کد خبر:۳۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۲
تعداد بازدید: 3882
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرعت کم اينترنت، دغدغه کاربران ايران
دغدغه سرعت و فيلترينگ همچنان ادامه دارد
اينترنت نه از سوي قانون و دولت و نه از سوي بخش خصوصي، از پشتوانه مناسبي برخوردار نيست و باعث نارضايتي مصرف کننده ها شده است. کاربر اينترنت ممکن است براي به روز کردن
گسترش استفاده از اينترنت و افزايش نفوذ آن در جامعه ،طي چند سال گذشته يکي از مسايلي است که همواره بحث هاي زيادي را به خود اختصاص داده است. بحث ها و نقد و نظرهايي که گاه رنگ مخالفت و حتي معاندت به خود مي گيرند و گاه رنگ موافقت. بنابر آمار کارشناسان، نزديک به صدميليون وبلاگ در عرصه اينترنت مشغول به فعاليت اند که سهم ايران در اين ميان حدود يک ميليون و به بيان ديگر يک درصد است.

به گزارش مردمسالاري، از سال 80 که شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مصوبه اي وضعيت فيلترينگ اينترنت را مشخص کرد و تعيين مصاديق آن را به کميته اي سه نفره سپرد، وضعيت فيلترينگ در کشور دستخوش تحولات و تغييرات متفاوتي شده است.

اما آنچه مسوولين را به فکر اجرايي کردن "طرح بانک جامع فيلترينگ کشور" انداخت، ناهماهنگي هاي اين حوزه و اعتراضات فراوان- و در پاره اي مواقع به جا و صحيح- کاربران در مورد اعمال فيلترينگ ناقص و اشتباه بود. مهم ترين ويژگي طرح جديد، از بين بردن چند گانگي فيلترينگ براي خدمات ارائه شده توسط شرکت هاي ارائه خدمات اينترنتي است.

پس از برگزاري دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري نقش اينترنت و سرعت اين ابزار ارتباطي از هميشه پررنگ تر شد و مصاديق جديدي براي جرايم اينترنتي تعريف شد.

ايران در خاورميانه در صدر کشورهاي استفاده کننده از اينترنت قرار دارد اما سرعت اينترنت در ايران بالا نيست. گرچه مناطقي در شهرهاي بزرگ مانند تهران وجود دارد که مي توانند از اينترنتabsl استفاده کنند اما بيشتر استفاده اينترنت از طريق اتصالاتup bial صورت مي پذيرد و طي ماه هاي اخير شاهد کاهش سرعت اينترنت در برخي مقاطع زماني بوده ايم.

در باره سرعت اينترنت خجسته نيا مدير کل روابط عمومي شرکت مخابرات استان تهران ديروز در گفت وگو با ايلنا يکي از دغدغه هاي اصلي اين شرکت را ارائه اينترنت پرسرعت دانست و گفت: هم اکنون دغدغه اصلي ما واگذاري اينترنت پرسرعت، واگذاري ديتا و سرويس هاي جديد است. وي ادامه داد; هم اکنون واگذاري اينترنت پرسرعت در برخي مناطق مخابراتي مانند 2، 4، 6، 8 و... آغاز شده است و بقيه مناطق مخابراتي ديگر در حال آموزش واگذاري اينترنت پرسرعت هستند که تا آخر ماه جاري اين امر محقق خواهد شد.

اما مشکلات سرعت اينترنت در کشور به اينجا ختم نمي شود. مشکلاتي ازقبيل کم شدن سرعت اينترنت در ايامي مانند 13 آبان و 16 آذر و باز نشدن وب سايت هايي که با نرم افزارهاي سنگين تري باز مي شود همچنين طرح فيلتر شدن سايت ها از مشکلاتي که است که گريبانگير افرادي است که به نوعي به اينترنت وابسته هستند.

روش ثابت فيلترينگ در مراکز اينترنتي، در همه جاي دنيا استفاده از بسته هاي سخت افزاري و نرم افزاري ويژه فيلترينگ است که دسترسي به ترافيک غيرمجاز و مشاهده آدرس هاي ممنوعه را مسدود مي کند. اين مجموعه، براي تشخيص آدرس هاي غيرمجاز از مجاز، به يک ديتابيس(پايگاه داده) مراجعه مي کند. در ايران، تهيه مجموعه نرم افزاري و سخت افزاري فيلترينگ تاکنون به عهده شرکت هاي ايراني بوده است و از محصولات ساخت داخل استفاده مي شده است اما چندي پيش شايعاتي بر سر زبانها بود مبني بر فيلترينگ از طريق شرکت هاي خارجي که تا کنون مشخص نشده صحت دارد يا در حد شايعه بوده است.

رشد اينترنت در سال هاي اخير به گونه اي بوده است که به زعم بعضي کارشناسان اين "موجود غول آسا" باعث به وجود آمدن مفاهيم جديدي در جامعه مجازي و حتي واقعي شده است. مفاهيمي مانند اينترنت ملي، دولت الکترونيک، تئوري جامعه اطلاعاتي، تفکر ديجيتال و...

سرعتي که کارساز نيست

با وجود تمام پيشرفت هايي که طي سالهاي اخير در حوزه اينترنت در ايران اتفاق افتاده است، وجود مشکلات بسياري مانند سرعت پايين اينترنت و قيمت بالا و کيفيت پائين آن، پيشرفت همه جانبه اينترنت در ايران را دچار ابهام کرده است. سرعت پايين اينترنت باعث شده بسياري از افراد مانند استادان دانشگاه ها که نيازمند دانلود کردن متن هاي زيادي هستند و يا کودکان و نوجواناني که در مدارس بيشتر نيازمند استفاده از سايت هاي مولتي مديا هستند، نتوانند استفاده مناسب را از اين تکنولوژي ببرند.

فيلترينگ در ايران فقط امنيتي نيست و همان انگيزه هايي که براي پايين نگه داشتن سرعت اينترنت در ايران وجود دارد در اين زمينه هم اعمال مي شود.

اينترنت نه از سوي قانون و دولت و نه از سوي بخش خصوصي، از پشتوانه مناسبي برخوردار نيست و باعث نارضايتي مصرف کننده ها شده است. کاربر اينترنت ممکن است براي به روز کردن آنتي ويروس ها و... نيازمند دانلود باشد، در حالي که سرعت کنوني جوابگوي هيچ کدام از نيازهاي جديد کاربران نيست و همين مساله باعث به خطر افتادن امنيت کاربران ايراني نسبت به کشورهاي ديگر شده است.

پائين بودن سرعت اينترنت در ايران را، هم به وسيله تقاضاي کاربران و هم به واسطه آمارهاي ديگر کشورها مي توان دريافت. دلايل اين مساله را مي توان از سويي تلاش پائين دولت در زمينه توسعه اينترنت و در نتيجه پهناي باند کم در ايران و ازسوي ديگر فقدان انعقاد قرارداد سطح کيفيت ميان کاربران و شرکت هاي ارائه دهنده سرويس و نبود فضاي مناسب براي شکايت از آنها دانست.

ضريب نفوذ اينترنت در ايران براساس درصد کساني که به اينترنت دسترسي دارند و جمعيت کشور، 20 درصد اعلام شده است اما اين درصد بر اساس سيستم دايل آپ و نه اينترنت پرسرعت محاسبه شده و درنتيجه معتبر نيست.

امروزه اينترنت عرصه اي است براي ابراز وجود و ارائه افکار و ايده ها. وبلاگ ها و وب سايت هايي که پشتشان فردي به نام "نويسنده" وجود دارد و انگار محلي است براي آنکه همه چيز و هرچيز در آن مطرح شود. رشد روز افزون وبلاگ و وبلاگ نويسي در ايران به گونه اي شده است که کشورمان را داراي رتبه 5 در ميان کشورهايي کرده است که در آنها وبلاگ نويسي رواج دارد.
اما نکته اي که در اين ميان بايد به آن اشاره کرد چگونگي فضايي است که متاثر از دنياي واقعي در وبلاگ ها موجود دارد. اينکه مي توانيم وبلاگ ها را ازلحاظ گرايش هاي اجتماعي و سياسي دسته بندي کنيم يا خير.

قطعا درگيري هايي که در زندگي افراد و در جامعه وجود دارد اجازه و وقت در اختيار بسياري افراد نمي گذارد که در فضاي وب فعاليت کنند.

از لحاظ مالي افرادي با تمکن مالي بالاتر و از لحاظ جغرافيايي مکان هايي که امکانات بيشتري دارند، بيشتر روبه سوي فضاي وب آورده اند.

به اين دلايل در اين فضاي مجازي بايد به مردم آرام آرام آموزشهاي لازم را براي پذيرش جامعه جديد که به آن جامعه اطلاعاتي گفته مي شود و در دو اجلاس سران کشورهاي جهان در سال هاي 2003 و 2005ميلادي برنامه اصول و راهبردهاي عمل به آن به تصويب رسيده، دريافت و به آن عمل کنند.

در روزهاي اولي که اينترنت وارد ايران شده بود و جاي خود را در ميان افراد باز مي کرد شايد دسترسي به مطالب غيرمجاز بسيار آسانتر بود ولي در سال هاي گذشته بازديد کاربران از آنها کاهش پيدا کرده و در سايت هاي پربيننده در ايران خيلي کم از اين نوع مطالب را مي توان يافت واين نشان دهنده ارتقاي فضاي اجتماعي وب فارسي است.

در شرايط سياسي خاص مثل انتخابات، وبلاگستان هم به نوعي رنگ اين شرايط را به خود مي گيرد اما در شرايطي هم که فضاي سياسي خاص يابحراني بر جامعه حاکم نيست، هميشه وبلاگستان و سايتها انعکاسي ازعقايد، علايق و حوادث و در گيري هايي است که در جامعه واقعي وجود دارد.

هرچند تعداد کاربران ايراني 23 ميليون نفر اعلام شده است; اما بايد گفت که اين آمار دچار خدشه شده است. چراکه استفاده و دسترسي به اينترنت تعاريف زيادي دارد. فردي که يک دقيقه از اينترنت استفاده مي کند يا هشت ساعت، و به همين دليل آمار دهي بر اين اساس اشتباه است چراکه تعداد و ميزان استفاده کاربران اينترنت را بايد بر اساس زمان استفاده از آن سنجيد نه فقط وصل شدن به اينترنت.

امروزه توليدکنندگان محتوا به يک سري بنگاه هاي خاص محدود نيستند و هر فرد مي توان انواع رسانه ها از جمله راديو اينترنتي، پادکست و برنامه هاي تصويري ايجاد کند.

فيلترينگ; سدي براي جامعه مدني

يکي از مشکلاتي که در سال هاي اخير گريبان جامعه مجازي در ايران را گرفته است فيلترينگ روزافزون سايت ها و البته فيلترينگ اشتباه است. فيلترينگي که پهنه گسترده اي از سايت ها و وبلاگ ها را مشمول خود کرده است. بنابه نظر بسياري از کارشناسان مسوولان وزارت ارتباطات با فيلتر کردن اشتباه برخي کلمات ضربه مهلکي را به ارتقاي استفاده از اينترنت در ايران زده اند.
در کشورهاي توسعه يافته امروزي معمولا از فيلترينگ سفيد استفاده مي شود، يعني فضا به گونه اي است که حتي خانواده ها مي توانند از مقدار بسيار کم تا زياد عمل فيلترينگ را بر اساس محيط انجام دهند و اين عمل از بالا به آنها تحميل نمي شود.

برخي تحليلگران معتقدند بزرگترين اشتباه اين است که درحوزه مجازي براي مردم تعيين تکليف کنيم. امروز مي بينيم خيلي از سايت ها به اشتباه فيلتر مي شوند و هيچ کس در اين باره پاسخگو نيست.

در ديدگاه هاي اولي که در ايران نسبت به اينترنت وجودداشت، مسوولا ن با ترس و هراس به اين موضوع نگاه مي کردند و چه بسا که اگر آن زمان شرکت هاي خصوصي فعال نبودند ما عقب تر از وضعيت کنوني مان بوديم، ولي در حال حاضر ديد دولت ها نسبت به اين مقوله مثبت تر شده و البته هنوز تفکراتي مبني بر اينکه اينترنت يک تهديد است وجود دارد و همين مسئله زمينه ساز بروز مشکلاتي مانند فيلترينگ شده است.

اگر دولت به جاي اينکه در اين مسايل دخالت کند مسووليت را به عهده کاربران انتزاعي اينترنت مي گذاشت وضعيت خيلي بهتر بود. ما مي بينيم که اين اقدامات نادرست باعث استفاده روز افزون کاربران از فيلتر شکن شده است و اين يعني ما خودمان مردم را به سمت قانون شکني سوق مي دهيم.

به هر تقدير عمده کارشناسان معتقدند علاوه بر فيلترينگ، پايين بودن سرعت اينترنت در ايران هم که به مراتب آزار دهنده تر از فيلترينگ براي کاربران است، با هدف محدود نگه داشتن دسترسي به اينترنت و به صورت تعمدي وجود دارد، که براي اصلاح آن نه رفع مشکلات فني، بلکه زدودن افکار نادرست از اذهان تصيم گيرندگان حوزه IT کشور ضروري است.

به رغم تلاش هاي زيادي که بخش خصوصي براي ارائه اينترنت پر سرعت به کاربران صورت گرفته است در خوشبينانه ترين حالت فقط 100 هزار کاربر خطوط اينترنت پر سرعتADSL در کشور وجود دارد که در مقايسه با تعداد کل کاربران رقم بسيار ناچيزي است.
با کارت هاي اينترنت فقط مي توان کارهاي محدودي مانند باز کردن چند صفحه "وب" معمولي، چت و چک کردن پست الکترونيکي پرداخت. به عبارتي با اين سرعت پايين اينترنت عملا استفاده از بسياري از کاربردهاي اين شبکه مانند آموزش الکترونيکي امکانپذير نيست.

اينترنت مهمترين عامل توزيع و نشر دانش در دنيا است، اما در حالي که يک دانشگاه در يکي از روستاهاي سوئد داراي حداقل يک "ترا" بيت پهناي باند اينترنت است، دانشجويان ما حتي در بهترين دانشگاه ها به دليل سرعت پايين به زحمت مي توانند از امکانات آموزش مجازي و الکترونيکي استفاده کنند.

اينترنت مانند يک جاده است که تبادل اطلاعات از آن صورت مي گيرد و صرف ادعاي ايجاد کردن اين جاده نمي تواند به معناي فراهم کردن پهناي باند مناسب براي کاربران باشد.

متوليان امر بايد با فراهم کردن ظرفيت بالاي پهناي باند اينترنت براي کشور، سامان دهي شرکت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي، کاهش قيمت اينترنت، اعمال نظارت هاي موثر از طرف انجمن هاي ذيربط، به روز کردن تجهيزات مخابراتي و حذف محدوديت هاي فعلي به افزايش سرعت و کيفيت اينترنت براي کاربران نهايي بپردازند.

مقايسه سرعت اينترنت در ايران با اينترنت جهاني

اينترنت اين روزها از حالت سازماني و اداري خارج شده و امکان برقراري ارتباط بين همه کاربران جهاني را فراهم کرده است.

اين ابزار در سال هاي گذشته تحولات فراواني را به دنبال داشته است و شرکت هاي عرضه کننده خدمات اينترنتي سعي کرده اند با افزايش سرعت اتصال به اين شبکه جهاني، کاربران بيشتري را به سمت خود بکشانند.

يکي از کشورهايي که اين روزها توانسته است سرعت اتصال به اينترنت را تا چند برابر افزايش دهد، آمريکاست. بر اساس آمارهاي رسمي منتشر شده از سوي دولت ايالات متحده، 86 درصد ساکنان اين کشور که درآمد سالانه آنها بيش از 75 هزار دلار است به اينترنت پرسرعت دسترسي دارند و 38 درصد کساني که درآمد سالانه کمتر از 30 هزار دلار دارند نيز از اينترنت پرسرعت استفاده مي کنند. به گفته يک گروه غيرانتفاعي به نامPress Free که از حاميان شبکه اينترنت بيسيم محسوب مي شود، هم اکنون در سراسر ايالات متحده بيش از صدها شبکه بيسيم وجود دارد که خدمات خود را در اختيار کاربران مي گذارند.

در شهر آستين(Austin) در تگزاس شبکه غيرانتفاعي موجود است که بيش از 100 منطقه را تحت پوشش خود قرار مي دهد و حدود 57هزار مشترک دارد. حدود 70 درصد کاربران شبکه شهر آستين را شرکتهاي کوچک، کتابفروشي ها، کتابخانه ها و مغازه ها تشکيل مي دهند که براي تبليغ به کاربران خود اينترنت بيسيم ارائه مي کنند.

از ديگر کشورهايي که در زمينه اينترنت پرسرعت موفق بوده، مي توان به آلمان اشاره کرد. آلمان در سطح اتحاديه اروپا يکي از کشورهاي پيشگام در عرصه فناوري ارتباطات و اطلاعات است. هم اکنون در آلمان 9 ميليون و 400 هزار خط پهن باند براي اتصال به اينترنت با سرعت بالاتر وجود دارد که از اين ميان 12ميليون و 900 هزار خط پهناي باند را شرکت مخابرات آلمان کنترل مي کند.
براساس آمارهاي به دست آمده، 16/36 درصد از کاربران آنلاين آلماني از اينترنت پرسرعت استفاده مي کنند که اين ميزان بسيار کمتر از کشورهاي دانمارک و هلند است که در اتحاديه اروپا از رهبران اين عرصه به شمار مي روند.

طبق اين آمارها، 30 درصد کاربران آنلاين در هلند و دانمارک از اينترنت پرسرعت استفاده مي کنند.
تازه ترين گزارش اتحاديه اروپا که در ژوئيه 2007 در خصوص گسترش پهناي باند و مبارزه با شکاف ديجيتالي در 27 کشور اروپايي منتشر شد نيز نشان مي دهد مبارزه با شکاف ديجيتالي در آلمان 5/8 درصد رشد داشته است.

از سويي ديگر، افزايش رشد تقاضاي ورود به اينترنت در آلمان تا ژوئن 2006 موجب شده است در بازار اين کشور بيش از 12 ميليون مشترک جديد براش شبکهADSL ايجاد شود. پيش بيني مي شود اين رقم تا سال 2009 به دو برابر افزايش يابد.

اين پيشرفتها از مرزهاي آمريکا و اروپا نيز فراتر رفته و به چين نيز رسيده است. با افزايش تقاضا براي تماشاي تصاوير ويدئويي، تجارت الکترونيکي و بازي هاي آنلاين، تا پايان سال 2007 بازار اينترنت پرسرعت در چين از آمريکا نيز پيشي گرفت و به بزرگترين قطب اينترنت پرسرعت در چين طي سه ماهه اول سال 2007 با 4/5 ميليون افزايش به 56/3 ميليون رسيد که در اين مدت 60/4 ميليون آمريکايي از اينترنت پرسرعت استفاده کردند.

در نيمه نخست سال گذشته 4/3 درصد از جمعيت 1/3 ميليارد نفري اين کشور و 14/3 درصد از خانه هاي چيني مشترک سرويس پرسرعت اينترنتي شدند.
در اين آمارها اعلام شده است تعداد کاربران اينترنتي در چين با افزايش 30 درصدي در سال 2006 به 132 ميليون نفر رسيد. گفته مي شود هم اکنون بيش از 210 ميليون چيني از اينترنت پرسرعت استفاده مي کنند.

اينترنت ايراني

در سال 1371 تعداد کمي از دانشگاه هاي ايران، از جمله دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه گيلان، توسط مرکز تحقيقات فيزيک نظري و از طريق پروتکلUUCP به شبکه جهاني اينترنت متصل شدند. نخستين کامپيوتري که در ايران به اينترنت متصل شد، در مرکز تحقيقات فيزيک نظري ايران قرار داشت.

در سال 1373 اولين موسسه هاي اينترنتي ايران روي کار آمدند و در عرض يک سال اولين سايت ايراني در داخل کشور راه اندازي شد.
در سال 1374 مجلس ايران تاسيس "شرکت امور ارتباطات ديتا" تحت نظر شرکت مخابرات ايران را تصويب کرد و مسووليت توسعه خدمات ديتا در سطح کشور را به طور انحصاري در اختيار اين مرکز قرار داد.

سال 1377 زمان اجراي پروژه "يوني کد" در ايران بود که با اجراي قراردادي بين شوراي عالي انفورماتيک و بنياد دانش و هنر انگلستان و با نظارت و مديريت فني دانشگاه صنعتي شريف با عنوان "فارس وب" صورت گرفت.

در اين طرح الفباي فارسي به صورت جامع وارد استاندارد يوني کد شد و نشر فارسي در کامپيوتر و اينترنت استاندارد شد و مشکل فونتهاي غيراستاندارد در نرم افزارهاي ايراني از بين رفت. اگر چه از زمان تولد اينترنت در ايران حدود 15 سال مي گذرد، اما بايد اعتراف کرد که سير تحولات اينترنتي ما نسبت به ديگر کشورها بسيار کند بوده است.

براساس برخي آمارهاي منتشر شده، حدود 90 درصد از کاربران آنلاين ايراني همچنان از سيستمUp-Dial استفاده مي کنند در حالي که سرعت خطوط اينترنت در ايران با استفاده از سيستمUp-Dial حدود 50 کيلوبيت در ثانيه است، ساکنان بيشتر کشورهاي اروپايي و برخي کشورهاي آسيايي دور و آمريکا از اينترنتي با سرعت 512 کيلوبيت تا يک الي سه مگابيت در ثانيه استفاده مي کنند و با اين حساب سرعت اينترنت در ايران همواره مورد اعتراض کاربران بوده است، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات دسترسي کاربران خانگي به اينترنت را با سرعت بيش از 128 کيلوبيت ممنوع کرده است. بايد توجه داشت، حضور بخش دولتي در عرصه هاي مختلف توزيع و عرضه اينترنت يکي از بخش هايي است که امروزه به عنوان سدي براي پيشرفت شبکه اينترنت پرسرعت مطرح مي شود. تلاش هايي که تاکنون براي از بين بردن انحصار دولتي در بازار تامين پهناي باند کشور و رقابت با بخش خصوصي صورت گرفته، کاربران ايراني را به آينده اي بهتر در اين حوزه اميدوار کرده است.

سياست گذاران و تصميم گيرندگان کشور مي توانند با درک صحيح از بازار اينترنت موجود کشور و نيازمندي هاي نسل امروز و کيفيت نامناسب دسترسي کاربران به اينترنت، در جهت حذف انحصار و ايجاد بستر مناسب براي عرضه خدمات بهتر در اين حوزه اقدام کنند تا بتوانيم در آينده شاهد خدمات بيشتر و بهتر در اين زمينه باشيم.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: