کد خبر:۳۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۵۰
تعداد بازدید: 3419
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فقرا اولين قشر استقبال کننده از ازدواج موقت دختران خانواده
متاسفانه آن افرادي که از نظر سن قانوني آماده ازدواج هستند نيز از نظر مهارت هاي لازم، آماده پذيرش اين مسووليت نيستند چه برسد به اينکه قبل از سنين 18 سالگي، جوانان به ازدواج سوق داده شوند.
عضو هيات مديره انجمن حمايت از حقوق کودکان گفت: متاسفانه خانواده هاي فقير اولين قشر استقبال کننده از ازدواج هاي موقت فرزندان خود هستند و به همين دليل آسيب هاي ناشي از اين معضل براي کشور بسيار خطرناک است.

جاويد سبحاني در گفت وگو با ايلنا با اشاره به ازدواج موقت دانش آموزان دبيرستاني و رواج آن در سطح جامعه تاکيد کرد: متاسفانه اغلب ازدواج هايي که در سنين پايين صورت مي گيرد به طلاق منجر مي شود به اين دليل که پيچيدگي مناسبات اجتماعي و فشارهاي اجتماعي خارج از نهاد خانواده زياد بوده و هر چه سن فرد پايين تر باشد، احتمال پايداري زندگي آنها نيز کمتر است.

او افزود: هر نوع ازدواجي «چه موقت و چه دائم» که در سنين پائين و زماني که فرد از نظر قانوني و اجتماعي به بلوغ نرسيده باشد، رخ مي دهد باعث به هم ريختگي و از هم گسيختگي جامعه مي شود; در عين حال وقتي به اين فرد اجازه طي کردن سن طبيعي رشد را نداده و در عوض به آن مسووليت اجتماعي مي دهيم در واقع حقوق کودک را نقض کرده ايم.

عضو هيات مديره انجمن حمايت از حقوق کودکان با بيان اينکه کودکانه بودن ازدواج ها و بحث ازدواج زودرس در جامعه آمار بالايي دارد، تصريح کرد: براساس کنوانسيون جهاني حقوق کودک، ازدواج افراد زير 18 سال، ازدواج کودکانه محسوب مي شود و فرد هنوز از نظر جنبه هاي گوناگون رشد به مرحله اي نرسيده تا بتواند عهده دار مسووليت هاي مدني و خانوادگي باشد چرا که ازدواج تنها برطرف کننده يک نياز جنسي نيست بلکه يک مسووليت مدني است که فرد بايد براي آن آمادگي لازم را داشته باشد.

اين فعال حقوق کودک ادامه داد: متاسفانه آن افرادي که از نظر سن قانوني آماده ازدواج هستند نيز از نظر مهارت هاي لازم، آماده پذيرش اين مسووليت نيستند چه برسد به اينکه قبل از سنين 18 سالگي، جوانان به ازدواج سوق داده شوند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: