کد خبر:۳۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۹:۲۹
تعداد بازدید: 3069
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اي کاش هائيتي
انسان‌ها گاهي آرزوهايي مي‌کنند که از نگاه يک ناظر بيروني چندان عقلاني نيست، اما هنگامي که دلايل اين آرزو توضيح داده شود، حداقل اندکي حس همدردي را در مخاطب برمي‌انگيزاند
به گزارش عصر ارتباط، انسان‌ها گاهي آرزوهايي مي‌کنند که از نگاه يک ناظر بيروني چندان عقلاني نيست، اما هنگامي که دلايل اين آرزو توضيح داده شود، حداقل اندکي حس همدردي را در مخاطب برمي‌انگيزاند.

يکي از همين آرزوها اين است که اي کاش در هائيتي بوديم. يا اي کاش اين‌جا هائيتي بود.

حتما در خبرها شنيده و ديده و خوانده‌ايد که به تازگي در هاييتي (فقيرترين کشور آمريکاي لاتين) زلزله‌اي مرگبار آمده و تعداد زيادي از مردم اين کشور از دنيا رفته‌اند. از آن‌جا که اين زلزله در پرتوپرنس- پايتخت هاييتي- رخ داده، همه مراکز حياتي و حساس اين کشور دچار آسيب شده‌اند و اين موضوع، وضعيت را بغرنج‌تر کرده است.

در نگاه اول آرزوي در هاييتي بودن، نه تنها نادرست که کاملا غير عقلاني است اما خبري که اتفاقا شرکت ارتباطات زيرساخت آن را منتشر کرده، موضوع را اندکي متفاوت مي‌کند.

براساس اين خبر، استفاده تركيبي از سيستم ماهواره VSAT و شبكه بدون سيم WiFi توسط گروه NetHope پانزده نقطه از پرتوپرنس را به اينترنت متصل كرد.

سازمان‌هاي غير دولتي و آژانس فوريت‌هاي مخابراتي ايالات متحده با همكاري اين گروه توانسته‌اند با برقراري اين پانزده نقطه اتصال به اينترنت، بيست گروه امدادرسان عضو سازمان صليب سرخ جهاني در سراسر پرتوپرنس را به يكديگر متصل کند.

اين نقاط اتصال كه ارسال و دريافت اطلاعات تا حجم 10مگابايت را ممكن مي‌کند؛ امكان برقراري پروتكل VoIP را نيز فراهم كرده و به سازمان‌هاي امدادرسان اجازه استفاده از كليه امكانات و تكنولوژي‌هاي ارتباطي و در راس آن‌ها GIS را مي‌دهد.

بله به همين سادگي مي‌توان اينترنت را به منطقه‌اي برد. حتي اگر با فاجعه‌اي عظيم مواجه شده باشد و در همين حال، مي‌توان شرايط را به گونه‌اي پيش برد که شهروندان پايتخت يک کشور بدون بحران، مدت‌ها در حسرت يک خط اينترنت 128k (به اشتراک گذاشته شده ميان 10 کاربر) بمانند. البته اصلا جاي نگراني نيست. جناب آقاي عبدالمجيد رياضي- معاون فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و دبير شوراي عالي فناوري اطلاعات كشور- گفته‌اند: در برنامه پنجم توسعه بيش از دوره قبل به فناوري اطلاعات توجه شده است. اگر مجلس اجراي برنامه را يک سال به تعويق بيندازد، به اندازه يک قرن در زمينه IT عقب خواهيم افتاد كه اين موضوع صدمات جبران‌ناپذيري به بدنه IT كشور وارد مي‌کند. اميدواريم اجراي اين برنامه به تعويق نيافتد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: