کد خبر:۳۵۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 5363
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرنوشت خاکستري کودکان کار
گزارش منتشر شده از سوي مرکز آمار ايران نشان مي دهد، بيش از 2 ميليون و 500 هزار کودک کار در کشور وجود دارد که در معرض جدي کودک آزاري جسمي، جنسي و اعتيادقرار دارند.
2/5 ميليون کودک کار در ايران

کودک خياباني به کودکان زير 18 سالي اطلاق مي شود که درمتن و يا در حاشيه شهرهاي بزرگ براي بقاي خود يا خانواده مجبور به کار يا زندگي در خيابانها هستند. ميزان ارتباط اين کودکان با خانواده متفاوت و ممکن است درحد ارتباط روزانه، چند بار در هفته، در ماه و يا گاهي حتي به چند بار در سال تقليل يابد و به همين ميزان هم اين افراد در معرض آسيبهاي بنيان افکني مانند ايدز، اعتياد، باندهاي خلاف، بيماريهاي سنگين و عفوني، کودک آزاري و تجاوز قرار گيرند.

گزارش منتشر شده از سوي مرکز آمار ايران نشان مي دهد، بيش از 2 ميليون و 500 هزار کودک کار در کشور وجود دارد که در معرض جدي کودک آزاري جسمي، جنسي و اعتيادقرار دارند. حدود 500 پرونده کودک آزاري حاد که در قوه قضائيه در حال بررسي است فقط بخش کوچکي از ماجرا را منعکس مي کند. نتايج تماس با تلفن اورژانس 123 نشانگر بيش از 6 هزار مورد حاد آزارکودکان در سال است.
موسوي چلک، کارشناس ارشد سازمان بهزيستي کشور معتقد است حداقل 10 درصد از اين گونه کودکان بهره هوشي بالاي 110 را دارا هستند و به دليل حضور در خيابان احتمال بيشتري براي مصرف مواد اعتياد آور دارند.
بنابر گزارش سازمان بهزيستي حدود 20 درصد کودکان خياباني به مواد مخدر اعتياد دارند که از اين ميان نزديک به 15 درصدشان معتاد به سيگارند و پنج درصد ديگر به انواع مواد مخدر معتاد هستند. همچنين در اين گزارش آمده است که حدود 40 درصد از اين کودکان در خانواده هايي زندگي مي کنند که دست کم يکي از اعضا به مواد مخدر اعتياد دارد.
طبق آمارهاي جهاني نيز، 30 تا 95 درصد از کودکان کار و خيابان به نوعي از مواد روانگردان و اعتيادآور استفاده کرده اند. همچنين عوامل گرايش کودک به مواد نيز بستگي زيادي به سن، جنس و محيط زندگي وي دارد.

پناهي، عضو کانون فرهنگي حمايتي کودکان کار، احتمال گرايش کودکان کار به اعتياد را بالاي 100 درصد برآورد مي کند و مي گويد: کودکان کار يا کودکان زباله گرد در روزهاي اول سختي را تحمل مي کنند، اما در نهايت از سوي افراد سودجو يا باندهاي کمين کرده مورد سؤ استفاده واقع مي شوند به طوري که کودک ترجيح مي دهد به جاي حمل يک کيسه سنگين و چندش آور زباله و سود کم، دو مثقال هروئين را جابجا کرده و از شر کيسه بدبوي زباله خلاص شود.عضو انجمن کودکان کار تصريح مي کند: بر حسب مقاوله نامه سازمان جهاني کار در مورد منع بدترين اشکال کار براي کودکان که به امضاي ايران نيز رسيده، بايد کودکان را از زباله گردي و نيز کار سخت و آسيب زا براي کودکان و نوجوانان، منع کرد اما متأسفانه تعداد اين کودکان در خيابانها و لابلاي زباله هاي تهران و کلانشهرها بسيار زياد شده است و اين دسته از کودکان ميان وزارت کار، بهزيستي، شهرداري و وزارت بهداشت پاسکاري مي شوند.
او ادامه مي دهد: بارها براي بررسي اين معضل با شهرداري تهران تماس گرفتيم اما شهرداري به راحتي اين مسأله را انکار و اعلام مي کند اين کودکان ارتباطي با شهرداري ندارند.

آمار پنهان مانده اي با رقم هفت ميليون کودک کار!

خسرو صالحي، کارشناس آسيبهاي اجتماعي و فعال حقوق کودک، در اين باره اظهار مي دارد: متأسفانه در ايران نزديک به هفت ميليون از اين بچه ها در کنار ما در حال کار هستند که متأسفانه آمار پنهان مانده اي است و ديده نمي شود.
وي تصريح مي کند: بحث اعتياد در کودکان کار، چند سالي است که مطرح است و برخي از بچه ها نيز متأسفانه به دلايل اقتصادي، اجتماعي و... آلوده شده اند. در بسياري از موارد در دسترس بودن مواد، افغاني بودن کودکان کار و يک مقدار دسترسي آسان، شرايط را براي اعتياد بيشتر کرده است. اما بحث مهمتري که سازمان جهاني نيز روي آن تأکيد دارد، اعتيادي است که متأسفانه منجر به ايدز مي شود.
به اعتقاد وي، کار کودک و اجبار به کار و محيط هاي زندگي و کاري او نيز به مسأله اعتياد دامن مي زند تا جايي که برخي کودکان کارگر در کارگاه هايي که با چسب و بنزين و ساير مواد کار مي کنند به خوردن و استشمام آن معتاد مي شوند. کودکان زباله گرد نيز به دليل تماس مستقيم با مواد خطرناک و زباله هاي سمي بيمارستاني يا وسايلي چون سرنگهاي آلوده، معتاد و مبتلا به بيماريهاي عفوني و ايدز خواهند شد.
صالحي بيان مي کند: مشکلات و آسيبهاي پيرامون اين کودکان آن قدر زياد و قابل تأمل است که گروه بسيار زيادي از فعالان غيردولتي و دولتي را درگير خود کرده است وبايد در اين مورد چاره جويي شود.
هم اکنون بيش از 30 سازمان مردم نهاد حقوق کودک در استان تهران و کل کشور در خصوص پديده کار کودک فعاليت مي کنند که بازهم به نظر مي رسد با کمبودهايي در اين حوزه مواجه باشيم.تهيه كننده:محمد رضايي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: