کد خبر:۳۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۱
تعداد بازدید: 2166
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آشتي شدني است اگر...
در حال حاضر شايد بتوان مدعي شد که مخالفان افراطي وحدت منزوي شده اند و هم سلکان شان هم فهميده اند که تندروي هاي «راديکال ها» موجوديت «اعتداليون» را تهديد مي کند ...
امروز حرف آنها که مي گويند همه چيز در امن و امان است و در ايران هيچ خبري نيست، خريداري ندارد. امروز همه مي دانند که فضاي سياسي ايران «غبار آلود» است.
همين امروز هر آن کس که دلش براي اين مملکت مي تپد مي خواهد بحران تمام شود. اما راه هاي برون رفت از بحران کدامند؟ آيا مي توان در فضاي غبارآلود فعلي درباره وحدت سخن گفت؟ آيا وحدت شدني است؟ اگر هست بسترهاي آن چيست؟

در حال حاضر شايد بتوان مدعي شد که مخالفان افراطي وحدت منزوي شده اند و هم سلکان شان هم فهميده اند که تندروي هاي «راديکال ها» موجوديت «اعتداليون» را تهديد مي کند بنابراين عقلانيت سياسي به آنها حکم مي کند چاره يي بينديشند.

روح الله حسينيان به قول خودش احساس طردشدگي و سرخوردگي مي کند. صفارهرندي و رسايي ديگر پا به هيچ دانشگاهي نمي گذارند و احمد خاتمي در نماز جمعه خواستار رفع کينه ها مي شود و موجوديت معترضين را به رسميت مي شناسد. صدا و سيمايي که هفت ماه هر اعتراضي را آشوب مي خواند امروز مناظره هايي برگزار مي کند که هيچ کم از مناظره هاي انتخاباتي ندارد. اما نفس حضور منتقدان در صداوسيما اتفاق مهمي است.

اما امروز آقاي احمد خاتمي به روشني مي گويد «قانون اساسي براي منتقدان و معترضين منعي قرار نداده است.»امروز احمد خاتمي مي گويد «معترضين و منتقدان برانداز نيستند.» اين نکته را هم نبايد از نظر دور داشت که حرف هاي احمد خاتمي مي تواند نشانه يي براي ايجاد فضايي بدون تنش براي گفت وگو به حساب آيد.

حال احمد خاتمي از تريبون نماز جمعه خواهان رفع دلخوري ها و کينه شده است. او دادن القاب زشت، بدگماني، تجسس در امور يکديگر و غيبت کردن را از جمله عوامل ايجاد کينه دانسته است. حال بايد از او پرسيد آيا براي رفع دلخوري ها و کينه ها حاضر است بگويد در اين هفت ماهه چند نفر به دليل بدگماني به زندان رفته اند؟

او که امروز حساب منتقدان را از براندازان جدا کرده است و مي گويد «اگر مي خواهيم زندگي دنيايي مان بهشتي شود بايد کينه ها را کنار بگذاريم» قطعاً به اين نکته هم توجه دارد که برانداز دانستن معترضين در اين هفت ماه چه هزينه هايي را تحميل کرده است. بايد اقرار کرد که 9 دي حماسه حضور مردم بود؛ همان طور که 25 خرداد آن چند ميليون که به خيابان آمدند نام شان مردم بود.

حرف هاي احمد خاتمي هم مهم است هم قابل اعتنا؛ آنجا که مي گويد بايد از منافقين و سلطنت طلب ها اعلام برائت کرد و براي اطمينان خاطر ايشان نيازي نيست بيانيه جديدي صادر شود. کافي است اين جملات موسوي را دوباره خواند؛ «من به عنوان يک دلسوز مي گويم منافقين با خيانت ها و جنايت هاي خود مرده اند، شما براي کسب امتيازهاي جناحي و کينه ورزي آنها را زنده نکنيد.»

براي تمام شدن اين فضاي غبارآلود بايد چشماني باز و گوشي شنوا و دلي پذيرا داشت. متن خلاصه شده-نويسنده:ثمينا رستگاري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: