کد خبر:۳۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۷
تعداد بازدید: 5377
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مجلس ازدواج موقت را قانوني مي‌كند
ازدواج موقت در استان تهران 28 درصد رشد داشته است
اگر ازدواج موقت منتهي به حمل شود بايد ثبت شود اما در صورتي كه منتهي به حمل نشود هيچ الزامي براي ثبت آن وجود ندارد، البته اين ازدواج‌ به صورت ازدواج دائم ثبت نمي‌شود...
كميسيون قضايي مجلس، پاسخ بخشي از انتقادات به شرايط ازدواج موقت را داده است. اعضاي اين كميسيون ماده 22 لايحه حمايت از خانواده كه مربوط به ازدواج موقت است را با اكثريت آرا تصويب كرده‌اند. به موجب اين ماده چنانچه ازدواج موقتي منتهي به حمل و تولد طفل شود به‌منظور رعايت حقوق طفل يا جنيني كه تشكيل شده، اين ازدواج بايد ثبت قانوني شود. با اين حساب بايد سرنوشت روشني براي ماجراي ازدواج موقت كه در يكي، دو ماه گذشته داغ شده است، پيش‌بيني كرد.
فرهاد تجري، يكي از اعضاي كميسيون حقوقي و قضايي مجلس خبر تصويب اين ماده قانوني را داده است.
او درباره اين قانون مي‌گويد: «بحث ازدواج موقت از قديم‌الايام در قانون مدني وجود داشت، به تعبير بهتر از حدود 90 سال پيش در مورد ازدواج موقت اظهارنظر و تعيين تكليف شده بود اما آوردن آن در قانون لايحه حمايت از خانواده به منظور جلوگيري از به‌وجود آمدن اطفال مجهول‌الهويه در ازدواج‌هاي موقت است، بنابراين قانونگذار طرفين را مكلف كرده است در صورتي كه در ازدواج موقت جنين تشكيل شود حتما بايد ازدواج موقت رسمي شود كه حقوق طفل و زوجه رعايت شود.»
هرچند كه اين قانون هنوز هم پاسخ نصفه‌ونيمه‌اي براي سرنوشت كودكان ازدواج موقت است اما از جهتي مي‌تواند تعدد زوجات و البته به ازدواج‌هاي غيرقانوني منتهي شود. تجري در تفسير اين ماده قانوني مي‌گويد: «قانونگذار جهت عدم تضييع حقوق زوجه و طفلي كه از اين ازدواج حاصل شده، طرفين را ملزم و مكلف به ثبت قانوني ازدواج موقت كرده است. اگر ازدواج موقت منتهي به حمل شود بايد ثبت شود اما در صورتي كه منتهي به حمل نشود هيچ الزامي براي ثبت آن وجود ندارد، البته اين ازدواج‌ به صورت ازدواج دائم ثبت نمي‌شود؛ به همان صورت ازدواج موقت قيد شده و محدوديت زماني و شرايط ازدواج موقت را خواهد داشت، كما اينكه الان هم ازدواج موقت در برگه‌هاي عادي ثبت مي‌شود، از اين پس در صورت توافق طرفين اين ازدواج در شناسنامه‌ هم به ثبت مي‌رسد.»
تجري گفته است كه مجلس بايد با توجه به واقعيات جامعه قانون تصويب كند. جالب اينجاست كه از ثبت احوال خبر مي‌رسد در سال 88 در استان تهران ازدواج موقت 28 درصد رشد داشته است. البته چون الزامي بر ثبت ازدواج موقت در مجاري قانوني وجود ندارد، آمارهاي رسمي ازدواج موقت چندان دقيق نيستند.
با اين حال برخي عقيده دارند تنوع‌طلبي باعث افزايش ازدواج موقت شده است. جالب اينجاست كه زهرا سجادي، سرپرست موقت مركز امور زنان و خانواده نهاد رياست‌جمهوري عقيده دارد ازدواج موقت باعث بي‌بند‌و‌باري در بين جوانان مي‌شود و از آنجايي كه مسئولان اجتماعي نمي‌توانند نظارت‌هاي لازم را روي جوانان داشته باشند بنابراين بهتر است دختران ازدواج دائم كنند.
اما در نقطه مقابل فرهاد تجري مي‌گويد: «براي ازدواج موقت هيچ منع و محدوديت قانوني وجود ندارد، الان هم مردها مي‌توانند از اين موضوع كه هم وجهه شرعي و هم وجهه قانوني دارد استفاده كنند، به عبارت ديگر اين امكان وجود دارد. پس نمي‌توانيم خودمان را گول بزنيم اما آنچه كه در ماده 22 لايحه حمايت از خانواده به تصويب كميسيون رسيد براي جلوگيري از سوءاستفاده از ازدواج موقت و آثار حقوقي احتمالي آن است.»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۳
1محصل
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۰
0
9
خوب این قانون باید همزمان با جشن بلوغ وجشن ازدواج موقت باشه تا جوان مملکت به جای کارهای متحورانه و خطرناک آرامش و آسایش در کنار همسر رو داشته باشه .
خوب باید راههای تنظیم خانواده وروش های ضد بارداری به زن شوهر های موقت جوان آموزش داده بشه . در هفته درحمام غریضه جنسی کنند . در هفته در درس هم به هم کمک کنند . نیمه دوم دینشان هم که هستند حتما به دعا و نماز بهترین شکل ادا میشه .
نیازی نیست که حتما باهم ازدواج دائم کنند وقتی توان تشکیل خانواده وایجاد فرزند یافتند با شخص حاظر به زندگی ازواج میکنند . این طوری کسی دنبال مهلک و لذات مشکوک خراب و حرام دام های مهلک وشخصیت سالم شکل خواهد گرفت . این چیزی است که جامعه بدون دین نمی تواند به آن دست یابد .
در ادامه باید بگم لطفا این ها راهم بخوان .محصل .
لزوم ایجاد مدارس با ازدواج آسان و موقت برای ایجاد زوجین خدمت گزار حق مسلم جوانان بالغ امروزی است تا بتوانند هم در طرح تنظیم خانواده شرکت کنند و هم از کجروی های خطرناک جلوگیری شود .
براي احياي سنت خوب اسلامي و مهدويت ازدواج موقت براي بالغان نشانه ودليل برتري اسلام جامع وفراگير بودن آن است عمل به آن ضرورتيست براي سربلندي دوست شدن و سلامت و آرامش خانواده اسلاميست كه باید در جهت جلوگيري از كجروي مهالك پديده پر از ضرر خود ارضايي صورت بگيرد . اجراي آن در مدارس راهنمايي همزمان با بلوغ جنسي دختران و پسران باتوجه به اين كه دختران آمادگي بيشتري و بلوغ زودتر دارند و با توجه به الزام تنظيم خانواده شركت در اين امر مهم پسران لازم هست كه در پاكيزكي جسمي و روحي شان در اين طرح نيكو وپرصواب شركت كنند تا خدا گناهنشان را مثل برگ درخت پاييز بريزد و ازجانب خود بي نياز گرداند.(مصداق بی نیاز کردن خدا ابداع قرص ضد بارداری مردان است قدم بزرگ ایست در بهتر شدن روابت خانواده و تنظیم خانواده)
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۰
0
0
اکر حکم خدا درهمه امور زندکی جاری شود به مسایل ونیا زواقعی با تعصب جا هلانه وغیرت احمقا نه بر خورذ نکنیم جوانا مان اینقدر به موادمخدر ومشروبا ت الکلی مبتلا نمی شدند
غریبه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۷
0
0
ایا خانمی که همسر دارد هم میتواند صیغه کس دیگری شود ؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: