کد خبر:۳۴۲۰
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۰
تعداد بازدید: 3489
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
10 دستاورد بزرگ پزشكي در سال 2009
سال 2009 در حالي به پايان راه خود رسيده است كه طي آن مجموعه‌اي ارزشمند از دستاوردهاي علمي پزشكي حاصل شده. در اين گزارش با گلچيني از اين مجموعه‌ كه از سوي نشريه معتبر علمي...
سال‌هاي طولاني است كه بشر با طيف گسترده‌اي از بيماري‌ها دست و پنجه نرم مي‌كند كه شايد تا چند دهه قبل، غلبه قطعي بر آنها دور از ذهن به نظر مي‌رسيد. سرطان و به خصوص سرطان خون، نابينايي، كم‌بينايي و مشكلات حاد ريوي كه معمولا به مرگ بيماران منجر مي‌شد، از جمله اين بيماري‌ها به شمار مي‌آيند. سال 2009 در حالي به پايان راه خود رسيده است كه طي آن مجموعه‌اي ارزشمند از دستاوردهاي علمي پزشكي حاصل شده كه نتيجه آنها چيزي نيست جز اميدواري بسياري از بيماراني كه هيچ‌گاه اميدي به بازگشت به زندگي عادي نداشته‌اند. در اين گزارش با گلچيني از اين مجموعه‌ كه از سوي نشريه معتبر علمي ‌پاپيولار ساينس ارائه شده است آشنا مي‌شويم.

نخستين عينك جهان با فوكوس قابل تنظيم
 
اين فناوري نوين براي موارد مختلفي مناسب است كه از آن جمله مي‌توان به مطالعه روزنامه تا تماشاي فيلم و مشاهده هر شيء و منظره‌اي در حد فاصل ميان اين دو اشاره كرد. عينكTruFocalsنخستين عينك در جهان به شمار مي‌آيد كه هنگام استفاده مي‌توان فوكوس آن را تنظيم كرد. هريك از شيشه‌هاي اين عينك متشكل از لنز خارجي با دستور فاصله اصلاحي و يك لنز قابل انعطاف داخلي است. فاصله ناچيز ميان اين دو لنز با مايعي كه مواد اصلي سازنده آن سيليكون است پر شده است. اين مايع كاملا شفاف است و در عين حال در هر دمايي نيز به حالت مايع باقي مي‌ماند. در قسمت پل رابط ميان دو شيشه عينك، دستگاه بسيار كوچكي قرار دارد كه در حقيقت به عنوان بخشي از تزئينات عينك است و وظيفه دارد مايع بين 2 لنز در هر 2 شيشه عينك را تحت فشار قرار دهد تا طي فرآيند خاصي ميزان انحناي هر يك از شيشه‌ها تغيير كند و بدين ترتيب عينك براي مشاهده اجسام دور و نزديك به صورت خودكار تغيير فوكوس دهد.
 

موسيقي براي شش‌هاي‌ بيماران

نزديك به 10 ميليون آمريكايي كه از بيماري‌هاي مزمن ريوي رنج مي‌برند، صرفا با كمك دستگاه‌هاي مختلف كمك تنفسي به حيات خود ادامه مي‌دهند. Lung Flute نيز چنين كمكي به بيمار ريوي مي‌كند با اين تفاوت كه با ارسال لرزش‌هاي 16 هرتزي به درون قفسه سينه بيمار موجب از جا كنده شدن مخاط‌هاي آزاردهنده از شش‌ها مي‌شود و در نتيجه تنفس راحت‌تري را براي بيمار به ارمغان مي‌آورد. با توجه به اين‌كه اين فناوري نوين از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا نيز تأييد خواهد شد، شمار قابل توجهي از بيماران از آن استفاده خواهند كرد.

دستگيره دري كه هرگز آلوده نمي‌شود

استفاده از دستگيره در Purleve Hygienic در اماكني نظير دستشويي‌ها به بهبود وضعيت بهداشتي بيمارستان‌ها و اماكني از اين دست كمك زيادي مي‌كند. محققان دريافته‌اند كه دستگيره درها، از جمله نقاطي هستند كه حجم قابل توجهي از ميكروارگانيسم‌هاي بيماري‌زا را در خود نگه مي‌دارند. اين سيستم جديد هزاران غلاف پلاستيكي استريل شده قرقره‌اي شكل در خود دارد. پس از آن‌كه شخصي از دستگيره استفاده مي‌كند، موتور كوچكي كه در دل آن جاسازي شده است، غلاف رويي دستگيره را به درون دستگيره مي‌كشد و به جاي آن غلاف استريل شده تازه‌اي روي سطح دستگيره قرار مي‌گيرد. هريك از اين غلاف‌ها داراي عامل ضد ميكروبي موسوم بهMicroban هستند كه تا 9/99 درصد ميكروارگانيسم‌هاي خطرناك و بيماري‌زاي ساكن روي دستگيره را از بين مي‌برند و در عين حال مانع از آن مي‌شوند كه غلاف‌هاي استفاده شده ساير غلاف‌هاي استريل و استفاده نشده را آلوده كنند.

مدرن‌ترين بيمارستان جهان

بدون ترديد قرار گرفتن بيمارستانEl Camino در منطقه «سيليكن ولي» آمريكا و اين‌كه اين بيمارستان مدرن‌ترين ساختمان پزشكي و درماني جهان به شمار مي‌آيد، 2 مقوله كاملا مرتبط با هم هستند چون در سيليكن ولي، هر چيزي حتي ساختمان‌ها از نوع فوق مدرن به حساب مي‌آيد. اين بيمارستان با هزينه خيره‌كننده 470 ميليون دلار ساخته شده و در آن طيف گسترده‌اي از آخرين پيشرفت‌هاي پزشكي و فناورانه ديده مي‌شود.

بخشي از اين پيشرفت‌هاي فناورانه به به‌كارگيري ربات‌هايي مربوط مي‌شود كه در خدمت جراحان هستند و ابزار مورد نيازشان را در اختيار آنها قرار مي‌دهند. جراحي‌هايي كه با استفاده از ربات‌هاي جراح قابل كنترل از راه دور انجام مي‌شود نيز بخش ديگري از اين فناوري‌ها به شمار مي‌آيند. بيماراني كه در اين بيمارستان بستري مي‌شوند و تحت درمان قرار مي‌گيرند پيش از هر كاري بايد با قرار دادن كف دست خود روي صفحه مخصوصي به دقت شناسايي شوند. به عبارت ديگر، ثبت اطلاعات بيماران در اين بيمارستان صرفا به اين ترتيب صورت مي‌گيرد. تمامي ‌اين فناوري‌ها را به رايانه‌هاي مقاوم در برابر آلودگي و عفونت اضافه كنيد تا مجموعه ابتكارات علمي ‌و فناورانه به كار گرفته شده در اين بيمارستان تكميل شود. با استفاده از فناوريWi-Fi نتايج معاينات انجام‌ شده از بيماران و علائم حياتي شان در اختيار پزشكان، پرستاران و يك سرور مركزي قرار مي‌گيرد. نكته جالب ديگر اين است كه هر يك از كارمندان اين بيمارستان در لباس خود دستگاه صوتي كوچكي دارد كه در صورت نياز به آنها در هر يك از بخش‌هاي بيمارستان، از طريق اين دستگاه به آنها اطلاع‌رساني مي‌شود و از اين رو درEl Camino خبري از استفاده از بلندگوهاي سراسري و آلاينده صوتي نيست.

نسل‌جديدسيستم‌هاي كمك‌شنوايي براي استفاده درطول شبانه روز

سيستم كمك شنواييLyric نخستين مورد در نوع خود در جهان به شمار مي‌آيد كه استفاده‌كننده مي‌تواند براي ماه‌هاي متوالي و بدون تحمل جراحي‌هاي مخصوص كاشت چنين سيستم‌هايي، آن را در گوش خود نگاه دارد. اين سيستم جديد كمك شنوايي به اندازه يك دانه لوبياست و در مجراي گوش قرار مي‌گيرد. كاربر مي‌تواند بدون هيچ‌گونه نگراني درخصوص آسيب ديدن احتمالي دستگاه از آن در زمان دوش گرفتن و خواب نيز استفاده كند. اين فناوري به گونه‌اي طراحي شده است كه كاربر تا 4 ماه متوالي مي‌تواند آن را در گوش خود نگاه دارد. اين سيستم كمك شنوايي در فاصله چند ميلي‌متري از پرده گوش قرار مي‌گيرد كه در مقايسه با ساير سيستم‌هاي كمك شنوايي موجود در بازار، كمترين فاصله را با پرده گوش دارد. اين فناوري درآستانه انتقال امواج صوتي به پرده گوش، اعوجاج اصوات را مي‌گيرد و موجب مي‌شود كاربر اصوات را با كيفيتي عالي بشنود. براي كاربر اين امكان نيز فراهم شده است كه سطح صداي اين دستگاه را به هر ميزان كه تمايل دارد تغيير دهد و حتي آن را خاموش و روشن نيز بكند. همچنين كاربر هر 3 يا 4 ماه با مراجعه به پزشك خود و در كمترين زمان مي‌تواند دستگاه جديد را جايگزين نمونه قبلي كند.

اسفنج‌هايي كه هرگز در بدن بيمار جا نمي‌مانند

يكي از نگراني‌هايي كه همواره در خصوص جراحي‌هاي چندساعته و حتي كوتاه‌مدت وجود دارد، جا ماندن برخي از وسايل جراحي نظير اسفنج‌هاي جراحي و چاقوها در بدن بيمار است. اسفنج ClearCount اين قابليت جالب توجه را دارد كه پس از جذب خون‌هاي اضافي در محل انجام جراحي، هشدار لازم را به جراح مي‌دهد تا تصادفا آن را در بدن بيمار جا نگذارد. جا ماندن وسايل مختلف جراحي در بدن بيمار همواره با دردهاي زيادي همراه بوده و بيمار مجبور است داروهاي آنتي‌بيوتيكي زيادي را تحمل كند. در هريك از اين اسفنج‌ها برچسب‌هايي جاسازي شده كه فركانس‌هاي راديويي مخصوصي از خود منتشر مي‌كنند.
از سوي ديگر، دستگاه اسكنري كه در كنار تخت جراحي قرار دارد، فركانس‌هاي راديويي منتشر شده از سوي اسفنج را دريافت مي‌كند و از اين طريق هشدار لازم به جراح داده مي‌شود. اين اسكنر همچنين شمار دقيق اسفنج‌هايي را كه در هر عمل جراحي به كار گرفته مي‌شود دارد. با استفاده از اين فناوري نوين، پزشك جراح هيچ‌گونه نگراني درباره جا ماندن اسفنج در بدن بيمار ندارد و با خيالي آسوده پوست بيمار را بخيه مي‌زند.

كلاه ايمني براي شاد بودن

هدف از ارائه سيستم درمان عصبي TMS به‌عنوان يكي از جديدترين فناوري‌هاي پزشكي كمك به ميليون‌ها بيماري است كه از افسردگي رنج مي‌برند و در عين حال داروها و تكنيك‌هاي رايج درمان افسردگي نيز در كمك به آنها بي‌فايده بوده‌اند. مبناي كلي اين فناوري نوين بر استفاده از نيرو و امواج الكترومغناطيس بنيان گذاشته شده است. سادگي استفاده از اين سيستم محرك الكترومغناطيسي عصبي قابل مقايسه با فرآيند تميز كردن دندان‌هاست. بيمار روي صندلي مخصوصي نشسته و در ادامه از طريق يك سيم‌پيچ الكترومغناطيسي ميدان‌هاي مغناطيسي توليد مي‌شود كه قشر پيشاني قسمت چپ مغز را تحت تأثير قرار مي‌دهد. اين بخش از مغز همان ناحيه‌اي است كه حالات رواني افراد را تنظيم مي‌كند. بدين ترتيب نورون‌هاي مغزي تحريك شده تا دوپامين تقويت كننده عصبي بيشتري توليد شود. در يك‌سري مطالعات تحقيقاتي مشخص شد پس از آن‌كه بيماران در جلسات 30 تا 40 دقيقه روزانه شركت كردند، حدود نيمي ‌از آنها علائم به مراتب كمتري از افسردگي را احساس مي‌كردند. نكته جالب اين است كه نيمي ‌از بيماران مدعي شده‌اند كه بهبود كامل يافته‌اند.

ماسك بهداشتي و فناوري قاتل آنفلوآنزا

اگر قرار باشد با توجه به شيوع جهاني ويروس آنفلوآنزا، استفاده از ماسك‌هاي بهداشتي در هفته‌هاي آتي رواج پيدا كند، افراد هوشمند از ماسكFilligent limited bioMask استفاده خواهند كرد. در تار و پود داخلي اين ماسك از فيبرهاي سلولزي استفاده شده است كه باكتري و ويروس را به خود مي‌گيرد و در ادامه ذرات روي و مس موجود در اين تار و پودها با تخريب ديوار سلولي اين ذرات آلاينده آنها را مي‌كشند. نتيجه كار نيز چيزي نيست جز جلوگيري از وارد شدن ميكروارگانيسم‌هاي بيماري‌زا به بدن و سالم ماندن افراد. تست‌هاي آزمايشگاهي مختلفي روي اين ماسك زيستي انجام شده كه نتايج آن نيز بسيار اميدواركننده بوده است. در يكي از اين آزمايشات اسپري روي ماسك صورت گرفته شد كه معادل 50 برابر شمار ويروس‌هاي آنفلوآنزاي نوعA نهفته در عطسه يك بيمار در آن وجود داشت.

نتايج بررسي‌ها نشان دادند كه اين ماسك زيستي تقريبا 9/99‌درصدي ويروس‌ها را از بين مي‌برد و نكته جالب توجه اين است كه اين كار تنها در كمتر از يك دقيقه انجام مي‌شود و ميزان ناچيز باقي مانده نيز در 10 دقيقه بعدي از ميان مي‌روند. اين درحالي است كه در ماسك‌هاي فعلي موجود در بازار همواره تا 50 هزار ميكروارگانيسم بيماري‌زا را در خود جاي مي‌دهند. همچنين اين ماسك زيستي جديد خلاف ماسك‌هاي موجود در بازار كه يك بار مصرف هستند اين قابليت را دارند كه تا چندين بار به كار گرفته شوند.

پانسمان جادويي

زماني كه نيروهاي پزشكي در اورژانس‌ها به درمان سريع و اوليه مصدومان مي‌پردازند، زمان حرف اول و آخر را مي‌زند. فناوري نويني براي به حداقل رساندن اين زمان ارائه شده است كه مي‌توان از آن به عنوان يكي از كاربردي‌ترين فناوري‌هاي پزشكي در سال 2009 اشاره كرد. توري پزشكيCelox نام اين فناوري نوين است كه داراي دو جنبه كاربردي است. اين توري نه تنها مي‌تواند به مسدود كردن موقتي و بسيار سريع خونريزي كمك كند بلكه از آن مي‌توان در سوختگي‌هاي شديد جهت التيام اوليه بهره گرفت. اين توري از فيبرهايي موسوم بهchitosan ساخته شده است كه به عنوان فاكتور منعقدكننده خون از آن ياد مي‌شود. اين فيبرها از پوسته ميگو به دست آمده است و تا 16 برابر وزن خود توانايي جذب خون دارد. استفاده از اين توري در مواقع بسيار ضروري نظير ميادين جنگ و خونريزي كاملا قابل توجه است به طوري كه گفته مي‌شود تا 20 ساعت مي‌تواند دماي ناحيه دچار سوختگي را در 10 درجه فارنهايت نگاه دارد.

كلاه ايمني براي مراقبت از سر فوتباليست‌ها

پاي شكسته ميتواند پاياني بر زندگي ورزشكاري يك فوتباليست وحتي بسياري از ورزشكاران باشد اما شكستگي سر و جمجمه مي‌تواند پايان زندگي يك ورزشكار باشد. در بسياري از موارد گزارش شده است كه وارد آمدن ضربات شديد به سر فوتباليست و شكستگي متعاقب آن، موجب بروز سكته مغزي مي‌شود. بر اساس آمار و ارقام موجود از سال 1995 ميلادي به اين سو 39 فوتباليست به دليل بروز چنين فرآيندي جان خود را از دست داده‌اند، اما فناوري‌هاي به كار گرفته شده در كلاه schutt كمك زيادي به ورزشكار آسيب‌ديده مي‌كند. هر 10 ثانيه حرارت‌سنجي كه در قسمت داخلي كلاه نصب شده است دماي پوست اطراف شاهرگ شقيقه ورزشكار را اندازه‌گيري مي‌كند و داده‌هاي به دست آمده را به دستگاه كوچك دريافت‌كننده‌اي كه در دست مربي حاضر در كنار زمين قرار دارد ارسال مي‌كند. در صورتي كه دماي اندازه‌گيري شده از 5/102 درجه فارنهايت فراتر رود زنگ هشداردهنده‌اي به صدا مي‌آيد تا مربي بلافاصله دستور خارج كردن ورزشكار از زمين و بروز حادثه‌اي ناگوار را صادر كند. رسيدن اين دما به 104 درجه فارنهايت يعني يك خطر بزرگ.جام جم. مترجم: مهدي كيا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: