کد خبر:۳۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۱
تعداد بازدید: 7653
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زنان و مردان خيانتكار‌، مسببان اصلي جنايت‌هاي خانوادگي
يكي از انگيزه‌هاي اصلي كه اينگونه جنايت‌ها را رقم مي‌زند خيانت است. زنان و مردان خيانتكار با عبور از مرزهاي اخلاق، زمينه‌ساز وقايع تلخ و هولناك مي‌شوند.مسوولان پليس آگاهي در آمارهاي خود ...
خيانت ‌‌و جنايت

مسوولان پليس آگاهي در آمارهاي خود هميشه بر اين نكته اذعان دارند كه درصد بالايي از جنايت‌ها در ايران قتل‌هاي خانوادگي است و در اين بين همسركشي سهم عمده اين فجايع را به خود اختصاص داده است، اما يكي از انگيزه‌هاي اصلي كه اينگونه جنايت‌ها را رقم مي‌زند خيانت است. زنان و مردان خيانتكار با عبور از مرزهاي اخلاق، زمينه‌ساز وقايع تلخ و هولناك مي‌شوند.

عشق شوم

ازدواج در سن نامناسب يا از روي اجبار، يكي از دلايل اصلي خيانت برخي از زنان است. آنها پس از شروع زندگي مشترك هميشه احساس نارضايتي دارند و با كمبودهاي عاطفي مواجه مي‌شوند. در چنين شرايطي است كه زمينه لغزش فراهم مي‌شود. «م» يكي از زنان شوهركش است كه اكنون در زندان به سر مي‌برد. او بعد از كشته شدن شوهرش بازداشت شد و در بازجويي‌هاي اوليه به قتل اقرار كرد. اين زن توضيح داد كه در 13 سالگي به اجبار خانواده‌اش ازدواج كرد، اما هيچ علاقه‌اي به شوهرش نداشت و در نهايت به پسري ديگر دل بست و تصميم گرفت براي رسيدن به او، همسرش را از سر راه بردارد، براي همين به او قرص برنج خوراند. حرف‌هاي «م» از زبان زنان قاتل زيادي تكرار شده و فقط هر بار شيوه قتل تغيير كرده است. زن ديگري كه توسط قضات شعبه 5 دادگاه كيفري استان فارس به قصاص محكوم شده است، مي‌گويد: چند ماه قبل از قتل با مردي به نام سيروس آشنا و به او علاقه‌مند شدم. ما با هم رابطه داشتيم و تصميم گرفتيم ازدواج كنيم، اما مطمئن بودم رسول مرا طلاق نمي‌دهد. من هيچ علاقه‌اي به شوهرم نداشتم و نمي‌خواستم با او زندگي كنم، ولي راه چاره‌اي هم برايم وجود نداشت. به همين خاطر نقشه قتل او را كشيديم. شب حادثه وقتي شوهرم سر كار بود سيروس به خانه‌مان آمد و او را در حمام پنهان كردم. وقتي رسول به خانه برگشت، يك پارچ دوغ كه مقدار زيادي داروي بيهوشي در آن حل كرده بودم به خوردش دادم و او را بيهوش كردم. آن موقع بود كه سيروس از حمام بيرون آمد، من با يك روسري شوهرم را خفه كردم. بعد هم جسد را داخل ماشين گذاشتيم و كنار خيابان رها كرديم.

قتل خيانتكاران

نداشتن تعهد به زندگي مشترك جرم و گناهي نيست كه فقط زنان مرتكب شوند. در پرونده‌هايي شاهد بي‌اخلاقي مردان متاهل بوده‌ايم. راحله زني بود كه چندي قبل به جرم كشتن شوهرش به دار آويخته شد. او درباره انگيزه‌اش از قتل شوهر چنين گفته بود: «شوهرم مرد بي‌اخلاقي بود. او با زنان زيادي رابطه داشت و آنها را به خانه مي‌آورد. وقتي به او اعتراض مي‌كردم، مي‌گفت هيچ علاقه‌اي به من ندارد و هر كاري كه دلش بخواهد مي‌كند. من هم نتوانستم اين شرايط را تحمل كنم. يك شب كه او خواب بود، با چاقو چند ضربه به وي زدم و او را كشتم. بعد هم جسدش را مثله كردم.»

اگرچه جرم قتل توجيه‌پذير نيست، در اين گونه پرونده‌ها به خوبي روشن است كه اين خود مقتولان هستند كه با خطا و لغزش‌هاي پي‌در‌پي بسترهاي جرم را فراهم مي‌كنند. به همين سبب كارشناسان عقيده دارند در شرايطي كه يك زندگي مشترك به بن‌بست مي‌رسد، نبايد بر ادامه آن اصرار كرد و در چنين مواردي طلاق بهترين راه‌حل است؛ چرا كه ممانعت از جدايي گاه ممكن است جنايت به همراه داشته باشد. قتل زني به نام زهرا نيز يكي از نمونه‌هاي كشته شدن فرد خيانتكار به دست همسر است. شوهر اين زن توضيح مي‌دهد: «به رفتارهاي زنم مشكوك شده بودم، براي همين بيشتر كنجكاوي و تحقيق كردم تا اين كه فهميدم او با پسر جواني رابطه برقرار كرده است. وقتي موضوع را با خود زهرا در ميان گذاشتم، اول انكار كرد و بعد پذيرفت و گفت اين موضوع هيچ ربطي به من ندارد. من هم عصباني شدم و خفه‌اش كردم.»

مزاحمان در تله مرگ

اگرچه خيانت متاهلان گناهي نابخشودني است، اما افرادي كه وارد زندگي چنين اشخاصي مي‌شوند نيز بي‌تقصير نيستند و در برخي موارد ديده شده كه جان خود را در اين راه از دست مي‌دهند.

بنا به محتويات پرونده‌اي كه 2 هفته قبل در شعبه 113 دادگاه كيفري استان تهران رسيدگي شد، مردي كه فكر مي‌كرد همسرش مزاحم تلفني دارد، مزاحم را كشت اما بعدا فهميد موضوع فراتر از يك مزاحمت ساده بوده و همسرش با مقتول رابطه داشته است. علي عطار نماينده دادستان تهران درباره اين قتل توضيح مي‌دهد: «ماموران جسد فرهاد را كه با ضربه چاقو به قتل رسيده بود در خيابان پيدا كردند و با انجام تحقيقات فهميدند او روز حادثه با زني به نام ثريا قرار داشت. وقتي ثريا شناسايي و از او بازجويي شد، شوهرش را به عنوان قاتل معرفي كرد. به همين دليل رضا بازداشت شد و به آدم‌كشي اعتراف كرد، اما در دادگاه اتهامش را انكار و ادعا كرد ثريا اين قتل را انجام داده و با دسيسه‌چيني پاي او را وسط كشيده است.»

رضا اگرچه حالا ادعا مي‌كند بي‌گناه است، ماجراي رابطه همسرش با فرهاد را اين طور تعريف مي‌كند: «من متوجه شده بودم مردي براي همسرم مزاحمت تلفني ايجاد مي‌كند، اما نمي‌دانستم ثريا خودش هم با آن فرد رابطه دارد. همسرم به من مي‌گفت آن پسر مزاحم است و نمي‌داند شماره تلفن او را چطور به دست آورده است. من عاشق ثريا بودم و به او اعتماد كامل داشتم، به همين خاطر هم هر چه مي‌گفت قبول مي‌كردم، ولي بعد از كشته شدن فرهاد فهميدم زنم با ميل خودش با آن مرد رابطه برقرار كرده بود.»

ضلع سوم

در بسياري از پرونده‌هاي همسركشي كه مقتول مرد خانواده است، اين مساله وجود دارد كه خود زن اقدام به قتل نمي‌كند، بلكه با طراحي نقشه فردي را كه با او رابطه دارد براي كشتن شوهرش تحريك مي‌كند. «ز» زن جواني است كه اكنون در زندان اوين دوران محكوميت خود را سپري مي‌كند. او مي‌گويد: «من به شوهرم علاقه‌اي نداشتم، براي همين با مردي به نام صابر رابطه برقرار كردم. شوهرم از اين رابطه خبر نداشت اما به هر حال مزاحم و مانع رسيدن من بهصابر بود. براي همين نقشه قتل او را طراحي كردم و صابر قبول كرد او را بكشد. يك شب طبق نقشه در خانه‌مان را باز گذاشتم. وقتي همسرم خوابيد، صابر وارد منزلمان شد و با چاقو او را كشت.» احمد ابراهيمي حقوقدان معتقد است بيشتر زنان خيانتكار با اين شيوه و ترفند همسران خود را به كام مرگ مي‌كشانند. او مي‌گويد: «زنان معمولا خودشان قتل را انجام نمي‌دهند، بلكه از فرد ديگري كمك مي‌گيرند. بعد از دستگيري قاتل اصلي به قصاص محكوم خواهد شد و خود زن به عنوان معاون مجرم فقط مجازات زندان خواهد داشت.» اين جمله ابراهيمي هشداري جدي براي افراد بي‌اخلاقي است كه وارد زندگي زنان متاهل مي‌شوند.

دخالت‌هاي بي‌مورد

بعضي وقت‌ها خود رابطه پنهاني باعث قتل نمي‌شود، بلكه زن خيانتكار با سوءاستفاده از طرف مقابل او را براي رسيدن به اهدافش اغفال و اجير مي‌كند. مردي به نام حسن كه در زنجان مرتكب قتل شده، درباره انگيزه‌اش از آدم‌كشي مي‌گويد: «من با خواهرزن مقتول به نام شميم رابطه داشتم. يك روز شميم را در حالي كه خيلي ناراحت بود ديدم. او به من گفت رضا مقتول با تهديد به او تعرض كرده است. شميم مي‌خواست هر طور شده از شوهرخواهرش انتقام بگيرد. او شب حادثه به بهانه‌اي رضا را به يك جاده متروكه كشاند و بعد با من تماس گرفت و خواست خودم را به آنجا برسانم. سوار دوچرخه به سمت محلي كه شميم نشاني‌اش را داده بود رفتم و آنجا با رضا درگير شدم. او چاقويي از جيبش درآورد و مي‌خواست به من ضربه بزند. من چاقو را از دستش درآوردم و با آن ضربه‌اي به پهلويش زدم و فرار كردم.» حسن چند روز بعد از اين قتل بازداشت شد و از همان زمان در زندان به سر مي‌برد. او بايد به زودي به دادگاه منتقل شود تا در برابر اتهام قتل عمد از خودش دفاع كند. اين در حالي است كه تجاوز مقتول به شميم هنوز ثابت نشده و انگيزه زن جوان از طرح چنين ادعايي معلوم نيست.

نادر ميرزايي، روان‌شناس و مشاور خانواده، هشداري جدي به خانواده‌ها مي‌دهد: هرگز فرزندان خود را به ازدواج ناخواسته مجبور نكنيد، چرا كه چنين وصلت‌هايي پايان خوش ندارد. ازدواج بايد پس از شناخت طرفين نسبت به يكديگر و از روي ميل و علاقه انجام شود. ازدواج در سن كم هم توصيه نمي‌شود، چرا كه دختر و پسر هنوز به بلوغ عاطفي نرسيده‌اند و ممكن است بعدها با مشكل مواجه شوند.اين روان‌شناس يك توصيه ديگر هم دارد: «اگر در زندگي خانوادگي با مشكل مواجه شديد، بهترين راه كمك گرفتن از مشاوران است. افراد نبايد از هر راهي براي جبران خلاهاي عاطفي خود و كمبودهايشان استفاده كنند. مشاوران خانواده مناسب‌ترين اشخاصي هستند كه مي‌توانند چنين زندگي‌هايي را ترميم كنند و راه‌حل‌هاي منطقي پيش روي طرفين بگذارند.»جام جم-داوود ابوالحسني
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: