کد خبر:۳۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۸۸ - ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 1873
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سلام آقايان وزراي آموزش و پرورش
در معارفه يکي از شما آقايان وزرا مي گويد؛ بعد از 21 ماه وزارت نه آمار معلم ها را مي دانم نه از تعداد دقيق دانش آموزان باخبرم و نه از تعداد مدرسه ها آگاهم،چرا مي خنديد آقايان؟ما که به اين تحول ها و تغيير ساختار هاي بنيادين عادت داريم...
با کمال مسرت و برحسب عادت خبر حذف راهنمايي را خوانديم و بر استمرار و پشتکار همه وزيران گذشته و حال و آينده آموزش و پرورش درود فرستاديم. همان گونه که سال ها قبل خبر حذف نظام قديم و ايجاد تحول عميق و ساختاري و دگرگون شدن نظام آموزشي را به سمع و نظر ما رسانده بوديد.

مي دانيد، آقايان وزراي آموزش و پرورش، ما و شاگردان مان عاشق تغيير هستيم و عاشق وسيله آزمايش و خطا بودن. مي دانم کمي تعجب مي کنيد، آخر وقتي ما در عموم مدارس فضا و وسيله و مهارت تدريس مبتني بر آزمايش و دانش آموزمحور را نداريم وسيله آزمايش شدن هم در جاي خود نعمتي است. مگر نمي گويند کاچي بهتر از هيچي.

وزراي عزيز آموزش و پرورش، يادتان هست طرح نظام جديد را که قرار بود از ابتدايي اجرا و حتي ابتدايي ارکان آموزش و پرورش شود و راهنمايي جايش را به ارشاد بدهد و به مرور موجب حذف کنکور شود. يادتان هست چه زيبا وارونه اجرايش کرديد و از بالا پيش دانشگاهي را اضافه کرديد و بي هيچ توضيحي بي خيال ارکان و ارشادش شديد و به ما گفتيد؛ اجرايش کن.

گفتيم آقا کمي وارونه به نظر مي رسد. تلخندي زديد و اصرار ما حريف انکارتان نشد و با وعده ايجاد تغييرات و متحول شدن نظام آموزشي و صرف هزينه هاي فراوان مالي و انساني و زماني با اصرار تصميم به اجرايش گرفتيد و با لبخند به روزنامه ها گفتيد؛ ديگر با اين طرح تب کنکور از آب و تاب مي افتد و فقط کساني که مي خواهند دکترا و فوق دکترا بگيرند و طالب تحصيلات عاليه باشند به دانشگاه مي روند.

راستي يادمان هست چه استدلال شيريني هم کرديد و گفتيد؛ مملکت لوله کش، جوشکار و مکانيک و باتري ساز هم مي خواهد و عده زيادي را روانه کار دانش ها کرده و حق تحصيل شان را از دانشگاه سلب کرديد. آقايان وزرا، فراموش نکرديد که پنجر ه باز نظام جديد چه زود عيان شد و چه راحت فقط با تغيير چند لغت ساده نظام جديدي را طراحي و آزمايش کرديد و گفتيد از امروز نظام ترمي به نظام سالي واحدي تغيير مي کند و خيلي محترمانه و بي سر و صدا به گذشته برگشتيم، تحول از اين بيشتر و بهتر، و حتماً فراموش نکرده ايد که چه نقش متواضعانه يي داشتيم ما و چه همراهان نجيب و ساکتي بوديم و زيرآب تان را حتي در روزنامه ها هم نزديم و کار خودمان را کرديم و برايتان اجرايش کرديم.

راستي آقايان وزرا، يادم رفت بگويم که چقدر آزمايش خوب و کم هزينه يي بود حذف پرورشي و چه راحت همراهي کرديم ما و گفتيم؛ اشکالي ندارد و حرف مديرمان را باور کرديم که؛ وزير است و وزارتخانه، چيزهايي را که آنها در خشت خام مي بينند ما در آينه هم نمي بينيم و چه راحت وسيله آزمايش تان شديم در حالي که با بغض به حقيقت آينه نگاه کرديم و دم نزديم. تازه داشتيم به آزمايش جديد خو مي گرفتيم و به شرايط تجزيه و تحليل مي رسيديم که گفتيد؛ نه، نه، پرورشي و امر آن در مدارس متولي خاص مي خواهد و دوباره شما کار خودتان را کرديد و ما کار خودمان را کرديم.

وزراي عزيز آموزش و پرورش، ما چقدر لذت مي بريم و چقدر فرحناک مي شويم وقتي شما، ما و شاگردان و آموزش و پرورش مان را با آزمايش هايتان متحول مي کنيد و اين همه تغييرات ساختاري و بنيادي در چنته داريد و بي آنکه لازم بدانيد چرايي و چگونگي اين حذف و اضافه ها را به ما بگوييد کار خودتان را مي کنيد و ما هم کار خودمان را، طرح ساماندهي نيرو هاي انساني را اجرا مي کنيد بعد در معارفه يکي از شما آقايان وزرا مي گويد؛ بعد از 21 ماه وزارت نه آمار معلم ها را مي دانم نه از تعداد دقيق دانش آموزان باخبرم و نه از تعداد مدرسه ها آگاهم،چرا مي خنديد آقايان؟ چرا؟ما که به اين تحول ها و تغيير ساختار هاي بنيادين عادت داريم نه تنها خنده مان نمي گيرد که با جديت همان گونه که شما کار خودتان را مي کنيد ما هم کار خودمان را مي کنيم.

اين روز ها هم که در نبود سند ملي آموزش و پرورش و فلسفه مصوب تعليم و تربيت و برنامه درسي ملي، از حذف راهنمايي و آمدن پيش دبستاني و رفتن پيش دانشگاهي مي گوييد. حقيقتاً خوش مان مي آيد که تغيير بنيادي و تحول آفريني و جريان آزمايش و خطا همچنان زنده و پويا است و به فراموشي سپرده نشده و آقايان وزرا همچنان کار خودشان را مي کنند و ما معلم ها هم بدون توجه به حرف مخالفان عنود و حسود اين تحول آفريني ها کار خودمان را مي کنيم.

در نبود يک نقشه راه، شما حذف و اضافه ها و تحول آفريني هايتان را که از يک ربع قرن بيشتر شده ادامه بدهيد و همچنان ما را ناديده بگيريد و کار خودتان را بکنيد، ما هم مجري شما خواهيم بود و کار خودمان را مي کنيم. راننده سرويس شاگردان مان شده ايم، البته خيلي نگران نباشيد آقايان وزراي آموزش و پرورش معلم هايي که ماشين هم نخريده اند تا کار خودشان را بکنند و سرويس يا راننده آژانس شوند در بنگاه هاي املاک يا... مشغولند.آقايان وزراي آموزش و پرورش، زياده عرضي نيست، شما کار خودتان را بکنيد ما هم کار خودمان را مي کنيم. رسول پاپايي - r_papaei@yahoo.com
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: