برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۸
تعداد بازدید: 5051
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مردان به يک همسر اکتفا کنند
عدم ثبت ازدواج موقت موجب ترويج فساد مي شود
مردها مي توانند 2 و 3 و 4 زن اختيار کنند، اما از آنجا که نمي توانند شرط عدالت را در مورد همگي رعايت کنند بهتر است به يک همسر اکتفا کنند، اين مصلحتي است که قرآن هم ترجيح مي دهد...
عضو کميسيون حقوقي و قضايي در مورد ازدواج مجدد مردان گفت: ان شاءالله در اين خصوص به همان توصيه قرآن عمل شود که مي فرمايد مردها مي توانند 2 و 3 و 4 زن اختيار کنند، اما از آنجا که نمي توانند شرط عدالت را در مورد همگي رعايت کنند بهتر است به يک همسر اکتفا کنند، اين مصلحتي است که قرآن هم ترجيح مي دهد و زيبنده هم هست که مردان کانون خانواده را حفظ کنند.

نيره اخوان بي طرف، در گفت وگو با ايسنا، درباره ماده 23 لايحه حمايت از خانواده، تصريح کرد: با توجه به قانون فعلي زماني زن اول متوجه مي شود شوهرش ازدواج مجدد کرده که کار از کار گذشته است، اين موضوع سبب فروپاشي بنيان خانواده اول مي شود که در ماده 23 لايحه حمايت از خانواده کنوني، مرد ديگر بدون رضايت همسر اول نمي تواند ازدواج کند، مگر در صورت احراز برخي شرايط. به گفته نماينده مردم اصفهان در خانه ملت، در مواردي بلاتکليفي هايي وجود دارد که براي ايجاد نظم در جامعه بايد قانون تصويب شود، به طور مثال اگر خانمي بواسطه انجام جرمي سهوي يا عمدي زنداني شود، تکليف اين مرد چيست؟ لايحه حمايت از خانواده مرد را مجبور به ازدواج مجدد نمي کند، اما مي گويد اگر زني به دليل جرمي سهوي به زندان بيفتد مرد بايد 5 سال صبر کند، بعد مي تواند اقدام به ازدواج مجدد کند تا بلاتکليف نباشد و بتواند زندگي را ادامه دهد، اما اگر جرم عمدي باشد مرد يک سال بايد حرمت نگه دارد و پس از يک سال مي تواند ازدواج مجدد داشته باشد.

عضو فراکسيون زنان مجلس شوراي اسلامي هم چنين درباره ماده 22 لايحه حمايت از خانواده که مربوط به ازدواج موقت است، خاطرنشان کرد: ماندن کودکان بي هويت روي دست مادراني که بنابر دلايلي مجبور به ازدواج موقت مي شوند، اعضاي کميسيون را بر آن داشت تا ماده اي را در قالب لايحه حمايت از خانواده براي ثبت ازدواج هاي موقتي که منتهي به تولد نوزاد مي شود، تصويب کنند. اخوان بي طرف افزود: ازدواج موقت قبل از اين هم وجود داشت و هميشه انجام مي شد، اما در اين ميان مطالباتي از نمايندگان مجلس وجود داشته و دارد که منجر به تصويب اين ماده از قانون لايحه حمايت از خانواده در کميسيون حقوقي و قضايي شد. به گفته نماينده مردم اصفهان در خانه ملت، اين مطالبات کودکاني هستند که بدون هويت روي دست مادراني که ازدواج موقت داشته اند، باقي مانده است. به تعبيري اين افراد قصد بچه دار شدن در ازدواج موقت را نداشتند اما اين اتفاق افتاده و مرد اين ازدواج، زندگي را رها کرده و رفته، نه خرجي مي دهد و نه اسم و رسمش روي اين بچه و مادرش است، اين جور بچه ها کم نبودند لذا کميسيون در ماده 22 لايحه حمايت از خانواده تصويب کرد که اگر ازدواج موقت منتهي به تولد نوزاد شود، زن و مرد ملزم به ثبت اين ازدواج هستند تا هويت نفر سوم حاصل از ازدواج، مشخص و خرجي، نفقه و ديگر موارد قانونمندي وي، معين شود.

عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس افزود: اگر ازدواج موقت ثبت نشود و منتهي به تولد نوزاد شود مخاطرات بسياري براي اين نوزاد و زني که هيچ تعهدي در قبالش داده نمي شود پيش مي آيد و سربار جامعه مي شود. ما نمي توانيم از چارچوب واقعيات و شرع خارج شويم، روابط نامشروعي در جامعه وجود دارد که هيچ اسمي برايش نمي گذارند و خلاف و نامشروع ادامه پيدا مي کند، در حالي که قانون مي گويد اگر چنين رابطه اي وجود دارد آن را در قالب ازدواج موقت شرعي کنيد، در صورت تصويب نهايي لايحه حمايت از خانواده، اگر ازدواج موقتي به تولد نوزاد ختم شود بايد ثبت شود، آن هم نه تنها ثبت در شناسنامه، بلکه ثبت در اسناد محضري تا هويت و تکليف طفلي که از اين ازدواج متولد شده، معلوم شود.

اخوان بي طرف تاکيد کرد: قاعدتا ماده 22 و 23 لايحه حمايت از خانواده براي دو دسته از افراد کارايي ندارد; يک دسته افرادي که به خانواده، فرزندان و کانون گرم خانواده معتقد و متعهدند و هيچ گاه سراغ ازدواج دوم نمي روند که به قانون و راهکار نياز پيدا کنند، يک دسته هم هوس بازاني که هيچ کاري به شرع و قانون ندارند، اما به دنبال مفرها و راه هايي هستند که به دام و مجازات اجتماعي گرفتار نشوند، هر کاري کنيم اين دسته کار خود را انجام مي دهند حتي اگر آنها را داخل شيشه قرار دهيم.

وي گفت: ما بايد مقدار زيادي هوشياري و بصيرت زنان را افزايش دهيم تا بدانند اگر به اين افراد و اين گونه زندگي ها تن دهند زن ديگري هم به اين زندگي راه پيدا مي کند. زماني که زني در ارتباطات دوستانه خياباني ازدواج کند بايد بداند بعد از مدتي زن ديگري هم وارد زندگيش مي شود، لذا نمي تواند مدعي شود که چرا شوهرم ازدواج مجدد مي کند؟ مسايل فرهنگي و اعتقادي چيزهايي است که بنيان خانواده را مي سازد، همان طور که گفته مي شود مردان مومن براي زنان مومن و مردان لاابالي براي مانند خودشان شايسته هستند، افرادي که متعهد هستند اصلا به دنبال چنين مواردي نيستند، سو»استفاده کنندگان کساني هستند که هيچ کاري به شرع ندارند، پايبند به خدا و توصيه هاي قرآني نيستند بنابراين تدوين چنين قوانين و مجازات هايي براي ايجاد تعادل در جامعه است.

عضو فراکسيون زنان در خاتمه تاکيد کرد: اين لايحه شش فصل دارد که يکي از فصول آن مربوط به مجازات است که تضمين مي کند، اگر کسي خلاف اين قانون رفتار کند به مجازات گرفتار مي شود.

عدم ثبت ازدواج موقت موجب ترويج فساد مي شود

يک عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي نيز جلوگيري از افزايش شمار فرزندان بي هويت ثمره ازدواج موقت و حمايت از حقوق اين دسته از فرزندان را از مهمترين دلايل تصويب ماده 22 لايحه حمايت از خانواده دانست و در عين حال گفت: اگر اين ماده از لايحه مذکور در صحن علني مجلس نهايي شود، وزارت دادگستري بايد در تصويب آيين نامه نهايت دقت را به کار گيرد تا مضرات اين ماده از لايحه کاهش يابد.

فاطمه رهبر در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب خاطرنشان کرد: بخشي از ماده 22 مربوط به ثبت عقد و نکاح دائم است که طي آن مقرر شده ثبت عقد و نکاح دائم يا فسخ آن، طلاق يا رجوع و يا اعلام بطلان نکاح و طلاق الزامي است، اين ماده داراي تبصره ايست مبني بر اينکه ثبت نکاح موقت تابع آيين نامه ايست که بايد به تصويب وزير دادگستري برسد. نماينده مردم تهران با بيان اينکه عدم ثبت نکاح موقت تاکنون مشکلات بسياري براي خانواده ها ايجاد کرده است، خاطرنشان کرد: زماني که صحبت از تدوين آيين نامه مي شود قطعا بايد کار کارشناسي براي تدوين آيين نامه اجرايي اين قانون طراحي شود تا کمترين ضرر به خانواده ها و جامعه برسد، طبيعتا ثبت نکاح موقت يکسري فوائد و مضرات دارد. نماينده تهران اظهار کرد: يکي از مضرات آن در رابطه با خانواده هاي مذهبي است، وقتي دختر و پسر مي خواهند با يکديگر ازدواج کنند جهت آشنايي بيشتر نسبت به هم عقد موقت مدت دار مي کنند تا به يکديگر محرم شوند و با کامل شدن آشنايي، اقدام به ازدواج دائم کنند، اين کار با اطلاع، اشراف و احاطه خانواده صورت مي گيرد حال اگر قرار باشد اين ازدواج ثبت شود، قطعا مشکلاتي را براي خانواده ها و دختران و پسراني که نمي خواهند دوران نامزدي را ادامه دهند بوجود مي آورد.

عضو فراکسيون زنان مجلس همچنين تصريح کرد: اما ثبت ازدواج موقت جنبه هاي مثبتي هم دارد چون بعضا ازدواج هاي موقت بعضا منجر به تولد کودک مي شود اگر اين ازدوج ثبت نشود حقوق کودک هيچ گونه ضمانت اجرايي ندارد، به تعبير بهتر در درجه نخست اين کودک هويت ندارد و اثبات هويتش با مشکل مواجه مي شود و ديگر اينکه نمي توان ارثي که به اين فرزند مي رسد را اثبات کرد، حتي اگر اين نکاح موقت منجر به تولد کودک نشود و هر فردي از روي بوالهوسي اقدام به ازدواج موقت کند پنهان کاري هايي بوجود مي آيد که در نهايت موجب ترويج فساد در جامعه مي شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: