کد خبر:۳۴۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۸۸ - ۲۰:۴۷
تعداد بازدید: 7511
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تحلیلي بر بیانیه ميرحسين موسوي در پی حوادث عاشورای تهران
برخلاف بیانیه های سابق، میرحسین از موضوع "تقلب در انتخابات ریاست جمهوری" سخن نمی گوید، بلکه آشفتگی ها و بحران ها و مشکلات بر زمین مانده اقتصادی و معیشتی کشور ...
بیانیه هفدمین میرحسین موسوی ، نامزد معترض انتخابات دهم ریاست جمهوری را که به مناسبت حوادث عاشورای تهران صادر شد را می توان در یک کلمه"نرمش بدون سازش" از سوی میرحسین توصیف کرد.

به گزارش پارسينه، موسوی سعی می کند با به رخ کشیدن این نکته که "بدون اطلاعیه وبیانیه" هم "مردمی خداجوی به صحنه آمدند و نشان دادند که شبکه های وسیع اجتماعی و مدنی که در طول انتخابات و بعد از آن به صورت خود جوش شکل گرفته است"، به "هواداران نظریه دستگیری فوری موسوی-کروبی" بگوید دستگیری او، کروبی و حتی خاتمی فایده ای برای برای فرونشاندن فتنه بعد از انتخابات خرداد 1388 ندارد.

برخلاف بیانیه های سابق، میرحسین از موضوع "تقلب در انتخابات ریاست جمهوری" سخن نمی گوید، بلکه آشفتگی ها و بحران های مشکلات بر زمین مانده اقتصادی و معیشتی کشور که به دلیل ضعف دولت روزبروز وخیم‌تر می شود را به رخ مخاطبان خود می کشد.

موسوی در این بیانیه، نوک حمله خود را متوجه "صداوسیما" کرده است، صداوسیمایی که از نظر موسوی مهمترین عامل "به رسمیت نشناختن بحران جدی در کشور است". موسوی پیشنهاد "آشتی ملی" را می دهد اما دقت می کند این پیشنهاد آشتی جویانه از نظر هوادارانش،"سازش" تلقی نشود. موسوی در این باره تصریح می کند:"راه آرام کردن این رودخانه بزرگ و روشن ساختن و زلال کردن آب آن در یک اقدام سریع و عاجل امکان پذیر نیست. اندیشیدن باین گونه راه حلها که عده‌ای توبه کنند و عده‌ای معامله کنند و بده و بستانی صورت گیرد تا این مشکل بزرگ حل شود عملا به بیراهه رفتن است"

به نظر می رسد اصلی ترین بخش از بیانیه موسوی در اولین گزینه پیشنهادی اش برای رفع بحران موجود نهفته باشد، آن جایی که می نویسد : "اعلام مسئولیت پذیری مستقیم دولت در مقابل ملت و مجلس و قوه قضائیه به نوعی که از دولت حمایت‌های غیرمعمول در مقابل کاستی‌ها و ضعف‌هایش نشود و دولت مستقیما پاسخگوی مشکلاتی باشد که برای کشور ایجاد کرده است،به یقین اگر دولت کارآمد و محق باشد خواهد توانست جواب مردم و مجلس را بدهد و اگر ناکارآمد بود مجلس و قوه قضائیه در چارچوب قانون اساسی با او برخورد خواهند کرد." جالب این است که موسوی برای ترغیب تصمیم گیران به عملی شدن این ایده، نوشته است:همه این پیشنهادات بدون نیاز به توافق نامه و مذاکره و داد و ستدهای سیاسی و از موضع حکمت و تدبیر و خیرخواهی می‌تواند اجرایی شود.

سایر پیشنهادات موسوی همچون آزادی زندانیان سیاسی و اصلاح سازوکارها و قوانین انتخاباتی و رفع محدودیت رسانه ها و...عملا تکرار راه حل های هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه 26 تیر 1388 است و چیزی افزون بر آنها ندارد، نکته دیگر این است که میرحسین بعد از هفت ماه به این نتیجه رسید که "فهرست پیشنهادات خود برای آشتی ملی" را عرضه کند، ولی هاشمی رفسنجانی در اولین تریبون عمومی که بعد از انتخابات پرچالش ریاست جمهوری یافت، پیشنهادات خود را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محسن رضایی، ايشان به بیانیه جدید میرحسین موسوی* اشاره کرد و با تاکید بر راهکارهای وی برای برون‌رفت از وضعیت به وجود آمده، تصریح کرد: عقب‌نشینی آقای میرحسین موسوی از انکار دولت آقای احمدی‌نژاد و پیشنهاد سازنده ایشان به اینکه مجلس و قوه قضاییه به وظایف قانونی خود در قبال پاسخگو کردن دولت عمل کنند، هر چند دیرهنگام بود ولی می‌تواند سر آغاز یک حرکت وحدت‌بخش در جبهه معترضین با دیگران باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم چنین از رهبر انقلاب درخواستی را مطرح کرد و گفت:‌ صدور پیامی از سوی حضرتعالی و یا رهنمودهایی در یک سخنرانی می‌تواند حرکت جدیدی را که برای وحدت، همدلی، برادری، گذشت و ایثار در جامعه شروع شده تقویت کند و استمرار بخشد تا هم کسانی که در جناح‌های سیاسی اشتباهاتی داشته اند از اشتباه خود برگردند و همکاری با یکدیگر را آغاز کنند و هم از شروع فعالیت افراط‌گرایان جلوگیری شود و دشمن کمین کرده را نا امید سازند.
 
*اشاره محسن رضايي به هفدهمين بيانيه ميرحسين موسوي است که در آن راهکارهاي پنجگانه يي را پيشنهاد کرده است. پنج راهکار مهندس موسوي ضمن بيان مشکلات جاري به شرح زير است؛

1- اعلام مسووليت پذيري مستقيم دولت در مقابل ملت و مجلس و قوه قضائيه به نوعي که از دولت حمايت هاي غيرمعمول در مقابل کاستي ها و ضعف هايش نشود و دولت مستقيماً پاسخگوي مشکلاتي باشد که براي کشور ايجاد کرده است. به يقين اگر دولت کارآمد و محق باشد، خواهد توانست جواب مردم و مجلس را بدهد و اگر بي کفايت و ناکارآمد بود مجلس و قوه قضائيه در چارچوب قانون اساسي با او برخورد خواهند کرد.

2- تدوين قانون شفاف و اعتمادبرانگيز براي انتخابات ها به نوعي که اعتماد ملت را به يک رقابت آزاد و منصفانه و بدون خدعه و دخالت قانع سازد. اين قانون بايد شرکت همه ملت را به رغم تفاوت در آرا و انديشه ها تضمين کند و جلوي دخالت هاي سليقه يي و جناحي دست اندرکاران نظام را در همه سطوح منتفي سازد. مجالس اوليه انقلاب مي تواند به عنوان الگويي مورد توجه قرار گيرند.

3- آزادي زندانيان سياسي و احياي حيثيت و آبروي آنها. بنده يقين دارم اين اقدام نه به ضعف که به درايت نظام تعبير خواهد گشت. و نيز آگاهيم که جريان هاي سياسي منحطي با اين راه حل مخالف هستند.

4- آزادي مطبوعات و رسانه ها و اجازه نشر مجدد روزنامه هاي توقيف شده جزء ضروريات روند بهبود است. ترس از آزادي مطبوعات بايد از بين برود و تجربيات جهاني در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد. گسترش کانال هاي ماهواره يي و اهميت يافتن آنها و تاثيرگذاري قاطع اين رسانه که به خوبي ناکافي بودن روش هاي قديمي و محدوديت صدا و سيما را مي رساند. پارازيت ها و محدوديت هاي اينترنتي مي تواند براي مدت کوتاهي اثرگذار باشد. تنها راه چاره داشتن رسانه هايي متنوع و آگاه و آزاد در داخل کشور است. آيا زمان آن نرسيده است که با اقدامي شجاعانه و ناشي از اعتماد به متفکران و نيروهاي خلاق جامعه، نگاه ها را از آن سوي مرزها به شکوفايي خلاقيت سياسي و فرهنگي و اجتماعي داخلي برگردانيم؟
 
5- به رسميت شناختن حقوق مردم براي اجتماعات قانوني و تشکيل احزاب و تشکل ها و پايبندي به اصل 27 قانون اساسي.اقدام در اين زمينه که مي تواند با درايت و همکاري همه علاقه مندان به کشور صورت گيرد در طول چند ماه مي تواند فضايي توام با دوستي و محبت ملي را جايگزين درگيري سازمان بسيج و نيروهاي امنيتي با مردم يا درگيري مردم با مردم نمايد. به بندهاي فوق پيشنهادات ديگري نيز مي توان اضافه کرد. به نظر بنده حتي يک جوي کوچک زلال در اين بين مي تواند مغتنم باشد. ضرورتي ندارد همه بندها با هم شروع شود. مشاهده عزم در اين راه به روشني افق کمک خواهد کرد. و کلام آخر آنکه همه اين پيشنهادات بدون نياز به توافقنامه و مذاکره و داد و ستدهاي سياسي و از موضع حکمت و تدبير و خيرخواهي مي تواند اجرايي شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۱
3
2
اقای موسوی به خاطر لجاجت ودنیا طلبی ویا شاید انجام وظیفه از جانب غرب جمعیتی از جوانان احساسات زده را به کام مرگ کشانید . آیا جایی برای بخشش او وجود دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
2
1
بسم الله الرحمن الرحيم
معاويه هم وقتي مالك در چند قدمي خيمه اش بود پيشنهاد حكميت داد ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
3
0
موسوی ترسیده و نفاقش آشکار گردیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
2
1
باسلام
اين عملكرد نظير عملكرد آقاي خاتمي در دوره رياست جمهوريش بود. با كف زذن در سخنرانيهاي ايشان كار آغاز شد و ايشان با صطلاح كشور را توسعه سياسي داد و بعد كم كم ايشان چرخش مواضع نشان داد بطوريكه خود اصلاح طلبان هم از ايشان نااميد شدند.
اين يعني برنامه نداشتن و تحليل درست نداشتن
حالا آقاي موسوي نيز اول به جاي درخواست مناظره جوانها را به خيابان ميكشاند و اغتشاش و بحران درست ميكند و بعد ميگويد بحران كار دولت است و بعد درخواست مناظره ميكند و راه حل سياسي نيز ميدهد.
رنگ و بوي صداقت از اين كارها در نمي آيد.
صداقت را بايستي در عملكرد مردم در پاسخ به حرمت شكني روز عاشورا جستجو كرد. اين از همان درسهاي عاشورا است كه نظيرش در تاريخ نيست. اين مردم نشان دادند كه عاشورا را خوب شناخته اند و نمي خواهند در صف اهل كوفه قرار گيرند.
اينقدر كار را پيچيده نكنيد و اگر اشتباه كرديد صراحتا به اشتباه خود اعتراف كنيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
0
1
دولت ايران روي نقطه حساس ملت يعني مذهب دست گذاشته و داره بزرگش مي كنه! اوني كه صدا وسيما نشون ميده همه واقعيت روز عاشورا نبود. هر چند كه من هتك حرمت به مقدسات رو محكوم ميكنم اما اين اون چيزي نيست كه صدا وسيما نشون ميده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
0
2
تنها راه حل همین راهکاری است که آقای مهندس میرحسین موسوی ارائه داده است امیدوارم کورهای زمان بینا شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
1
2
آقاي موسوي پيشنهادات خوبي دادند بايد به اين پيشنهادات توجه بشه و اگر نه اين وضع ادامه خواهد يافت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۲
0
2
سلام من اصلا شخص سیاسی نیستم چیزی که من متعجب کرده اینه که نتوانسته ام بفهمم که منظور از حرمت شکنان چه کسانی هستند.1=کسانی که درروزعاشورابه گفته خودشان مراسم هفت مرجع تقلیدشان رامیخواستند برگزارکنند-2-کسانی که بهر دلیل کشته شدند-3کسانی که سازماندهی شده ومعلوم الحال درتمام فتنه هاباچوب وقمه وکارناوال وبی بندوباری سعی درسردرگمی ملت دارند4-صداوسیما که اشتباه وجنایات یکسری منافق راپوشش جهانی می دهدوحیثیت کشوری که نزدهمسایگانش ازنظراسلام شیعه حرف اول رامی زندرابا این وسعت بدنیا نشان می دهد که درکشوری که عشق به حسین از کودکی باهمه است چگونه به امامشان بی حرمتی می کنند.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳
0
1
هیچ عقب نشینی وجود ندارد این یک اتمام حجت است با اقتدار گرایان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳
0
2
این بیانیه از سر صدق و دلسوزی برای آینده کشور صادر شده است. اگر به سرنوشت کشور و اسلام علاقمند هستیم باید زمینه وحدت و همبستگی را فراهم کنیم ، نه فریاد خشونت و حذف مخالفین و معترضین را سردادن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳
0
1
با عرض سلام،
در پاسخ به صحبت این دوست عزیز باید بگویم این موسوی نبود که مردم را در خیابانها کشاند. چشمان خود را باز کنیم و واقع بین باشیم. روز عاشورا و وقایع آن کوچکترین ربطی به میرحسین ندارد و باید بدانن آنانکه در پس پرده نان دولت می خورند و فحش میدهند، این ملت آگاه و هوشیارند و از واقعیتها آگاهند.
و درضمن، راه کار مهم نیست از که باشد، مهم این است که چه باشد. به سخن نگاه کن نه به سخن گو.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳
1
0
باسلام ، آقای موسوی اکنون که به بن بست رسیده و می بیند هوادارانش حتی به ارزشهای دینی واعتقادی احترام نمی گذارندوخشم وانزجارملت را پاسخ آنان را داده وحتی بسیاری ازطرفدارانش با این حرکت به حقیقت فتنه پی بردند حال به فکر چاره جویی افتاده وپیشنهاد می دهد. درصورتی که فرمایشات مقام معظم رهبری پس از انتخابات راه را برای همه مسائل بازکرده بود وایشان تمرد کردند وآلت دست دشمنان نظام شد.تنها راه نجات ایشان اعتراف صریح به اشتباه در رسانه های عمومی می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳
0
0
نباید دشنه به روی هم بکشیم باید از موضع رافت وگذشت اسلامی بایکدیگربرخورد کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۶
1
0
جناب اقای موسوی ایا شما افرادی راکه در روز عاشورا حرمت شکنی کردند مردم مینامید اگر واقعاطرفدار مردم هستید وبه اعتقادات مردم احترام می گذارید چرا این حرکت زشت ودوراز شان حکومت اسلامی رابا یک بیانیه اتشین محکوم نکردید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: