کد خبر:۳۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۰۸
تعداد بازدید: 3225
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
با افراد ناراضي نبايد برخورد خشونت آميز داشت
کمتر از يک هفته بعد از حوادث روز عاشورا و بروز واکنش ها به ماجراهاي اين روز، اصولگرايان سنتي و چهره هاي معتدل تر اين جريان به همراه چند تن از علماي قم بار ديگر بر ضرورت ايجاد وحدت در عرصه...
کمتر از يک هفته بعد از حوادث روز عاشورا و بروز واکنش ها به ماجراهاي اين روز، اصولگرايان سنتي و چهره هاي معتدل تر اين جريان به همراه چند تن از علماي قم بار ديگر بر ضرورت ايجاد وحدت در عرصه سياسي تاکيد کردند و خواستار عدم برخورد خشونت آميز با معترضان شدند.

به گزارش اعتماد، موضع گيري اين طيف از جريان اصولگرايان در پي آن است که ظرف دو ماه اخير واکنش طرف هاي درگير به تندي گراييده و با تلفات مالي و جاني روبه رو شده است.با گذشت هفت ماه از انتخابات اخير هنوز کشور درگير مسائل مربوط به آن است و اين موضوع منجر شده براي چندمين مرتبه ضرورت بازگشت به وحدت در دستور کار گروه هاي معتدل تر راستگرايان قرار گيرد چنان که «حبيب الله عسگراولادي» دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري در مجمع عمومي انجمن اسلامي پزشکان ايران با لحني متفاوت تاکيد کرد نبايد نسبت به کساني که در انتخابات ناراضي شدند، شدت عمل نشان داد.

همزمان آيت الله جوادي آملي، مکارم شيرازي و نورمفيدي نيز خواستار سوق دادن کشور به سمت آرامش شدند و يادآوري کردند نبايد حرمت شکني را گردن رقيب سياسي انداخت.البته اين موضع گيري ها تنها در حد اظهار نظر و توصيه بوده است و هيچ شخص و گروهي تاکنون راهکار وحدت بخش ارائه نکرده است. از سوي ديگر هنوز مشخص نيست نفس چنين پيشنهادي مورد قبول قاطبه راستگرايان قرار گيرد، به طوري که آيت الله جنتي دبيرکل شوراي نگهبان در خطبه هاي نماز جمعه، وحدت را بي معنا توصيف کرد و «علي اکبر جوانفکر» مشاور مطبوعاتي محمود احمدي نژاد دست به قلم شد و در وبلاگش از مواضع عسگراولادي انتقاد کرد.

او نوشت؛ «چرا افراد خوش سابقه به دنبال بازگرداندن آب به همان جويي هستند که ملت ايران براي خشکاندن آن از جان خويش مايه گذاشته است؟ آقاي عسگراولادي بايد به برخي سوال ها پاسخ دهد که در جست وجوي وحدت با چه کساني است؟ آيا وحدت ميان حق و باطل، امري ممکن است؟»اشاره جوانفکر به آن بخش از سخنان عسگراولادي است که در موضعي متفاوت در چند ماه اخير از شعارهايي که به وحدت آسيب مي زند، انتقاد کرده بود.به گزارش ايلنا وي با قرائت و تفسير سوره فتح گفت؛ «قرآن کريم مي گويد در هنگام پيروزي ها آنها را از خدا بدانيد و خودتان از کوتاهي ها عذرخواهي کنيد.»وي افزود؛ دو چيز را بايد بعد از پيروزي مورد توجه قرار داد؛ يکي اينکه شعارهاي انحرافي که رهبري را ناراحت مي کند کنترل کنيم و نگذاريم اين شعارها به وحدت آسيب برساند، زيرا پس از فتح مکه نيز شعارهايي داده شد که موجب انحراف شد همچنين نبايد مغرور شويم چرا که نصرت خداوند باعث پيروزي شد، البته نبايد نسبت به کساني که در انتخابات ناراضي شدند شدت عمل نشان دهيم.

دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري با اشاره به راهپيمايي مردم تصريح کرد؛ بايد بگوييم مردم يک سکه را نشان دادند که يک روي آن ولايت فقيه و روي ديگر آن ولي فقيه است و با حضور خود مي خواستند اينها را تقويت کنند. عسگراولادي ادامه داد؛ وقتي آهنگ وحدت سر مي دهيم، نبايد ضربه وحدت را به شکست خورده ها بزنيم، بلکه بايد به آنها بگوييم به زير خيمه مردم بياييد همان گونه که مقام معظم رهبري در پيام خود به مناسبت وفات آيت الله منتظري نشان دادند چتر رهبري باز است در حالي که برخي خيال مي کردند، ايشان حتي پيام هم صادر نکنند. عسگراولادي با تاکيد مجدد بر اينکه براي وحدت بايد جلوي شعار انحرافي را بگيريم و بگوييم خيمه ملت با سعه صدر براي ورود شما باز است، خطاب به معترضان گفت؛ شما در داخل نظام بياييد و گله و شکايت خود را مطرح کنيد، چرا رسانه هاي بيگانه از شما سخن بگويند؟ دبير کل جبهه پيروان خط امام (ره) با اشاره به خطراتي که وحدت را تهديد مي کند، گفت؛ در ميان اصولگرايان کساني ممکن است با هم دشمني داشته باشند و شعار عليه هم بدهند و کساني هم ممکن است نسبت به آزردگان انتخابات عصباني باشند که عليه آنان نيز شعار دهند و کساني با چهره ايماني به نفاق دامن مي زنند. وي با اشاره به اينکه مراحل بسيار سختي را گذرانديم، تاکيد کرد؛ بايد تدبير و تدبر داشته باشيم و نگذاريم افراط و تفريط به ظهور ملي روز گذشته که شاهد آن بوديم آسيب برساند. عسگراولادي تاکيد کرد؛ معناي وحدت اين نيست که همه با من وحدت کنند، بلکه به اين معنا است که همه در حدي بيايند که قدرت ظهور ملي را که ديروز ديديم بتوانيم در روند نظام پياده کنيم.

دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري گفت:از رئيس قوه قضاييه که بررسي ها را آغاز کرده اند تشکر مي کنيم، زيرا اگر فتنه را کنترل نکنيم مشکلاتي ايجاد مي شود، اما نه به اين معنا که با آزرده هاي انتخابات با خشونت رفتار کنيم، بلکه بايد بخواهيم آنها به زير خيمه برگردند. دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري در پاسخ به اين سوال ايلنا که نظرتان درباره حمله به حسينيه جماران در شب عاشورا چيست، گفت؛ «اصلاً چرا راجع به هفت، هشت نفر کشته عاشورا چيزي نمي گوييد، همان کساني که خواهرزاده آقاي موسوي را ترور کردند همان ها هم به جماران رفتند و آنجا را به هم ريختند که اين رفتارها مربوط به نظام نيست، بلکه مربوط به ضدنظام است که مي خواهند آشوب برپا کنند.»

اما به جز عسگراولادي، آيت الله «ناصر مکارم شيرازي» و آيت الله «سيدکاظم نورمفيدي» نيز خواستار آرام شدن فضاي کشور شدند. به گزارش مهر آيت الله مکارم شيرازي در ديدار با جمعي از اعضاي موتلفه با محکوم کردن هتک حرمت شعائر اسلامي در روز عاشورا تاکيد کرد نبايد حرمت شکني را به رقباي سياسي نسبت داد. همچنين آيت الله نورمفيدي امام جمعه گرگان نيز گفت؛ بنده آن چيزي را که خودم تشخيص داده و صلاح انقلاب و نظام مي دانم اين است که آن برادراني را که معترض هستند توصيه کنم براي حفظ کشور و انقلاب قدمي برداشته و کاري انجام دهند و همچنين به آنهايي که بنزين روي آتش مي ريزند و مي خواهند مسائل شعله ور و تشديد شود، توصيه کنم دست از اين کار بردارند و اين شکافي را که متاسفانه بين ملت به وجود آمده عميق تر و بيشتر نکنند، چراکه اينها دلسوز نظام و کشور هستند. نماينده ولي فقيه در استان گلستان يادآور شد؛ همان طور که بزرگان کشور چه روحاني و غيرروحاني توصيه به اين مساله دارند بايد دست به دست هم دهيم و اين شرايط بحراني را به سمت آرامش سوق دهيم.

آيت الله جوادي آملي نيز درباره حوادث روز عاشورا نکاتي را طي يک سخنراني متذکر شد. به گزارش سايت عصر ايران وي اظهار داشت؛ «نکته اول اينکه اهانت به مقدسات براي هميشه محکوم است مخصوصاً در روز عاشورا و اهانت کنندگان به مقدسات برابر قانون بايد مورد مواخذه قرار بگيرند. دوم اينکه در اين جريان ها اگر به يک بي گناهي آسيبي رسيد، آن هم خسارتش ترميم شود تا برابر آيه «وامتازوا اليوم ايها المجرمون» مجرم از غيرمجرم جدا شود.» وي تصريح کرد؛ «بي ترديد، بروز رفتارهاي شادمانه در روز حزن اهل بيت(ع) به هر دليلي که باشد، قابل توجيه نيست چه آنکه اين اقدام، علاوه بر حرمت شکني، جريحه دار کردن احساسات ديني مردم نيز هست، اما بي گمان، کشتن و ريختن خون انسان ها در روز عاشورا که در «ماه حرام» نيز واقع شده است، بي احترامي محض به عاشوراي حسيني است.» البته نيروي انتظامي در اطلاعيه هاي خود تصريح داشته قتل هاي عاشوراي تهران، کار نيروهاي رسمي نبوده است زيرا آنها سلاح گرم نداشته اند اما شکستن حرمت اين روز فقط به کف و سوت عده يي محدود نشد و علاوه بر آن خون هايي بر زمين ريخت،خانواده هايي براي هميشه عزادار شدند و حرمت ماه حرام شکست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: