده من از کافي نت صرفا به مواقع ثبت نام دانشگاه برمي گردد که به اينترنت پرسرعت نياز دارم اما با مشکل خاصي در کافي نت روبرو نبوده ام.

وي با اشاره به طبقه دوم کافي نت مي گويد: من هميشه از طبقه اول اين کافي نت استفاده کرده ام اما مي دانم که در فصل تابستان که جوانان اوقات فراغت بيشتري دارند تعداد زيادي از دختران و پسران به اين مکان مي آيند اما از همان ابتدا به طبقه دوم کافي نت مي روند که البته من نمي دانم شرايط آن جا چگونه است؟

ولي وقتي به چند کافي نت در خيابان هاي فرعي سري مي زنيم، اوضاع جور ديگري است. از پارتيشن بندي خبري نيست، در برخي موارد دختران و پسرها آن چنان نزديک هم نشسته و مشغول شوخي و خنده هستند که قابل چشم پوشي نيست. حتي در يک مورد خود مالک کافي نت نيز در حال بگو و بخند با دو دختر هم سن و سال خود بود و صداي بلند موسيقي پاپ هم گوش ها را مي آزرد.

به هر صورت مشاهدات ما از تعدادي از کافي نت هاي شمال، شرق و غرب تهران و مشهد حکايت از اين داشت که نگراني هاي خلاف اخلاق که سال هاي پيش مشکلاتي را ايجاد کرده بود کاهش يافته است.

گزارشي نداشته ايم

موضوع رعايت نکات اخلاقي و نظارت بر کافي نت ها نکته اي است که رئيس اتحاديه صنف رايانه، داده ورزي و ماشين هاي اداري تهران نيز بر آن تاکيد مي کند.

«شهرام شيرمست» در اين باره مي گويد: در حال حاضر براساس مقررات اداره اماکن در تمام کافي نت ها ديوار حايل وجود دارد اما چيزي به نام «زنانه- مردانه» در دستورالعمل کافي نت ها وجود ندارد.

وي درباره برخي مسائل اخلاقي که ممکن است توسط جوانان مراجعه کننده صورت گيرد مي گويد: اين گونه موارد به ندرت و به بياني گذري صورت مي گيرد و مسئول واحد صنفي خود بايد نظارت کافي بر مجموعه فعاليتش داشته باشد.

«شيرمست» البته تاکيد مي کند که تمام واحدهاي صنفي در زمان اخذ مجوز براي داير کردن کافي نت تعهد داده اند که شئونات اخلاقي در مجموعه آن ها رعايت شود.

وي مي گويد: در بحث نظارت و بازرسي هاي عمومي از اين گونه مجموعه ها، واحدهاي صنفي کافي نت در زمان اخذ پروانه مانند تمام واحدهاي صنفي تعهد محضري داده اند که ۱۶ مورد شئونات مورد تاکيد در قانون را رعايت کنند که يکي از اين موارد رعايت شئونات اسلامي و حجاب است که چنان چه اين مورد رعايت نشود اتحاديه صنف رايانه و اداره اماکن نيروي انتظامي با آ ن ها برخورد مي کند.

وي البته خاطرنشان مي کند که تاکنون گزارشي در مورد نقض اين موارد توسط بازرسان اتحاديه اعلام نشده است.

«شيرمست» با بيان اين که مردم مي توانند با ديدن تخلفات اين بخش گزارش هاي خود را به اتحاديه صنف رايانه اعلام کنند خاطرنشان مي کند: اگر موردي در اين باره به اتحاديه گزارش شود و صحت تخلف ثابت شود با واحد صنفي مربوطه برخورد مي شود.وي با تاکيد بر اين که اگر شما هم موردي از تخلف را سراغ داريد به ما گزارش دهيد تا براي بازرسي اقدام شود تاکيد مي کند: چنان چه صحت تخلفي مشخص شود در مرحله اول به واحد صنفي مربوطه اخطار داده مي شود و از مسئول آن براي عدم تکرار اين موضوع تعهد گرفته مي شود. در مرحله دوم موضوع در پرونده وي درج مي شود و تکرار براي بار سوم منجر به يک هفته پلمب مجموعه خواهد بود.

از «شيرمست» مي پرسيم آيا تاکنون نيروي انتظامي نيز گزارش و اخطاري در اين زمينه به اتحاديه اين صنف اعلام نکرده است پاسخ مي دهد: تاکنون گزارشي درباره اين موضوع از طريق نيروي انتظامي صورت نگرفته است. اما اگر نيروي انتظامي بخواهد در اين باره اقدامي انجام دهد بايد به اتحاديه هم گزارش بدهد. نيروي انتظامي در اين باره مستقيما عمل نمي کند. ضمن آ ن که اين تعامل بين ما وجود دارد که وقتي به مواردي برخورد مي کنند، توسط اداره اماکن به ما اعلام مي شود.

وي البته خاطرنشان مي کند: اين نکته که برخي از جوانان دختر و پسر در چنين مکان هايي با هم شوخي کنند يا نزديک هم بنشينند موضوعاتي است که دائم اتفاق نمي افتد و در صورتي که گاهي ديده شود بايد توسط مسئول واحد صنفي اصلاح شود.

نظارت همواره ضروري است

به هر صورت به نظر مي رسد به موازات ورود گسترده فناوري هاي جديد ارتباطي و الکترونيکي به کشور تحولات فرهنگي بسياري به واسطه همين فناوري هاي جديد در کشور صورت گرفته است که بي ترديد همين موضوع بر مشکلات خانواده ها و مسئولان فرهنگي کشور افزوده است.

يک جامعه شناس در اين باره معتقد است که شرايط به گونه اي پيش مي رود که اين فناوري هاي جديد جايگاه درست خود را در بين اقشار مختلف و به خصوص جوانان پيدا کرده است.

«حيدري» مي گويد: شايد در ابتداي ورود اين فناوري ها به کشور بسياري از مشکلات و معضلات به مشکلاتي که قبلا وجود داشت افزوده شده بود اما خوشبختانه واحدهايي مانند کافي نت ها به کارکرد اصلي خود نزديک شده اند و استفاده از امکانات اينترنتي هم اکنون جايگاه خود را براي رفع مشکلات و آسان کردن مسير گذشته پيدا کرده است.

وي البته بر نظارت اماکني مانند کافي نت ها تاکيد مي کند و مي گويد: از آن جا که اين گونه اماکن توسط تمام گروه ها به خصوص قشر جوان از طبقات مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد لازم است تا گردانندگان آن ها هم نظارت کاملي بر مجموعه خود داشته باشند تا امنيت و اخلاقيات مورد خدشه قرار نگيرند ضمن آن که نيروي انتظامي هم بايد به دليل طيف جوان استفاده کننده از اين مجموعه ها بر آنها نظارت داشته باشند.

وي البته بر نقش نظارتي خانواده نيز تاکيد مي کند و مي افزايد: خانواده ها هم بايد علاوه بر اين که بر مجموعه عملکرد فرزندان خود نظارت کافي داشته باشند در صورتي که متوجه تخلفي در اين گونه مراکز شدند با اقدام به موقع و معرفي مجموعه موردنظر به نيروي انتظامي و يا صنف مربوطه از ادامه تخلف جلوگيري کنند.

روابط مجازي- روابط حقيقي

در حالي که برخي از والدين نگران روابط فيزيکي و رودرروي فرزندانشان در کافي نت ها هستند، مسئول يکي از همين مراکز به نکته جالبي اشاره مي کند: شما نگران چه هستيد؟ جواناني که به اين مکان ها مي آيند سه قشر هستند، عده اي براي تحقيق و مطالعه آمده اند، که خوب وقتي براي کارهاي حاشيه اي ندارند و به محض پايان يافتن کارشان خارج مي شوند.

وي اضافه مي کند: عده اي ديگر براي بازي و تفريحات سالم ديگر آمده اند که آن ها نيز چنان بر کار خود متمرکز مي شوند که اصلا متوجه اطراف خود نيستند. اما گروه سومي هم هست که شايد موردنظر شما اين گروه باشند.

اين مسئول کافي نت توضيح مي دهد: برخي جوان ها براي چت کردن و ايجاد ارتباط مجازي به کافي نت مي آيند. در چنين حالتي هم نيازي و وقتي به برقراري ارتباط حضوري با کسي ديگر در کافي نت ندارند. بنابراين اگر نگران چيزي هستيد، نگران ارتباطات غيراخلاقي مجازي باشيد نه ارتباطات کوتاه مدت و مقطعي حضوري.

اماکن اجتماعي مدرن

«محمدسعيد ذکايي»، پژوهشگر در کتاب خود «فرهنگ مطالعات جوانان» در اين خصوص نوشته است: يکي از تغييرات مهمي که در الگوي زندگي مردم ايران به خصوص در کلان شهرها صورت گرفته است، سهولت روابط دختران و پسران در سال هاي اخير است. از جمله مظاهر اين سهولت، کثرت و توسعه اماکني است که اساسا براي بهره مندي نسل جوان ايجاد شده اند و يا نسل جوان بيشترين بهره گيري را از آ ن ها دارند. دانشگاه ها، سينماها، فرهنگسراها، پارک ها، کافي شاپ ها و کافي نت ها اماکني هستند که در آن ها ارتباط حضوري دختران و پسران به شدت تسهيل شده است. الگوي طراحي برخي از اين اماکن، به توسعه روابط دختر و پسر دامن مي زند.

ويژگي عمده اماکن اجتماعي مدرن آن است که حضور جوانان در آن ها بر اساس ويژگي ها و هويت فردي آنان مي باشد؛ به اين معنا که خانواده، فاميل و يا مرجعيت هاي ديگري که در گذشته روابط و کنش هاي جوانان را در اجتماع هدايت، همراهي و يا کنترل مي کردند، از همراهي جوانان باز مي مانند.

برخي پژوهش ها بيانگر آن است که دو سوم افراد از طريق ملاقات حضوري و ارتباط کلامي با يکديگر رابطه برقرار کرده اند. حدود چهل درصد از افراد داراي رابطه، اولين ارتباط را در خيابان، کافي نت، کافي شاپ و... با يکديگر برقرار کرده اند. ۱۵ درصد در ميهماني ها، ۱۵ درصد در دانشگاه ها و ۱۲ درصد در پارک ها به اين رابطه اقدام کرده اند.

از جمله مهم ترين عوامل تغييرات اجتماعي در جوامع مدرن، رسانه ها و وسايل ارتباط جمعي هستند. در سال هاي گذشته توسعه وسايل ارتباط جمعي به خصوص تلفن همراه و اينترنت، حجم و کيفيت روابط انساني را تحت تاثير خود قرار داده است.اکثر استفاده کنندگان از اينترنت در ايران را جوانان تشکيل مي دهند و حجم بالايي از مشترکان تلفن همراه، جوانان هستند. گرچه اطلاعات دقيقي از کيفيت استفاده جوانان از اين وسايل نداريم، اما برخي شواهد و آمارها نشان مي دهد جوانان در موارد غير ضروري از اين وسيله استفاده مي کنند. توسعه امکانات در فضاهاي مجازي براي گفت وگو، دوست يابي و انتقال اخبار و اطلاعات، هر چند مي تواند کارکردهاي مثبت بسياري داشته باشد، اما به دليل فقدان زيرساخت هاي فرهنگي و وجود برخي زمينه هاي اجتماعي، غالبا به فضايي براي اتلاف اوقات فراغت تبديل شده است و به شلختگي اين روابط در فضاي مجازي دامن مي زند. شايد مهم ترين اقبال جوانان ايراني به اين دو وسيله، قابليت عمده آن ها در امکان بروز «فرديت» است. هويت مجازي افراد در فضاي مجازي، امکان هنجارشکني ها و تجربه کردن ها را بدون پذيرش تبعات اجتماعي ايجاد مي کند.

جالب آن که مقامات يک شهر در مالزي تصميم گرفته اند که براي کاربران اينترنت در کافي نت ها در اين شهر مقررات خاموشي وضع کنند.

به گزارش ابرار اقتصادي اين کار به دنبال افزايش تعداد کاربران معتاد به اينترنت و کافي نت در اين شهر صورت گرفته است.

مقامات «سوبانگ جايا» که در نزديکي کوآلالامپور قرار دارد گفته اند که از سال آينده مقررات خاموشي براي کافي نت ها در اين شهر در ساعت معيني از شب به اجرا درمي آيد تا مشتريان عمدتا جوان آنان ديروقت به منازل خود مراجعت نکنند.

اين تصميم زماني جنبه عملي به خود گرفت که هفته گذشته يک مادر نگران از گم شدن فرزندش به مقامات پليس مراجعه کرد.

به هر صورت نظارت بر عملکرد مجموعه هايي مانند کافي نت ها بايد بسيار دقيق و هوشمندانه صورت گيرد و خانواده ها در اين زمينه دقت بيشتري داشته باشند اگر چه جوان ها هم بايد محتاطانه به چنين مکان هايي رفت و آمد کنند.

اما باز هم يک نکته نبايد از ذهن دور بماند که مکان هايي مانند کافي نت و گيم نت مشترياني جوان دارند آن هم با جاذبه اي به نام رايانه و اينترنت که در دسترس همين جوانان است و اين امر نه تنها دغدغه متوليان فرهنگي و خانواده ها را بيشتر مي کند بلکه ضرورت نظارت دقيق تري بر آن ها را نشان مي دهد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
-
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۸
1
1
وقتی ضابطه ای در کار نباشد هر کس طبق سلیقه اش رفتار میکند. امروز در کنار این قضایا هر قصابی و سوپر مارکت و... شده است عامل توزیع فیلم های مجاز!!!؟؟؟ خد بخوان حدیث مفصل از این مجمل
ناشناس
|
France
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۲
1
2
باسلام، من قبلا خیلی از مطالب سایت شما استفاده می کردم ولی اخیرا سایت شما تبدیل شده به روزنامه و مطالب آن آنقدر طولانی شده که از روزنامه ها هم بیشتر است و همین امر باعث افت کاربران شما خواهد شد اصولا سایت های خبری انترنتی یک تفاوت ویژه با روزنامه ها دارند و این تفاوت در خلاصه بودن است در این سایت ها اگر هم مطلب جذابی باشد و درعین حال طولانی آنرا در بخش های ویژه می گذارند تا کسانی که حوصله و وقت دارند سراغ آنها بروند .
setare
|
-
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۳
4
0
نظرتون چیه سوپری ها هم از هم جدا بشن؟ من می گم اصلا باید زن ها رو زنده به گور کنیم خیال هممون راحت شه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: