کد خبر:۳۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 5035
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اینترنت پرسرعت به مفهوم استاندارد و جهانی در ایران وجود ندارد
اینترنت پرسرعت در ایران ؛از ادعای مخابرات تا نارضایتی کاربران
با آن که مخابرات ادعا می کند اینترنت پرسرعت را با کیفیت خوبی در اختیار کاربران قرار می دهد اما واقعیت چیز دیگری است و بسیاری از کاربران اینترنت در کشور به سختی از این خدمات استفاده می کنند
عضو کمیته مخابرات مجلس با انتقاد از کیفیت اینترنت در کشور و کم توجهی به توسعه اینترنت پر سرعت افزود: با آن که مخابرات ادعا می کند اینترنت پرسرعت را با کیفیت خوبی در اختیار کاربران قرار می دهد اما واقعیت چیز دیگری است و بسیاری از کاربران اینترنت در کشور به سختی از این خدمات استفاده می کنند و اینترنت پرسرعت به مفهوم واقعی و مطابق با استانداردهای دنیا در ایران وجود ندارد .این موضوعی است که کمیته ارتباطات مجلس نیز با جدیت تاکنون آن را دنبال کرده است و سعی می کنیم طی جلساتی با مسئولان مخابرات در آینده نزدیک بازهم مذاکراتی برای حل این مسئله داشته باشیم.

مهندس رحمانی در گفت وگو با خراسان افزود: بحث اینترنت پرسرعت به عنوان یک زیرساخت اساسی یکی از شاخص های مهم رده بندی کشورها از نظر آمادگی دیجیتال است.دکتر جلالی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت نیز در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دنیا سرعت ۵/۱ مگابیت بر ثانیه را سرعت معمول برای اینترنت پرسرعت می دانند. این در حالی است که در برخی کشورها از جمله ایران اینترنت پرسرعت به عنوان یک وسیله ارتباط پرسرعت تلقی می شود که حداکثر سرعت آن تنها ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که در ایران هنوز اینترنت پرسرعت حتی برای کاربران به صورت ملموس و واقعی عرضه نشده است.

کشورهای توسعه یافته ای مانند فرانسه اینترنت را با سرعت ۳۰ مگابیت بر ثانیه و سوئد با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه در اختیار کلیه کاربران خانگی قرار داده اند. همچنین طبق برنامه ای که در سنگاپور تدوین شده، قرار است تا سال ۲۰۱۰ به هر کاربر خانگی یک گیگابیت در ثانیه پهنای باند اختصاص یابد. وی خاطرنشان کرد: در شهر سئول کره جنوبی، اینترنت پرسرعت به طور رایگان ارائه و در بسیاری از مکان های تجاری با استفاده از آن فرآیند دانلود با سرعت ۱۶/۲ مگابیت بر ثانیه انجام می شود.این در حالی است که در حالت عادی در ایران اغلب سرعتی بیش از ۵ کیلوبیت بر ثانیه برای دانلود در اختیار نداریم.وی با بیان این که در حال حاضر سطح توسعه یافتگی کشورها براساس پهنای باند اینترنت سنجیده می شود، گفت: امروزه فراوانی اطلاعات یا داده های الکترونیکی روی شبکه اینترنت یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود

کیفیت پایین اینترنت پرسرعت همواره به عنوان یکی از چالش های پیش روی کاربران اینترنت، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و... مطرح بوده است و به گفته کارشناسان، آن چه در ایران تحت عنوان اینترنت پرسرعت ارائه می شود با مفهوم واقعی این سرویس در جهان و استانداردهای معمول تفاوت بسیاری دارد.در همین رابطه عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران نیز معتقد است که کاربران اینترنت در ایران به سختی و با اتلاف وقت بسیار از این شبکه جهانی استفاده می کنند و به واقع در ایران اینترنت پرسرعت به مفهوم استاندارد و جهانی آن وجود ندارد.

کرباسی همچنین می افزاید: اینترنت پرسرعت با سرعت ۱۵۲ کیلوبیت در ثانیه شروع می شود و این گونه اظهارات که طی آن ها سرعت ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه برای کاربران اینترنت کافی عنوان می شود، بسیار مایوس کننده است. عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با تاکید بر ضرورت استفاده وسیع از اینترنت در ایران و جهان می افزاید: اینترنت موجب توسعه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی جوامع می شود و بسیاری از معضلات دنیای کنونی مانند ترافیک، آلودگی هوا و... با استفاده از اینترنت و الکترونیکی شدن خدمات با کمترین هزینه قابل حل است.عضو کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از این که توسعه IT در کشور ما مغفول مانده است خاطرنشان کرد: با گذشت زمان و آگاهی کشورهای جهان از اهمیت دسترسی به اینترنت پرسرعت و مزایای استفاده از آن، کشورها هر روز برای در اختیار داشتن این امکان و پیشرفت آن تلاش می کنند تا جایی که امروز در همه کشورها عرضه خدمات اینترنت پرسرعت به یکی از وظایف اصلی اپراتورهای مخابراتی تبدیل شده است و عرصه ای رقابتی برای آن ها به شمار می آید حال این پرسش مطرح است و ما نیز بارها در کمیته مخابرات این موضوع را طرح کرده ایم که چرا این خدمات با کیفیت مناسب در اختیار مردم و کاربران قرار نمی گیرد. شایان ذکر است که طبق برنامه چهارم توسعه تا پایان سال ۸۸ تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت باید ۲۵ درصد کل کاربران اینترنت را شامل می شد، این در حالی است که تعداد کل کاربران اینترنت پرسرعت بنا به گفته مهندس ریاضی ۴۰۰ هزار نفر است که این رقم با آن چه در برنامه چهارم پیش بینی شده بود، فاصله بسیاری دارد، به طوری که هم اکنون تعداد کاربران اینترنت پرسرعت در ایران یک هفتم میانگین جهانی است.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی pointtopic، از هر هزار ایرانی تنها ۶ نفر از اینترنت پرسرعت برخورداراندکه این نسبت در دنیا ۴۰ نفر به ازای هر هزار نفر است. به گزارش ایسنا، دکتر غفاریان رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات نیز با اذعان به این که در حال حاضر دیگر بحث تلفن ثابت و اینترنت کم سرعت از شاخص های آمادگی دیجیتال حذف شده و اینترنت پرسرعت به عنوان یکی از عوامل مهم تعیین شاخص رده بندی کشورها از نظر آمادگی دیجیتال است، تاکید کرد: این که در کشورمان بگوییم ۲۷ درصد اینترنت دایل آپ داریم جزو معادلات ارزیابی آمادگی دیجیتال محسوب نمی شود.

بنا به گفته غفاریان، یکی از نکاتی که در این رده بندی های سالانه می تواند باعث افزایش رتبه ما شود توسعه ADSL است که برای رسیدن به این جایگاه مخابرات باید به این قضیه به طور جدی وارد شود.تهيه كننده:زهرا حاجیان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۳
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۰
0
2
ایران هیچ وقت اینترنت خوب ارائه نخواهد کرد
h
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۵
0
2
من از دولت در این باره یک سوال دارم واقعا این چه سیاستی است ؟ اگر یک لحظه فقط یک لحظه فکرکنید هرگز چنین کاری نمیکنید
معترض
|
SWITZERLAND
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۲
0
0
ما اینترنت با سرعت کره جنوبی میخواهیم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: