کد خبر:۳۴۰۳
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 15641
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پیش بینی نزدیک درباره آینده بازار مسکن
عده ای این بازار را برای سود سرشاری که در چند سال اخیر نصیب آن ها کرد در دست دارند که به کار دلالی و سوداگری در بخش مسکن مشغول هستند. افزایش قیمت مسکن در آینده ...
آن چه که مسلم است طرح هایی همچون، طرح مسکن مهر، طرح تحول اقتصادی، رکود جهانی و وام مسکن بر این بازار تاثیر گذارند. ولی تاثیر هر یک از این موارد بر بازار مسکن چیست؟ و مهم ترین و جالب ترین سوال برای خوانندگان آن که پیش بینی کارشناسان از بازار مسکن چگونه است؟

طرح تحول اقتصادی
به گزارش روزنامه خراسان، اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها یکی از فاکتورهایی است که پیش بینی می شود تغییر در قیمت مسکن را به همراه داشته باشد و افزایش قیمت در این حوزه متاثر از این طرح خواهد بود.

دکتر رفیعی در این باره می گوید: اگر از سال آینده هدفمند کردن یارانه ها عملی و اجرایی شود و بخشی از یارانه های انرژی کاهش پیدا کند بر قیمت مسکن تاثیر دارد.حتی اگر یارانه های انرژی صنعت ساختمان تغییر نکند، افزایش هزینه حمل و نقل مصالح قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد و همین امر می تواند هزینه تمام شده را افزایش دهد و بر قیمت معاملات هم اثر خواهد داشت.

وی خاطرنشان می کند: افزایش قیمت مسکن به اتفاقاتی که بعد از سال جدید در راستای هزینه های ساخت و ساز و مصالح ساختمانی می افتد بستگی خواهد داشت و اگر این افزایش بر بخش های مختلف سرایت کند، قطعا قیمت تمام شده مسکن افزایش می یابد.

«اسماعیل نیا» کارشناس عمران افزایش احتمالی قیمت تمام شده مسکن را متاثر از اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها می داند و می گوید: اگر این طرح اجرایی شود و آزادسازی قیمت حامل های انرژی در دستور کار دولت قرار بگیرد، قطعا قیمت مصالح ساختمانی و به تبع آن دستمزدها افزایش خواهد یافت و این موضوع بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

اما «حسین نژاد» عضو کمیسیون عمران مجلس یک روند معمولی را در افزایش قیمت مسکن با اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها پیش بینی می کند و می گوید: قطعا اگر طرح هدفمند شدن اجرایی شود بر پایه پولی کشور تاثیر دارد و این امر هم بر دستمزدها و هم بر افزایش قیمت کالاها و محصولات اثر می گذارد و قطعا بازار مسکن را هم متاثر خواهد کرد، اما باید گفت این افزایش یک افزایش کاذب و جهشی نیست بلکه یک روند معمولی در افزایش قیمت مسکن است.رضایی عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید: رکود در بخش مسکن کاملا مشهود است و اگر بتوانیم به شیوه و طرق مختلف بازار مسکن را از رکود خارج کنیم بسیاری از مشکلات اقتصادی به خصوص بحث بیکاری تا حدودی حل می شود و امیدواریم که با اعطای تسهیلات بانکی این رکود را بشکنیم.

وی به تاثیر قیمت نفت در این زمینه اشاره می کند و می گوید: افزایش یا کاهش قیمت نفت تاثیر چندانی بر حوزه مسکن در کشور ما ندارد کشورهایی از قیمت نفت تاثیر می گیرند که حدود ۹۰ درصد قیمت مسکن آن ها از طریق تسهیلات بانکی تامین می شود، اما در کشور ما وابستگی به وام مسکن در آن حدی نیست که این بحران بخش مسکن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

پیش بینی آینده نزدیک

اغلب تحلیل گران و کارشناسان حوزه اقتصاد مسکن تغییر قیمت واحدهای مسکونی را تابع شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به خصوص تغییرات اقتصادی سال آینده ذکر می کنند. به طوری که دکتر «مینو رفیعی» کارشناس و تحلیل گر اقتصاد مسکن می گوید: تا پایان سال جاری تغییری در قیمت مسکن نخواهیم داشت و این شرایط به فصل زمستان که فصل رکود معاملات و ساخت و سازهای جدید است مربوط می شود و فقط تغییرات قیمت را می توانیم در ساختمان های نیمه تمام شاهد باشیم.

این تحلیل گر حوزه مسکن می افزاید: در اسفند ماه صدور پروانه ساختمان بار دیگر آغاز می شود و قطعا ساخت و سازهای جدید در سال آینده شروع خواهد شد که این امر نیز بستگی به جریاناتی که در اقتصاد کشور رخ می دهد، دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید می کند: وجود تقاضا اجازه نمی دهد که قیمت ها از حد قابل ملاحظه ای پایین تر بیاید و اگر کاهش ۲۰ درصدی را در بازار مسکن شاهد هستیم به معنای واقعی شدن قیمت نیست، زیرا در چند سال اخیر قیمت سرسام آور و کاذبی بر این بازار حاکم شد.

اما «اسماعیل نیا» کارشناس عمران چون مسکن را جزو کالاهای سرمایه ای می داند برای تغییر قیمت این کالا چنین نظر می دهد: تغییر قیمت مسکن به شرایط و امکانات متعددی بستگی دارد و امکان ندارد که مسکن از شکل کالای سرمایه ای خارج شود.

وی می افزاید: اگر قیمت زمین را در ساخت مسکن نادیده بگیریم، قیمت مصالح ساختمانی و دیگر عوامل ساخت در طول زمان دستخوش تغییر می شود.

این کارشناس تاکید می کند: در کشور ما مسکن از یک سو کالای مصرفی بادوام و از طرفی دیگر جزو کالاهای سرمایه ای است؛ از این رو ماهیت سرمایه ای مسکن موجب می شود که همواره عده ای آن را به نیت فروش به قیمت بالاتر خریداری کنند و بعد از افزایش قیمت بفروشند. اگر سیاست گذاران اقتصادی بتوانند از طریق اتخاذ سیاست های پولی و مالی مناسب مسکن را از جنبه سرمایه ای بودن آن خارج کنند، تاثیر فوق العاده این سیاست بر بازار مسکن را شاهد خواهیم بود.

اما دکتر «تقوی» اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی تغییر در قیمت مسکن را به دو بخش تقسیم می کند و اظهار می دارد: بازار مسکن را دو قشر در دست دارند گروهی افراد کم درآمد هستند که فقط به دنبال خرید سرپناهی هستند و عده ای هم این بازار را برای سود سرشاری که در چند سال اخیر نصیب آن ها کرد در دست دارند که به کار دلالی و سوداگری در بخش مسکن مشغول هستند.وی اظهار می دارد: افزایش قیمت مسکن در آینده بستگی به شرایط اقتصادی دارد که بر جامعه حاکم خواهد شد؛ به فرض اگر در روزهای آینده طلا قیمتش افزایش یابد، سرمایه گذار بازار طلا را به بازار مسکن ترجیح خواهد داد و اگر نرخ ارز هم دچار تغییر شود و پیش بینی کنند که در کوتاه مدت سود قابل توجهی عایدشان خواهد شد، قطعا وارد بازار ارز می شوند.

دکتر «تقوی» تاکید می کند: در واقع باید گفت سرمایه گذاری در بخش مسکن برای دلالان و سوداگران دیگر معنا ندارد و آن ها راغب نیستند که وارد بازار مسکن که هم اکنون دچار رکود است شوند.

سرمایه گذار به دنبال معاملاتی است که سود بیشتری به دست آورد.به گفته این اقتصاددان، برخی مسئولان اگر در مورد کاهش یا افزایش قیمت کالاهای مصرفی اظهارنظر می کنند این اظهارنظرها بدون مطالعه و بررسی صورت می گیرد و اغلب براساس حدس و گمان حرفی زده می شود و تفسیر چنین اظهارنظرهایی برای اقتصاددانان سخت است.

دکتر «تقوی» تاکید می کند: در واقع با شرایط موجود نمی توانیم ارزیابی از قیمت مسکن در آینده نزدیک داشته باشیم. قیمت این کالا بستگی به شرایط اقتصادی دارد که چه تغییراتی را دنبال می کند. در حال حاضر چون تقاضا کم است و تسهیلات بانکی رقم قابل قبولی را در اختیار خریدار قرار نمی دهد رکود بر این بازار حاکم است.

ولی «حسین نژاد» عضو کمیسیون عمران مجلس به افزایش معقول قیمت مسکن خوشبین است و می گوید: با اجرایی شدن لایحه هدفمند یارانه ها، بهای سوخت اعم از بنزین، نفت و گاز قطعا تغییر خواهد کرد و بر افزایش قیمت مصالح، حمل و نقل و دستمزدهای کارگری تاثیر خواهد گذاشت.

وی اظهار می دارد: مسکن تابع یک معادله عرضه و تقاضاست، یعنی هرچه تقاضا بیشتر باشد تمایل به ساخت و ساز بیشتر خواهد شد و قطعا بر روی قیمت مسکن تاثیرگذار است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۸
کریم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۸
0
4
در بازار ایران هیچ چیز قابل پیش بینی وجودندارد و هر چیز احتمال دارد
س کلاته
|
KUWAIT
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۹
1
6
هیچ برنامه ریزی دقیقی در ایران وجود ندارد مردم همیشه در برابر عمل انجام شده قرار دارند
علي افلاكي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
0
6
بازار ايران هيچ ثباتي ندارد هرماه يك قانون جديد
محسن جبراییلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۴
0
3
اگر دولت اراضی داخل شهرها را مثل پادکانها ویا اراضی دیگر را واگذارنمایدقطعنا قیمت زمین كاهش میابد وقیمت زمین نقش تعیین کننده ای در امر مسکن دارد
رسولی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۱
4
1
مطمنا قیمت مسکن پایین میاید
شریفی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۳
2
0
در حال حاضر قیمت مسکن در کشور به نحو کاذبی بالاست وخیلیها هم به امید دست یافتن به سود زیاد در این مسیر سرمایه گزاری کرده اند و برای ساختمانهایشان قیمت کاذبی ارائه میکنند ولی در حال حاضر فقط عرضه و تقاضا است که قیمت مسکن را تعیین میکند
حسن زاده
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
1
3
قیمت مسکن با توجه به تولید انبوه کاهش می یابد
نوروزي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۴
0
1
نه ارزان ميشود و نه اتفاق خاصي ميافتد . با مطالعه تاريخ شما به راحتي ميتوانيد آينده اين بازار را پيشبيني كنيد . هرگز قيمت گذار دولت نخواهد بود افرادي سالهاست در حال خوردن نان اين بازار هستند و آنها هستند كه با جابجايي مهره شطرنج خود مردم را به شكلي ديگر بازي خواهند داد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: