کد خبر:۳۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۱
تعداد بازدید: 3287
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ادامه اختلاف‌ها به نفع كشور نيست
در حوادث بعد از انتخابات، سياسيون كشور هر يك مسيري را در پيش گرفتند، بعضي‌ها با حمايت قاطع از رئيس جمهور و دولت، هرگونه اعتراض به نتيجه انتخابات و وضعيت موجود را محكوم كردند و بعضي‌ها با حمايت از معترضان...
به گزارش جام جم، در حوادث بعد از انتخابات، سياسيون كشور هر يك مسيري را در پيش گرفتند، بعضي‌ها با حمايت قاطع از رئيس جمهور و دولت منتخب، هر گونه اعتراض به نتيجه انتخابات و وضعيت موجود را محكوم كردند و بعضي‌ها با حمايت از معترضان به نتيجه انتخابات، گام در مسير انتقاد جدي و حتي تخريب دولت گذاشتند.

در اين ميان برخي از فعالان سياسي مسيري ميانه را برگزيدند و با نگاهي واقع بينانه به ماجرا، وقوع اشتباهاتي از هر دو طرف را در به وجود آمدن وقايع تلخ بعد از انتخابات موثر دانستند.

برخي نيز سعي كردند بحث وحدت ملي را به عنوان تنها راه حل مشكلات كشور پيگيري كنند. از جمله شاخص ترين اين افراد مي‌توان به اشخاصي چون آيت‌الله مكارم شيرازي، علي لاريجاني و محسن رضايي اشاره كرد كه با روندي معتدل وارد عرصه تلاش براي ايجاد وحدت ملي شدند و با پيگيري‌هاي خود سعي كردند مسيري ميانه را در پيش گرفته و دل‌هاي از هم دور شده در جريان انتخابات را به يكديگر نزديك كنند.

ادامه اختلاف‌ها به نفع كشور نيست

آيت‌الله مكارم شيرازي مردي از ديار مرجعيت و روحانيت است كه سخنانش حكايت از اين دارد كه همواره سعي مي‌كند تمام مسائل و رويدادهاي كشور را رصد كند. او در جلسات و نشست‌هاي مختلفي كه از تاريخ برگزاري انتخابات تا كنون داشته، همواره دغدغه‌هاي خود را در خصوص وقايع اخير عنوان كرده و بر ضرورت يافتن راه حلي براي ايجاد وحدت ملي تاكيد كرده است. اين مرجع تقليد هر از گاه در جلسات درس و سخنراني خود به طور صريح يا تلويحي نگراني خود را از وضعيت وحدت ملي ابراز داشته و تاكيد كرده است كه بايد براي برون رفت از شرايط بعد از انتخابات تدبيري انديشيد. آيت‌الله مكارم شيرازي در تاريخ هشتم مهرماه در يكي از جلسات درس خارج فقه خود خواستار تشكيل هياتي از نمايندگان مجلس و برخي نخبگان در خارج از مجلس مي‌شود تا بلكه اين افراد بتواننددست به دست يكديگر داده و با كمك هم، ميان گروه‌هاي سياسي الفت برقرار كنند تا اين اختلاف‌ها برچيده شود. اين مرجع تقليد 83 ساله كه در 24 سالگي درجه اجتهاد خود را از مراجع نجف دريافت كرده، معتقد است اگر اين اختلاف‌ها ادامه يابد و تشديد شود، هرگز به نفع كشورمان نخواهد بود و دامن همه گروه ها، ملت، دولت و مجلس را خواهد گرفت.

آيت‌الله مكارم شيرازي، حدود 50 روز پس از اين پيشنهاد و در شرايطي كه برخي از اصولگرايان حامي دولت و همچنين شخص رئيس جمهور معتقد بودند فضاي كشور به حالت عادي خود بازگشته است و نياز به طرحي براي خروج از فضاي بعد از انتخابات نيست، هشدار داد بايد حقايق را پذيرفت حتي اگر اين حقايق تلخ باشند. آيت‌الله مكارم شيرازي در ديدار اعضاي شوراي مركزي جبهه پيروان خط امام و رهبري تاكيد كرد اگر حقيقت تلخي در برابر ما باشد، صلاح اين است كه حقيقت تلخ را بپذيريم و چاره‌اي براي آن بينديشيم؛ زيرا با نفي و نديدن، حقيقت تلخ از بين نمي‌رود و مشكل ما حل نخواهد شد.

در حال حاضر نيز كه به ايام ماه محرم رسيده ايم، مكارم شيرازي سعي مي‌كند تا از هر فرصتي براي توصيه افراد به ضرورت حفظ وحدت استفاده كند. او معتقد است در شرايط فعلي، كشور بيش از هر زماني به وحدت نياز دارد و بايد ايام عزاداري ماه محرم را به فرصتي براي ايجاد وحدت و پايبندي به اصول انقلاب اسلامي تبديل كرد.

آيت‌الله مكارم شيرازي اين نكته را نيز يادآور شده است كه منظور از وحدت اين نيست كه با اغتشاشگران دست بدهيم، زيرا هيچ عاقلي وحدت با مخالفان نظام، رهبري، قانون اساسي و فريب خوردگان غربي را نمي‌پذيرد.از نگاه اين مرجع تقليد تنش‌هاي داخلي، مهم‌ترين چالش پيش روي نظام اسلامي در شرايط فعلي است و بايد با تدبير و شجاعت، وحدت را برقرار و از اين چالش‌ها عبور كرد.

امروز بيش از هميشه نياز به وحدت داريم

علي لاريجاني از ديگر افرادي است كه بعد از انتخابات تلاش كرده است با در پيش گرفتن مسيري ميانه، راه را براي وحدت گروه‌هاي مختلف درون نظام فراهم كند. وي يكي ازمتبحرترين سياستمداران فعلي نظام است و حتي اگر به مساله‌اي منتقد باشد، مي‌داند در چه چارچوبي اين انتقاد را مطرح كند كه هم مطلب خود را مطرح شده باشد و هم خدشه‌اي به مصالح ملي وارد نشود.

به عنوان مثال او كه پس از 2 سال دبيري شوراي عالي امنيت ملي، در سال 1386 از اين سمت استعفا كرد، هرگز تلاش نكرد تا اختلافات خود با رئيس جمهوري را رسانه‌اي كند. وي همواره نشان داده سياستمدار باهوشي است، در انتخابات مجلس هشتم از شهرستان قم كانديد شد و توانست در اولين حضور خود در مجلس شوراي اسلامي، به عنوان رياست اين قوه منصوب شود. او در اين سمت همواره تلاش كرده است تا جايي كه امكان دارد با قوه مجريه نيزهمكاري كند و با وجود برخي انتقادات از مجلس شوراي اسلامي مبني بر كوتاه آمدن در برابر دولت، همچنان تلاش دارد در چارچوب قانون، فضا را براي عملكرد دولت فراهم كند.

وي كه متولد سال 1336 در شهر نجف اشرف است، يكي از معدود مسوولان كشور بود كه در بحبوحه شرايط پس از انتخابات، ضمن نادرست خواندن تجمعات غيرقانوني، انتقاداتي را نيز نسبت به برخي دستگاه‌هاي كشور مطرح كرد و آنها را به نوعي در به وجود آمدن اين گونه مسائل سهيم دانست. وي مدتي بعد كميته‌اي را براي بررسي حوادث پس از انتخابات از جمله كوي دانشگاه و مساله كهريزك تشكيل داد و بدين وسيله نشان داد نسبت به اين گونه مسائل بي تفاوت نيست. البته لاريجاني با فاصله گرفتن از انتخابات،‌ تلاش كرد كمتر در مورد مسائل بعد از انتخابات صحبت كند تا مبادا گروه‌هاي سياسي بتوانند او را به نفع خود مصادره كنند.

لاريجاني در ششم خرداد امسال براي دومين بار به رياست مجلس شوراي اسلامي رسيد و با وجود انتقاد برخي اصولگرايان حامي دولت نسبت به عملكرد وي در سال اول، چندي قبل رياست فراكسيون اصولگرايان مجلس را نيز براي بار دوم از آن خود كرد.

لاريجاني بعد از تثبيت شدن در مواضع خود، با مشاهده استمرار شكاف‌هاي بعد از انتخابات و ادامه تخريب برخي از بزرگان نظام چندي پيش در مراسم اختتاميه دومين دوره جايزه ادبي جلال آل‌احمد بالاخره لب به سخن گشود و از وضعيت موجود و مسائلي كه در ماه‌هاي بعد از انتخابات گذشته است، انتقاد كرد.

او با اظهار تاسف از اين‌كه درشت‌گويي در فضاي سياسي كشور، باب شده است و براحتي نسبت‌هاي ناروا و تحقيرهايي نسبت به افراد زده مي‌شود، به طور خاص از آيت‌الله هاشمي رفسنجاني نام برد و گفت: اين همه تهمت و تحقير نسبت به آقاي هاشمي رفسنجاني با چه انگيزه‌اي زده شد و چه فايده‌اي داشت؟

لاريجاني در اين مراسم نسبت به تخريب دولت و رئيس جمهور هم انتقاد كرد و گفت: احمدي‌نژاد نيز كه امروز سكان‌دار رياست جمهوري كشور را در دست دارد، فرد خدوم و پرتلاشي است و دغدغه انقلاب را دارد، چرا بايد دنبال تخريب باشيم؟

رئيس فراكسيون اصولگرايان مجلس با تاكيد بر اين‌كه ايران امروز بيش از هر زمان ديگر به وحدت كلمه نيازمند است، گفت: بنده واقعا ادامه اين مسائل از سوي كانديداهاي رياست جمهوري را به مصلحت و منافع كشور نمي‌دانم و فكر مي‌كنم با اين روش‌ها به عزتمندي كشور لطمه وارد مي‌شود.

وحدت، لازمه تحقق عدالت است

محسن رضايي آدم خاصي است و شايد بتوان گفت كه در ميان سياستمداران روحيات منحصربه‌فردي دارد. او نشان داده است اگر چيزي به نظرش درست باشد، آن را انجام مي‌دهد حتي اگر اين كار به وجهه او در جامعه آسيب وارد كند. نمونه اين كار را در انتخابات رياست جمهوري نهم ديديم. او كه كانديداي انتخابات بودبرخلاف تاكيدي كه بر حضور در انتخابات داشت، يكي دو روز مانده به راي‌گيري انصراف داد تا نشان دهد حاضر است به خاطر بعضي صلاحديدها پا روي حرف خود بگذارد. در انتخابات دهم هم با ترديدهاي فراوان و خيلي ديرتر از ساير رقبا وارد عرصه شد. بعد از انتخابات مانند كروبي و موسوي انتقاداتي به نتيجه داشت، اما بعد از تنفيذ حكم رياست جمهوري از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديگر به نتيجه انتخابات انتقادي نكرد.

در شرايط فعلي كشور بيش از هر زمان‌ به ‌وحدت نياز داريم و بايد ايام عزاداري ماه محرم را ‌فرصتي براي ايجاد وحدت و پايبندي به اصول انقلاب اسلامي ‌‌‌بدانيم رضايي 55 ساله كه 16 سال از عمر خود را در سمت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سپري كرده، معتقد است در حال حاضر بايد با وحدت و برادري شرايط موجود كشور را پشت سر گذاشت. او لازمه وحدت را در اين مي‌داند كه فعالان سياسي پيرامون رهبري متحد شوند و رهبري و اصل ولايت فقيه را محور اصلي وحدت قرار دهند. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاكيد بر اين‌كه وحدت بايد دو جانبه و دو سويه باشد، مي‌گويد: وحدت يك طرفه امكان‌پذيرنيست، لذا نبايد يك گروه بگويد گروه ديگر را شكست داديم و آنها خوار و ذليل پيش ما زانو بزنند تا ما به وحدت برسيم. اين فكر، فكر اسلامي نيست. همه ما بايد در مقابل خدا، ملت ايران، حقيقت و قانون اساسي زانو بزنيم.

رضايي از حوادثي كه بتازگي اتفاق افتاد و در جريان آن به ساحت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران بي‌احترامي شد نيز به عنوان فرصتي براي بروز وحدت استفاده كرد و با صدور بيانيه‌اي به همه دست اندركاران سياسي توصيه كرد با محكوم كردن اين اقدام، پايبندي خود را به اصول انقلاب اسلامي اعلام كنند. وي در بيانيه خود، وحدت را به عنوان پيش زمينه‌اي براي تحقق عدالت خواند و گفت: تاكيد بر وحدت و پرهيز از تفرقه به معني آن نيست كه عدالت و پيگيري حقوق ملت، نظام و اشخاص زير پا گذاشته شود اما در فرصت‌هاي آينده وقت كافي براي اين امور وجود دارد و بايد توجه داشت كه هميشه وحدت و انسجام، بستر عدالت بوده است.

ضرورت تلاش بيشتر چهره‌هاي معتدل

به جز افرادي كه نام برده شد، اشخاص ديگري هم هستند كه همواره از آنها به عنوان محورهاي وحدت ملي نام برده مي‌شود كه از جمله آنها مي‌توان به آيت‌الله محمدرضا مهدوي كني اشاره كرد. وي سال‌هاست خود را از مسووليت‌هاي اجرايي كنار كشيده است و در حال حاضر تنها در مسووليت رياست دانشگاه امام صادق(ع) و دبيركلي جامعه روحانيت مبارز فعاليت مي‌كند. البته آيت‌الله مهدوي كني آنچنان تمايلي به رسانه‌اي شدن فعاليت‌هاي خود ندارد و غير از اخباري كه گهگاه از سخنراني‌هاي او منتشر مي‌شود، سعي دارد اگر اقدامي انجام مي‌دهد در سكوت خبري باشد. به هر صورت به نظر مي‌رسد در شرايط فعلي كشور ضروري است تا شخصيت‌هايي كه از سوي هر دو جناح تا حدودي مقبوليت دارند به تلاش‌هاي خود ادامه دهند تا بتوانند با جلب اعتماد دو طرف منازعات بعد از انتخابات، زمينه خروج كشور از تنش‌هاي داخلي را فراهم كنند.نويسنده: حسين نيك‌پور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۷
0
0
گروه آشوب طلب از ابتدا هدفی جز بر اندازی نظام نداشت و همه مسائل از قبل از انتخابات هماهنگ شده بود. بنابر این، هر سیاستی را که نظام در پیش می گرفت، باز نتیجه همین می شد. زیرا برنامه ریزیها و هماهنگیها بین عوامل خارج از کشور و عوامل داخلی آنها از قبل انجام شده بود. همچنانکه دیدیم قبل از اعلام نتیجه انتخابات، مصاحبه کردند و خود شان را رئیس جمهور اعلام کردند و با شایعه تقلب که هیچ مدرکی برای آن ارائه نکردند، زمینه بلوا و آشوب را فراهم کردند. کسانی در روز رای گیری اعلام کردند، اگر موسوی رای نیاورد، پس تقلب شده است. باز همچنانکه دیدیم، از ابتدا شعارها به انحراف رفت، زیرا از ابتدا نمی توانستند یکباره مواضع خود را اعلام کنند، ولی به مرور زمان مواضع آنها روشن شد. در روز عاشورا هم از قبل برنامه ریزیها برای یک در گیری شدید توسط عناصر ضد انقلاب داخل و خارج کشور انجام شده بود و همه مقدمات فراهم شده بود، همچنانکه از سایتهای آنها کاملا مشهود بود، و اگر پلیس هم کوچکترین اقدامی انجام نمی داد، باز هم آنها بلوا و آشوب را بر پا می کردند، زیرا پروژه کشته سازی از اهم برنامه های آنهاست. بنابر این، اینکه گقته شود اگر چنین میشد و یا چنان می شد، بی فایده است زیرا استکبار و عوامل داخلی آنها با سوء استفاده از حماقت افرادی مانند موسوی و کروبی از ابتدا در صدد بر اندازی نظام بوده است و عاقبت این روند به کجا بینجامد؟ الله اعلم. فقط باید تدبیر به خرج داد و دعا کرد که خداوند ما را از شر شیاطین نجات دهد و آخر و عاقبت ما را به خیر گرداند.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: