کد خبر:۳۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 2791
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
معتادان از اين پس مجرم هستند نه بيمار
برخي باشگاه‌ها و آرايشگاه‌هاي زنانه عامل فروش« شيشه»هستند
مخدر شيشه در آرايشگاه‌هاي زنانه تنها 25 هزار تومان قيمت دارد: «متاسفانه بر‌اساس ارزيابي‌ها از سطح شهر، قيمت فروش هر گرم شيشه به 25 هزار تومان كاهش يافته است.
مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر بارها گفته‌اند مبارزه با اعتياد به دليل قيمت پايين برخي مواد مخدر در ايران با موانعي روبه‌روست. کراک افغاني به اندازه يک پاکت سيگار قيمت دارد. اين اتفاق کم‌کم براي ديگر مخدرها هم مي‌افتد. عادله گيوه‌چيان‌ آسيب‌شناس اجتماعي و فعال حوزه درمان اعتياد زنان مي‌گويد که مخدر شيشه در آرايشگاه‌هاي زنانه تنها 25 هزار تومان قيمت دارد: «متاسفانه بر‌اساس ارزيابي‌ها از سطح شهر، قيمت فروش هر گرم شيشه به 25 هزار تومان كاهش يافته است. طبق برخي گزارش‌هاي رسيده و شواهد موجود، برخي باشگاه‌ها و آرايشگاه‌هاي متخلف زنانه براي فروش مواد محرك بازاريابي مي‌كنند. اين افراد با وعده‌هاي دروغين لاغري و تناسب اندام سعي به اغفال و به دام انداختن زنان ساده‌انگار مي‌كنند كه متاسفانه تاكنون هشدار خاصي نسبت به اين موضوع از سوي مراجع ذي‌ربط داده نشده است.» پيش از اين، آذرخش مكري‌ معاون آموزشي مركز ملي مطالعات اعتياد با اشاره به كاهش قيمت فروش شيشه در كشور اعلام كرده بود كه هم‌اكنون هر گرم شيشه در بازار به قيمت 25 هزار تومان به فروش مي‌رسد. گيوه‌چيان گفت : «اين درحالي است که ما سرعت خود را با شبكه پوياي اعتياد وفق نمي‌دهيم. رشد سريع معتادان به شيشه نشان‌دهنده بازاريابي سريع توزيع‌کنندگان است. با توجه به آسيب‌هاي موجود در حوزه توزيع داروهاي محرك به ويژه شيشه، نظارت بر اماكن خاصي كه به محلي براي توزيع اين مواد اعتيادآور تبديل شده‌اند، برخورد جدي با سودجويان متخلف در اين حوزه بسيار ضروري ‌است. متاسفانه با وجود اينكه آمار شش درصدي زنان معتاد در ايران در مقايسه با بسياري ازكشورهاي دنيا‌ قابل توجه و بالاست‌ اما در حوزه درمان اعتياد اين گروه از جامعه كه بيش از مردان آسيب‌پذيرند و ابتلا به اعتياد آنها در مقايسه با مردان، با توجه به نقش محوري زنان در كانون خانواده، زخم‌هاي عميق‌تري را به پيكره اجتماع وارد مي‌كند متاسفانه آن گونه كه بايد عمل نشده است و اين موضوع يك ضعف عمده در حوزه درمان اعتياد در كشور به شمار مي‌رود.» اما در حالي که مسئولان ارشد ستاد مبارزه با مواد مخدر مي‌گويند که ايران تنها يک ميليون و 200 هزار معتاد دارد و با فرمولي خاص حساب مي‌کنند هيچ گاه به اين عدد افزوده نمي‌شود،‌ اما محمود مسعود زاهديان‌ مديركل امور اجرايي ستاد مبارزه با مواد مخدر از دو ميليون معتاد در ايران خبر مي‌دهد: «در ايران يك ميليون و 160 هزار معتاد حرفه‌اي وجود دارد. ‌با احتساب 800 نفر معتاد غيرحرفه‌اي كه به صورت تفنني مواد مصرف مي‌كنند، در كل دوميليون نفر از جمعيت مولد كشور معتاد هستند كه علاوه بر اين تعداد، تعداد زيادي خانواده را هم تحت تاثير اعتياد خود قرار داده‌اند. در واقع دو ميليون نفر از جمعيت مولد كشور درگير مواد مخدر هستند. اغلب معتادان افراد باهوشي هستند كه به دليل حس كنجكاوي به سمت اعتياد گرايش پيدا كرده‌اند و با خارج شدن از چرخه كار و توليد، وبال كشور و خانواده‌هايشان شده‌اند.» در چند سال گذشته تلاش زيادي شده است که معتادان مجرم نباشند و به عنوان بيمار شناخته شوند اما گويا قرار است اين تقسيم‌بندي عوض شود. او گفته است: «به معتاداني كه تاكنون براي درمان مراجعه نكرده‌اند به عنوان مجرم برخورد مي‌كنيم. آنها بدانند گرهي كه با دست باز مي‌شود، نگذارند كه با دندان باز كنيم.»

35 سال انسداد مرزها
يکي از راه‌هايي که ايران براي کاهش ترانزيت مواد مخدر از شرق ايران در نظر گرفته، انسداد مرزهاست. اما اين طرح موافقان و مخالفاني دارد. عباسعلي نورا نماينده زابل در مجلس عقيده دارد: «قاطعانه و با اطمينان مي‌گويم، از وقتي كه مرزها مسدود شده قاچاق در مرزهاي شرقي بيشتر شده است. اول بايد مرز ساماندهي شود و به معضلات مرز رسيدگي شود، بعد انسداد مرز صورت گيرد. حق ندارند مرز را مسدود كنند قبل از اينكه به حال مردم و معيشت‌شان فكري نشده باشد.»
سردار ذوالفقاري فرمانده مرزباني كشور هم از طولاني شدن اجراي طرح انسداد مرزها گفته است: «سالانه حدود 100 ميليارد تومان اعتبار از سوي مجلس تصويب مي‌شود كه اين ميزان هم به صورت كامل اختصاص نمي‌يابد، در نتيجه اگر اين موضوع با همين روند ادامه ‌يابد، بحث انسداد مرزها حدود 35 سال ديگر به طول خواهد انجاميد و در اين ميان ممكن است قاچاقچيان هم براي ورود كالاهاي خود به كشور راهكارهاي ديگري را در نظر بگيرند.»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: