کد خبر:۳۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 2814
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نبرد سايبري
همين چند روز پيش بود که جديدترين نسخه قانون «جرائم اينترنتي» روانه محاکم شد که بر اساس آن «اگر کسي «فيلترشکن» انتشار دهد يا به افراد ديگر از طريق اينترنت آموزش دهد که چگونه مي توان از فيلترينگ عبور کرد، مجرم است...
دنياي مجازي اين روزها آنقدر واقعي شده و همه مقدرات زندگي ما به آن ارتباط پيدا کرده است که برايش قانون هم تصويب مي شود حتي در کشوري مثل ما که سرعت اينترنت جزء نازل ترين رتبه هاي جهاني است و در برابر سرعت انتقال اطلاعات در کشورهاي ديگر بيشتر به شوخي شباهت دارد.

همين چند روز پيش بود که جديدترين نسخه قانون «جرائم اينترنتي» روانه محاکم شد که بر اساس آن «اگر کسي «فيلترشکن» انتشار دهد يا به افراد ديگر از طريق اينترنت آموزش دهد که چگونه مي توان از فيلترينگ عبور کرد، مجرم است و اين کار مصداق جرم محسوب مي شود.» موضوع اينترنت و فضاي مجازي از ابتداي ورودش به ايران حرف و حديث بسيار داشت چراکه نه متولي درست و درماني داشت و نه آنچنان که انتظار مسوولان است مي توان اين عرصه بيکران را تحت نظارت داشت.

اوايل که استفاده از اينترنت و سرک کشيدن در فضاي مجازي اين گونه همه گير نشده بود مسوولان به فيلترينگ سايت هايي که قوانين نظام را رعايت نمي کردند بسنده مي کردند و مصاديق جرم اينترنتي آنقدرها گسترده نشده بود که استفاده از «فيلترشکن» هم جرم محسوب شود.

حتي در آن سال ها چند سايت ايجاد شد که به صورت رايگان براي کاربران ايراني دسترسي به وبلاگ شخصي را امکان پذير کرد.چنانچه باز هم معاون دادستان تهران اين شبکه اينترنتي را متهم کرد که «در راستاي تسهيل ارتباط ميان کاربران ايراني و ساير کشورها در مقطع اغتشاشات نسخه آزمايشي خود را به زبان فارسي ارائه کرد تا آشوبگران بهتر بتوانند از آن استفاده کنند.» اما موضوع به اين اتهامات ختم نشد.

پيش از آنکه شبکه هاي اجتماعي اينترنتي به کمک براي براندازي متهم شوند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نيرويي را با عنوان «ارتش سايبري ايران» تاسيس کرده بود که وظيفه آن رصد سايت هاي اينترنتي و مقابله با موارد خارج از چارچوب هاي نظام بود. روزنامه کيهان اين ارتش سايبري را در يکي از شماره هاي خود معرفي کرد. کيهان با ارجاع به مقاله يکي از موسسات نظامي و امنيتي ايالات متحده امريکا، ارتش سايبري ايران را زيرمجموعه يي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي معرفي کرد که با توجه به« آمار دريافتي از سازمان اطلاعات امريکا» ايران جزء پنج کشور داراي قوي ترين نيروي سايبري در دنياست.

بر اساس اين گزارش تعداد نيروهاي سايبري سپاه دو هزار و چهارصد نفر است که علاوه بر آن دوازده هزار نفر به صورت نيروي ذخيره در آن فعاليت مي کنند. وظيفه ارتش سايبري مقابله با سايت هاي غيراخلاقي عنوان شد چنانچه مرکز بررسي جرائم سازمان يافته سپاه پاسداران با راه اندازي سايت اينترنتي« گرداب» از مردم خواست براي معرفي سايت هاي غيراخلاقي به آنها کمک کنند.

اما گويا وظيفه ارتش سايبري ايران بعد از انتخابات رياست جمهوري تغيير کرد و رويکرد اين ارتش از سايت هاي غيراخلاقي به برخورد با سايت ها و وبلاگ هاي سياسي تغيير کرد. هک و از کار انداختن سايت هاي اينترنتي يکي از وظايف عمده اين ارتش در روزهاي بعد از انتخابات بود چنان که چندي پيش سايت «توييتر» به مدت يک روز هک شد و روي صفحه اصلي سايت اين نوشته به زبان انگليسي نوشته شد؛ «اين سايت توسط ارتش سايبري ايران هک شده است». و در ادامه آمده بود؛ «ايالات متحده امريکا فکر مي کند به واسطه دسترسي هايش در حال کنترل و مديريت اينترنت است اما اين طور نيست و ما با قدرت مان اينترنت را کنترل و مديريت مي کنيم. پس براي تحريک مردم ايران تلاش نکنيد. حالا کدام کشور در فهرست تحريم قرار دارد؟ ايران يا ايالات متحده امريکا؟ ما آنها را در فهرست تحريم قرار داده ايم. مراقب باشيد.»

ارتش سايبري ايران علاوه بر هک سايت هايي مانند توييتر برخي سايت هاي داخلي را هم از کار انداخت تا همان نوشته به زبان فارسي روي صفحه مانيتور کاربران ايراني که با استفاده از فيلترشکن به اين سايت ها رسيده بودند، نقش ببندد. البته هکرهاي طرف مقابل هم بيکار ننشستند و سايت هايي مانند «خبرگزاري فارس» و «رجانيوز» براي مدتي از دسترس خارج شدند. اين اقدامات در نهايت براي کاهش اشتياق کاربران ايراني براي استفاده از اينترنت چندان کارگر نيفتاد.

بر همين اساس قانون جرائم رايانه يي در 55 ماده تصويب شد که بر اساس آن مصاديق محتواي مجرمانه اين گونه تشريح شده است؛ «محتواي خلاف عفت و اخلاق عمومي، محتوا عليه مقدسات، محتوا عليه امنيت و آرامش عمومي، محتوا عليه مقامات و نهادهاي دولتي و عمومي و محتوايي که براي ارتکاب جرائم رايانه يي و ساير جرائم تهيه شده است.» بر اساس اين قانون اگر کسي لينک سايت هايي را که داراي «محتواي مجرمانه» هستند يا در آنها نشاني هاي اينترنتي سايت هاي مسدودشده و نشريات توقيف شده آمده را منتشر کند و آنها را در اختيار ديگران بگذارد، مجرم است.

اين قسمت مستقيماً به کارکرد سايت هايي مانند «بالاترين» مي پردازد که لينک هاي سايت هاي مختلف را عرضه مي کند. گرايش گسترده کاربران ايراني به سايت هاي خبري و تحليلي در نهايت باعث شد اردوگاه رقيب به ايجاد سايت هاي موازي روي آورد. آخرين نمونه آن ايجاد سايت «والاترين» است که بر اساس چارچوب کاري سايت «بالاترين» عمل مي کند اما محتواي لينک ها و مطالب منتشر شده در آن تفاوت آشکاري با آن دارد.

تاسيس اين گونه سايت ها پيش از اين هم در دستور کار قرار داشت. ايجاد سايت مشابهي مانند سايت «تابناک» از اين دست است. تقابل اينترنتي در فضاي مجازي همچنان ادامه دارد. رئيس پليس مبارزه با جرائم رايانه يي آگاهي ناجا هم از آغاز به کار گشت پليس اينترنتي در ايران خبر داده است. وزير کشور هم موضوع سايت هاي اينترنتي حامي اغتشاشگران را در شوراي عالي امنيت کشور در حال بررسي اعلام کرد. مصطفي محمد نجار وزير دفاع سابق و وزير فعلي کشور هم معتقد است؛ «شماري از اغتشاشگران با طراحي سايت و حمايت اطلاعاتي و مالي و رسانه يي خارج از مرزها دست به اين اقدامات مي زنند.»

در نهايت نگاه کلي به موضوع اينترنت و فضاي مجازي را داود احمدي نژاد برادر رئيس دولت بيان مي کند. وي پس از مدت ها سکوت در کسوت دبير کميته دائمي پدافند گفته است؛ «دشمن با اينترنت به جنگ ما آمده و مي خواهد ساختار ما را درهم بشکند، بنابراين بايد دانشگاه ها وسط گود باشند.»

داود احمدي نژاد با مرور حوادثي که در طول تاريخ رخ داده است، افزوده؛ «امروز پيام از يک نقطه به نقطه دور ديگر در عرض يک ثانيه ارسال مي شود که اين خود تهديدي براي کشور است.»اعتماد-نویسنده:حميدرضا ابراهيم زاده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: