کد خبر:۳۴۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۰۴
تعداد بازدید: 3586
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آغاز بررسي حوادث عاشورا توسط نمايندگان مجلس
سايت شبکه پرس تي وي به نقل از يک مقام آگاه در شوراي عالي امنيت ملي گزارش داد آمار جان باختگان روز عاشورا در کشور به هشت نفر رسيده است. پرس تي وي در حالي آمار کشته شدگان حوادث اخير ...
شدت و اهميت حوادث صورت گرفته در مراسم تاسوعا و عاشوراي تهران سبب شده است بررسي وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير به فعاليت هاي کميته ويژه رسيدگي به وضعيت بازداشت شدگان ناآرامي هاي پس از انتخابات اضافه شود. اين در حالي است که براساس اعلام اعضاي اين کميته قرائت گزارش بررسي هاي پنج ماهه اين کميته در دستور کار هفته جاري مجلس قرار داشت.

لذا به نظر مي رسد در صورت ورود کميته به حوادث اخير تهران باز هم زمان قرائت اين گزارش که قريب يک ماه است به تعويق افتاده است مجدداً به تاخير بيفتد. هرچند به گفته پرويز سروري رئيس کميته ويژه بررسي وضعيت بازداشتي هاي اخير تهران از سوي اين کميته منوط به راي مجلس است. به گزارش مهر، وي همچنين درباره احتمال ادامه فعاليت اين کميته با توجه به دستگيرشدگان تاسوعا و عاشورا گفت؛ در صورت قرائت گزارش وقايع کهريزک عملاً کار اين کميته به انتها رسيده است.

مطالب مطرح شده درباره حوادث تاسوعا و عاشورا، وزراي کشور، اطلاعات و جمعي از مسوولان نيروي انتظامي و نظامي را به مجلس کشاند.

به گزارش اعتماد، پس از تکذيب اوليه کشته شدن دست کم يک نفر از شرکت کنندگان در مراسم عزاداري عاشورا و به دنبال آن تاييد مرگ چهار نفر از شهروندان تهراني در اين مراسم از سوي سردار احمدرضا رادان جانشين فرمانده نيروي انتظامي و صحه گذاشتن بيانيه نيروي انتظامي بر کشته شدن پنج نفر در حوادث اخير و رد و تاييد استفاده نيروي انتظامي از سلاح گرم، تعداد مجروحان و مصدومان اين درگيري و... ابهامات متعددي درباره حوادث تاسوعا و عاشورا در اذهان شکل گرفت تا جايي که مجلس براي در جريان قرار گرفتن روند حوادث صورت گرفته جمعي از فرماندهان نيروي انتظامي و وزراي کشور و اطلاعات را به کميسيون امنيت ملي فراخواند. آنچه سبب شده است مسوولان امنيتي و انتظامي را به مجلس بکشاند اهميت استفاده يا عدم استفاده نيروي انتظامي از سلاح گرم و ارائه آمار دقيق و نزديک به واقعيت درباره تعداد مصدومان و کشته شدگان اين درگيري هاست.

اهميت اين امر از اينجا ناشي مي شود که رادان در حالي در گفت وگو با شبکه اول از کشته شدن چهار تن از شهروندان تهراني در درگيري يکشنبه پيش خبر داد که شبکه برون مرزي صدا و سيما «پرس تي وي» تعداد کشته شدگان حوادث اخير را دو برابر آمار نيروي انتظامي اعلام کرد. به گزارش عصر ايران، سايت شبکه پرس تي وي به نقل از يک مقام آگاه در شوراي عالي امنيت ملي گزارش داد آمار جان باختگان روز عاشورا در کشور به هشت نفر رسيده است. پرس تي وي در حالي آمار کشته شدگان حوادث اخير را دو برابر آمار نيروي انتظامي اعلام کرد که دقايقي پس از انتشار اين آمار فرماندهي نيروي انتظامي تهران بزرگ طي اطلاعيه يي از کشته شدن پنج نفر در حوادث عاشورا تهران خبر داد.

از سوي ديگر بحث استفاده يا عدم استفاده از سلاح گرم توسط نيروي انتظامي و مطالب مطرح شده در اين باره نيز از جمله موضوعاتي است که محل شائبه واقع شده است چرا که به رغم تاييد کشته شدن سيدعلي موسوي حبيبي خواهرزاده ميرحسين موسوي به ضرب گلوله در درگيري يکشنبه از سوي احمدرضا رادان، نيروي انتظامي استفاده از سلاح گرم در ناآرامي هاي تاسوعا و عاشوراي تهران را رد کرد و در توضيح کشته شدن جان باخته مورد تاييدش گفت يکي از کشته شدگان از پل به پايين پرتاب شده و دو تن ديگر نيز در تصادف اتومبيل جان باخته اند. به دنبال تاييد مرگ خواهرزاده ميرحسين موسوي به ضرب گلوله خبرگزاري فارس که حامي دولت است گزارش داد «کشته سازي» فتنه گران و سناريوي شماره 2 ندا آقاسلطان با کشتن خواهرزاده موسوي کليد خورد. اين خبرگزاري کشته شدن آقاسلطان و خواهرزاده موسوي را به تيم هاي ترور ضدانقلاب منسوب کرد.

در کنار مطالب مطرح شده در مورد تعداد کشته شدگان و استفاده از سلاح گرم توسط نيروي انتظامي آمار مصدومان و دستگيرشدگان اين حوادث نيز به صورت هاي مختلف بيان شد،ولي اصلي ترين آمار مربوط به نيروي انتظامي که در بيانيه اين نيرو تعداد بازداشت شدگان ناآرامي هاي اخير تهران 300 نفر اعلام شده است. هر چند مسوولان انتظامي و امنيتي کشور در مورد تعداد مصدومان حوادث اخير تهران تا لحظه تنظيم اين خبر سکوت کرده اند اما عباس زارع نژاد مشاور وزير بهداشت از ارجاع حدود 60 نفر از شهروندان تهراني که در حوادث عاشورا دچار مصدوميت شده بودند به بيمارستان هاي دولتي پايتخت خبر داد. در همين حال ديروز خارج از صحن بهارستان نيز نهادهاي ديگري چون سپاه محمد رسول الله و جامعه مدرسين به حوادث عاشوراي تهران واکنش نشان دادند.

سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ با صدور بيانيه يي از مسوولان قضايي درخواست کرد که اشد مجازات را براي مسببان حرمت شکني آشکار روزهاي اخير در نظر بگيرند. در اين بيانيه آمده است؛ فرماندهان، مديران و بسيجيان سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ، ضمن محکوميت شديد اين توهين هولناک، اين اهانت سهمگين به عاشورا و تفکر و فرهنگ عاشورايي را به ساحت مقدس امام زمان(عج) و نايب بر حقش حضرت آيت الله العظمي خامنه يي «مدظله العالي» تسليت عرض کرده و از مسوولان قضايي کشور اشد مجازات را براي مسببان اين حرمت شکني آشکار خواستارند.از سوي ديگر جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز با صدور بيانيه يي که به امضاي محمد يزدي دبيرکل اين حزب رسيده است ضمن تاکيد بر برخورد قانوني و شرعي با مسببان وقايع ناگوار اعلام کرد؛ باخبر شده ايم که متاسفانه امروز، در روز عاشورا، در حالي که ملت سوگوار به طور يکپارچه در مراسم عزاداري و روضه خواني اباعبدالله الحسين(ع) شرکت داشته اند و بر سر و سينه مي زدند، عده يي ساختارشکن، با کف و سوت با حرمت شکني عاشوراي حسيني، به طور سازمان يافته و هماهنگ با سامانه هاي دروغ پردازي و شايعه پراکني استکباري بر عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران علاوه بر تخريب اموال عمومي و اغتشاش، به قرآن، مساجد، حسينيه ها و تکيه ها، نذورات، عزاداران و مراسم حسيني اهانت و جسارت کرده اند و گستاخي را با شعار بر عليه باورها و ارزش هاي اسلامي و مقدسات مذهبي براي تحقق خواب هاي پريشان دشمنان اسلام و ايران، بيشتر کرده اند.تهيه كننده:فرزانه آئيني
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۸
0
1
پیام به اغتشاشگران: کوته فکران، فریب خورده ، نازپرورده، دشمن شاد کن ،بدانید در این دنیای پر زرق و برق شما عاشورا و حسین تمام دارائی ماست مطئمن باشید نزدیک شدن به این حریم جوابی کوبنده خواهد داشت خدا لعنت کند بر شما و اربابانتان که مثل یزید جز لذت و شهوت منفعت شخصی چیزی را نمفهمید هیهات که بگذاریم خون پاکترین جوانان این مملکت توسط شما و اربابان خوش خیالتان هدر رود. مطمئن باشید اسلام در خون این مردم است واین واقعیت است وآنچه شما تصور کرده اید توهمی بیش نیست.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: