کد خبر:۳۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۵
تعداد بازدید: 4277
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چند و چوني در بحث ازدواج دانش آموزان
ازدواج با طعم کودکي
بحث ازدواج دانش آموزان دختر چندي پيش و پس از آنکه در پي چند مورد حادثه تجاوز به عنف برخي راهکار جلوگيري از اين قبيل حوادث را گسترش ازدواج عنوان کردند، مطرح شد. اين امر...
ازدواج و مسائل آن همواره يکي از مشکلات جامعه ما بوده است با اين وصف در شرايطي که بسياري از جوانان به خاطر مشکلات معيشتي و عدم تامين يک زندگي معمولي قادر به تشکيل زندگي مشترک نيستند و سن ازدواج در کشور روز به روز بالاتر مي رود اما چند وقتي است که برخي از مسئولين سخن از ازدواج دانش آموزان مي کنند بدون آنکه شرايط اين مسئله و تبعات ناشي از آنرا در نظر بگيرند.

به گزارش فرارو، بحث ازدواج دانش آموزان دختر چندي پيش و پس از آنکه در پي چند مورد حادثه تجاوز به عنف برخي راهکار جلوگيري از اين قبيل حوادث را گسترش ازدواج عنوان کردند، مطرح شد. اين امر اما از سوي علي مطهري، نماينده مردم تهران در قالب گسترش ازدواج موقت در جامعه حتي در بين دختران دانش آموز عنوان گرديد. اگرچه پيشنهاد علي مطهري در حد يک حرف بود اما حجم انتقاد به سخنان او به قدري بود که همگان حساسيت جامعه در خصوص موضوع ازدواج موقت را به خوبي درک کنند. پس از آن نيز برخي از مسئولين اين بار درباره ازدواج "دائم" دختران دانش آموز سخن رانده و از آن استقبال کردند. در اين راستا سرپرست موقت مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري با اعلام موافقت خود با ازدواج دختران دانش آموز اين امر را راه حلي موثر براي جلويگري از گسترش فساد در کشور قلمداد کرد. او اما در صحبت هاي خود ازدواج موقت دانش آموزان را امري نادرست دانست چراکه به زعم وي اين مسئله منجر به ايجاد بي بند و باري در ميان جوانان خواهد شد.

تناقض ميان اظهار نظر مسئولين مختلف حاکي از آن است که گويا يک برنامه منسجم و مدون براي جلوگيري از گسترش فساد در کشور وجود ندارد و هرکسي از منظر خود راهکاري ارائه مي دهد. علي مطهري ترويج ازدواج موقت را براي کاهش فساد مفيد مي داند اما سرپرست مرکز امور زنان رياست جمهوري آنرا باعث ترويج بي بند و باري مي داند. فارغ از اين بحث که آيا ازدواج موقت براي دختران دانش آموز مفيد است يا خير اما در خصوص ازدواج دائم آنان نيز مشکلاتي وجود دارد و برخي به اين مسئله با ديده ترديد مي نگرند.

يکي از مشکلاتي که براي دختران دانش آموز پس از ازدواج ايجاد مي شود اين است که آنها پس از ازدواج ديگر نمي توانند در حالت عادي ادامه تحصيل بدهند و مجبورند که در مدارس شبانه ثبت نام کنند.وزير آموزش و پرورش دولت دهم ضمن اعلام اينکه از ازدواج دختران دانش آموز خوشحال مي شود اما عنوان مي کند به خاطر تغييراتي که پس از ازدواج در دختران ايجاد مي شود اختلاط آنها با ساير دانش آموزان به صلاح نيست و آنان بايد به مدرسه شبانه بروند. برخي نسبت به اين مسئله ايراد گرفته و با "تنبيه" دانستن فرستادن دختران متاهل به مدارس شبانه عنوان مي کنند که اگر ازدواج امري سودمند است چرا دختران بايد پس از آن به مدرسه شبانه بروند؟

وزير آموزش و پرورش اما اين امر را تنبيه نمي داند و مي گويد: «رفتن به مدارس شبانه تنبيه نيست و دليل اينکه آموزش و پرورش اين افراد را در مدارس شبانه ثبت نام مي کنند اين است که وقتي دختري ازدواج مي کند، ظاهر و رفتار و خصوصيات او با زماني که ازدواج نکرده است متفاوت مي شود و صلاح نيست که اين افراد در کنار دانش آموزاني که هنوز ازدواج نکرده اند قرار بگيرند و با آنها در يک کلاس بنشينند بنابراين آموزش و پرورش براي اين افراد امکان تحصيل در مدارس شبانه را فراهم مي کند.»

از ديگر سو اما برخي کارشناسان اجتماعي و روانشناسان با ازدواج دختران در سن پائين به شدت مخالف اند. از نظر آنها اگرچه بخشي از دختران دانش آموز دبيرستاني به لحاظ جسمي و بلوغ جنسي شرايط ازدواج را دارند اما از نظر بلوغ فکري و شخصيتي به مرحله اي نرسيده اند که توانايي مواجهه با شرايط خاص پس از ازدواج را داشته باشند. اين کارشناسان با بيان اينکه مسائل جنسي فقط قسمت کوچکي از مباحث زناشويي است عنوان مي کنند ازدواج دختران در سن کم پس از چند سال مي تواند منجر به مشکلات روحي و شخصيتي براي آنان شود که در بسياري موارد منجر به طلاق خواهد شد.

از زاويه اي ديگر اما برخي صاحب نظران با اشاره به افزايش آمار طلاق در کشور مطرح مي کنند که در کنار اهتمام براي ترويج ازدواج بايد به فکر شرايط تداوم و حفظ زندگي هم بود. بنابر آمار در شش ماهه اول سال جاري فقط شهر تهران شاهد کاهش 3/5 درصدي ازدواج و افزايش بي سابقه 21 درصدي طلاق بوده است. مشاهده اين آمار نگران کننده برخي کارشناسان را واداشته است تا عنوان کنند که اکنون پيش از شرايط سخت ازدواج، افزايش روبه رشد نرخ طلاق معضل جامعه است.

از نظر اين کارشناسان يکي از دلايل اصلي طلاق اين است که جوانان به هنگام ازدواج به بلوغ فکري نرسيده و شناخت کافي نسبت به جنس مقابل ندارند. از ديگر سو يکي از اصلي ترين دلايل طلاق، ازدواج با نيت ارضاي ميل جنسي عنوان مي شود. از آنجا که پس از ازدواج اين نياز بر طرف شده و نيازهاي ديگري همچون نيازهاي عاطفي، تفاهم و همفکري با همسر مطرح مي شود بسياري از ازدواج هايي که بدون شناخت کافي و با نيت بر طرف کردن ميل جنسي انجام گرفته است به طلاق مي انجامد. با اين تفاصيل به نظر مي رسد که ترويج ازدواج ميان دختران دانش آموز نه تنها نمي تواند کمکي به حل مشکلات اجتماعي جامعه کند که حتي ممکن است به تشديد برخي بحران ها همچون افزايش ميزان طلاق بينجامد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۷
0
0
این که هر روز هر کی از خواب بلند شد یه نظری بده فایده نداره...باید بر اساس اصول اسلامی یه برنامه مدون استخراج بشه. اولین فاز این برنامه هم باید فرهنگ سازی باشه.. یعنی برنامه رو به طور مرحله به مرحله طراحی کنند و اولین مرحله ای که باید طراحی بشه نحوه فرهنگ سازی است و بعد که مرحله فرهنگ سازی تو جامعه پیاده شد بعد بروند سراغ پیاده کردن بقیه ماجرا... این طور که بیان بگن ازدواج دانش آموزی یا موقت و جامعه یا شوک ایجاد میشه یا بی بند و باری!!! نکته کلیدی در همون استخراج یک برنامه ی مدون بر اساس اصول اسلامی فرهنگ سازی اولیه و بعد پیاده سازی طرح است! به جز این فساد نه تنها کم نمی شه که با این حرفا ملت بیشتر تحریک میشن!!! به هر جهت ازدواج حتی موقتش تو سن کم بعد از این که طرف فرهنگ و شعورش رو کسب کرد ایرادی نداره.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: