کد خبر:۳۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۱
تعداد بازدید: 1704
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نيروهاي دلسوز بايد از تكروي دست بردارند و قانوني عمل كنند
فعاليت نيروهاي خودسر در سال‌هاي گذشته هزينه‌هاي زيادي براي نظام در پي داشته است. نيروهاي ناشناس معمولا در شكل‌هاي گوناگون و به شكل خودسرانه و خارج از ضوابط وارد عمل شده و دست به اعمال و رفتاري مي‌زنند...
فعاليت نيروهاي خودسر در سال‌هاي گذشته هزينه‌هاي زيادي براي نظام در پي داشته است. نيروهاي ناشناس معمولا در شكل‌هاي گوناگون و به شكل خودسرانه و خارج از ضوابط وارد عمل شده و دست به اعمال و رفتاري مي‌زنند كه قانوني نبوده و براي نظام و مسئولان ايجاد مشكل مي‌كند و سوالاتي در نزد افكار عمومي به وجود مي‌آورد. اين قبيل رفتار خودسرانه معمولا سال‌هاي گذشته به انحاي گوناگون ديده شده و با وجود اينكه دلسوزان همواره در اين خصوص هشدارهايي را مطرح كرده‌اند اما در عمل تغييري در رفتار اين قبيل افراد ديده نشده و هرازچندگاهي مي‌بينيم كه به بهانه‌هاي مختلف راسا وارد عمل مي‌شودند. چنين رفتاري است كه باعث شد، مقام معظم رهبري در سخنراني اخير خود خواستار اين شوند كه همه به رفتارهاي خودسرانه پايان دهند و در چارچوب قانون عمل كنند. اين در حالي است كه پيش‌تر هم بعد از حمله نيروهاي خودسر به كوي دانشگاه و ضرب و شتم دانشجويان، رهبر معظم انقلاب در سخناني از واكنش احساسي و خودسرانه صورت گرفته ابراز تاسف كردند و فرمودند: انسان دلش خون مي‌شود از بعضى از اين قضايا؛ بروند توى كوى دانشگاه، جوان‌ها را، دانشجوها را، آن هم دانشجوهاى مومن و حزب‏اللهى را، مورد تهاجم قرار بدهند، آن وقت شعار رهبرى هم بدهند. دل انسان خون مي‌شود از اين حوادث.

در همين حال در پي استمرار رفتار غيرقانوني توسط نيروهاي تندرو، ايشان در جديدترين سخنان خود از فرزندان انقلابي ايران اسلامي اكيدا خواستند كه مراقب باشند، دست به اعمال خودسرانه‌اي نزنند كه بي‌گناهاني هم مورد جفا قرار گيرند. اين سخنان صريح و شفاف حجت را بر همه تمام مي‌كند و انتظار مي‌رود چهره‌هاي جواني كه عموما تحت تاثير احساسات قرار گرفته و بعضا با نيت خير وارد گود مي‌شوند، هوشيار باشند تا دست به اعمالي نزنند كه ناخشنودي مقام معظم رهبري را به دنبال داشته باشد.

در اين رابطه فعالان سياسي و حزبي نيز طي روزهاي گذشته خواستار اين شدند تا همه در چارچوب قانون حركت كرده و تك روي‌هاي نابخردانه بهانه‌اي به دست دشمنان براي جوسازي عليه ايران ندهند. در اين رابطه محمد خرسند، عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي اين نگراني را مطرح كرد كه ممكن است در حركت‌هاي خودجوش مردمي مانند حضور مردم در روز 9 دي يكسري تك‌روي‌هايي هم صورت بگيرد و موجب شود دشمن از اين حركت‌ها سوءاستفاده كند؛ به همين خاطر مقام معظم رهبري همه را از حركت خودسرانه پرهيز مي‌دهند و مي‌فرمايند كه همه چيز بايد بر روال قانون انجام شود.

وي در گفت و گو با ايسنا ضمن تاكيد بر اينكه «عمل به قانون و قاطعيت در برخورد با مفسدان و سران فتنه مي‌تواند جلوي خودسري‌ها را بگيرد» اظهار كرد: مقصود مقام معظم رهبري از تاكيدات اخير خود، حركت‌هايي است كه بعضا از سر دلسوزي ولي بعضا خودسرانه و خشن صورت مي‌گيرد و اينكه مثلا به مراكزي يورش برده نشود و به افراد تعرض نشود ولي طبق قانون همه بايد در صحنه حضور داشته باشند.

نكته مورد نظر خرسند از اهميت بالايي برخوردار است. حضور هوشيارانه در صحنه و غلبه منطق بر احساس و خودداري از هرگونه حركت بي‌مبنا و غير قانوني. بر اين اساس مي‌توان در صحنه حضور داشت، پيام را منتقل كرد و به برخي عملكردها اعتراض كرد اما با تك روي و حركت نسنجيده بهانه به دست دشمن نداد اما چه مي‌توان كرد تا زمينه بروز حركات خودسرانه كمتر شود.

خرسند براي اين سوال پاسخي دارد. به گفته وي اگر نهادهاي مسئول به وظيفه خود عمل كنند زمينه حركت‌هاي خودسرانه هم كمتر مي‌شود وقتي دستگاه‌هاي قانوني به وظيفه خود به خوبي عمل نمي‌كنند يا دير عمل مي‌كنند، اينجاست كه عده‌اي از سر دلسوزي ولي خودسرانه احساس وظيفه كنند كه خودشان وارد گود شوند و دست به اقداماتي بزنند، در چنين شرايطي دشمن از اين وضعيت سوءاستفاده مي‌كند.

از سوي ديگر، حسين ابراهيمي، عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبري ضمن تاکيد بر ضرورت پرهيز از هرگونه اقدام خودسرانه براي رفع فتنه گفت: بايد به هر طريق ممکن از تداوم فتنه و غبارآلودگي فضاي سياسي کشور جلوگيري کرد زيرا در اين فضا فعاليت‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي ناممکن يا حداقل کم مي‌شود. وي خودسري‌ها را به نفع انقلاب ندانست و گفت: اگر بنا باشد افراد خود وارد فرآيند برخورد شوند قطعا به نفع دشمن تمام شده و چنين اقداماتي به تداوم فتنه کمک مي‌کند.

نكته مورد اشاره از اهيمت زيادي برخوردار بوده چراكه عملكرد خودسرانه ممكن است در ظاهر دل برخي جوانان ساده‌دل را شاد كرده و به اقتدار و برتري تعبير شود اما در عمل تبعات ناخوشايندي براي كشور دارد كه يكي از اين تبعات در حوزه اقتصادي بروز پيدا مي‌كند. اقدامات خودسرانه، كشور را درگير التهابات خاصي مي‌كند و التهابات اول از همه به اقتصاد لطمه مي‌زند و سرمايه را از كشور فراري مي‌دهد. از طرف ديگر به گفته رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد، اقدامات خودسرانه وحدت جامعه را مخدوش کرده و همه عوارض هرج و مرج آن، دامن انقلاب را مي‌گيرد.
در همين حال سيداحمد خاتمي، عضو هيات‌رئيسه مجلس خبرگان رهبري نيز با بيان اينكه اعمال خودسرانه مصداق منکر است، گفت: هنگامي که درخواست مشروع و قانوني مردم درخصوص اجراي عدالت اجابت شد، زمينه براي کارهاي غيرقانوني برچيده مي‌شود و به‌طور قطع ولايتمداران از مرزهاي قانوني تخطي نمي‌کنند زيرا دشمن هرج‌ومرج‌طلب و خواهان تشنج و ناآرامي در کشور است که ولايتمداران نخواهند گذاشت آرزوي آنها تحقق يابد.

وي درخصوص کارهاي بي‌رويه که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند، گفت: اين کارهاي بي‌رويه عبارتند از اينکه افرادي وارد صحنه مقابله با نظام مي‌شوند بنابراين رفتار قانوني اين است که مجوز ورود به صحنه‌هاي دفاعي نظام از سوي نهادهاي مربوطه صادر شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: