کد خبر:۳۵۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۵
تعداد بازدید: 2490
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
توقف زمان در هائیتی 100000 کشته مردم دنیا کمک!
شمار قربانيان، مجروحان و ناپديدشدگان زلزله 7 ريشتري عصر سه‌شنبه كه مهيب‌ترين زلزله 200 سال اخير اين كشور به شمار مي‌رود در حالي لحظه به لحظه افزايش مي‌يابد پيش‌بيني‌ها از كشته‌شدن دست‌كم 100 هزار نفر ...
ده‌ها هزار كشته، مجروح و ناپديد. نه آبي براي نوشيدن، نه غذايي براي خوردن و نه سرپناهي براي زندگي.‌هائيتي در شوك جهنم مرگ است. در پايتخت فلج شده اين كشور غمزده اجساد زيادي كنار خيابان‌هاي «پورتوپرنس» قطار شده‌اند. در اين ميان همچنان نجواهايي از شهر ويران به گوش مي‌رسد. «كمك. مردم جهان زندگان را دريابيد. ما كمك مي‌خواهيم».

به گزارش ايران،شمار قربانيان، مجروحان و ناپديدشدگان زلزله 7 ريشتري عصر سه‌شنبه كه مهيب‌ترين زلزله 200 سال اخير اين كشور به شمار مي‌رود در حالي لحظه به لحظه افزايش مي‌يابد كه نخستين پيش‌بيني‌ها از كشته‌شدن دست‌كم 100 هزار نفر در اين فاجعه خبر مي‌دهد.

درخواست كمك از دنيا
«بان كي‌مون»، دبير‌كل سازمان ملل متحد ديروز در بيانيه‌اي از تمامي ملل دنيا خواست به كمك بازماندگان زمين لرزه «هائيتي» بشتابند.وي گفت: زمين لرزه «هائيتي» را با خاك يكسان كرده و اكثر تأسيسات زيربنايي اين كشور متلاشي و منهدم شده و مردم و ساكنان بازمانده از زمين لرزه هم‌اكنون در خيابان‌هاي ويران و ساختمان‌هاي نيمه خراب چشم انتظار ياري هستند.بيماري‌هاي واگير جان مردم را بشدت تهديد مي‌كند. مردم نه آبي براي نوشيدن دارند و نه غذايي براي خوردن. خطوط تلفن، برق و راه‌ها و فرودگاه‌ها از بين رفته و گاز و آب نيز وجود ندارد. به عبارتي زمان در «هائيتي» متوقف شده است.

رئيس جمهوري اسبق امريكا در‌هائيتي
«بيل كلينتون» - رئيس جمهوري اسبق ايالات متحده امريكا ـ نيز در سفري غيررسمي به كشور زلزله‌زده «هائيتي» در جمع خبرنگاران گفت: به عنوان نماينده سازمان ملل متحد اعلام مي‌كنم هنوز نمي‌توان از ميزان و عمق اين فاجعه خبر داد. چرا كه همه جا تخريب شده. كاخ رياست جمهوري، وزارتخانه‌ها و كاخ‌ دادگستري به طور كامل با خاك يكسان شده و همه چيز در هم پيچيده. فقط مي‌توان گفت: «هائيتي» به كمك سريع‌ جهان نياز دارد. «جان هلمز» - رئيس همكاري‌هاي امور انساني سازمان ملل متحد ـ نيز خاطر نشان كرد: تنها كاري كه هم‌اكنون از دست ما بر مي‌آيد، ارسال غذا، دارو، پول و چادر براي زنده نگه داشتن بازماندگان زلزله جهنمي است.با گذشت هر ساعت نيز جان چند انسان به خطر مي‌افتد. هم اكنون مي‌توانم به جرأت بگويم كه صدها بلكه هزاران نفر زير آوار و نيازمند كمك هستند. از سوي ديگر «یوری لاتاپدود» از سناتورهای بلندپایه ‌هائیتی پیش‌بینی کرد شمار قربانیان به 500 هزار نفر افزایش یابد. به گفته وي صلیب سرخ جهانی برای کمک به مردم زلزله زده با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو است و خانه به دوشان هم مواد غذایی و آب سالم آشامیدنی و دارو ندارند.خطوط انتقال برق و تلفن در مناطق زلزله زده کاملاً قطع و لوله‌های گاز نيز منهدم شده است. با وجود اعلام آمادگی کشورهای مختلف برای فرستادن نیروهای کمکی و کالاهای اساسی، به خاطر ویراني راه‌های ارتباطی، امکان یاری به زلزله‌زدگان بسیار كم است.بازماندگان مهیب ترین زلزله 200 سال اخیر‌هائیتی همچنان در میان آوار به دنبال عزیزانشان هستند و هنوز عمق فاجعه را باور ندارند.جنازه‌ها در همه جای پورتوپرنس - پایتخت‌هائیتی - به چشم مي‌خورد.اهدای محموله‌های بین‌المللی به این کشور ادامه دارد اما با مشکلات زیاد.

تراکم جمعیت دو میلیون نفری در «پورتوپرنس» باعث شده شمار تلفات در این شهر که نزدیک کانون زلزله بود از حد تصور فراتر برود.بسیاری از خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها، هتل‌ها، ساختمان‌های دولتی و حتی کاخ ملی (ریاست جمهوری) و مقر سازمان ملل متحد تخریب شده است.دمای 90 درجه فارنهایت در‌هائیتی نیز بر دشواری عملیات نجات افزوده و این کشور را به «جهنم غم» تبدیل کرده است.ده‌ها هزار نفر همچنان زیر آوارند و هنوز از سرنوشت هزاران نیروی حافظ صلح کشورهای آسیایی و امريكایی، گردشگر خارجی و کارکنان سازمان ملل خبری نیست. بازماندگان زلزله از ترس ریزش ساختمان‌ها، شب را بیرون از ويرانه‌ها و بدون سرپناه مي‌گذرانند و مردم از فرط گرسنگی به غارت فروشگاه‌های موادغذایی رو آورده‌اند.آوارگان به هر دری مي‌زنند تا شکم خود و بازماندگان را سیر کنند. امروز پایتخت‌هائیتی، قربانگاه زنده به گوران لقب گرفته است و تمامی مردم این کشور داغدارند. حلبی آبادهای اطراف «پورتوپرنس» نيز به کلی نابود شده و هيچ اثری از آنها نیست. دولتمردان‌هائیتی اعلام کرده‌اند در حال حاضر بیش از هر چیزی به بیمارستان صحرایی نیاز دارند. در همین حال سازمان جهانی هواشناسی نسبت به «سونامی» احتمالی در کشورهای حوزه دریای کارائیب نيز هشدار داده است. از سوي ديگر با تخریب زندان «پورتوپرنس» بسیاری از محکومانی که به خاطر قرار گرفتن در ساختمان مستحکم، از فاجعه مرگبار جان سالم به در برده‌اند گریخته‌اند. دولت امريكا هم اتباع خود را از‌هائیتی به پایگاه دریایی‌اش در «گوانتانامو» برده است. خبرگزاري فرانسه گزارش داد: هم‌اكنون هيچ كس مسئوليت اداره كشور را برعهده ندارد و رئيس جمهور «هائيتي» نيز در ميان مجروحان زمين‌لرزه است.در اغلب نقاط پايتخت صداي تيراندازي شنيده مي‌شود، چراكه بر اثر وقوع زمين‌لرزه امور داخلی كشور به طور كامل به هم ريخته و ميزان خشونت افزايش يافته است. مأموران شهرداري «هائيتي» نيز در پي بازگشايي راه‌ها و جاده‌هاي ارتباطي هستند، اما به دليل ميزان بالاي تخريب، پاكسازي راه‌ها پس از سه روز همچنان ادامه دارد.كشورهايي از جمله ايالات متحده امريكا، فرانسه، آلمان و ايتاليا براي كمك به آسيب‌ديدگان اين كشور زلزله‌زده كمك‌هاي خود را با استفاده از هواپيماهاي غول‌پيكر به اين كشور منتقل كردند.سازمان ملل متحد و صليب سرخ جهاني نيز براي كمك به آسيب‌ديدگان اين زمين‌لرزه، داوطلباني را به اين كشور اعزام كرده‌اند.

‌فرودگاه پورتوپرنس آمادگي دريافت كمك‌ها را ندارد
شبكه تلويزيوني بي‌بي‌سي هم گزارش داده به دليل كوچك بودن باند فرودگاه پورتوپرنس و نداشتن پاركينگ هم‌اكنون اين فرودگاه قادر به پذيرفتن هواپيماهاي غول‌پيكر باري حامل كمك‌ها نيست و يازده فروند هواپيما به دليل نبودن باند كافي در فرودگاه پورتوپرنس ساعت‌ها در آسمان اين شهر چرخيده‌اند.

كمك يك ميليون دلاري گوگل
گروه اينترنتي گوگل نيز يك ميليون دلار به زلزله‌زدگان‌هائيتي كمك مي‌كند.موتور جست‌وجوي بسيار پيشرفته اينترنتي گوگل همچنين ابزارها و امكانات نقشه‌برداري و عكسبرداري ماهواره‌اي خود را كه خسارات ناشي از زمين‌لرزه را در پورتوپرنس نمايش مي‌دهند، در اختيار سازمان‌هاي امدادرسان قرار داد، تا در فعاليت‌هاي مختلف تسريع شود.

خشم زلزله‌زدگان
انتشار بوي تعفن اجساد در خيابان‌هاي‌هائيتي و ناکافي بودن كمك‌هاي بين‌المللي به صدها هزار زلزله‌زده در اين كشور با وجود گذشت دو روز از وقوع زمين‌لرزه ويرانگر، موجب تشديد خشم و نااميدي مردم ‌هائيتي شده است. ساكنان پورتوپرنس كه هنوز در خرابه‌هاي زلزله به دنبال بستگان خود هستند، چند شب را در خيابان‌هاي آكنده از بوي تعفن اجساد در اين شهر گذرانده‌اند. با وجود شروع عمليات امدادرساني بين‌المللي،‌ هيچ نشانه‌اي از عمليات آواربرداري در ويرانه‌هاي ناشي از زلزله مشاهده نمي‌شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: