کد خبر:۳۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۱۹:۱۸
تعداد بازدید: 1258
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
لاريجاني: کسی نمی‌خواهد سوابق انقلابی افراد را خراب کند
اینکه حرکت‌های سیاسی در تهران با حجم و گستردگی بیشتری وجود دارد طبیعی است و این به دلیل حضور دانشگاه‌های بیشتر، احزاب و رجال سیاسی در این شهر است
به گزارش مهر، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه شب گذشته تهران 20 که از شبکه تهران پخش شده بود، با اشاره به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سیاست‌های آمایش سرزمینی گفت:

در این جلسه دربحثی در مورد انتقال پایتخت مطرح شد که البته این موضوعی نیست که فقط اخیرا مطرح شده باشد بلکه سال‌هاست دراین زمینه بحث شده و فراز و فرودهایی نیز داشته است ولی به هر حال این بحث برای اینکه بخشی از مشکلات مردمی که در تهران زندگی می‌کنند کاهش یابد در مجمع به تصویب برسد که مرکز سیاسی به جای دیگری منتقل شود .

وی گفت: البته این از پروژه‌های دراز مدت است زیرا انتقال مرکز سیاسی کار ساده‌ای نیست حتی از زمان شروع دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، ایشان اهتمامی کردند شرکت‌هایی که دارای دفتر مرکزی در تهران هستند به محل فعالیتشان منتقل شود.

لاریجانی در خصوص وجود خرده فرهنگ‌های متعدد در تهران گفت: باید نسبت به این موضوع نظر مثبت داشته باشیم. وی با بیان اینکه نسبت به حضور خرده فرهنگ‌های متعدد در یک جامعه دو نگاه کلی وجود دارد، اظهار داشت: بعضی از کشورها نسبت به این مقوله نگاه منفی دارند که معقول و مورد پذیرش نیست و برخی هم با نگاهی مثبت به این موضوع توجه کنند.

وی تئوری مدیریتی تهران را وحدت در کثرت دانست و گفت: اینکه حرکت‌های سیاسی در تهران با حجم و گستردگی بیشتری وجود دارد طبیعی است و این به دلیل حضور دانشگاه‌های بیشتر، احزاب و رجال سیاسی در این شهر است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همانطور که شهر مقدس قم مرکز علوم دینی کشور است، تهران نیز مرکز سیاسی ایران است و به همین دلیل در تهران حرکت‌های سیاسی عمیق تر و وسیع تر است.

وی گفت: باید به وسعت فعالیت‌های سیاسی نگاه مثبتی داشته باشیم، اما به شرط اینکه آداب رفتار سیاسی همچون آدابی که برای نماز خواندن رعایت می‌شود، مورد پذیرش و عملی شود.

لاریجانی با بیان اینکه در حوزه آداب سیاسی حداقل باید 2 نکته را مورد توجه قرار داد، تاکید کرد: رعایت ادب در همه سطوح و داشتن روابط صمیمانه در رفتارهای سیاسی از جمله مواردی است که باید موردتوجه همگان واقع شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی هنوزدر رسانه‌ها به دنبال این هستند که برای رقبای خود مشکل و معضل درست کنند، ادامه داد: اگر احزاب سیاسی آداب رفتار سیاسی را رعایت کنند، می‌توانند بحث‌های سیاسی را با آرامش و بلوغ انجام دهند. وی حوادث روز عاشورا را حرکتی ضد دین و ناگوار برای مردم خواند اظهار داشت: باید ذهن کسانی که غفلت داشتند را هشیار کرد. توهین به عزادارن امام حسین و رفتارهایی که در شان مردم تهران نبود باعث عصبانیت مردم شد و حرکت جهنده مردم را در نهم دی ماه سبب شد.

لاریجانی گفت: اراده مردم به حدی است که از مسائل دینی خود با جدیت حفاظت می‌کنند.

رییس قوه مقننه با اشاره به دخالت‌های اوباما و سناتور مک کین در امور داخلی ایران، افزود: وجه بیرونی اتفاقات داخلی ایران بسیار بزرگتر از اغتشاشاتی بود که در داخل صورت گرفته بود.

وی با تاکید بر اینکه همه کسانی که در حوزه سیاسی فعالیت می‌کنند باید مرزهای خود روشن کنند، گفت: کسی نمی‌خواهد سوابق انقلابی افراد را خراب کند اما باید فعالیت‌های کنونی را نیز درنظر داشت. مردم انتظاراتی دارند که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، مهمترین آن‌ها ایجاد آرامش است.

لاریجانی با اشاره به اینکه حوادث اخیر یک آزمون است؛ اما باید حدود آن رعایت شود، گفت: مردم انتظار دارند به سایر مسائل جامعه همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی مسائل از آنجا که در ذهن خبرنگاران مهم تلقی می‌شود، به موضوع برجسته در جامعه تبدیل می‌شود، اظهار داشت: اتفاقات بسیاری در کشور در حال انجام است، دولت مجلس و قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها در حال کار و خدمت رسانی هستند که متاسفانه تحت تاثیر اتفاقات اخیر قرار گرفته است.

وی به رسانه‌ها توصیه کرد که استراتژی خود را به گونه‌ای طرحی کنند که به سایر نیازهای مردم توجه شود و فقط به مسائل اخیر نپردازند.

لاریجانی اضافه کرد: البته باید ابعاد این حوادث برای مردم مکشوف شود. مناظره‌هایی که اخیرا در حال انجام است با رعایت آداب سیاسی می‌تواند در این امر راهگشا باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت قانونی کشور برای رفع اختلافات کافی است؟ گفت: قوانین جامعی در کشور ما وجود دارد که شاید بتوان نواقصی هم بدان‌ها مترتب دانست اما ظرفیت قانون اساسی برای تحرکات سیاسی مناسب است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: