کد خبر:۳۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۸
تعداد بازدید: 4182
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اعتراف الهام اولين يا آخرين
الهام پس از هشت ماه از حضورش در ميتينگ انتخاباتي محمود احمدي نژاد در مصلاي تهران لب به سخن گشود و در مسجد اهل البيت قم به تقصير و قصور خويش اعتراف کرد؛ رويکردي که اگرچه...
«من خيلي جاها براي سخنراني دعوت شده بودم اما نپذيرفتم. در ضمن آن روز من براي سخنراني به آنجا نرفته بودم. موج مردم مرا روي دست به سمت جايگاه کشاند که با نرسيدن آقاي احمدي نژاد به جايگاه ترس از آن داشتم که کسي در آن ازدحام بميرد. در آنجا من اعلام کردم آقاي احمدي نژاد نتوانستند خودشان را به جايگاه برسانند و چند دقيقه يي هم در مورد مسائل کلي صحبت کردم. البته اگر آن اضطرار هم نبود بنده سخنگوي ايشان بودم و مردم مرا نيز با اين سمت مي شناختند اما من اعتراف مي کنم که اشتباه کردم ولي اضطرار بود.»

به گزارش اعتماد، اين جملات بخشي از سخنان غلامحسين الهام سخنگوي سابق دولت بود که شامگاه سه شنبه روي خروجي برخي خبرگزاري ها قرار گرفت و به سرعت به تيتر يک بسياري از جرايد و پايگاه هاي خبري تبديل شد چرا که الهام پس از هشت ماه از حضورش در ميتينگ انتخاباتي محمود احمدي نژاد در مصلاي تهران لب به سخن گشود و در مسجد اهل البيت قم به تقصير و قصور خويش اعتراف کرد؛ رويکردي که اگرچه کمتر در دولتمردان نهم و دهم سابقه دارد و از اين منظر قابل تحسين است اما حاوي نکاتي است که مرور آن خالي از فايده به نظر نمي رسد.

جدا از اينکه چقدر عذر تقصير غلامحسين الهام- با توجه به تصاويري که از واپسين روزهاي تبليغات رياست جمهوري و مراسم مورد اشاره سخنگوي سابق به جا مانده- «اشتباه» او را موجه مي کند اگرچه الهام کوشيد در توجيه سخنراني انتخاباتي اش که بعد از مناظره اخير جواد اطاعت و عليرضا زاکاني بر سر زبان ها افتاد و به عنوان يک اشکال مطرح شد اين سخنراني را تحت لواي سخنگويي اش توجيه کند اما انتقادها از موضع حمايتي الهام نه به واسطه سخنگويي که به واسطه عضويت او در شوراي نگهبان بود که نه تنها تاييد و رد صلاحيت کانديداهاي رياست جمهوري را بر عهده داشت بلکه بايد سلامت انتخابات و بالطبع نتيجه آن را نيز تاييد مي کرد. شوراي نگهبان در زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري دهم از 12 عضو مرکب از شش فقيه به اسامي آيات جنتي، غلامرضا رضواني، محمد مومن، محمد يزدي، صادق لاريجاني و محمدرضا مدرس يزدي و شش حقوقدان مرکب از غلامحسين الهام، عباس کعبي، ابراهيم عزيزي، محمدرضا عليزاده، محسن اسماعيلي و حسينعلي اميري تشکيل شده بود.

آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان، به همراه آيت الله صادق لاريجاني، آيت الله محمد يزدي و آيت الله محمد مومن عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم بودند که اين تشکل در ايام تبليغات با صدور بيانيه يي در آستانه انتخابات رياست جمهوري دهم به طور رسمي از محمود احمدي نژاد حمايت کردند؛ «ما جمعي از استادان حوزه علميه قم با توجه به جايگاه ممتاز و تاثيرگذار رئيس جمهور در اداره کشور و با عنايت به تعيين ملاک هاي اصلح در سخنان صريح رهبر معظم انقلاب يعني پايبندي به ارزش هاي اسلامي و انقلابي، مردمي بودن، صميميت با مردم، ساده زيستي و پرهيز از اشرافي گري، قاطعيت، تسليم ناپذيري در مقابل دشمن و استکبارستيزي حمايت خود را از محمود احمدي نژاد به عنوان نامزد اصلح رياست جمهوري اعلام مي داريم.»

اگرچه چهار فقيه شوراي نگهبان در اين بيانيه مشترکاً از احمدي نژاد حمايت کردند و امضاي خود را ذيل اين حمايت نامه به ثبت رساندند اما آيت الله محمد يزدي بسان آيت الله احمد جنتي به اين حمايت مشترک بسنده نکرد و بارها حمايت خود را از احمدي نژاد علني ساخت و حتي آنجا که نتوانست حمايت تام و تمام جامعه مدرسين حوزه علميه قم، تشکل روحاني تحت امرش را به جبهه رئيس دولت نهم ببرد اما تمام تلاش خود را براي جلب حمايت اکثريت جامعه مدرسين به کار برد و در آخر در مصاحبه مطبوعاتي گفت؛ «نظر شخص بنده به عنوان يکي از اعضاي جامعه مدرسين قبلاً اعلام شده است و مجدداً عرض مي کنم به هيچ وجه مجوز شرعي براي عبور از آقاي احمدي نژاد را نداريم. نظر شخصي ام در بيان مصداق اين است که بعد از جمع بندي به اين نتيجه رسيده ام که آقاي احمدي نژاد اصلح است و به ايشان راي مي دهم.» آيت الله مومن ديگر عضو فقيه شوراي نگهبان بود که او نيز در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد؛ «من هيچ کجا آقاي دکتر احمدي نژاد را نفي صلاحيت نکرده ام. چه بسا ممکن است انتقاداتي داشته باشم ولي در حال حاضر من آقاي احمدي نژاد را بهترين فرد براي رياست جمهوري مي دانم و او را از ديگر آقايان بهتر مي دانم.»

اما جدا از مواضع حمايتي فقهاي شوراي نگهبان دو تن از حقوقدانان اين نهاد نظارتي نيز در بدنه دولت بودند. ابراهيم عزيزي يکي از حقوقدانان اين شورا بود که با حکمي که از محمود احمدي نژاد دريافت کرده بود به سمت معاون توسعه مديريت و برنامه انساني رياست جمهوري منصوب شد. غلامحسين الهام هم که نياز به معرفي ندارد. او علاوه بر سخنگويي دولت، وزير دادگستري بود و رياست بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر عهده داشت و علاوه بر اين قطار عناوين و مسووليت هاي دولتي، رابطه اش با احمدي نژاد را «مريدي و مرادي» توصيف کرده و از ابراز آن نيز ابايي نداشت.

شايد مجموع اين عوامل بود که سيل انتقادها از اعضاي شوراي نگهبان را روانه اين نهاد مي کرد و البته گوش کسي هم بدهکار نبود. نه گله و گلايه ها و نه نامه هاي بلندبالاي مهدي کروبي هيچ کدام باعث نشد اعضاي شوراي نگهبان از حمايت رسمي رسانه يي از يکي از کانديداها دست بردارند و کنايه هاي مهدي کروبي مبني بر اينکه آيت الله احمد جنتي به جاي دبيري شوراي نگهبان حزب تشکيل بدهد هم باعث نشد شيخ کهنه کار و کاربلد شوراي نگهبان قافيه را واگذار کند.

اگرچه رويدادهاي پس از انتخابات اين گلايه ها را به گوشه يي راند اما در مناظره دو هفته پيش جواد اطاعت با عليرضا زاکاني اين زخم دوباره تازه شد. جواد اطاعت در انتقاد از آنچه هنگام انتخابات روي داد اين پرسش را مطرح کرد که چگونه مي توان به شوراي نگهباني اعتماد کرد که يکي از اعضاي آن به جاي يکي از کانديداها سخنراني مي کند؟ پرسشي که هر چند در هفته بعد از سوي الهام پاسخ داده شد اما با مروري بر ماوقع ماجرا دو پرسش اساسي مطرح مي شود. پرسش نخست اين است که آيا ديگر اعضاي شوراي نگهبان نيز به شيوه غلامحسين الهام تاسي و آنان نيز حداقل به اشتباه خود اعتراف مي کنند يا همچنان کار خود را درست مي دانند؟ و پرسش بعدي که از سوال قبلي مهم تر به نظر مي رسد اين است که با توجه به اعتراف غلامحسين الهام و تقاضاي مکرر اصلاح طلبان که اخيراً در بيانيه ميرحسين موسوي و کمي قبل تر در سخنراني هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني مطرح شد، آيا ساز و کاري انديشيده مي شود تا اين نهاد نظارتي بتواند اعتماد آسيب ديده را ترميم کند يا فقط يک عذر تقصير بود و بس، نويسنده:فرناز حسنعلي زاده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۰
0
0
فوق العاده بود. ممنون.
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۰
0
0
متن نوشته شده از جمله متون بی نظیری بود که به نظر می رسد نویسنده تلاش برای شفاف سازی داشته - واقعا ممنون
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۰
0
0
ممنون از آقای الهام
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: