کد خبر:۳۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۷
تعداد بازدید: 3733
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زلزله مهيب هائيتي، نود درصد پايتخت اين کشور را ويران کرد
حدود هشتاد تا نود درصد اين شهر براثر تکانهاي ناشي از زمين لرزه هفت ريشتري روز گذشته ويران شده است. بخش اعظم زيرساختهاي هائيتي در اين زمين لرزه با خاک يکسان شده است...
زمين لرزه سهمگين هائيتي که روز گذشته اين کشور را لرزاند خسارتهاي گسترده اي برجاي گذاشته است. اين خسارتها بيش از همه در شهر پورتو پرنس، پايتخت هائيتي، مشهود است .

به گزارش واحد مرکزي خبر، حدود هشتاد تا نود درصد اين شهر براثر تکانهاي ناشي از زمين لرزه هفت ريشتري روز گذشته ويران شده است. بخش اعظم زيرساختهاي هائيتي در اين زمين لرزه با خاک يکسان شده است. مدارس، بيمارستانها، ساختمانهاي دولتي و همه مراکز ديگري که خدمات عمومي ارائه مي کنند در اين زلزله به شدت متحمل خسارت شده اند و در بسياري از موارد اين ساختمانها با خاک يکسان شده اند. باتوجه به اينکه هشتاد درصد مردم هائيتي زير خط فقر به سر مي برند،

اين زمين لرزه و نابودي زيرساختهاي هائيتي بر مشکلات اين مردم مي افزايد. خسارتهاي زمين لرزه در هائيتي به حدي است که مراکز درماني و بيمارستاني باقيمانده نيز پاسخگوي نيازهاي بازماندگان زلزله نيست. زخمي ها و کشته هاي زمين لرزه در همه نقاط شهر پورتو پرنس به چشم مي خورد. هائيتي حدود نه ميليون نفر جمعيت دارد. نزديکي کانون اصلي زمين لرزه به پايتخت سبب شده است ميزان خرابيها و تلفات در پورتو پرنس بسيار شديد باشد.

به گزارش دویچه وله، شامگاه سه‌شنبه (۱۲ ژانویه / ۲۲ دی) هشدار داده شد که یک سونامی جزیره‌های کارائیب را تهدید می‌کند. در طول شب اما معلوم شد که لرزش زمین در هائیتی باعث ارسال این هشدار از جانب "دستگاه‌های هشداردهنده‌ی سونامی" شده است.

شدیدترین لرزش زمین در تاریخ هائیتی حدود ساعت ۵ بعدازظهر روز سه‌شنبه رخ داد. به گزارش مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا، کانون زلزله در ۱۰ کیلومتری پورتوپرنس، پایتخت هائیتی بوده است. پس از آن ۹ پس‌لرزه‌ی دیگر، این فقیرترین کشور نیمکره‌ی غربی را لرزاند.

ابتدا سخن از صد‌ها کشته و زخمی بود، اما به مرور بر تعداد قربانیان افزوده شده است. به گفته‌ی رایموند جوزف، سفیر هائیتی در آمریکا، «به نظر می‌رسد که این یک فاجعه در ابعاد گسترده باشد». بر اساس گزارش مرکز زمین‌شناسی آمریکا، به احتمال زیاد ۳ میلیون نفر لرزش زمین را حس کرده‌اند.

شاهدان عینی می‌گویند که غبار شدیدی آسمان پرجمعیت‌ترین منطقه‌ی هائیتی را فراگرفته است. بازماندگان با دست خالی برای کمک به کسانی که زیر آوار ماند‌ه‌اند شتا‌فته‌اند، اما شانس اینکه بتوان آنها را نجات داد کم است.

در مناطق مختلف بر اثر انفجار لوله‌های گاز، آتش زبانه می‌کشد. به گفته‌ی یک سخنگوی صلیب سرخ آلمان، وضعیت بهداشت و درمان در هائیتی پیش از زمین‌لرزه اسفناک بوده و اکنون نباید انتظار داشت که از نظر پزشکی به مجروحان کمک شود. در بسیاری از مناطق خطوط تلفن قطع شده‌اند و امکان ارتباط با بازماندگان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ساختمان‌های بتونی دولتی نیز آسیب دیده‌اند. کاخ ریاست جمهوری هم درامان نمانده‌، اما به خانواده‌ی رئیس جمهور آسیبی نرسیده است.

به تاسیسات سازمان ملل متحد هم خسارات زیادی وارد آمده است. بیش از ۷ هزار نیروی نظامی بین‌المللی حافظ صلح، تحت فرماندهی سازمان ملل از سال ۲۰۰۴ در هائیتی مستقر هستند. سازمان ملل گزارش داد که شماری از کارکنان این سازمان ناپدید شده‌اند. بان کی مون، دبیرکل این سازمان اعلام کرد که نسبت به وضعیت هائیتی "شدیدا نگران" است.

به گزارش کارشناسان، اگر کمک‌های بین‌المللی در اسرع وقت به هائیتی نرسند، فاجعه ابعاد گسترده‌تری خواهد گرفت. دولت ایالات متحده اعلام کرد که آمادگی کمک به بازماندگان را دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت: «من به فکر قربانیان این سانحه طبیعی هستم و برای آنها دعا می‌کنم». دولت‌های ونزوئلا و بریتانیا نیز آمادگی خود را برای ارسال کمک به هائیتی اعلام کردند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه‌ آلمان ضمن ابراز همدردی با بازماندگان این فاجعه وعده داد، که کشورش آماده‌ی هر گونه کمک به هائیتی است. سازمان‌های امداد آلمانی نیز خود را برای کمک به بازماندگان زلزله ‌آماده می‌کنند.

شبکه خبري سي ان ان در گزارشي به تشريح تازه ترين تحولات زلزله هائيتي پرداخت.

خبرنگار اين شبکه در ارتباطي مستقيم گفت هزاران و شايد دهها هزار نفر از مردم هائيتي در پورتو پرنس آواره خيابانها شده اند. وي افزود اين شهر بيشترين خسارت را در اين زلزله ديده است. ميزان خسارات وارده باور نکردني است. اجساد قربانيان در خيابانها به چشم مي خورد. اما هيچ نيروي امدادي به چشم نمي خورد که اجساد را جمع کرده و براي پيدا کردن نجات يافتگان احتمالي در بقاياي ساختمانهاي مخروبه به جستجو بپردازند.

اين ساکنين هستند که بدون داشتن هيچ ابزاري و تنها با استفاده از چکش و دستانشان سعي در يافتن افرادي دارند که احتمال دارد در زير آوارها هنوز زنده باشند. نخست وزير هائيتي تخمين زده است که بيش از 100.000 نفر جان خود را در اين حادثه از دست داده باشند. مردم زلزله زده با کمبود آب و غذا مواجه هستند و برق قطع شده است. تقريبا ماموران پليس و مقامات امدادي در منطقه آسيب ديده به چشم نمي خورند. مردم اين شهر شوکه شده و نا اميد هستند.

هيچ مغازه اي باز نيست و جايي براي خريد غذا وجود ندارد. جايي هم نيست که بتوان براي خودروها بنزين تهيه کرد. خلاصه اينکه مدت بسيار زيادي طول مي کشد تا پورتو پرنس به وضعيت قبلي خود باز گردد.

همچنين، زمين لرزه هفت ريشتري روز گذشته هائيتي ، خسارتهاي زيادي به دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در اين کشور امريکاي مرکزي وارد کرد. به گفته مسوولان سازمان ملل متحد حدود يکصد تا يکصد و پنجاه نفر از کارکنان اين دفتر در زمين لرزه اخير هائيتي ناپديد شده اند. کشته شدن شانزده نفر از کارکنان دفتر سازمان ملل متحد در هائيتي نيز تاکنون تاييد شده است.

هدي عنابي ( Hedi Annabi) رئيس نمايندگي سازمان ملل متحد در هائيتي و لوئيس کارلوس دا کوستا (Luis Carlos da Costa) معاون وي نيز از جمله افراد ناپديد شده هستند.

البته برنار کوشنر، وزير امورخارجه فرانسه، گفته است همه کارکنان اين مرکز در زلزله جان باخته اند. امدادگران با حضور در محل ساختمان نمايندگي سازمان ملل متحد در پورتو پرنس، پايتخت هائيتي ، به تلاش براي يافتن کارکنان اين مرکز در زير آوار و انتقال زخمي ها به مراکز درماني مشغول هستند.

دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در دهه هزار ونهصدو شصت با بتن آرمه در پايتخت هائيتي ساخته شد اما شدت زمين لرزه به حدي بود که حتي اين ساختمان محکم نيز در مقابل زلزله دوام نياورد.

سازمان ملل متحد حدود هفت هزار نيروي پاسدار صلح، دو هزار پليس بين المللي ، چهارصد و نود کارمند غيرنظامي از کشورهاي ديگر ، يک هزار دويست کارمند محلي، و دويست نيروي داوطلب در هائيتي دارد. نيروهاي پاسدار صلح بين المللي پس از جنگ خونين چنددهه اي هائيتي ، در سال دو هزار و چهار در اين کشور مستقر شدند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: