کد خبر:۳۵۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۸
تعداد بازدید: 4186
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گوشي هاي چيني تلفن همراه از بازار جمع آوري مي شود!
استاندارد تشعشع و امواج مغناطيسي براي جلوگيري از زيان رساندن به مردم در حد عدد 2 است که اتفاقاً عدد بالايي است، اما گوشي هاي چيني از ضريب 5 برخوردارند که براي انسان بسيار خطرناک است.
گوشي هاي چيني تلفن همراه از بازار جمع آوري مي شود.

به گزارش خبرنگار روزنامه قدس در پي گسترش و توزيع گوشي هاي ارزان قيمت چيني، گوشي هاي بدون برند و نشان تجاري از سطح شهر جمع آوري مي شود. گفتني است، گوشي هاي چيني با ظاهر فريبنده، قيمت پايين و جعل برندهاي معروف جاي خود را در بازار باز کرده است. رئيس اتحاديه صنف تلفن همراه و تجهيزات مخابراتي مشهد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: گوشي هاي چيني در بين قشر متوسط به پايين جامعه مشتري دارد که با توجه به چند مشخصه آن خريداران بايد از خريد اين کالاها اجتناب کنند.

افشين اکبري حداد افزود: اين گوشي ها نه تنها از استانداردهاي فني برخوردار نيست، بلکه غير بهداشتي و فوق العاده براي انسان خطرناک است.وي در توضيح اين مطلب تأکيد کرد: اين گوشي ها از ضريب ايمني پاييني در حوزه بهداشتي برخوردارند؛ به طوري که باعث توسعه تشعشعات و امواج مغناطيسي زياد مي شود و به اين نحو به مغز انسان آسيب مي رساند.وي ادامه داد: استاندارد تشعشع و امواج مغناطيسي براي جلوگيري از زيان رساندن به مردم در حد عدد 2 است که اتفاقاً عدد بالايي است، اما گوشي هاي چيني از ضريب 5 برخوردارند که براي انسان بسيار خطرناک است.

به گفته وي توليدکنندگان برندهاي معروف، استاندارد دو را حتي به نيم درصد کاهش داده اند؛ زير ا تشعشعات در حد دو درصد نيز بالاست، چه رسد که بيش از آن باشد.

تعرفه 25 درصدي

اکبري حداد اضافه کرد: گوشي هاي چيني گرچه در ابتدا و به ظاهر داراي قيمتي پايين است، اما خدمات پس از فروش و قطعات ندارند، ضمن اينکه اين گوشي ها يک بار مصرف است و تعمير نيز نمي شود. وي افزود: عمليات جمع آوري اين گوشي ها به طور جدي آغاز شده است.
وي با بيان اينکه مردم از غير بهداشتي بودن اين گوشي ها هم اطلاعي ندارند، تصريح کرد: متأسفانه بازار اين گوشي بيشتر در حاشيه شهرمتمرکز است بنابراين تأکيد داريم که مردم اين گوشي ها را خريداري نکنند و پول خود را دور نريزند.

رئيس اتحاديه صنف تلفن همراه و تجهيزات مخابراتي مشهد در خصوص گسترش اين گوشي ها در بازار اذعان کرد: تعرفه 25 در صدي واردات گوشي ها باعث شده که قاچاق اين کالا با توجه به حجم کم آن گسترش يابد.

وي تصريح کرد: دولت بايد به طور جدي با پديده قاچاق مبارزه کند و در عين حال اگر تعرفه واردات به تعرفه سال 85 باز گردد؛ يعني به 4 درصد کاهش يابد، ديگر مقرون به صرفه نيست که گوشي هاي قاچاق وارد کشور شود.

به گفته وي گوشي هاي قاچاق به اقتصاد کشور ضربه وارد مي کند.وي اضافه کرد: از مردم مي خواهيم که به تعميرگاه هاي مجاز مراجعه کنند و از خريد کپي و شبه گوشي ها خودداري کنند.به گفته وي، مردم در قبال خريد گوشي فاکتور دريافت نمايد و از فروشگاه هايي خريداري کنند که داراي پروانه فعاليت باشند.

گوشي هاي غير استاندارد

وي تصريح کرد: شهر مشهد به عنوان پايلوت مبارزه با ورود و برخورد با گوشي هاي چيني مطرح بوده، اين در حالي است که اين گوشي ها در کل کشور خريد و فروش مي شود.
به گفته وي، تعدادي از شهرهاي ديگر پس از دوسال تازه به اين فکر افتاده اند که از عرضه اين گوشي ها در بازار جلوگيري کنند. وي به اين نکته اشاره کرد که خريد گوشي چيني اگرچه در ظاهر مقرون به صرفه است و افراد مي توانند مثلاً با قيمت 80 هزار تومان صاحب آن شوند، اما اين شبه گوشي ها حتي براي 6 ماه نيز کارکرد ندارد.وي همچنين در مورد توليد گوشي در کشور گفت: گوشي هايي که در داخل توليد مي شود، در حقيقت مونتاژ گوشي هاي چيني است، اما چون داراي خدمات پس از فروش است و همچنين فرصت شغلي ايجاد کرده، از آن حمايت مي کنيم.

توليد دومين گوشي در ايران

وي همچنين در مورد توليد دومين گوشي تلفن همراه خبر داد: گوشي جديد ديگري به نام طاها که ظاهراً صد درصد توليد داخلي است تحت حمايت يک برند به بازار آمده است که در واقع يک نرم افزار- گوشي است.

وي در خصوص قيمتها در بازار گوشي اضافه کرد: بازار گوشي شديداً تحت تاثير نوآوري وفناوري هاي جديد است، بنابراين به محض اينکه گوشي جديدي وارد بازار شود، مدلهاي قديمي تر ارزان مي شود، اين قاعده کلي بازار است مگر اينکه اتفاقي خاص در بازار رخ دهد که قيمت گوشي افزايش يابد.

وي اضافه کرد: اوضاع اقتصادي نيز در اين بازار تاثيرگذار است، به طوري که کشش بازار خريد مردم در گوشي هاي گران قيمت کمتر شده و چندان از اين گوشي ها استقبال نمي شود.
وي همچنين در خصوص واحدهاي بدون مجوز نيز تأکيد کرد: چنانچه اين واحدها داراي شرايطي که تعيين شده باشند، مي توانند جواز دريافت کنند.وي خاطر نشان کرد: مشکلي خاص در ارائه مجوز به متقاضيان نداريم.تهيه كننده:محمد هرمزي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: