برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۶
تعداد بازدید: 3118
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آيا مشترك نمي تواند زودتر از سوخته شدن سيم‌كارتش مطلع شود؟
در برخي مواقع ممكن است قبل از سوخته شدن، سيم‌كارت ظرفيت پذيرش پيامك‌ها را نداشته باشد و يا پيامكي نيز ارسال نكند و در آن زمان مي‌توان فهميد كه سيم‌كارت در آستانه سوخته شدن قرار دارد
در ماه‌هاي اخير افزايش موضوع سوختن بي‌علت برخي از سيم‌كارت‌ها كه ناگهاني و بدون اطلاع مشترك اتفاق مي‌افتند و گفته مي‌شود به دليل آنكه عمر مفيد مشخصي براي استفاده از آن‌ها وجود دارد، باعث نارضايتي مشتركان و طرح اين موضوع شده كه آيا اين حق مشترك نيست كه زودتر از سوخته شدن سيم‌كارتش مطلع شود و آيا اين موضوع از نظر فني راهكاري دارد يا خير؟

به گزارش ايسنا، عمر مفيد سيم‌كارت‌ها به اندازه زيادي به ميزان مصرف، مكالمه و ارسال پيامك و به‌طور كلي نحوه نگهداري از آن بستگي دارد؛ اگر فرض را بر آن بگيريم كه روزانه به طور متوسط يك دستگاه تلفن همراه 10 بار روشن و خاموش يا دوباره در شبكه ثبت شود، در سال در حدود سه تا چهار هزار بار اين تجديد ثبت در شبكه انجام‌ مي‌گيرد كه با در نظر گرفتن اين تعداد، عمر مفيد سيم‌كارت بيش از 10 سال طول مي‌كشد.

با توجه به اين مسأله سيم‌كارت مربوطه پس از كار افتادن بايد تعويض شود و تشخيص پر شدن كانتر مربوط در شبكه امكان‌پذير است. با توجه به اين كه هزينه تعويض سيم‌كارت در قبوض تلفن همراه منظور مي‌شود، ترتيبي داده خواهد شد تا براي تعويض سيم‌كارت‌هاي مشتركاني كه به دليل پر شدن كانتر مربوط، از كار افتاده باشند، بدون هزينه اضافي انجام گيرد.

داوود زارعيان - مدير كل روابط عمومي شركت مخابرات ايران - در اين باره گفت: اصولا زمان سوخته شدن سيم‌كارت آشكار نيست ولي در برخي مواقع ممكن است كه قبل از سوخته شدن، سيم‌كارت ظرفيت پذيرش پيامك‌ها را نداشته باشد و يا پيامكي نيز ارسال نكند و در آن زمان مي‌توان فهميد كه سيم‌كارت در آستانه سوخته شدن قرار دارد.

وي با بيان اين كه سيم‌كارت يك كالاي مصرفي محسوب مي‌شود ابراز كرد: امكان اين كه قبل از سوخته شدن سيم‌كارت مشترك از اين موضوع اطلاع يابد، فعلا وجود ندارد و امكانش به وجود نيامده مگر اينكه نرم‌افزاري طراحي شود كه نيم‌سوز شدن سيم كارت را اطلاع دهد.

زارعيان در ادامه در پاسخ به اين سوال كه آيا مشترك حق ندارد از سوخته شدن سيم‌كارتش قبل از موعد اطلاع يابد گفت: البته سوخته شدن سيم‌كارت به اين دليل كم اتفاق مي‌افتد اما به اعتقاد ما هميشه حق با مخاطب و مشتركان ما است. 

معاون فني و مهندسي شركت ارتباطات سيار ايران نيز غيراستاندارد بودن گوشي را از جمله مهم‌ترين موارد سوختن سيم‌كارت دانسته و تصريح كرد: هر گوشي كه وارد بازار مي‌شود، وقتي غيراستاندارد باشد، سيم‌كارت را متأثر خواهد كرد، زيرا پايه‌ها غيراستاندارد است و ولتاژ‌ها به ميزان كمتر و يا بيش‌تر به سيم‌كارت وارد مي‌شوند.

سيدحسن رضوي گفته بود: كثيف شدن گوشي از ديگر فاكتورها در اين زمينه است؛ ذرات از جايي كه باتري شارژ شده و يا به رايانه وصل مي‌شود و يا در برخي مواقع براده‌هايي كه از لباس و يا جيب مشترك وارد گوشي شده، باعث مي‌شود جرياني از يك پين به پين ديگر وارد شود كه خود اين موضوع به سوختن سيم‌كارت منجر مي‌شود.

به گفته او گذاشتن نامناسب سيم‌كارت در گوشي از مواردي است كه خود مي‌تواند براي سيم‌كارت مشكل‌ساز شود كه اين خود موجب مي‌شود ولتاژ‌ها به جايي كه نبايد وارد شود.

بايد گفت كه مسوولان و كارشناسان معتقدند كه درصد زيادي از علل سوختن سيم‌كارت‌ها، بي‌اطلاعي مشتركان از نحوه استفاده و رعايت نكردن مواردي است كه باعث سوختن آنها مي‌شود.

آن‌ها درباره اينكه ميزان سوختن سيم‌كارت‌ها افزايش يافته است، بر اين عقيده‌اند كه اين موضوع به مخابرات ارتباطي ندارد، زيرا همه سيم‌كارت‌ها عمر مفيد دارند كه كم يا زياد شدن آن به نحوه نگهداري مشترك از سيم‌كارت بستگي دارد.

در هر حال مهم‌ترين عواملي كه به سوختن سيم‌كارت منجر مي‌شود، علاوه بر ميزان مصرف، نزديكي به آب دريا و در معرض نور خورشيد قرار دادن سيم‌كارت است و البته جابه‌جايي سيم‌كارت از ديگر عوامل است و يا استفاده سيم‌كارت در گوشي‌هايي كه غيراستاندارد است نيز از ديگر عوامل مؤثر به شمار مي‌رود.

اما به گفته مدير كل روابط عمومي شركت مخابرات ايران البته در مقاطعي خاص، خود مخابرات عامل سوختن سيم‌كارت‌ مي‌شود؛ مثلا اين اتفاق به دليل تغييرات ولتاژ برق و بالا و پايين آمدن آن مي‌افتد؛ در اين زمان‌ها مخابرات به دفاتر اعلام مي‌كند كه سيم‌كارت‌هايي كه داراي فلان كد هستند، مي‌سوزند و نبايد هزينه‌اي براي تعويض سيم‌كارت از آن‌ها دريافت كرد.

هنگامي كه دليل سوختن سيم‌كارت خود مخابرات باشد، مشتركان در هنگام مراجعه به دفاتر، سيم‌كارتشان به صورت رايگان تعويض مي‌شود؛ بنابراين، نيازي نيست مشتركان هزينه‌اي در اين رابطه پرداخت كنند.

طبق اظهارات‌ مسوولان مربوطه نمي‌توان عمر استانداردي براي سيم‌كارت‌هاي موبايل تعريف و مشخص كرد و بر اساس آخرين آمار هر ساله حدود هفت تا10 درصد سيم‌كارت‌ها به دلايل مختلف مي‌سوزند و مي‌توان گفت كه حدود 95 درصد آن‌ها به دلايل مختلف و به غير از اشكالات فني دچار اين مشكل شده‌اند و كمتر از پنج درصد از اين تعداد به دليل مسائل شبكه‌يي و نقائص فني دچار سوختگي شدند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: